nnick

Bucuresti - Constanta pentru incepatori

Recommended Posts

Salutare. De mai multa vreme ma tot gandesc sa fac Bucuresti - Constanta pe bicicleta. Asa ca am zis sa apelez la voi pentru niste sfaturi, respectiv pentru a-mi confirma/infirma anumite presupuneri. 

Sa incepem cu niste detalii despre mine:

• 1.87m, 93kg, 33 ani. Fac sport zilnic, ma duc la sala.  
  • Alerg saptamanal 4km cu 5.5min/km. Cam odata la doua luni alerg si 8 sau 10 km. 
  • Am participat la doua semimaratoane pe care le-am terminat in aproximativ 2h10'. 

Bike related history:

• Mai fac din cand in cand coborari de pe munte cu un Felt Edict Nine 50, dar amator.
  • Ultima tura lunga de bicicleta pentru mine a fost Sinaia-Bucuresti, 130km, parcursi in 6h42' pe un XC de la Kelly's, modelul Magnum. Am ajuns cam lesinat la Bucuresti. 
  • Acum multi ani mergeam destul de mult cu bicicleta, ajungeam multe zile consecutive sa fac 40-50km

Planul si idei:

• Vreau sa fac Bucuresti-Constanta pe bicicleta.
  • MI-am comandat un Rose PRO SL-2000 care trebuie sa ajunga candva saptamana viitoare. 
  • M-am tot uitat dupa trasee. Cel mai usor pare a fi Bucuresti - Ostrov - Constanta, insa inteleg ca e ceva piatra cubica ce-ar putea cauza probleme. Ma mai uit dupa Bucuresti - Slobozia - Constanta.
  • As vrea sa-l fac in doua bucati. M-am gandit ca as putea obtine o viteza medie de deplasare de 20km/h. Nu m-ar deranja daca as putea sa-l fac intr-o singura zi. 
  • As prefera sa fac un traseu safe - n-am chef sa ma omoare vreun nauc. 
  • Plecarea as vrea sa fie la 4AM din Bucuresti ca sa prind ceva racoare. 
  • Ca bagaj vreau sa iau un rucsac cu: apa, cateva batoane, ceva geluri de la isostar, crema de soare, incarcator telefon, baterie externa, acte. 

Intrebari:

• Ce parere aveti de cele de mai sus?
  • E ceva nerealist? 
  • Aveti vreun sfat?

Am incercat sa descriu cat mai multe astfel incat sa puteti sa va faceti o idee despre conditia mea fizica si cam ce am de gand. Orice parere e bine venita. Mersi.

Sa faci distanta propusa in doua zile nu e complicat mai ales ca ai ceva experienta. Tine cont de faptul ca a doua zi drumul e plin de dealuri si vei avea vant de fata in Dobrogea.

Cunosc destui care au reusit si intr-o singura zi dar toti facusera acelasi traseul in doua zile inainte, nimeni nu s-a incumetat la 300+ kilometri din prima.

Perioada pe care ti-ai ales-o, ce sa zic? ... Iulie? Pe canicula? E drept ca acum e ziua mai lunga comparativ cu mai sau septembrie dar acum e perioada turelor la munte :)

Mersi de informatii. As fi vrut sa strabat cat mai mult in prima zi, dar nu am gasit cazare la mai mult de 140km... mi-ar fi placut sa fac 200km prima zi si restul a doua. 

Stau si ma intreb daca oi reusi sa fac drumul intr-o zi...

Să nu uiți să pui în bagaj scule si piese de schimb pentru remedierea diverselor probleme ce pot apărea: două camere, leviere de scos anvelopa și petice, pompă, unu/două cabluri de frână, chei potrivite, etc. Calculează doar strictul necesar pentru a nu căra bagaj suplimentar dar nici să îți lipsească ceva important.

@@Mario, mersi de info.

@@Trevizes, ma gandeam sa plec la jumatatea lui august.

Salutare. Mai pun niste detalii, ca sunt curios de parerea voastra vis-a-vis de cum credeti ca o sa ma descurc pe Bucuresti - Constanta.

In primul rand am tinut cont de sfatul de a ma duce cand e mai racoare. Data plecarii: 9 septembrie.

Apoi, la inceputul lui august mi-a venit bicicleta: Rose PRO SL-2000 marimea 59, echipare 105. Am facut o Sinaia - Bucuresti in 4h18' de pedalat efectiv, 121km. Nu pot sa zic ca m-a rupt, a fost ok. Durerile mai mari in zona posterioara, dar am inceput sa ma obisnuiesc.

Am mai facut un Bucuresti - Ploiesti cu o medie de 25km/h... Iarasi ok drumul. M-a obosit caldura, dar in rest ok.

Încearcă să faci o tura de 180-200 km weekendul viitor. Dar nu trage la medie!

Ce mă surprinde pe mine e greutatea ta destul de mare deși faci sport, și chiar ai alergat 2xSemi! Asta înseamnă că mergi prea mult pe viteză, dincolo de pragul anaerob. La o tura de 300 într-o zi asta e contraproductiv, trebuie sa schimbi abordarea. Baftă!

PS: Vezi că există cazare și după Ostrov, a scris @@gibonu, trebuie sa găsesc link-ul.

Traseul prin Ostrov e clar cel mai frumos, cu trafic lejer, însă e cel mai lung, deci nu e cel mai ușor.

• Upvote 1

Cam devreme pentru o astfel de tura, si singur si intr-o zi, si ziua cam scurta deja, desi sa zicem ca ar fi avantajul ca nu mai e asa cald la pranz. Stapanirea entuziasmului e o arta pe care nici eu nu am detinut-o  si era sa o patesc de epuizare, la o tura muult prea lunga la foarte inceputurile mele biciclistice.

Mersi de sfaturi. Eu as vrea sa fac tura in doua zile insa... Nu una. Ced ca-mi cresc sansele totusi.

@nnick

Asta este link-ul despre care vorbea @@Traveller mai sus:

http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/18754-gara-ciulni%C5%A3a-%E2%80%93-c%C4%83l%C4%83ra%C5%9Fi-%E2%80%93-ostrov-%E2%80%93-adamclisi-%E2%80%93-medgidia/

Gasesti in acest link cateva vorbe despre mai multe posibilitati de cazare [poate nu le-am remarcat pe toate] de la bucata Ostrov - Adamclisi.

Iar pensiunea care ti-a fost indicata in postul de mai sus este "Barlogul Sacalului Mincinos".

Daca vrei sa bei in spritz, chiar daca la pensiune nu au, vorbeste cu ei si te rezolva. Sau pe noi ne-au rezolvat cu niste vinuri [varsate] foarte bune, dupa aprecierea mea si a celorlalti 5 participanti la tura.

Bafta.

Eu as vrea sa fac tura in doua zile insa.

In doua zile nu cred ca se merita, in mare parte e un drum plictisitor. Facut intr-o zi e mai mult o incercare de anduranta. 

Salutare. Mersi de info. Eu o sa merg la sigur. Intai vreau sa vad cum ma simt daca fac drumul in doua zile ca mai apoi sa pot lua o decizie daca duc atatia km intr-o zi.

Are cineva un track inregistrat, sa vad la ce sa ma aștept dpdv diferente de nivel?

Asteptam poze de pe traseu si de la sosire, sunt sigur ca vei duce la bun sfarsit tura. iti doresc succes!

Vrei neaparat sa faci tura singur sau nu te-ncumeti sa intrebi explicit dac-ar mai merge careva?

Salutare. Mersi de info. Eu o sa merg la sigur. Intai vreau sa vad cum ma simt daca fac drumul in doua zile ca mai apoi sa pot lua o decizie daca duc atatia km intr-o zi.

Are cineva un track inregistrat, sa vad la ce sa ma aștept dpdv diferente de nivel?

Fa-l de mana pe ridewithgps.com..sau alte site-uri si iti spune si diferenta de nivel

Fa-l de mana pe ridewithgps.com..sau alte site-uri si iti spune si diferenta de nivel

Cine vrea sa vina pe 10 septembrie e bine venit. Momentan s-au anuntat inca 3 colegi, acum sa vedem cine se prezinta la start. Eu unul vreau sa merg incetisor, sa-mi tihneasca. Deci cine are rabdare sa stea dupa un incepator, va rog. Let me know. Mi-ar face placere sa va cunosc.

@@tzunoi, mersi. Ma apuc imediat.

Bafta, dar insist in recomandarea ca weekendul viitor sa faci o tura mai lunga, in ideea de a fi acomodat cu saua si pozitia pe bicicleta, dar si ca sa-ti faci o mica strategie de a manca si a bea la intervale regulate. Tura e posibila in 2 zile, si e bine ca nu pleci singur. Dar ai grija ca grupul sa fie format din oameni cu pregatire fizica si psihica echivalenta. :)

Mersi @@Traveller. Cat de lunga sa fue tura de acomodare? Nu ajung cele de Sinaia - Bucuresti + Bucuresti - Ploiesti de afum 3 saptamani? Apuc sa ma refac oare intr-o saptamana pana la plecare?

Mda... Daca ai facut Sinaia - Bucuresti si ai ajuns suficient de proaspat acasa, ar trebui sa poti face Bucuresti - Calarasi si Calarasi - Constanta a doua zi.

Sa ne tii la curent!

Da, a fost ok. Caldura ce m-a obosit. In rest ok. Si da, va tin la curent.

O intrebare: daca pana la 10 septembrie, cand e programata plecarea, mai dau ceva ture de 15-20km? Ar trebui sa fie ok, nu? Sau mai bine stau linistit pana atunci ca sa fiu fresh? Tinand cont ca eu mai si alerg si ma duc aproape zilnic de luni pana vineri la sala....

Vezi sa nu te suprasoliciti. Ai nevoie si de pauze. Am impresia ca tragi prea tare de tine si compensezi cu alimentatia (cu prea multe calorii din glucide) mai mult decat ar fi cazul.

Daca alergi, biciclesti si mai si mergi la sala, cand te mai odihnesti? Ar trebui sa ai 2 zile pe saptamana de odihna, fara sala, fara alergare, cel mult relaxare  activa mergand pe jos. Poti sa iesi intr-o zi din weekendul asta la o pedalare usoara, 20-30 km. In conditiile mentionate o tura lunga de "antrenament" ar fi prea mult. 

Am doua zile in care nu fac mai nimic - sambata si duminica. In rest, fac sala dimineata si seara ma mai duc la pedalat din cand in cand seara si alerg odata pe saptamana. iar ce spui tu de compensare cu alimentatia - cred eu ca ai mare dreptate.

Este aici un thread recent, se cheamă Noaptea Pedalelor Lungi, nu strică să-l citesti. Scule, camere pune într-o borseta sub sa sau pe cadru in spatele pipei. Pentru restul bagajului nu-ti lua rucsac, ci o borseta pe brau. Sau chiar îndeasă-le in buzunarele tricoului. Apropo, sa nu uiti de hainele de ciclism, nu e deloc gluma!

Nu stiu de ce, de buna voie si nesilit de nimeni, tii mortis sa pui carul inaintea boilor si tot ceri sfaturi si pareri cum sa faci asta. Mai era unul acum vreo doi ani care vroia sa se duca la Ruse si se antrena prin parcul Tineretului, ne spunea incantat ca urca dealul ala de doua ori, convins ca era un antrenament pe cinste.

Efortul de anduranta neantrenat e al naibii si chiar periculos pentru sanatate. Iar la asta, daca adaugi senzatia pe care ti-o da  o zi intreaga de stat in sa nepregatit pentru asta, sau in cazul tau chiar doua, si una dupa alta, plus si maruntisul de a sta eventual in plin soare niste ore, mult mai multe decat este obisnuit corpul tau, se cheama ingredientele pentru "ce mi-o fi trebuit". Sa mai continui? Sunt atatea alte chestii care tin de pregatirea unei ture facuta cum trebuie si care se afla usor, nu e mare inginerie, numai ca practica se dobandeste in timp.

• Upvote 1

Multumesc @@tsisak.

@@ViorelCapruciu, interesant de vedere. Eu ma vad destul de apt pentru a face acest drum. Ma bazez pe faptul ca fac sport zilnic, ca am alergat ceva in ultimii ani si ca am facut si ceva ture mai lungi - putine, e adevarat. Si sunt convins ca o sa am momente de 'ce-o fi fost in capul meu'. Sper numai sa nu fie periculos. Daca e prea cald, ma retrag din cursa. Daca simt ca ceva nu e ok - iar, ma retrag. Nu sunt convins ca pot fi comparat cu cel care se prwgateste urcand doar dealul tineretului. Poate gresesc?