Sign in to follow this  
ViorelCapruciu

Grosime camera-cauciuc

Recommended Posts

Se da un cauciuc cu un anumit balon, sa zicem 32, cazul meu. Cum se alege camera cel mai bine, stiut fiind ca la camere se da un interval. Adica 32 sa fie minimul permis (32-xx), maximul (xx-32) sau 32 sa fie cuprins pe la mijloc? Dincolo de bunul simt care zice ca sa fie la mijloc, logica mea e alta: daca 32 e la capatul maxim, camera va sta cam prea umflata, prin umflare peretii se subtiaza si e mai predispusa la pene si la explozii. Daca e la mijloc e mai bine, dar cel mai bine ar fi ca intervalul permis sa plece de la 32 (32-xx). Aici camera e cel mai putin intinsa si implicit mai rezistenta. Dezavantaj: va fi cu balonul mai mare si deci mai grea, evident nu mult, cateva grame, daca e sa conteze. Logica sta in picioare sau sunt si alte chestii care se iau in vedere si rezulta alta concluzie?

In principiu, pentru cauciucuri de 622 mm diametru, ai cam 3 dimensiuni de camere:

- pana la balon 28 mm (cursiera, gravel bike, touring)

- intre 32-47 mm (touring, cross, ciclocross)

- de la 50 mm incolo (MTB 29er)

Avand cauciuc de 32 mm, optiunea e cea e la mijloc. Daca nu gasesti decat subtiri, iti asumi riscul si iei din alea.

Logica expusa este corecta, e de evitat ca dimensiunea cauciului sa reprezinta limita maxima a intervalului, dar eu am confirmari practice doar la dimensiuni mai mari.

Depinde evident si de alti factori, tipul jantei (cursiera, trekking), tip si lungimea valvei si chiar producatorul cu care te-ai obisnuit.

Schwalbe are in portofoliu de ex o camera 18-28 cu care eu am mers mereu fara probleme pe 622x28.

Dar pe aceleasi roti daca vreau sa pun un cauciuc de 30-35 nu prea am oferte si trebuie sa ma duc la Continental unde pe valva presta am 28-35.

Am cauciuri de 32 si 33 care nu se lasa asezate decat pe jante de trekking si am mai multe optiuni la camerele cu valva  Schraeder.

La Giant am dat si de niste camere ciudate :) cu interval 28-32 parca, asadar foarte putine optiuni de folosire si la "marginea intervalului".

Nu cred ca o camera este predispusa la explozie daca e umflata la maxim, in limitele stabilite de producator. Ca d-aia are acea marja de umflare, intre minim si maxim, sa nu circuli cu ea dezumflata sau supraumflata.