mcatalin22

Modele diferite de deraior Shimano XTR

Recommended Posts

Am o nelamurire legata de doua modele de deraior Shimano XTR. Codurile produselor sunt RD-M972-GS si RD-M972-SGS.

Din cate observ diferenta dintre ele este lungimea bratului (Total Capacity este 33T respectiv 45T).

Nu imi dau seama pentru ce anume este destinat fiecare din aceste modele si in cazul in care vreau sa cumpar unul nu sunt decis care din ele.

http://www.bike24.com/1.php?content=7;mid=2;ID=ce917aa3195673012282147576766306

Aici iti scrie despre fiecare.

Din cate am auzit cel cu patina scurta este folosit pentru (DH, Freeride) unde nu ai decat 1 foaie la pedalier, astfel schimbatorul avant bratul (patina) scurt/a nu este nevoit sa se intinda pentru o foaie mare (cum este la XC)

Sper sa te dumiresti, iti spune si compatibilitatea cu pinioanele ;-)

33T si 45T sunt numarul de dinti, de la foile pedalierului.

Nu vreau sa dau cu mucii in fasole ( a se citi: sunt bucuros sa fiu corectat daca gresesc ) dar 33 de dinti respectiv 45 de dinti se refera la capacitatea de schimbare a deraiorului spate dar determinata dupa un calcul mai complex...decat strict cati dinti are foaia. Se scade din nr dintilor pinionului cel mai mare, nr dintilor pinionului cel mai mic, si din foaia mare, foaia mica si se insumeaza rezultatele. De ex. 11:34 cu 22:44. 34-11=23 si 44-22=22 rezulta 22+23=45. Cred ca nu intamplator deraiorul long cage accepta exact nr asta de dinti. Cel short cage e mai limitat 33 de dinti dupa acelasi calcul.

Un medium cage folosesc eu cu 12:28 respectiv 20:42. Sa facem o proba. 28-12=16 si 42-20=22 rezulta 16+22=38.

Edited by pacus

Cine nu te crede poate sa-si incerce norocul pe la site-ul regretatului Sheldon :idea:

:roll: 33T si 45T sunt numarul de dinti, de la foile pedalierului :roll:

Si eu credeam si ma gindeam ...; sint situatii in care e mai bine sa nu te gindesti.

Dar spre expemplu: daca pe foaia mare nu urci pe pinioane mai mult de 28 si pe foaia mica nu cobori sub 14 merge un shotcage :D

Se pare ca (culmea !) si pe saitul lui Sheldon Brown se confirma metoda de calcul a lui Pacus :D

"For rear derailers, the capacity relates to the amount of chain slack the derailer can take up, and is equal to the front range (22 in the example above) plus the rear range. Thus, if you have a 52/42/30 crank set, and a 12-28 (16 tooth difference) cluster, the total capacity required would theoretically be 38 teeth (22 front difference + 16 rear difference)."

Deci capacitatea unui schimbator este suma diferentelor dintre numarul de dinti de la cel mai mare - cel mai mic pinion si cea mai mare - cea mai mica foaie

(daca nu minte batranul Sheldon :D )...

http://sheldonbrown.com/gloss_ca-g.html#capacity

Multumesc de informatii.

Cred ca sunt destul de clare lucrurile si pentru mine acum.

Pt XC cu pedalier 22-44 si pinion 11-32 ar fi necesar un total capacity pt deraior spate de 22 + 21 = 43T, deci un deraior spate cu patina lunga.

Se pare ca (culmea !) si pe saitul lui Sheldon Brown se confirma metoda de calcul a lui Pacus :D

Oricum, e bine sa mai consultam si ozn-uri ca Sheldon Brown si altii inainte de a ne da cu parerea (mai ales cind aceasta tema a mai fost discutata pe acest forum).

ah, dar vai, cineva nu stie cum se calculeaza capacitatea deraiorului, e cazul sa umplem forumul cu rautacisme ca ne dam destepti :(

raspuns serios: cu short cage unele viteze nu vor fi accesibile pentru ca deraiorul nu poate absorbi toate zalele in plus.

explicatia foarte pe larg aici: When to use a Long Cage vs Short Cage Derailleur? - Mtbr.com Forums

cum a spus si maus, daca stilul tau de a schimba vitezele nu foloseste anumite combinatii mai excentrice, nu ai nevoie de long cage.