Sign in to follow this  
ViorelCapruciu

Dilema cadru-butuc

Recommended Posts

Am comandate un cadru + furca. Intre timp as vrea sa consturiesc rotile. Stiu ca old la cadru este 135mm. Imi ajunge informatia ca sa iau butucul? M-am orientat la un butuc cu old de 135 (logic) si ax de 10mm, cu qr. Este posibil sa am vreo problema sa nu incapa ca grosime a axului? La furca fata nici macar nu stiu old-ul, sau e standard si nu e nevoie sa se specifice? Si cu grosimea la fel, aceesi intrebare. M-am orientat la un butuc cu old 100mm iar grosimea axului vad ca nici nu se specifica.

Ce cadru și ce furcă? Teoretic e suficient 135 ăla, poți presupune că e 10x135 (12x135 nu a avut viață prea lungă). Pe față poate fi 9x100 sau 15x100, sau.. oricare din celelalte standarde.

Cadru si furca de tandem,

I-am dat un mail vanzatorului pentru info suplimentare si chiar acum vad ca mi-a raspuns, pun cu copy paste:

135mm Einbaubreite  9mm

Gabel:100mm.

Einbaubreite stiu ca e old-ul care deja era specificat. 9 mm nu stiu la ce se refera, grosimea axului? cam subtire pantru tandem.

Gabel e furca, 100 mm ar fi old-ul, aici vad ca nu mai zice nimic in plus.

La tandem cred că trebuia butuc de 145mm pe spate, nu știu de ce e 135.

9x100 față, respectiv 10x135 spate sunt fostele standarde QR pentru MTB-uri; până și 15x100 + 12x142 sunt semi-depășite, trend-ul fiind 15x110 + 12x148 (Boost).

Caută niște butuci cu ax în loc de QR, gen Novatec 881+882SB:

eOTjt91.jpg

E ok cel de spate, ia-i și perechea pe față, nu prea are rost să dai bani pe DT.