DelBoske

Biciclist pe trecere lovit de un microbuz

Recommended Posts

Buna ziua,

Zilele trecute eram pe trecerea de pietoni (pe bicicleta) si am fost lovit de o masina. Banda 3 oprise, la fel si 2 sa imi faca loc ssa trec, si pe banda 1, vine un idiot peste viteza legala si ma izbeste din plin.
Am apucat sa trag stanga de ghidon incat impactul sa se produca pe partea din spate pentru a nu intra sub rotile masinii. Am fost la IML si toate cele, vreau sa stiu ce sanse am in instanta avand in vedere ca eram pe bicicleta..

Va multumesc anticipat.

Daca treceai pe trecerea de pietoni PE bicicleta, esti in culpa. Traversarea pe trecerea de pietoni se face mergand pe langa bicicleta.

• Upvote 2

vreau sa stiu ce sanse am in instanta avand in vedere ca eram pe bicicleta

Lasa instanta ca pierzi sigur. O sa te prezinti in instanta cand te va chema asiguratorul lui pentru daune, daca soferul foloseste polita de asigurare.

@DelBoske

Avand in vedere ca art. 161, alin. (1), lit. o) din Regulamentul aplicare a O.U.G. nr. 195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice, spune clar:

"Se interzice conducătorilor de biciclete: să traverseze drumurile publice, pe trecerile destinate pietonilor, în timp ce se deplasează pe bicicletă."

sansele pe care le-ai avea in instanta sunt minime.

Cu un avocat care stie carte si costa o gramada de bani, in cel mai bun caz poti obtine o culpa comuna, insa proportiile le stabileste instanta, iar partea ta de vina s-ar putea se depasesca 50%.

Iar pana la decizia definitiva a instantei (care ai sanse mari sa nu iti fie favorabila), va trebuie sa pierzi foarte mult timp pe la Politie, Parchet si instanta.

Tine cont de faptul ca asiguratorul RCA al masinii care te-a lovit va fi implicat in proces de partea soferului.

Nu uita de onorariul avocatului.

Presupun ca esti constient ca un caz precum al tau se va solutiona definitiv in cativa ani.

Ca sugestie, mai bine du-te la biserica si aprinde o lumanare, ca puteai sa o patesti mult mai rau.

P.S. Doar de curiozitate, de ce nu ai coborat de pe bicicleta inainte de a traversa strada?

• Upvote 7

Iti raspund eu la PS : de lene ! :-

• Upvote 4

Încă nu îmi vine să cred că lumea nu știe că nu e voie pe trecere pe bicicletă.

Încă nu îmi vine să cred că lumea nu știe că nu e voie pe trecere pe bicicletă.
 ;)   

Psst!  Inca nu o stiu nici chiar toti soferii

;)

Psst! Inca nu o stiu nici chiar toti soferii

Sa vezi atunci biciclisti loviti mai ceva ca pokemonii :))

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

• Upvote 4

In general biciclistii care merg pe trotuar au aceasta intelegere ca trecerea de pietoni este o continuare logica a trotuarului, unde e drept, din loc in loc sunt tot felul de linii paralele pictate in chip de "pista".

As rade sa aflu ca Poseidon era soferul masinii =))

Probabil d'aia te'o fi iertat, ca e si el biciclist :)

• Upvote 5

Bine ca nu "conducea" vreun camion Poseidonu.  B-(

As rade sa aflu ca Poseidon era soferul masinii

Ai sa razi, dar n-ai sa razi.

Mare ti-e gradina doamne si multi prosti in ea! :-J Mai fetelor de la radio-santz...

Venind cu bicla spre casa, duminica seara am gasit un ipod pe o strada, foarte aproape de un loc unde a fost un accident intre un biciclist si un autoturism. Am ajuns la locul accidentului chiar dupa ce l-au bagat pe biciclist in ambulanta si am banuit ca este ipod-ul omului. L-am intrebat pe @@DelBoske de locul accidentului ca sa vad daca ar fi al lui. Mai multe detalii chiar nu-si au rostul... Bre, bolovani mai sunteti! Chiar daca a fost vina lui sau nu, omul asta a fost lovit de o masina iar voua va arde de caterinca si barfa. Se explica de ce-i societatea asta atat de bolnava... probabil un sejur la Balaceanca v-ar prinde bine.

Bafta la cazare si lant silentios pe holuri! :)>-

• Upvote 9

Pai caterinca a inceput-o el pronuntand cuvantul instanta. Ce sa caute acolo?

• Upvote 3

Venind cu bicla spre casa, duminica seara am gasit un ipod pe o strada, foarte aproape de un loc unde a fost un accident intre un biciclist si un autoturism. Am ajuns la locul accidentului chiar dupa ce l-au bagat pe biciclist in ambulanta si am banuit ca este ipod-ul omului. 

Noi dacă găsim pe stradă un portofel, un portmoneu sau un ipod anunţăm imediat miliţia la telefon 22 22 22"

• Upvote 6

Cum ce să caute? ”E cetățean și are drepturi”. ;)

De când n-am mai fost la Bălăceanca... :bici-5:

In primul rand Balaceanca e de cronici, deci si anume pe cale de consecinta nu primeste acuti.

In al doilea rand nu ma mai surprinde nimic, din hai sa zicem 10.000 de biciclisti din Bucuresti, cam cati circula regulamentar, avand cunostinte macar de bun simt ale codului rutier? 1000? 2000? Si dupa aia ne miram ca au soferii o problema cu toti laolalta. :)

Bineinteles ca aici cel mai important e ca autorul topicului a scapat nevatamat. Sa speram ca va studia nitel regulile de circulatie. Cat despre a castiga ceva in justitie, mi se pare exclus din capul locului.

Va castiga dreptul de a repara vehiculul celui ce a intrat in el :)

:-):-):-) e bine era cu piciorul jos :-):-):-):-)