Sign in to follow this  
gibonu

Canalul lacul Mânăstirea – Dunăre (judeţul Călăraşi)

Recommended Posts

26.06.2016

Asta este canalul.

QPESBl0LBl8TtoNFL7WHVz-UL2Y2ewWmu5TEQk28

Nu cred că ceea ce am scris mai sus este denumirea corectă a canalului respectiv, însă n-am reuşit să aflu dacă acel canal are un nume.

Dacă ştie cineva mai multe detalii, îl rog să nu ezite.

Din câte am înţeles acesta este un canal de irigaţii, lung de 10 km care era gândit să aducă apa din Dunăre pănă la staţia de pompare de lânga lacul Mânăstirea.

Capătul canalului dinspre lacul Mânăstirea (se observă ceea ce a mai rămas din staţia de pompare).

iYxoV6vsci9_tB0ZXcMZNNqko6AbQLhvlKQZVKMb

Canalul văzut de pe mal (unde am lăsat maşina).

rKQmCsWkELzzYjl5UBjNxvGXNK3R541Fi-I81ps4

Lansare la apă s-a făcut fără probleme pentru că nu era deloc noroi. Că nişte PET-uri mi-au lăsat un gust amar e altă problemă.

Am început să vâslesc (nu cred că a padela este un termen corect) către Dunăre.

kG5aS9Vzn5ffJlnJD7meHffNodOhVgxEAuNDgB4m

La scăldat.

i02lQcz0iRx1djwhfKLu4oVMcC-BC9VPLCXyozuW

Zonă inundată.

Dox4t6njqAYt6kcUKqq6GPCizrp4kGUZoEGNvYTW

În apropiere de Dunăre este pădure pe ambele maluri.

fN0sXIRDed6hU6zNsOSLAs7M-UFMaJ1tmOG-Q0es

J7YrXWSGSO1QiZfeGdWADHiyTsH9jkSje2lNwjTl

Pe fundal se vede ieşirea în Dunăre.

AQLca7Ob7vFwfeibo-cYpjqkzuOPvdjxPHEuuVyv

Până să ajung aici, un domn îşi întindea plasele de pescuit, de mai multe ori, pe toată lăţimea canalului.

Când m-a văzut, a cam ţipat la mine “Ai grijă să nu îmi strici sculele” de parcă era balta lui.

Cum nu aveam niciun chef de scandal, l-am asigurat pe respectivul domn că nu îi stric nicio plasă, pentru că caiacul are un pescaj destul de mic şi nici nu are cârmă.

Auzind asta, omu’ s-a liniştit şi n-au mai fost probleme.

Apoi, chiar la ieşirea pe Dunăre, pe mal erau nişte cocalari la picnic, cu un Passat combi din care duduiau nişte manele.

Plus nişte fete care faceu baie în Dunăre şi se filmau cu ajutorul unul selfi-stic.

Pe Dunăre, privire spre amonte

sJkk5yOwKl4YZ0uO0R9-_Szvkjp8fmVDluRiCPGS

şi spre aval.

2b7nnXfiUv2KUi_j1DKnoEpz7dwWYwIVT1ZyyMzL

Spre suprinderea mea, se poate vâsli şi spre amonte, pe lângă mal chiar nu sunt probleme.

Sau n-au fost cei 200 de metri pe care i-am parcurs.

Un fel de miniplajă cu nisip, pe care puteam debarca fără probleme, însă era deja ora 18:00 şi mai aveam 10 km de vâslit până la maşină.

MPH8HCQYlr2mx-qfzMbUuk81ugSIA-ZS3QzdWJGR

Intrarea din Dunăre în canal.

FZ4jtdEv-AEaOv0wXmw5dDUHxbM45SHlA7HIMDuM

Domnul cu plasele încă nu terminase treaba aşa că l-am întrebat dacă nivelul apei este tot timpul la fel.

Omu’ m-a asigurat că nu şi că “într-o lună apa scade, nu mai poţi ieşi în Dunăre”.

Ajuns acasă, m-am apucat de studiat cotele apelor Dunării (cei mai bătrâni poate îşi aduc aminte că odată acestea erau anunţate zilnic la Radio România Actualităţi, îninte de ora 12:00 în mai multe limbi, inclusiv în rusă).

Aşadar, la Călăraşi pe 27.06.2016 nivelul era 323 cm ca iar azi este doar 281 cm.

Studiul continuă.

Înapoi spre maşina, am parcurs cei 10 km în două ore si 10 minute, cu doar o singură pauză de tigără şi căteva pauze scurte de ohihnă a braţelor.

Soarele se pregătea să apună.

qZXzM5ANTZWrMpgfZzmDKiBF-X_vXty6h930bJ0p

Qqk6AI8zfeys8ewB2TS5Bd4ezgrRMELLGstxqBzI

Ca să nu fiu ţigan, acum am şi scrumieră în caiac (cutia unui film foto).

Np4L6chDggMEgfHT1hdxDhyD7bQ8fgslc6ffdWel

Cam asta a fost.

Îmi pare rău că n-am putut sta mai mult pe Dunăre, însă asta rămăne pe data viitoare (dacă cotele apelor Dunării permit acest lucru).

Si scuze pentru calitatea slaba a unor poze, insa sunt facute cu un aparat mai putin performant, cam de dimensiunea unui pachet de tigari.

• Upvote 6

@@gibonu

Foarte fain! Desi nu m-a pasionat niciodata ideea de a merge cu caiacul, cand citesc relatari de genul asta parca-mi apare asa o "chestie"... cine stie :D

Mai ales ca poti sa si campezi (daca iti faci un traseu ce trece prin locul propice acestei activitati). 

Multam ;)

@diorgulescu

Multumesc.

Referitor la chestia care iti pare legat de caiac, sugestie mea este sa incerci sa faci macar o plimbare scurta, ca sa vezi despre ce e vorba.

Despre campat, pana acum n-am incercat din caiac, insa locuri potrivite se gasesc.

De exemplu langa mini plaja care se vede in pozele de mai sus, era loc suficient de pus un cort.

Acum problema este ca nivelul Dunarii a scazut si nu cred ca se mai poate iesi din acel canal direct pe fluviu.

Cand am fost cu caiacul pe acolo nivelul (la Calarasi, ce-i drept) era 323 cm iar azi are doar 157 cm (a scazut aproape 2 metri).

• Upvote 2