Sign in to follow this  
Vittore

Sfaturi drumetie

Recommended Posts

Salutari tuturor ! patru biciclisti vrem sa parcurgem urmatorul traseu :

JOI            21 iulie:    Bucuresti - Gheorgeni masina, Gheorgheni - Buhalnita (Bicaz) aprox. 80 km, 1200 m elevatie;

Vineri        22 iulie:    Buhalnita - Vatra Dornei, 105 km, 1400 m elevatie;
Sambata   23 iulie:    Vatra Dornei - Bistrita, 84 km, 600 m elevatie; 
Duminica  24 iulie:    Bistrita - Toplita - Gheorgheni, 145 km, 1400 m elevatie, Gheorgeni - Bucuresti masina.

Daca vreunul dintre voi a parcurs parte din traseu, nu m-ar deranja un sfat , doua ....

Noroc, bine ai venit!

Ce biciclete aveti si ce experienta aveti in parcurgerea de trasee offroad cu diferenta de nivel mare?

Aveti de gand sa dormiti la pensiune sau cort (si de aici rezulta: veti cara bagaje multe/grele sau doar un rucsac usor)?

@@Vittore

Daca te ajuta cu ceva, ai aici cateva vorbe si mai multe poze despre bucata parcursa in sensul Gheorgheni - Toplita:

http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/18213-miercurea-ciuc-%E2%80%93-topli%C5%A3a-%E2%80%93-reghin-%E2%80%93-bistri%C5%A3a-%E2%80%93-n%C4%83s%C4%83ud-%E2%80%93-dej-%E2%80%93-gherla-%C5%9Fi-tg-ocna/?view=findpost&p=700948

Daca aveti timp, sunt foarte multe lucruri interesante de vazut in zona.

Bistrita - Toplita - Gheorgheni, 145 km, 1400 m elevatie, Gheorgeni - Bucuresti masina

N-am mers niciodata 145 km pe bicicleta si nici nu cred ca as putea merge o asemenea distanta.

Insa stiu sigur ca dupa o astfel de distanta n-as mai fi in stare sa conduc cateva sute de km pana la Bucuresti.

La varianta mersului cu trenul v-ati gandit? 

Bafta.

Am desenat de curiozitate traseul, in afara de o mica bucata (Monor Gledin - Valenii de Mures) care e macadam, restul e asfalt.

https://ridewithgps.com/routes/15056967

Bucata Bistrita - Jelna - Monariu - Sieu - Monor Gledin am parcurs-o in 2013, era asfalt in stare buna.

Cu un mic ocol prin Reghin (via Batos-Dedrad) ar fi asfalt integral si s-ar putea face pe cursiere fara probleme in cele 4 zile propuse (chiar si in 3).

Daca e vorba de MTB si de niste bagaje, o sa fie nitel mai greu in ultima zi, dar nu imposibil (de aia intrebam de experienta, conditie fizica).

Vatra Dornei - Bistrita e drum european, o sa aveti ceva trafic.

• Upvote 1

multumesc :)>-

@@gibonu  

Frumoasa tura voastra de anul trecut, parcurgem frecvent 150 km/zi, cu cursiere e adevarat, e foarte confortabil scaunul soferului dupa 4 zile de biciclit :-bd

@@Traveller  

Patru cursiere si vrem doar sosea, dormim la pensiuni (langa Bistrita, Livezile, dormim la un neam de-al meu), fara bagaje, doar strictul necesar. Eu am pedalat vreo 3000 km anul asta insa amicii mei au chiar dublu km parcursi ! Vatra Dornei - Bistrita o facem sambata si speram sa fie mai liber, e si multa coborare de la pasul Tihuta  (la Prundu Bargaului vreau sa-i bag o bucla 25 km pe baieti pana la lacul Colibita, ar fi pacat sa nu vada si ei). Sunt in ceata total cu zona Bicaz - Vatra Dornei, in sensul ca nu stiu nimic despre ea, am fost cu "Dacia" acum 20 ani p-acolo, celelalte trasee le-am mai motociclit in ultimii ani.

• Upvote 1

Pai daca vreti pe cursiere cu bagaj minim si aveti deja niste kilometri in spate, nu vad nici o problema. De la Bistrita o sa mergeti prin Reghin atunci, ca prin Rapa de Jos nu pare sa fie asfalt. In rest, asfalt peste tot.