DelBoske

Biciclist pe trecere lovit de un microbuz

Recommended Posts

Vad ca s-a deplasat discutia,acum biciclistii propun pedepse(sa-i calce,sa-i "stearga",sa-i tranteasca,etc) pentru pietoni sau alti biciclisti indisciplinati :)

Asta e inflacarare de incepator sau agresivitate de sofer periculos,de aia sa-u introdus pedepse pentru cei agresivi in trafic.

Legea pe sosea o aplica deocamdata politia dupa codul si regulamentul existente cum zise Traveller,nu noi biciclistii si nici noi biciclistii soferi chiar cu puncte multe la sala .

Nu e bine sa mergi indarjit pe strada si sa strigi si sa injuri pe toata lumea care nu sta cum vrei tu,ci sa fii mai ingaduitor si sa ne mai civilizam cu totii incetul cu incetul.

• Upvote 2

Avem de invatat ceva din topicul asta. E bine sa respectam chiar si regulile alea proaste si formale intotdeauna, politia ca politia, ne amendeaza si atat, dar unii din colegii nostri de trafic poti fi niste adevarati Avengeri si sa restabileasca ordinea pierduta a lumii.  

Trebuie sa gasesc linkul de pe fb / youtube, a fost saptamana trecuta parca o tantica dilie care chiar a urmarit un biciclist si l-a "impins" cu masina in timp ce era tras pe dreapta mai incolo. 

Acest clip reflecta o tendinta pe care am constatat-o cu totii,femeile au devenit foarte impulsive si agresive la volan,li se pare ca daca nu se baga peste tot nu sunt soferi , nu sunt misogin,dar au devenit mai rele pe strada (evident ca soferi) decat barbatii.

In cazuri din astea e bine sa eviti obstacolul si sa-ti continui drumul,pt ca mai faci si tu (vorbesc la modul general)cate una din astea si oricum si proasta aia s-a speriat desi se comporta ca o bishnitzareasa(presupun ca aia si e)si mai face si pe grozava.

Inca o data ,nu sunt pentru ca biciclistii sa devina o banda de vigilanti care rupe oglinzi ,da picioare si pedepseste pe oricine greseste.Pana la urma si soferii vor intelege ca trebuie sa coabiteze cu biciclistii,motociclistii,etc.

• Upvote 2

Acest clip reflecta o tendinta pe care am constatat-o cu totii

Eu nu am constatat-o.

Ok am constatat-o doar unii dintre noi sau poate doar eu,nu incerc sa trag pe nimeni de partea mea :)

• Upvote 2

Ok am constatat-o doar unii dintre noi sau poate doar eu,nu incerc sa trag pe nimeni de partea mea :)

In ultimii 2 ani, mai ales, am observat o durere-n plua a soferitelor, ceva de speriat! Io pe bicla, banda 1 aproape de bordura, merg inainte, ea se uita in oglida, o vad/ma vede/se uita-n ochii mei, da semnal (daca da) si face dreapta fara nici o jena, cand tu esti la jumatea masinii ei si trebuie sa franezi/opresti sa nu intri in vaca cu conseva! Se aplica aceasta regula si cand vine din sens opus si face stanga, tu megand drept (in fata) si avand prioritate. Efectiv le doare-n plua!

• Upvote 2

Iar multe dintre şoferiţele respective sunt şi cu telefonu'n ureche, că hands-free-ul e sub nivelul lor, deşi orice telefon are funcţia ,,difuzor" şi microfonul suficient de puternic să poţi vorbi şi telefonul să stea pe bord. Nu mai zic că până şi Dacia Logan are posibilitatea de conecta telefonul la sistemul audio al maşinii.

Totuşi, mie cea mai periculoasă specie de şofer - chiar mai rea decât taximeTRIŞTII - mi se pare cea a căpşunarilor. Îi recunoşti uşor: maşini la mâna a 3a - a 4a, eventual diesel cu motoare mari şi puturoase, înmatriculate în Italia, Franţa, Spania sau Marea Britanie, mereu cu faza lungă şi proiectoarele aprinse şi care nu se dau în lături să te arunce de pe drum ca să dubleze ei maşinile aflate în depăşire. Mărci auto preferate: Audi, Mercedes, BMW, mai rar Opel, Ford sau modele de Renault care nu s-au importat în România. La fiecare popas lasă în urmă munţi de gunoi pe carosabil.

După aspect îi recunoşti şi mai uşor: maşinile în general au geamuri negre pe spate, detector de radar în parbriz, la viteze mici poţi auzi manelele din interior, iar maşinile sunt supraîncărcate cu bagaje (,,e mai ieftine aicea boss"). Bărbaţii sunt corpolenţi, bronzaţi, de obicei tunşi la zero sau 1, în maieu, bermude şi şlapi, cu ceva tatuaje şi lanţuri de tinichea galbenă la gât şi folosesc p-la ca semn de punctuaţie. Când cumpără ceva scot ostentativ din buzunar teancul de euroi şi se fac că găsesc cu greu 150 lei pentru benzină/motorină, dar nu lasă un ban în plus bacşiş.

Femeile sunt, de regulă, pe tocuri cui sau platformă, bronzate la solar, cu picioarele şi silicoanele la vedere şi neapărat iPhone sau Galaxy în mână şi căşti în urechi, chiar dacă nu ascultă nimic.

Copii au câteva kg în plus şi-şi copiază vestimentar şi comportamental părinţii. Ţi-l pot recita pe Guţă mai ceva decât recitam noi ,,Somnoroase păsărele" când eram de vârsta lor.

Ce e mai sus e un pamflet.

Chestia e că a trebuit să ies pe acostament pentru 2 dobitoci din ăştia în doar 100m... după al doilea chiar mi-am dorit să am un TIR în spate, dar dorinţa nu mi s-a îndeplinit.

• Upvote 4