Razvan 12

Sunet la butucul pedalier

Recommended Posts

Buna seara !

Am o bicicleta Specialized Hardrock de vreo saptamana. Am facut cateva ture in fiecare seara cu ea. De azi am inceput sa aud un sunet ciudat venit de la pedala din stanga atunci cand aceasta este orientata in sus. Sunetul apare doar atunci cand o fortez. Am cateva intrebari :

1.Oare daca pun ulei la butuc se remediaza problema ? (am vazut ca nici pe lant nu este ulei... e bine asa ?)

2, Se agraveaza problema daca ma duc in continuare asa cu ea ? Vreau sa o duc la un mecanic bun dar la mine in oras nu exista asa ceva si trebuie sa fac 100 de km. Parca as mai astepta pentru ca magazinul de unde am cumparat bicicleta mi-a oferit o revizie gratuita dupa o luna.

P.S.: M-am gandit ca poate e din cauza lipsei de ulei (se freaca coroana cu bile....daca are asa ceva :)) de butuc sau ceva de genul )

Multumesc !

Pedalele cu care vin pe stoc majoritatea bicicletelor sunt de 2 parale, daca mergi 2-3 ture pe ploaie/noroi se fac praf.

Lantul ar fi cazul sa-l ungi nitel. La pedale poti sa incerci cu spray WD40 (se gaseste la bricodepot, dedeman, hornbach), dar probabil vei fi nevoit sa le schimbi cu unele mai de incredere.

Mă bag și eu cu bocancii și problema mea peste topicul omului dacă tot l-a deschis, sper să nu deranjez.

Am o bicicletă nouă Cannondale F-Si carbon și după aprox. 600km a început să cânte. Se aude un zgomot din zona BB când pun puțină forță în pedale. Monoblocul este Cannondale Si BB30 press fit.

Manifestări:

- se aude și dacă pedalez ridicat din șa

- se aude și pe loc dacă mă las cu forță pe pedală (oricare)

- se aude și dacă aplici forță cu mâna direct pe brațe nu pe pedale

- nu se aude dacă apăs cu toată greutatea pe șa

Am dus bicicleta la service și am luat-o tot așa. Curățat și gresat cuvete, monobloc, pedale.  Strâns cu cheia dinamometrică: pipa, foi angrenaj, etriere frână (mecanicul auzise altceva, nu ce se aude în filmulețul meu). Face la fel.

Ceva idei de abordare la următoarea vizită în service?

hmm... un pic de loctite threadlock pe exteriorul rulmentilor inainte de presare in cadru? numai sa ai grija sa fie low/medium strength sa nu fie din ala rosu :))

@@pinkbike nu fac eu nimic că am 2 mâini stângi, dar o să propun mecanicului ca soluție :D

Mersi. Am dat și eu peste discuția asta cred, dar văzând că e din 2010 mă gândisem că nu o fi aceeași problemă. 

@@pinkbike am pus alte brațe pedalier de test, nu a mai sunat. Le-am pus ale mele la loc, nu mai sună...

Pai ce treaba are schimbarea bratelor cu eliminarea zgomotului generat de lagarele pedalelor sau de butucul pedalier?