DelBoske

Biciclist pe trecere lovit de un microbuz

Recommended Posts

Priveste partea buna. A fost "invatatura de minte", iar pe viitor, cu siguranta nu vei mai traversa trecerile de pietoni (pe bicicleta) !!! :)

Culpa este comuna, nu este exclusiva a biciclistului care a traversat pe trecerea de pietoni. Pentru ca si autovehiculul a circulat (potrivit celor declarate de DelBoske) cu viteza peste limita legala.

Daca se va dovedi ca autovehiculul putea evita producerea accidentului de la viteza legala, atunci culpa este comuna. Daca de la viteza legala, conducatorul autovehiculului nu ar fi putut evita accidentul, atunci biciclistul are cupla exclusiva.

In cazul de fata, daca e adevarat ca microbuzul circula cu viteza peste limita legala, nu este culpa exclusiva a biciclistului, amandoi conducatorii de vehicule au incalcat legea si ca atare amandoi au contribuit la producerea accidentului.

Obligatia de a conduce preventiv si de a evita producerea accidentelor este una generala si nu are legatura cu culpa in generarea accidentului. Daca un conducator de vehicul putea sa evite producerea unui accident insa nu a facut-o pentru ca "nu era vina lui", este in culpa si el.

Deci, poti sa iti incerci norocul... Dar nu te astepta la minuni decat daca microbuzul circula cu o viteza dementiala si daca se poate dovedi asta. Pana atunci, accidentul este provocat de tine.

• Upvote 1

Mie îmi place că autorul postului tace mâlc...

• Upvote 1

Imi cer scuze ca nu am putut posta zilele astea. Am fost destul de ocupat si n-am putut urmari discutia.

@DelBoske

Avand in vedere ca art. 161, alin. (1), lit. o) din Regulamentul aplicare a O.U.G. nr. 195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice, spune clar:

"Se interzice conducătorilor de biciclete: să traverseze drumurile publice, pe trecerile destinate pietonilor, în timp ce se deplasează pe bicicletă."

sansele pe care le-ai avea in instanta sunt minime.

Cu un avocat care stie carte si costa o gramada de bani, in cel mai bun caz poti obtine o culpa comuna, insa proportiile le stabileste instanta, iar partea ta de vina s-ar putea se depasesca 50%.

Iar pana la decizia definitiva a instantei (care ai sanse mari sa nu iti fie favorabila), va trebuie sa pierzi foarte mult timp pe la Politie, Parchet si instanta.

Tine cont de faptul ca asiguratorul RCA al masinii care te-a lovit va fi implicat in proces de partea soferului.

Nu uita de onorariul avocatului.

Presupun ca esti constient ca un caz precum al tau se va solutiona definitiv in cativa ani.

Ca sugestie, mai bine du-te la biserica si aprinde o lumanare, ca puteai sa o patesti mult mai rau.

P.S. Doar de curiozitate, de ce nu ai coborat de pe bicicleta inainte de a traversa strada?

Aici stiu ca am gresit eu, am fost prost si aia e, n-am ce sa zic :) . Dar asta nu ii da dreptul unui dement sa circule asa in jurul unei treceri de pietoni.

@@DelBoske

Salut! Cumva accidentul s-a-ntamplat acum doua zile pe Mihai Bravu, colt cu Vatra Luminoasa?

Nu, e pe undeva pe Camil Ressu.

Culpa este comuna, nu este exclusiva a biciclistului care a traversat pe trecerea de pietoni. Pentru ca si autovehiculul a circulat (potrivit celor declarate de DelBoske) cu viteza peste limita legala.

Daca se va dovedi ca autovehiculul putea evita producerea accidentului de la viteza legala, atunci culpa este comuna. Daca de la viteza legala, conducatorul autovehiculului nu ar fi putut evita accidentul, atunci biciclistul are cupla exclusiva.

In cazul de fata, daca e adevarat ca microbuzul circula cu viteza peste limita legala, nu este culpa exclusiva a biciclistului, amandoi conducatorii de vehicule au incalcat legea si ca atare amandoi au contribuit la producerea accidentului.

Obligatia de a conduce preventiv si de a evita producerea accidentelor este una generala si nu are legatura cu culpa in generarea accidentului. Daca un conducator de vehicul putea sa evite producerea unui accident insa nu a facut-o pentru ca "nu era vina lui", este in culpa si el.

Deci, poti sa iti incerci norocul... Dar nu te astepta la minuni decat daca microbuzul circula cu o viteza dementiala si daca se poate dovedi asta. Pana atunci, accidentul este provocat de tine.

Multumesc mult, asa o gandeam si eu, sunt sigur ca am si eu partea mea de vina, dar tre' sa ne gandim ca putea fi si un copil sau un pieton neatent pur si simplu care putea intra sub roti, din moment ce am avut marele noroc sa intorc de ghidon in directia lui de deplasare astfel lovindu-ma in spate si impingandu-ma pe roti.

Si, cum dovedesti ce viteza avea ? Doar de curiozitate... :)

Din cate stiu expertiza se face luand in considerare distanta de franare, greutatea masinii si declaratiile martorilor pentru a se stabili unde a inceput sa franeze.

Ce vrei sa faci tu, e urat... E ca si cand ma lovesti cu pumnul in fata, dupa care vrei sa ma dai in judecata ca te-ai lovit la mana...

• Upvote 2

Si, cum dovedesti ce viteza avea ? Doar de curiozitate... :)

Daca s-a facut o cercetare la fata locului, s-au masurat urmele de franare, s-a consemnat locul impactului si pozitia finala a victimei si a autovehiculului.

Daca nu s-au facut aceste masuratori, atunci nu ai cum.

• Upvote 1

@DelBoske

Tu de fapt ce vrei sa obtii?

Care este pentru tine scopul unui proces in instanta?

Asta avand in vedere ca si tu esti in culpa, posibil pentru 50%.

Referitor la exeprtiza, subscriu la ceea ce ti-a spus @BogdanTimisoara.

Din cate stiu si fara pretentia ca am dreptate, o asfel de expertiza (bazata inclusiv pe declaratii de martori) va stabili o viteza aproximativa a vehiculului in momentul impactului, ceva de genul "intre 50 si 60 km/h" sau "intre 100 si 110 km/h".

Nu cred ca va putea stabili viteza exacta a vehiculului.

Iar cu cat viteza vehiculului este mai aproape de limita legala cu atat creste partea ta de culpa.

Tine cont ca expertiza facuta in faza de urmarire penala nu este definitiva, instanta poate oricand dispune o alta expertiza.

In rest, dupa cum ti-am spus mai sus, in instanta tu te vei confrunta cu soferul microbuzului si cu asiguratorul RCA al acestuia, asigurator care nu are niciun interes sa platesca ceva.

Gandeste-te ca asiguratorii asta fac toata ziua, sunt experti in diminuarea pretentiilor partii vatamate.

In cazul in care acum te abureste vreun avocat ca iti obtine luna de pe cer si ca te vei imbogati din banii primiti de la asigurator, nu-l crede.

Te va costa o gramada de bani (onorariu avocat, costuri expertize, etc), vei pierde o gramada de timp iar in final ai mari sanse ca partea ta de culpa comuna sa depasesca 50%.

Bafta.

• Upvote 1

Daca s-a facut o cercetare la fata locului, s-au masurat urmele de franare, s-a consemnat locul impactului si pozitia finala a victimei si a autovehiculului.

Daca nu s-au facut aceste masuratori, atunci nu ai cum.

Masuratori s-au facut, si poze, si investigatii intrucat e considerat accident cu victime.

@DelBoske

Tu de fapt ce vrei sa obtii?

Care este pentru tine scopul unui proces in instanta?

Asta avand in vedere ca si tu esti in culpa, posibil pentru 50%.

Referitor la exeprtiza, subscriu la ceea ce ti-a spus @BogdanTimisoara.

Din cate stiu si fara pretentia ca am dreptate, o asfel de expertiza (bazata inclusiv pe declaratii de martori) va stabili o viteza aproximativa a vehiculului in momentul impactului, ceva de genul "intre 50 si 60 km/h" sau "intre 100 si 110 km/h".

Nu cred ca va putea stabili viteza exacta a vehiculului.

Iar cu cat viteza vehiculului este mai aproape de limita legala cu atat creste partea ta de culpa.

Tine cont ca expertiza facuta in faza de urmarire penala nu este definitiva, instanta poate oricand dispune o alta expertiza.

In rest, dupa cum ti-am spus mai sus, in instanta tu te vei confrunta cu soferul microbuzului si cu asiguratorul RCA al acestuia, asigurator care nu are niciun interes sa platesca ceva.

Gandeste-te ca asiguratorii asta fac toata ziua, sunt experti in diminuarea pretentiilor partii vatamate.

In cazul in care acum te abureste vreun avocat ca iti obtine luna de pe cer si ca te vei imbogati din banii primiti de la asigurator, nu-l crede.

Te va costa o gramada de bani (onorariu avocat, costuri expertize, etc), vei pierde o gramada de timp iar in final ai mari sanse ca partea ta de culpa comuna sa depasesca 50%.

Bafta.

In general  vroiam sa primesc o despagubire pentru daunele produse bicicletei si a telefonului,  in rest nu prea am mari pretentii intrucat nu am leziuni importante. Iti multumesc frumos, m-ai luminat cat de cat cu privire la ce e de facut. Bafta!

@DelBoske

N-ai pentru ce si ma bucur daca te-am putut ajuta.

Daca am inteles bine, Politia a deschis deja un dosar penal pentru vatamare corporala, urmand ca la finalizarea cercetarilor sa se pronunte si asupra cotei de vinovatie [culpa] a partilor implicate in accident.

In funtie de concluzia cercetarilor efectuate de Politie, poate te va ajuta sa te hotarasti daca continui in instanta.

Bafta.

P.S. Din punctul meu de vedere, cel mai important este ca n-ai patit nimic. Restul sunt doar niste amanunte.

Hai ma sa trec si eu pe rosu, si daca ma loveste unu, ma apuc sa cer despagubiri... Romania...

Aici stiu ca am gresit eu, am fost prost si aia e, n-am ce sa zic :) . Dar asta nu ii da dreptul unui dement sa circule asa in jurul unei treceri de pietoni.

La care dintre voi te referi ?! asta ca gluma, scuze :)

Daca tu mai scrii acum aici si iti mai e si gandul la despagubiri  nu cred ca avea o viteza asa mare ala cu masina,altfel te-ar fi spulberat.

Nu mai insista pe caz pentru ca si cel cu masina s-a pomenit cu tine in fata aparut de nicaieri. culpa e comuna,deci fiecare isi rezolva "daunele".

Il poti da in judecata pe civil,dar daca nu ai cazul rezolvat favorabil la politie vei pierde si iti poate cere ala daune pentru hartuire .

In trafic atunci cand se afla pe bicicleta,biciclistul e asimilat vehiculelor si nu pietonilor.

Sa luam un alt caz daca cineva cu masina traverseaza pe trecerea de pietoni si altcineva cu masina nu-i acorda prioritate cine e vinovat ?!

Of, măi oameni buni şi... mulţi!

Oare chiar nu ne este cunoscută diorama?

Stradă aşa... lărguţă (trei benzi), la trecere de pitoni (care trebuie ginită de toţi), pe două benzi, prin cine ştie ce minune, conserve oprite; pă trasa "liberă", iaca_campeonu' (în cazul de faţă, poate chiar cu privelişte mai de sus - microbuz): ca-n brîndză...

De cele mai multe ori, spulberaţii-s pietoni d'ăia tari ca meduza.

Acu', oare problema să fie numai-numai la păţitu' nost' beciuclist ? Asta şi apropo de "apărut de nicăieri", "trecut pe... roşu". Cum ar zice şi ăia, dacă apucă să te rateze şi p'ormă, cînd au coborît să te rezolve cu ranga: "Banda MEA era liberă".

Zău aşa... 

Mumusache, de-te mama in alta tara, nu te mai plange de asta.

• Upvote 3

Vezi ca mai am cateva threaduri unde am postat, semneaza condica si acolo...

Nu ma dau niciodata jos de pe bicicleta la trecerile de pietoni, insa nu am pretentia sa mi se acorde prioritate.

Prefer sa astept pana trec toate masinile sau vine un pieton si traversez "in umbra lui", ca sa zic asa.

Mi se intampla destul de des sa opreasca o masina, moment in care trebuie sa ma misc, chiar daca masinile de pe celelalte benzi nu par sa aiba de gand sa opreasca.

In asemenea cazuri, nu ma deplasez mai repede decat ar face-o un pieton si ma asigur inainte de traversarea fiecarei benzi ca masina de pe ea chiar opreste.

Mi s-a mai strigat "Da-te jos de pe bicicleta !". Am intrebat "De ce ?".

Din moment ce ma deplasez la fel de lent ca un pieton, care e problema pe care o au cu mine ? Ce ar fi diferit daca as merge pe langa bicicleta ?

Probabil nu a fost cazul de fata. Daca insa omul a mers incet (ca un pieton), mai mult ca sigur l-ar fi lovit si daca era pe langa bicicleta.

Si eu cred ca regula e o tampenie dar e incetatenita asa si te expui degeaba la riscuri prea mari.

In plus in cazul de fata soferul microbuzului are partea lui de vina. Asta e o lege nescrisa: daca tu vii pe banda unu si vezi ca pe banda trei si doi ceilalti opresc atunci e foarte posibil ca ei sa vada un pieton pe care inca tu nu-l observi asa ca opresti si tu.

Mi s-a mai strigat "Da-te jos de pe bicicleta !". Am intrebat "De ce ?".

Din moment ce ma deplasez la fel de lent ca un pieton, care e problema pe care o au cu mine ? Ce ar fi diferit daca as merge pe langa bicicleta ?

Diferență ar fi când doarme unu pe el la volan și vine direct spre tine. Pe bicicleta nu cred că sari stânga/dreapta sau să te dai înapoi...

• Upvote 5

Este contravenţie să traversezi pe bicicletă pe trecerea de pietoni.

Eu când merg cu bicicleta (că maşină oricum nu am) nu opresc la trecere pentru astfel de specimene. Bine, merg în aşa fel încât să pot să evit coliziunea.

Salut ! Privitor la felul cum se traversează la trecerea de pietoni eu am logica mea, contrar regulamentului, traversarea pe bicicletă ar fi în avantajul tuturor participanților la trafic - biciclistul trece mai repede, fără să mai coboare de pe bicicletă iar șoferii ar trebui să fie fericiți că traversarea trecerii de pietoni s-a făcut rapid !

Salut ! Privitor la felul cum se traversează la trecerea de pietoni eu am logica mea, contrar regulamentului, traversarea pe bicicletă ar fi în avantajul tuturor participanților la trafic - biciclistul trece mai repede, fără să mai coboare de pe bicicletă iar șoferii ar trebui să fie fericiți că traversarea trecerii de pietoni s-a făcut rapid !

La ceva in genul m-am gandit si eu. Bine, sunt situatii si situatii...in trafic intens, e mai bine pentru tine sa mergi pe langa. Dar cand e o masina si tu mergi mai repede pe trecere incat sa nu va incurcati, nu vad care ar fi problema.

Este contravenţie să traversezi pe bicicletă pe trecerea de pietoni.

Eu când merg cu bicicleta (că maşină oricum nu am) nu opresc la trecere pentru astfel de specimene. Bine, merg în aşa fel încât să pot să evit coliziunea.

Pai in cazul asta, bine ca nu ai masina... Too much hate ? Risti un accident inutil. Din cate stiu, in codul rutier se mentioneaza ca daca unul greseste(intentionat sau nu) si puteai sa-l eviti si nu ai facut-o, automat si tu esti de vina. 

Traversarea pe langa bicicleta pe trecerea de pietoni are un motiv. Si este acelasi pentru care iti inveti copiii sa nu alerge pe trecerea de pietoni. Cred ca preferi sa intarzii 5 secunde un sofer decat sa il iei prin surprindere - si ii apari cu 5 secunde mai devreme in fata. Nu ii dai timp de reactie,

• Upvote 9

^^ Asta e ceva ce ar trebui să-i coacă mintea fiecăruia fără să mai scrie în lege...

• Upvote 3

Din cate stiu, in codul rutier se mentioneaza ca daca unul greseste(intentionat sau nu) si puteai sa-l eviti si nu ai facut-o, automat si tu esti de vina

Unde scrie asta in codul rutier ca eu n-am vazut ? Nu are nici o legatura, o fi vreo lege dar in codul penal.

• Upvote 1

Unde scrie asta in codul rutier ca eu n-am vazut ? Nu are nici o legatura, o fi vreo lege dar in codul penal.

Mea Culpa! Scuze de confuzie! :)