Sign in to follow this  
vioviorel

Achizitie bicicleta oras

Recommended Posts

Salut,

Sunt incepator si vreau sa achizitionez o bicicleta pe care sa o folosesc in oras, cam 50-100 de km parcursi zilnic.

Datorita lipsei de spatiu in principiu m-am decis sa ma orientez catre o bicicleta pliabila, pe care sa o depozitez usor si pe care sa o car foarte usor la nevoie si in masina, plus ca as scapa si de teama de a ramane fara ea.

Am vazut o bicicleta, insa nu stiu nimic despre ea, ce randament ar da, ce viteza maxima ar putea prinde, daca se preteaza pentru  aproape 100 de km parcursi zilnic.

Mentionez ca am mai mers cu biciclete, dar niciodata cu una pliabila.

Se merita?

M-am orientat catre  

http://www.emag.ro/bicicleta-pliabila-velors-v2051c-unisex-roata-de-20-rosu-v2051a/pd/D1GTZ3BBM/

Hmm, 100 km zilnic in oras sunt greu de parcurs si pe o cursiera, d-apai pe o bicicleta plianta. In opinia mea, distanta pe care ti-o propui nu se potriveste cu tipul de bicicleta ales - eu, cel putin, nu m-as incumeta sa fac asta. Da-ne niste date suplimentare: inaltime, lungimea piciorului pe interior, buget maxim si mai vedem ce sfaturi putem sa-ti dam.

Inaltimea mea este 1.82m, greutate undeva la 70 de kilograme, lungime picior 42, bugetul intre 600 si 800 lei.

Cu bicicleta din link nu faci 50-100 km/zi, aia e pentru naveta pe distante scurte.

Lungimea piciorului se refera la tot membrul inferior, masurat pe interiorul coapsei, dintre picioare pana la pamant.

Vad ca esti din Bucuresti. Stai undeva in afara orasului si vii la serviciu pana in centru, de acumulezi distanta asta?

Eventual asa ceva, dar, desi e ieftina in principiu, vad ca tot depaseste mult bugetul pe care ti l-ai propus.

In banii astia, te-ai putea gandi la asta:

http://www.bykeservice.com/index.php/produse-html/bicicleta-second-hand-trekking-28-aluminiu-cilo-argintiu.html

50-100 km/zi suna intr-adevar foarte mult. Cred ca te-ai apropia de distanta asta daca ai face un soi de curierat, dar nu stiu daca e cazul.

Concrect: care ar fi suma maxima pe care ai dori s-o aloci achizitiei?

Am sa raspund in acelasi post si lui  TRAVELLER si lui diorgulescu

Nu am stiut cum se masoara, am masurat acum e 82-83. Nu stau in afara orasului, stau in sud si lucrez in nord, deci numai drumul pana la serviciu dus intors insumeaza cam 30 de km. Apoi, job-ul meu necesita si perioade de miscare, momentan fac cu masina toate drumurile, insa am zis cat e vremea buna de pedalat sa incerc varianta bicicletei, la iarna sau cand va veni vremea rece si urata sa reiau mersul cu masina. Deci drumurile adiacente pe care le mai fac in cadrul job-ului mai insumeaza undeva la 30-45 de km pe zi. Avem pana acum circa 65 km. Apoi ma gandeam sa o mai folosesc si la diverse cumparaturi pe care le mai fac uneori dupa munca si plus de asta iesitul seara la un mall, la o terasa, intr-un parc. Deci as mai aduna undeva la 20-30 de km.  In total ar fi un minim de 70 km pe zi sa zic.

Ce ma ajuta foarte mult este faptul ca e pliabila si pe langa faptul ca ma ajuta enorm la carat sus si depozitat, ma ajuta si pentru ca mi-as lasa masina la serviciu, iar daca am nevoie sa fac un drum cu masina (uneori mai am nevoie sa car si anumite greutati), doar imi pliez bicicleta, o bag in portbagaj si plec atunci cu masina fara sa mai am grija bicicletei lasate la vedere in strada. Din pacate, la servici nu avem spatiu dedicat unde sa ne lasam bicicletele, suntem nevoiti sa le lasam legate de cate un stalp, gardulet ceva, fara nici o paza.

Apoi mi-ar mai fi utila si din alt punct de vedere, spre ex plec de acasa, e soare, seara ploua, o bag in portabagaj si vin cu masina.

Toate astea cu una normala mi-ar fi dificil de facut.

Insa daca as gasi o alternativa care sa fie wow in bugetul asta maxim de care dispun (800 RON) as lua in calcul.

Traveller, multumesc pentru link dar nu imi place tipul acela de bicicleta chiar daca e echipata cat de cat. Daca e sa imi iau una mare, prefer sa nu aiba aspect batranesc , adica cu portbagaj.

La asta pliabila fac un compromis cu portabagajul pentru ca arata totusi ok. Ce am de dus in timpul serviciului de obicei sunt documente, contracte pentru diversi clienti, care imi incap lejer intr-un rucsac si pe care prefer sa mi-l tin in spate asa cum fac si in week-end cand ies la plimbare in parc si imi pun in el o pompa, o sticla de apa, etc

Salut, pentru 70-80km pe zi prin gropile, capacele de canale, liniile de tramvai, bordurile și alte pericole prin București, nu cred ca ține o bicicleta de 800 ron cu atât mai puțin dacă este și pliabilă.

Părerea mea este să te orientezi către ceva second hand, gen mtb mai vechi dar cadru solid și roți mari (late), poate așa ai șansa să gasești ceva la 800 ron, și să și reziste la ce vrei tu.

Admir că vrei să lași mașina pentru bicicletă.

Numai bine!

Adrian

Am inteles argumentele tale legate de achizitionatea unei biciclete pliante. Ar trebui totusi sa iei in considerare cativa factori: cu bicicleta asta poti obtine o medie orara (foarte optimista) de 15 km/h. Asta inseamna in cel mai bun caz 5-7 ore de pedalat in traficul, poluarea si caldura din Bucuresti. Te simti pregatit sa faci asta zilnic? Mai adauga faptul ca o sa ai nevoie de haine de schimb, altfel o sa-ti omori colegi si clientii :)

Pentru oras, imho, ti-ar trebui o bicicleta cu roti de 28", furca fixa si ghidon drept ingust sau o cursiera entry-level, care ti-ar permite sa te strecori usor si sa ai si un pic de viteza. Sugestia lui Traveller mi se pare de luat in seama. Portbagajul se poate demonta, desi ti-ar fi mai util la carat decat un rucsac care te "ajuta" sa transpiri mai abundent.

Iau in calcul si varianta lui Traveller desi sincer nu imi surade foarte tare, as vrea pe de o parte ceva care sa arate bine, dar pe de alta parte daca as opta pentru una mare, parca as vrea totusi una urata ca sa nu tenteze.

M-am gandit la faptul ca viteza nu va fi una foarte mare, eu sunt multumit cu un 25 de km/h, ma gandesc ca una pliabila prinde totusi viteza asta, nu stiu ca nu am pedalat pe nici una de acest tip.

Sunt constient ca sunt cateva ore bune de mers prin trafic, insa mizez pe faptul ca sunt destul de multe strazi in oras pe unde mai sunt pomi, blocuri inalte care mai ofera o oarecare umbra. Chiar nu stiu, parca as vrea sa o testez sa vad ce iese, ma gandesc ca daca nu sunt multumit de ea, as putea sa o vand ulterior, chiar daca ar fi sa pierd undeva la 100 de lei din pretul cu care o iau.

Treaba e ca in week-end am fost cu un MTB si am incercat sa ma tin dupa cateva biciclete din astea sa vad ce si cum, oamenii de pe ele imi pareau relaxati, nu foarte transpirati, iar dupa o tipa cu un Brampton ce-i drept, m-am chinuit sa o ajung vreo 3 kilometri. 

Cursiera nu pot, am testat de la cunoscuti si pur si simplu nu ma simt bine pe biciclete cu coarne din alea intoarse.

Daca ai unde, testeaza o pliabila pentru 1-2 ore macar. Eu raman la parerea mea ca nu vei depasi o medie orara de 15 kmph, 25 e un vis frumos. O sa ai segmente pe care o sa atingi, probabil, 25 (cu efort) dar cand tragi linia dupa ce stai la stopuri o sa ajungi la maxim 15. Am stat destui de multi ani in Bucuresti, stiu ce trafic haotic e acolo si tu vei avea de strabatut cea mai aglomerata zona a orasului ca sa ajungi la slujba - si asta la ora de varf.

Imprumuta din nou MTB-ul, fa o cursa de acasa la slujba si cronometreaza; fa-ti traseul pe Google Maps si calculeaza media orara. Poti folosi si telefonul impreuna cu o aplicatie dedicata ca sa-ti monitorizezi deplasarea. Apoi tine seama de faptul ca MTB-ul are roti de 26" , cel mai probabil; in aceste conditii, la o rotatie completa a rotii parcurgi aprox. 2.25 m cu o bicicleta cu roti de 28", 2.10 m cu una de 26", pe cand cu pliabila aprox. 1.60 m. Diferenta e considerabila, nu? Tipul de bicicleta propusa de Traveller mai are avantajul vitezelor multiple, care te vor ajuta in diverse conditii de trafic, la urcari etc.

In ceea ce priveste depozitarea in casa, exista suporti care permit suspendarea bicicletei de tavan sau agatarea ei pe perete. Pentru parcarea la slujba nu prea sunt solutii, doar achizitionarea unui U-lock sau ceva similar (lant Abus etc.).

Pedaland cu 80 RPM pe o pliabila cu roti de 20 inch, cu foaie de 50 dinti si caseta de 8 pinioane 11-32, poti obtine 19.9 km/h pe raportul maxim.

27675756610_3d13fd267a_o.jpg

• Upvote 1

Sustin si eu media de 10-15km/h.

Bicicleta nu prea conteaza tocmai din cauza acestei medii orare care este conditionata de mediul urban nu de puterea biciclistului sau de caracteristicile bicicletei, poti face naveta pe aceasta distanta si cu o pliabila moderna dar cei 15km/h ( maxim, in cazul tau probabil 10 ) sunt garantati. ramane de vazut daca esti in stare sa stai cu fundul in sea mai mult de 4h pe zi iar asta nu mai tine de bicicleta ci de biciclist.

@@Traveller, pliabila la care s-a gandit el e fixie, 44 cu 16.

Rezulta, din raportul respectiv, o viteza de 12-13 la ora daca mentine 80 RPM (ceea ce nu prea cred, pentru mediu urban si atatea ore).

• Upvote 1

Va salut si va multumesc tuturor pentru sfaturi.

Astazi am luat pana la urma pliabila, maine am de gand sa ii fac si proba de teren. Totusi, ma gandesc ca avand roti de 20 nu e mare diferenta intre 26 , adica de la 50 chiar cat am prins cu MTB-UL (o chinezarie) si asta pe 20 sper sa nu fie chiar atat de mare in privinta vitezei.

Ce ma sperie un pic, este ca am testat-o in magazin pe o distanta de circa 10 metri si mi s-a parut cam instabila, ori nu sunt eu obisnuit cu ea, ori din cauza gresiei alunecoase.

Oricum, revin maine cu impresiile lasate, daca nu va corespunde cerintelor mele pana la urma voi incerca sa o vand sau i-o voi da prietenei pentru ca si ea isi doreste o bicicleta desi nu ii place tipul asta ca e prea mica si zicea ea ca nu se simte in siguranta, ii este frica ca nu o vad soferii pe sosea. :)

Cu MTB-UL am mai fost la munca si am scos 43 de minute la mers alert, voi vedea maine ce timp scot cu asta, sunt optimist si sper la maxim o ora. Bine si cele 43  de minute au fost cu tot cu opriri la stop, care cred ca au insumat cel putin 8-10 minute.

Legat de stat cu fundul in sa atatea ore, aici ar fi o problema, la aspectul asta nu m-am gandit, am mai mers dar niciodata mai mult de 3 ore pe zi cu o bicicleta.

Am ales-o pe asta pana la urma, nu neaparat din cauza depozitarii in casa, caci pana la urma as fi gasit o solutie, dar in primul rand datorita faptului ca am siguranta ca nu raman fara ea cat sunt la munca (anul asta au ramas 2 colegi fara), si pentru ca o pot baga in masina, cu greu ce-i drept pentru ca ma incurca un pic pedalele, inca nu stiu cum se pliaza si ele.

Ramane de vazut maine pe asfalt daca se regleaza si treaba cu stabilitatea.

Sunt foarte curios sa citesc un prim review, daca mai ai suflu sa-l scrii! :)

Stai ca aman review-ul pana peste 2 zile, pentru ca imi scapa ceva. Va trebui sa o iau in masina maine si sa o duc la un service pentru ca nu inteleg ce este in neregula. Am montat-o, totul bine si frumos doar ca nu ii sta ghidonul drept, se stramba dintr-un motiv.

Nu e strans un surub, o maneta de strangere undeva?...

Nu are decat manetele de pliere, m-am uitat dupa suruburi, nimic care sa se vada. Ideea e urmatoarea, virez stanga, ghidonul o ia la stanga, roata ramane dreapta, virez la dreapta ghidonul se duce in dreapta roata ramane dreapta

Deh, cand iti iei rich bike din e-mag sunt oarece riscuri. :P

Uneori am impresia ca dam sfaturi mai mult de forma, oricum lumea face cum i se pare mai bine. :D

Acum serios, exista o strangere pe care o ignori tu, intre ghidon si furca. Sper sa nu se comporte asa in mod frecvent, adica metalul sa fie de asa o calitate inferioara incat sa se desfaca de la vibratii...

Traveller, ai mare dreptate, acum ajung la concluzia ca am dat banii pe o mare porcarie, la prima vedere in magazin mi s-a parut ok, asta pentru ca am analizat un "exemplar" gata ansamblat, dar acum dupa atata frecus pe toate partile imi dau seama ca materialele sunt de proasta calitate.

Sunt convins ca este o strangere pe undeva care imi scapa mie asa cum zici si tu, eu unul ma dau batut pentru moment, ma voi ocupa sambata de ea, in sensul ca o voi duce pe mana cuiva care se si pricepe, eu neavand bicicleta pana acum, doar pedaland din cand in cand, sunt destul de afon la capitolul ce tine de parte de service.

PS: N-am mai luat-o de la Emag pentru ca nu mi-o livrau tot astazi , iar tipul care era de unde am luat-o nu prea avea habar, i-a luat ceva timp ca sa depisteze cum se pliaza, barem ridicatul cricului a fost o aventura :)

Eiii, pot sa vin acum cu un review asupra bicicletei.

Pentru inceput, cum se simte de pe ea, e ok in  mers, saua este extrem de comoda, franele insa destul de slabe, in special cea de pe spate. La capitolul viteza nu sta prea bine, dar oricum sta mai bine decat ma asteptam, in sensul ca am atins cu ea undeva la 23 km/h. 

Se simte oricum diferenta, in sensul ca am facut cu ea circa 65 de minute pana la serviciu fata de 45 cat as face cu un MTB.

Pe langa asta, am avut si neplacerea sa iau o cazatura, asta pentru ca mi s-a pliat pipa in mers, am mers cu ea la service-ul de garantii, acolo imi spune ca e totul ok, desi evident nu era pentru ca acea tija din prindere se desfacea foarte usor, nu exista nimic care sa o blocheze , sa nu se mai poata desuruba.   Am mers apoi la alti baieti de nota 10+ care si-au dat seama ca lipsea un surub care avea rolul de a bloca acea tija si cu ajutorul si rabdarea lor, au reusit sa gaseasca ceva care sa inlocuiasca surubul lipsa.

Cam asta e experienta, pe scurt, pentru cine isi doreste o pliabila sau ceva care sa fie usor de depozitat, este ok, pana la urma diferenta de cost este destul de semnificativa fata de alte pliabile. Oricum , urmatorul pas ese sa strang bani de un Brompton.

Ca si nevoi pe o scara de la 1 la 10 , mi le satisface cam de 7, ar ramane viteza ca minus, apoi faptul ca nu poti sa urci nicaieri cu ea, decat pe langa ea, dar asta nu ma deranjeaza prea mult, pentru ca oricum in Bucuresti sunt putine locuri in care trebuie sa urci, e stabila, destul de solida, si grea de altfel, usor manevrabila, si m-am bagat cu ea in locuri stramte intre masini, locuri cu care daca eram cu MTB-ul nu as fi avut curaj.

Una peste alta, am luat si MTB-ul pe care il mai tot imprumutam, asa ca am 2 biciclete acum. Cand stiu ca am o zi usoara iau doar pliabila, cand stiu ca am mai multe drumuri de facut plec cu MTB-ul.

Superb.

Uite-asa, printr-un cumul de situatii nefericite, societatea o sa mai piarda un biciclist, daca nu chiar mai multi.

Uneori am impresia ca dam sfaturi mai mult de forma, oricum lumea face cum i se pare mai bine. :D

Acuma sărim de la Rich direct la Brompton?!

Nu ne mai facem bine... Românului pare să-i priască extremele, nu alegerile cumpănite, moderate.

Au o gamă bună de pliabile în decathlon, începând de la 1000 de lei.