Recommended Posts

Si chestia asta cu schimbarea castii la 3 ani are o componenta de marketing foarte puternica. A stat in temperaturi inalte? a fost expusa la produse chimice? Ti-au rontait-o insectele? Ai o transpiratie acida? :)

In rest argumentatia ca am avut "o piesa de firma si a crapat ca ultima facatura" (cine e ala care nu a patit pina acum asa ceva?) corelata cu "n-am avut probleme cu o piesa no name" nu demonstreaza nimic. daca originalul costa 200 euro si copia ilegala 20 de euro atunci diferenta de bani nu e doar investitie in publicitate. Calitatea are o definitie mult prea larga si are costurile ei, nu se evalueaza asa din pareri individuale per consumator.

In cele din urma e si o chestie culturala. Pun chinezii pret pe siguranta si respectul individului? Mai putin, sunt de mii de ani atit de multi ca "sistemul" sa fie ingrijorat de securitatea si calitatea vietii fiecaruia cetatean in parte. Eh, prin Europa nu-i asa, improvizatiile si falsurile sunt rejectate si rational si cultural.

• Upvote 2

Capul meu este ventilat perfect de casca lid'l, si sigur este si protejat, bineinteles in comparatie cu casca din paie de pe aliexpres...

@@majikstone

Am explicat mai sus ca Aeon fake nu se compara cu Aeon original. Nu beneficiază de aceleași tehnologii. Inserții si alte ramforsari. Nu înțeleg de ce insiști pe subiectul asta.

Vorbeam de ventilație din experienta. Pur si simplu nu se compara cu orice altă casca originala din Decathlon, LIDL etc. Nu degeaba Aeon originala era până cum vreo 2 ani cea mai bine ventilata casca. Deci, logica îmi spune că o copie 1:1 este la fel de aerisita.

@@mumus

Vad ca te bazezi mult pe logica. Dacă o casca de la LIDL costa 70 de lei, cat crezi ca a costat producția ei? 100?

Ce crezi că are în plus?

Am dat mai sus exemplul unui polar. Același material, aceleași cusături. În Decathlon este 100 de lei iar la chinezi 40. Așa este și cu căștile astea simple.

Nu vreau să conving pe nimeni. Nu sunt chinez, nu vând căști, nu am magazin care să facă concurenta Decathlon ului si nu vreau să impun cuiva o anume casca.

Mi-am spus doar părerea, bazată pe logica si experienta in utilizare a unor căști. Sper ca m-am făcut înțeles.

Casca bine ventilata de pe aliexpres nu are nici macar urma de grad de securitate impus/respectat, pe cand cea de la lid'l are.  Ok daca tu urmaresti doar o ventilatie buna, nu mai purta deloc :)  si vei fi superventilat.

• Upvote 1

pe cand cea de la lid'l are

Teoretic, practic.......

@@Odden

Nu sunt convins ca urmaresti doar o vetilatie buna, ci cu totul altceva. De ce ? Raspunsul il ai gratuit de la @@mumus  "daca tu urmaresti doar o ventilatie buna, nu mai purta deloc  si vei fi superventilat". Eu asa fac si ma simt foarte bine.

PS. Echipamentul pe care-l porti e tot fake si scrie Giro, Colnago, Mavic, etc ? Dar bicicleta ? Sau e cumparata de pe DB (furaciune evident) ?

Poate gresesc, desi....

• Upvote 1

@@igabi

O dam din una in alta si picam in penibil. 

Vorbeam de casti si materialele folosite la castile low-entry si fake. Vad ca nu ai argumente si incepi sa te agati de alt subiect, doar sa zici ceva. 

Nu esti convins ca urmaresc eu ceva... Pai nici nu trebuie sa te conving. Poti ramane linistit nedumerit. Mi-e indiferent. Totusi, iti raspund. Faptul ca nu esti convins ca eu urmaresc ceva, ma face sa cred ca te referi in mare parte la snobism. Daca ma interesa admiratia celor din jur nu recunosteam ca port o casca fake. O lasam asa, faceam in Photoshop o factura de cateva sute de euro si o expuneam aici sustinand sus si tare ca eu am cei mai multi bani si cele mai noi lucruri. 

Uite, incerc sa mai explic o data:

(...) Procedeu de fabricație: Se confecționeaza mai întâi carcasa exterioară și direct pe aceasta se formeaza ulterior, printr-o matriță, conținutul propriu-zis al căștii, din spumă (EPS). Se ajunge astfel la o cască compactă, fără goluri între cele două componente, înlăturându-se astfel probleme care țineau de calitatea produsului. Acesta devenea un tot unitar absolut și permitea designerilor să producă căști de protecție cu aceeași grosime. 

casca_8.jpg

Sursa text si foto: http://www.freerider.ro/mag/istoria-castii-pentru-biciclisti-28972.html

Deci o casca ieftina si o casca fake au acelasi procedeu de fabricatie. Aceleasi materiale, aceiasi rezistenta. Produsele mai scumpe au diferite insertii in spuma care le fac mai rezistente la impact.

PS-ul ala al tau este cam nesimtit. Il voi lua ca un atac si rog pe aceasta cale un moderator sa ia masuri. Vorbele astea cu furaciuni nu le arunci asa pe unde te trezesti tu. Daca ai ceva argumente, expunele. Daca nu, te invit sa iti retragi cuvintele.

Ok, imi retrag cuvintele, dar curiozitatea ramane.

Atentie, nici o casca prea avansata si sigura nu e buna intotdeauna, in caz de accidentare grava. 2 exemple cunoscute - Michale Schumacher si Stig Broeckx.

E doar o gluma complet macabra, dar mi-ar place sa stiu ce casca ar alege acum cei 2 sportivi daca ar sti ce urmeaza sa li se intimple si care va fi destinul lor, implicit al familiei si celor apropiati. E ca si aia cu "vrei sa traiesti o viata lunga cu boli si deficiente fizice sau una mai scurta, in deplina sanatate si putere.

In ce-l priveste pe Schumi eu stiam ca gravitatea accidentului a fost data de suportul unei camere video pe care o avea pe casca si care nu s-a desprins in momentul impactului. 

@@Trevizes
După cum am mai spus, testul ala nu are relevanță în ceea ce am explicat eu.
Da, este o diferență imensă între un fake si original, dar la același model.

Dacă testăm fake-uri Aeon, Rudy Sterling sau POC si o casca low-entry, nu cred că rezultatul este ca în filmulet. Materialele sunt aceleași (EPS si policarbonat).

La căștile mai performante găsim EPS mai dens si mai gros in anumite zone, exoschelet încorpora în spumă sau invelis din policarbonat mai avansat. Toate astea, evident, costa mai mult si absorb mai bine șocurile.

La o căzătură, ambele căști (fake sau low-entry de firma) vor crapa.
Cele cu tehnologie mai avansată și inserții vor rezista.

Dar să pui la test o casca de 100 de lei cu una de 1000 de lei... Nu văd relevanta

@@igabi Nu consider ca e fost frumos ceea ce ai spus, Dirt Bike nu cred ca pot controla tot ce apare la ei pe forum, plus ca, cei care nu isi folosesc numele real sunt suspendati, iar la la vanzare sunt indrumati sa foloseasca serialul biclei, fata de alte siteuri care nu respecta nici o masura in aceasta privinta. Oamenii respectivi chiar incearca. Nu vreau sa intru in polemici, dar pe Dirt Bike sunt si oameni care au capul pe umeri, pe unii am avut placerea sa ii si cunosc, chit ca folosesc cauciucuri (mai) late si nu vad importanta acestui lucru oricum. Sau (si) in ciclism e vreo polemica de genul "ah, tu te dai cu mtb vs ah, tu te dai cu cursiera" ? Wtf ppl, grow up! 

De Schumi am avut si eu o discutie privata cu cineva. Cu siguranta nu a avut casca de pe "net", dar cu toate astea sta de 5 ani ca o leguma. Din ultima serie de povesti, casca a slabit la impact datorita prinderii suportului de camera, Go Pro. De celalalt, doar acum...nasol, foarte nasol. Si Sagan a muscat-o urat, dar spre norocul lui a fost ok, chiar daca a aterizat cu cracii in sus :| Asta ma duce cu gandul la topul asta. Desi locul 2 si 3 il stiam, de abia acum am vazut ca a zburat roata printre oameni (2), iar la celalalt (3), pe dreapta, s-a invartit cursiera de 3-4 ori in aer...

Consider ca @@Odden a explicat foarte bine ce a vrut sa spuna. Ar fi bine sa cititi totusi tot threadul inainte de a duce mai departe discutia. Consider ca e un lucru care ne priveste pe toti, indiferent daca sunteti sau nu de aceeasi parere, o casca poate fi fake si cumparata de oriunde, inclusiv din magazin, pana la proba contrarie. Si da, sunt de acord cu el si cu faptul ca, castile, sub o anumita suma sunt facute la fel cu cele care se vand online. Am spus despre fabrici, calitate, stocuri, preturi, etc...daca se aplica ca in IT, nici nu vreau sa ma gandesc. Daca Giro Aeon are greutatea corespunzatoare marimii, sunt mari sanse ca respectiva casca sa fie "originala". 

Si pot sa va contrazic fara doar si poate si nu doar eu ca o casca din Lidl nu are nici o treaba cu ventilatia... @@mumus, fara intentia de a jigni, dar am impresia ca alta casca tu nu ai avut. Iti recomand sa incerci de test, macar de la un amic, ca idee si de curizitate. Ca sa nu mai zic de confort. Iar casca aceea de paie de care zici tu, facand abstractie de protectia aflata in discutie, e o diferenta de la cer la pamanat fata de casca din Lidl.

Una peste alta, a venit si raspunsul de la Giro, care suna cam asa : "Thank you for your email.  If the helmet was not purchased from an authorized dealer, we cannot possibly answer this question. Please visit www.giro.com and use the international distributor list to find the closest distributor to you.  They will be able to let you know if the shop you purchased from is indeed an authorized dealer." Le-am spus ca am cumparat casca din magazin de bike shop, cu acte, factura, dar Romania nu este listata pe Giro.com, drept urmare discutia va continuta cu cei de la Giro, intr-un mod nitel mai agresiv in cazul in care nu ofera suport in privinta acestei probleme. Bine ca in Germania, Stuttgart, sunt listate 23 de magazine... 

Una peste alta, tu, maine cumperi o casca din magazinul x ca fiind o casca Giro. Presupunem ca este autentica, corect, nu, avand in vedere ca e din magazin specializat? A doua zi cazi, te lovesti destul de nasol, casca crapa sau nu, drept urmare, repet, te gandesti ce bine ca ai scapat. Dar daca se intampla ceva mai grav, ce faci? Cum contesti faptul ca lovitura primita putea fi sau nu amortizata de casca respectiva? Ce putere ai tu, ca roman, aici in tara, ce te protejeaza pe tine de astfel de incidente legate de un produs fake? Cum poti tu demonstra ca e fake sau nu? Hai sa o luam altfel : cati dintre noi si-au pus problema daca casca cumparata dintr-un magazin este chiar originala sau respecta anumite standarde? Ce anume iti spune tie, om de rand, ca acea respectiva casca este OK? Niste etichete? La finalul zilei, cred ca problema se pune altfel.

LE. Trevizes, s-a mai postat videoclipul respectiv. Am si spus ce model de casca este, insa nu are nici o relevanta, din pacate. Dar ca sa iti raspund si e una din intrebarile pe care mi le pun in momentul de fata, neavand posibilitati de testare, cum vom putea testa sau verifica autenticitatea unei casti cumparate din magazin? Dar in cazul unui accident, ce vom face? Giro o sa se spele pe maini instant, dupa cum vad emailul primit : ati cumparat dintr-un magazin autorizat Giro, listat la noi pe site? Aaa...nu. Pai si ce ne intereseaza pe noi atunci? Sanatate multa! 

In ce-l priveste pe Schumi eu stiam ca gravitatea accidentului a fost data de suportul unei camere video pe care o avea pe casca si care nu s-a desprins in momentul impactului. 

Probabil ca da, nici nu mai conteaza acum factorul decisiv devreme ce urmarile sunt cele care sunt. Dar se spunea ca avea cea mai scumpa/performanta casca existenta la ora aia pe piata. Ma indoiesc ca Schumi ar alege-o din nou daca cineva i-ar arata in globul de cristal ce urmeaza sa se intimple; sunt sigur ca ar prefera fara casca decat asa...

La fel si cu Stig, purta varful de gama al celor de la Lazer - cel mai vechi brand de casti sportive din lume. Nu stiu citi dintre noi am decide cu buna stiinta, prin alegera echipamentului de siguranta, sa ne condamnam la un asa destin. Sa nu poti pleca din lumea asta, dar  nici sa nu poti sa traiesti in ea....mi se pare un fel de eternitate in iad.

Oircum, postul meu de mai sus era o incercare neagra de a mai destinde incrancenarea colegilor in bataia cu argumente mai mult sau mai putin intemeiate. Din moment ce nici alegerea unei masini nu o facem in primul rand pe baza rezultatelor ei din crash test, cei mai multi vom alege o casca frumos colorata, cu un design care ne atrage, sau un model purtat de eroii nostri din plutonul profesionist, ca sa e bucuram din plin de acest joc pentru oameni mari.

Un test in care casca se sparge si testul este considerat reusit. 

Nu cred ca discutie este incrancenata, ba chiar mi se pare un subiect interesant.

Vreau printre altele sa spun ca daca un produs are aceleasi materiale constitutive ca altul, aceasta nu pune semnul de egalitate intre ele in privinta calitatii. Din aceleasi ingrediente poti sa faci si o soarma dar si ceva special daca esti priceput.

Un produs fake este ceva de evitat pentru ca nu-si asuma nimeni un minim de responsabilitate asupra procelor de executie, testare, certificare. Un produs entry-level e totusi altceva.

Nu mai pun filmulete dar exista daca se cauta si teste pe produse ieftine, de tip Decathlon, de exemplu imi amintesc ochelarii Orao Arenberg care se gasesc din belsug pe la noi, chiar costa <10 lei cand sunt redusi, oficial cred ca sunt ~ 17 lei. Sunt considerati ca nu distorsioneaza imaginea si trec toate testele de impact. Ceea ce este esential. Sigur ca lentilele se murdaresc mai usor, se aburesc usor in vreme umeda/cetoasa, nu au "aerisiri", nu poti sa schimbi lentila, etc

Nu cunosc castile Lidl dar am avut de la Decathlon. E greu de facut generalizari. Mi-am pus ochelari de la Lidl si m-a durut capul dupa 5 minute, poate acum au alte modele. In schimb stiu meseriasi care sunt foarte incantati de raportul pret-calitate al sculelor Parkside de la Lidl si nu am de ce sa nu-i cred ca le-au trecut prin maini scule si componente aduse pe furis de pe afara de dinainte sa ma nasc eu.

• Upvote 1

Dacă v-ar interesa într-adevăr protecţia nu v-aţi uita la căşti de genul ăsta.

Iar în momentul când începi să accepţi compromisuri,... şi o cască contrafăcută tot un compromis îi. ;)

• Upvote 1

@@Mookyama

Daca sub casca lidl nu transpira bostanul :-) de ce sa incerc si altceva?

Daca nu eram multumit fi sigut ca cumparam altceva pana acum, nu luam si a doua casca tot de la ei...

Dacă v-ar interesa într-adevăr protecţia nu v-aţi uita la căşti de genul ăsta.

Iar în momentul când începi să accepţi compromisuri,... şi o cască contrafăcută tot un compromis îi. ;)

@@MLADEN da, asa-i, pentru ca riscurile la care e expus un ciclist care coboara cu 50 km/h pe sosea sunt aceleasi cu alea la care e expus un ciclist care coboara cu aceleasi viteze pe offroad, printre copaci, colturi de stanca si cu o aderenta net inferioara. Si in special pentru ca la sosea e ceva normal sa cazi la ture si sa dai cu bostanul de diverse, cum e la disciplinele la care e nevoie de full-face.

MIPS este cam singura tehnologie care chiar ofera un plus de siguranta. http://www.mips.technology/technology/

In rest, costul suplimentar vine din reducerea greutatii si aerodinamica. Ah, si numele brandului. EPS este EPS pana la urma. 

http://www.bhsi.org/testbycost.htm

Un articol foarte interesant. 

EPS este EPS pana la urma. 

Tu sustii in continuare ca materialul principal din care sunt facute castile e identic la toti producatorii si la toate modelele, indiferent ca e LIDL sau Giro Aeon sau clone chinezesti? Si ca are aceiasi parametri de deformabilitate, elasticitate, coeziune, rezistenta la factori de mediu, etc? Sau ca orice diferente ar exista sunt complet irelevante in comparatie cu alti factori (cum ar fi forma in care e turnat materialul respectiv, de exemplu)? Eu am foarte mari dubii ca Giro si LIDL si chinezii de pe Alibaba folosesc exact aceeasi compozitie cu exact aceleasi proprietati...

@@MLADEN da, asa-i, pentru ca riscurile la care e expus un ciclist care coboara cu 50 km/h pe sosea sunt aceleasi cu alea la care e expus un ciclist care coboara cu aceleasi viteze pe offroad,

Pe offroad nu prinzi viteze la fel de mari ca pe şosea

printre copaci, (bing, bang)

... printre stâlpi, autovehicole, semne de circulaţie...

colturi de stanca

... borduri...

si cu o aderenta net inferioara.

... compensată de anvelope mult mai late şi cramponate...

Cum ziceam, nu se doreşte protecţie ci doar o minciună dulce ;)

@@MLADEN Am inteles, deci in ciuda faptului ca ciclistii de sosea circula mai repede decat mountainbikerii (la vale mai ales), printre obstacole comparabil de periculoase si cu o aderenta comparabil de buna cu cea de la MTB, mountain bikerii cad mai des si se accidenteaza mai des si mai grav chit ca poarta echipament de protectie mai mult si mai rezistent pentru ca . . . ?

PS: de cate ori ai cazut in ultimii 5 ani de MTB si cam cati km ai facut in timpul asta?

Tu sustii in continuare ca materialul principal din care sunt facute castile e identic la toti producatorii si la toate modelele, indiferent ca e LIDL sau Giro Aeon sau clone chinezesti? Si ca are aceiasi parametri de deformabilitate, elasticitate, coeziune, rezistenta la factori de mediu, etc? Sau ca orice diferente ar exista sunt complet irelevante in comparatie cu alti factori (cum ar fi forma in care e turnat materialul respectiv, de exemplu)? Eu am foarte mari dubii ca Giro si LIDL si chinezii de pe Alibaba folosesc exact aceeasi compozitie cu exact aceleasi proprietati...

Da. Materialul de baza este același. În el sunt adăugați diferiți compuși care îi dau o oarecare rezistenta.

Citește te rog testul postat de mine. Sper sa va povesteasca inițiatorul topicului interesanta discuție purtata cu un magazin din România.

Majoritatea am crescut în era când casca era din piele sau deloc. Acum aruncăm sute de euro pe o pseudo-protectie.

Până la urmă, cred că recomandarea finala din testul postat de mine este cea mai buna.

@@MLADEN Am inteles,

ai înţeles, nimic :))

deci in ciuda faptului ca ciclistii de sosea circula mai repede decat mountainbikerii (la vale mai ales),

... mai ales la deal şi în plat se merge mai rapid pe şosea decăt pe offroad

printre obstacole comparabil de periculoase si cu o aderenta comparabil de buna cu cea de la MTB, mountain bikerii cad mai des si se accidenteaza mai des si mai grav chit ca poarta echipament de protectie mai mult si mai rezistent pentru ca . . . ?

Spandex-ul este identic, n-am idee ce diferenţe vezi tu la echipament.

Ai o idee greşită de MTB şi ce se întâmplă în cadrul turelor de offroad.

Spandex-ul este identic, n-am idee ce diferenţe vezi tu la echipament.

Ma refeream la armura (protectii pentru genunchi, tibii, spate, etc.) si casti full-face. Sau macar la casti full-face, ca la alea te referi si tu.

Deci, de cate ori ai cazut in ultimii 5 ani si cam cati km ai facut in timpul asta (aproximativ)?

Ai o idee greşită de MTB şi ce se întâmplă în cadrul turelor de offroad.

Din ce citesc pe forumul asta, lumea cade mult mai des la ture MTB decat la ture de sosea. Vrei sa facem un topic cu un sondaj de opinie cu cate cazaturi a avut fiecare in ultimul an la sosea, respectiv MTB?

Ma refeream la armura (protectii pentru genunchi, tibii, spate, etc.) si casti full-face. Sau macar la casti full-face, ca la alea te referi si tu.

Deci, de cate ori ai cazut in ultimii 5 ani si cam cati km ai facut in timpul asta (aproximativ)?

Aia îi o nişă... şi atunci nu se contorizează în km.

Şi nu-s exemplul cel mai bun, deoarece eu prefer să merg fără cască în turele de XC/AM/şosea, deci discuţia va devia spre "cu sau fără cască"

Acuma discutam de compromisuri şi căt de mult vă amăgiţi.

Din ce citesc pe forumul asta, lumea cade mult mai des la ture MTB decat la ture de sosea. Vrei sa facem un topic cu un sondaj de opinie cu cate cazaturi a avut fiecare in ultimul an la sosea, respectiv MTB?

Nu mai insista cu offroadul că ar fi mai periculos deoarece acolo nu păţeşti din astea:

http://www.cyclingweekly.co.uk/news/latest-news/lorry-driver-arrested-fatal-collision-cyclist-croydon-230271

http://www.cyclingweekly.co.uk/news/latest-news/driver-wrong-side-road-gets-two-year-community-order-killing-cyclist-259115

http://www.cyclingweekly.co.uk/news/latest-news/cyclist-dies-collision-bus-central-london-232106