Recommended Posts

Va rog sa-mi permiteti o gluma: cred ca unii dintre noi au prea mult tomp liber...

LE: (copyright BodoC)

de pe tel, scuzati tastarile gresite, mulmutesc

• Upvote 1

Chiar daca dupa unii nu ar trebui sa particip la discutie...  Va spun atat: Unde lucrez eu, sau pe unde am mai lucrat, avem/aveam parte si de produse originale si de copii bine facute si de fake-uri grosolane, diferenta este bineinteles la materialele folosite, la calitatea asamblarii, suduri, atentia la fineturi/detalii, etc... 

Cu multi ani de experienta in spate spun doar atat, nu tot ce este scump este si bun, nu tot ce este ieftin este si prost, dar tot ce este copie, NICIODATA nu poti compara cu originalul. Daca copia nu este ieftina,  iese sub un alt nume, eu inca nu am vazut in domeniul meu copie cu pret de achizitie la fel ca originalul. indiferent de cat de buna este copia!

Dar la vanzare logic ca copia apare la pret identic cu originalul... 

Poti cumpara si original la pret de nimic, cand firma vrea sa scape de produs, din diverse motive.

Cred in continuare ca cine vrea sa poarte, sa foloseasca o copie cu buna stiinta, o face doar ptr a beneficia de numele brandului.

Daca vrei ceva ieftin si bun, alegi o alta firma.   Mai preecis cauti un raport calitate pret decent,  Si pe ebay, alibaba, aliexpress sau cine stie ce alte firme,  gasesti chestii originale, doar ca predomina fake-urile...

Eu daca vreau sa cumpar ceva original, ma documentez bine, si caut diferentele, care EXISTA, cer un certificat de autenticitate, sau nu in ultimul rand ma pot interesa si pe cai legale de provenienta sau autenticitatea unui produs.

Spun sincer ca deja in domeniul meu am multe branduri mici, necunoscute, nu neaparat chinezesti, sau poate si chinezesti, care sunt mult peste produsele ORIGINALE ale firmelor de renume, dar totusi am multi clienti care vor sa cumpere brandul, degeaba le zic ca pot sa le ofer ceva mai bun calitativ la pret mai mic...  ( Noi  incercam sa vindem cat mai putine  lucruri de firma, ptr ca este prea multa bataie de cap cu controalele la autenticitatea BRANDULUI, si oricum deja calitatea lor este jalnica si pe ORIGINAL)

Fiecare face ce vrea, cumpara si poarta ce vrea, dar sa vii si sa sustii cu tarie ca o copie ieftina e la fel de buna... sau alte balarii... deja asta se poate incadra in alta categorie :)

Mai bine cumparati un brand necunoscut, dar care sa fi fost comparat cu un produs ORIGINAL de calitate, cu asta sunt de acord, dar nu cu: Iau GIRO china, ca e furaciune de la fabrica de origine si este produs identic... Asta e ca si cand cumperi o bicicleta furata!!!  Voi cumparati biciclete furate???  Din cate stiu aici pe acest forum nu se incurajeaza asa ceva...

LE:  si la ceasuri mai scumpe am avut mult de lucru ca sa deosebesc originalul de copie, ptr ca nu vreau sa port sa zicem Hamilton sau alte firme ok si in interior sa fie un mecanism de 2 lei... sau cum vad ca se poarta mai nou, cumperi un ceas AUTOMATIC 'de firma', si in interior e un mecanism Quartz de 2 lei... Si sunt multi care poarta asa ceva...

Daca chiar e ... Hai sa discutam diferente intre original si fake, nu de ce purtam fake...  ca asta e titlul...

Va rog sa-mi permiteti o gluma: cred ca unii dintre noi au prea mult tomp liber...

LE: (copyright BodoC)

de pe tel, scuzati tastarile gresite, mulmutesc

Gluma e bine primita. De acord...unii de 5 ani, altii de mai mult sau mai putin timp.

https://www.theguardian.com/sport/2016/feb/17/michael-schumacher-manager-f1-here-again-one-day

@@mumus

"Cu multi ani de experienta in ..."

-nitel haios ce spui pentru ca se face o matrita sau mai multe si totul se copiaza. Deci o copie este o reproducere identica a originalului. Cuvantul copie asta inseamna :) deci poti sa le compari linistit cu originalul. Castile alea, par a fi acest lucru, copiate, drept urmare sunt facute in matrite identice cu cele pe care le cumparam noi.

"Cred in continuare ca cine vrea sa poarte, sa foloseasca o copie cu buna stiinta, o face doar ptr a beneficia de numele brandului." 

- nu, dar intamplator face ca modelele mai scumpe sunt si mai ventilate. Astazi, pe colegul meu, dupa vreo 60 de km, pe DN, si-a dat casca jos din cap. Stii cum arata un om sub dus? Exagerez nitel, dar am ramas mirat ... siroaie. S-a acumulat transpiratia in casca respectiva - un Giro. Tot Giro am si eu, la un moment dat nu mai vedea bine sub ochelari. Poate sa scrie Abibas pe ea daca imi ofera protectie si bineinteles, ventilatie. 190 gr vs 260 gr pentru un amator, nu stiu zau daca o simta diferenta, poate doar la greutate cand o tine pe cap. Ti-a explicat si @@Odden, dar tu nu, Batman...

"Daca vrei ceva ieftin si bun, alegi o alta firma.   Mai preecis cauti un raport calitate pret decent,  Si pe ebay, alibaba, aliexpress sau cine stie ce alte firme,  gasesti chestii originale, doar ca predomina fake-urile..." 

Pe ebay ai siguranta ca are un feedback. Nu se (prea) joaca acolo lumea...dar gasesti si lume pacalita.

"Eu daca vreau sa cumpar ceva original, ma documentez bine, si caut diferentele, care EXISTA, cer un certificat de autenticitate, sau nu in ultimul rand ma pot interesa si pe cai legale de provenienta sau autenticitatea unui produs." 

- iti urez succes. Tocmai ti-am scris ca nici cei de la XR nu stiu daca e original sau nu. Si tocmai am luat o casca Giro de la noi, din tara, magazin autorizat, cu factura. Daca exista acel certificat, sa ne zici si noua. Teoretic ar trebui sa fie...hmm. 

"Spun sincer ca deja in domeniul ..."

De acord. Inca unul din motivele pentru care am si trecut pretul de vanzare fata de cel la reducere la castile luate de pe siteurile oficiale (199/60, 199/79, etc)

"Fiecare face ce vrea, cumpara..." 

Cred ca ti-a scapat ceva, iti recomand sa recistesti :) Plus ca, exista marea sansa castile care sunt sub un anumit pret, care nu implica alte tipuri de insertii, technologii mai scumpe, pe langa decat EPS, sa se ridice la aceeasi calitate ca si una care se vinde pe magazinele respective, fake cumva. Dar s-a scris despre asta oricum.

"Mai bine cumparati un..."

De unde stii tu ca e furata? E doar o presupunere. Poate chiar fabrica le vinde prin intermediari. Ai de unde stii asta? Nimeni nu incurajeaza nimic, stai linistit. 

LE. Hai sa revin in detaliu legat de ce am scris. Intrebarea o pun din nou : de ce vand casti mai vechi de 3 ani? Asta am intrebat si la XR, insa nu mi-a placut raspunsul. Unii reselleri/distribuitori INCA mai au pe stoc casti mai vechi de 2013? E legal ce fac? Pe langa faptul ca la magazinele de la noi de cele mai multe ori nu gasesti pe stoc nimic...trebuie comandat in timp pentru ca uneori dureaza mai mult decat din alte tari, atunci de ce le tin pe stoc. Sa nu existe pierderi? Pierderi exista in orice domeniu. Ar trebui duse la casat...

Q: HOW OFTEN SHOULD A HELMET BE REPLACED?

Giro has a general recommendation of replacing your helmet every three (3) years. If you are unsure of the condition of your helmet, or whether it should be replaced, call us at (800) 456-2355 or e-mail us at giro-consumersupport@@girofan.com for information on a free inspection.

Copie... prin definitie ai dreptate, doar ca pe la noi din pacate copie inseamna FAKE... Nu reproducere a originalului... 

Ps: sunt de acord si nu contest ca giro tau fake sau nu,  sau alt ceva este mai ventilat decat alt giro original, sau nu :)  dar nu poti spune si incuraja ideea ca un fake este identic cu originalul, si aici ma refer strict la protectie,  pana nu le faci teste distrugatoare comparative.

Iti recomand sa te uiti pe net. Ai si linkurile mai sus (vezi linkul la Giro Aeon glowing red). Sunt 1:1. Am scris si despre asta, chiar si greutatea...ai vazut ce au scris oamenii. 

Cat despre Giro luat pentru a mea, nu stiu zau... Pai daca e copie 1:1, e normal sa fie si ea ventilata, ca are aceleasi gauri :) Cat despre protectie, presupunem doar. Nu am cum sa sustin acest lucru. As face daca mi-as permite si as lua foarte multe casti din locatii diferite, atata fake, cat si originale. Si da, mi-as face timp pentru asta, chiar daca unii considera ca am prea mult timp, insa si el si cei din jurul lui si cei din jurul nostru vor fi transati prin aceleasi "transpiratii" ca noi toti.

Cei care au timp si bani ptr teste, eu zic ca sunt bineveniti !

Si la mine era un produs la vanzare cu 90 lei cu un nume scos de nicaieri, necunoscut, dar care sa fabricat vreo 5 ani, si vandut inca vreo 3 dupa, si bate la cur multe alte produse de marca de 3-4-500 lei... Toti, dar toti clientii se intorceau dupa 3-4 ani ca mai vor, si le dadeam, acu se intorc si le zic ca nu mai exista acel produs, doar replici, sa nu folosesc cuvantul copii, si astea se strica repede...desi sunt tot la 90 lei... desi se numesc la fel, desi le primesc de la acelas distribuitor...  si da, il consider replica produsului anterior, ptr ca exista o mica diferenta intre ele, care face diferenta de calitate sa fie MAJORA, desi daca vreau, oricand, legal pot spune ca este acelas produs... banuiesc ca si la casti e la fel...

Pai am spus de vreo 2 ori ca nu comparam Giro Aeon fake cu Aeon original. Ci Giro Aeon fake cu Giro Trinity, B'twin 700 sau cele de la LIDL, Hervis, etc.

Asta e a treia oară când scriu. Sper ca am lămurit asta pt totdeauna.

Nu mă bag în ecuație cu casca mea luată SH că vă dau calculele peste cap... :)

@@MLADEN iti urez spor la pedalat cu fullface pe cursiera. Dupa 5 km sau bagi capul in prima fantana, frigider, etc sau vei fi subiect de film "Legenda biciclistului fara cap" :)

Eu nu ţi-am scris nici să porţi fullface nici să nu porţi fullface. Îi decizia ta ce faci cu capul tău. Poate dacă ai lăsa deoparte beţia de cuvinte ai fi văzut că am scris că mă exclud ca exemplu deoarece eu prefer să merg fără cască la ture. Am observat că pe măsură ce cresc gradul de protecie automat tiind să mă expun la riscuri mai mari. Îi alegerea proprie, a se citi ca "kids, don't try this at home"

"La protecţia la impact nu va fi diferenţă foarte mare între o cască originală şi o copie, în special la căşti din astea ultra-mega-ventilato-uşoare." Glumesti, nu? Tocmai s-a discutat 2 pagini despre asta, cu detalii, gramaje, linkuri.

Poţi să scrii şi 20 de pagini, dar tehnologia de a se injecta polistiren în matriţe îi una extrem de banală şi folosită la o scară foarte largă.

Gândeşte-te că electronicele şi electrocasnicele vin ambalate în polistiren format prin acelaşi poces tehnologic ca la căşti, polistiren pe care-l arunci la gunoi fără să dai "doi bani pe el".

La căşti partea complicată îi designul, dar construirea propriu zisă îi o chestie destul de banală. Se ia o foaie de plastic, se pune în matriţă care o formează la cald în forma căşii, se decupează orificiile, se pune într-o altă matriţă unde se injectează polistirenul şi la sfărşit se ataşează curelele, bureţii, etc... Dap, asta-i tot. ;)

• Upvote 2

Nu mă bag în ecuație cu casca mea luată SH că vă dau calculele peste cap... :)

Nu cred ca conteaza daca e sh sau noua, insa ar fi indicat sa stii de unde provine. 

Nu cred ca conteaza daca e sh sau noua, insa ar fi indicat sa stii de unde provine. 

de ce, te dai mai tare la vale? :|

Pai am spus de vreo 2 ori ca nu comparam Giro Aeon fake cu Aeon original. Ci Giro Aeon fake cu Giro Trinity, B'twin 700 sau cele de la LIDL, Hervis, etc.

Asta e a treia oară când scriu. Sper ca am lămurit asta pt totdeauna.

Pai si cred ca s-a raportat lumea la ce ai scris. Doar ca o facatura este ceva complet necontrolabil iar un entry-level ramane un produs omologat si certificat. Ca isi face treaba produsul fals ... lucky you.  

Astazi, pe colegul meu, dupa vreo 60 de km, pe DN, si-a dat casca jos din cap. Stii cum arata un om sub dus? Exagerez nitel, dar am ramas mirat ... siroaie. S-a acumulat transpiratia in casca respectiva - un Giro. Tot Giro am si eu, la un moment dat nu mai vedea bine sub ochelari. Poate sa scrie Abibas pe ea daca imi ofera protectie si bineinteles, ventilatie. 

Argumentul asta cu "ventilatia" mi se pare total secundar. Iti iei casca sa te protejeze nu sa te ventileze, Vrei aerisire, nu porti casca.  

Mai dau un exemplu, off topic.

Cateva magazine din Romania vând sei Terry. O firma mai puțin cunoscută dar cu tradiție.

Modelul Fly RSR Carbon costa puțin sub 200 de dolari. Ăștia din România le vând la 110 lei, reduse de la 450. Producătorul inca vinde modelul, fiind din 2012, la același preț.

Cum își permit ăștia din România sa le vanda la 110 lei? Si da, magazinele astea vând si produsele chinezești despre care vorbeam mai sus.

E posibil ca in Romania sa se intample o gramada de ilegalitati. Poti insa cumpara produsul de la magazinele online de afara. 

Si acolo insa sunt reduceri 40-60% ... am luat de curand doua sei (planetx) cu ~ 10-12 euro fiecare, un Selle Italia Nekkar si un Selle San Marco Ponza Power. Primul model este/era vreo 150 lei in Decathlon.  

• Upvote 2

România e o tara ca multe alte tari. Dacă în State, unde nebunia cu standardele e "extra" fata de cele europene și se și înțelege de ce, se întâmplă astfel de situații, nu știu ce as putea spune mai mult. Un american cu un avocat bun ar putea baga Giro în faliment. Și nu doar. Dar nu asta e ideea discuției, încercăm să iti raspund doar la ceva ce s-a răspuns.

Lumea nu s-a raportat la nimic, doar au fost agresivi verbal și foarte iritați de faptul ca cineva a ales o casca luată din alta parte decât din Bike shop, care îi oferă ventilație și o oarecare protecție. S-a mai spus si asta. Este constient de ceea ce a facut. Dar aici, în discuție, este acuzat. Really? :) Nu e vorba de ai lua apărarea, nici măcar nu are rost sa intram în polemici de genul.

Entey level certificat si omologat? Noi despre ce discutam de 3 pagini?

Am mai spus și multe altele, cred ca o sa renunț sa mai repet. Inclusiv faptul ca mai mult de 70% din bucureșteni nimici măcar nu poarta casca.

sent from tapatalk

de ce, te dai mai tare la vale? :|

Nu înțeleg. Nici nu vreau sa presupun. Încerc sa duc o discuție cât se poate de logica. Consider ca e important sa știi de unde provine o casca, fie noua, fie sh. Nu cred ca și cumpăra o casca sh cu defecte, poate nici x nu ar vinde-o dacă ar știi cu buna știință că ar avea un defect. Dar cine știe, pentru un mic profit sau sa nu rămânem cu ele în stoc vechi sau în casa, le vindem, doar nu le purtam noi.

sent from tapatalk

Discutia e de genul troll...

Exista si vor exista ca in toate domeniile de echipament casti originale si imitatii(care nu respecta drepturile de autor)

Castile entry se refera la greutate la ventilare la culoare nu la protectie pt ca un uncepator nu are capul mai tare decat un avansat .

Se zica ca o casca chiar nelovita trebuie inlocuita la 3 ani,deci stocurile alea nu trebuie sa depaseasca termenul altfel materialell isi pierd capacitatile.

Acu' tine de fiecare cum se protejeaza si cat intreaba.

• Upvote 1

Nu cred ca a fost cineva agresiv, sau iritat, cel putin nu eu :) dar cred ca nici ceilalti... doar ca de multe ori daca esti iritat, nervos,  ceea ce citesti, poti citi pe acelas ton, din pacate scrisul este interpretabil...

eu am o casca veche lidl, dar nelovita, ii lipseste doar parasolarul, sunt dispus sa fac teste de comparatie distructive cu un giro fake/copie :)

Chinezul de la care am luat eu casca avea 3 buc pe stoc. Acum nu mai are modelul Aeon. Peste o săptămână sigur o sa mai aducă vreo 3-4 căști. Le fabrica greu? Nu. Este angajat la o firma si mai sustrage si el.

https://dexonline.ro/definitie/sustrage

Hopa, se pare ca am avut dreptate si nu am aruncat cu vorbele asa pe unde ma trezesc.

Ai auzit de ipocrizie?

PS. Au trecut trei zile si masurile solicitate de tine importiva mea nu au aparut. Tare sunt curios ce masuri se impun, dar mai ales care e motivatia.

• Upvote 2

Intrati în alte detalii care nu au vreo legătură cu subiectul. Flame și alte de genul, ar fi indicat sa fie făcute în privat. Păstrați thread ul curat. Mersi!

Modalitatea prin care castile ajung în grey market e necunoscuta. Putem presupune o gramada de lucruri, iar Giro nu poate controla lucrul ăsta, după cum se vede în mediul online pe siteurile aferente.

sent from tapatalk

Putem presupune o gramada de lucruri,

Nu este o presupunere, omul spune clar: "Este angajat la o firma si mai sustrage si el."

Intrati în alte detalii care nu au vreo legătură cu subiectul

Corect, insa inainte de a te lansa intr-o discutie este bine sa sti ce fel de partener ai.

Tu poti avea o discutie serioasa cu cineva care cu buna stiinta cumpara produse "sustrase", in felul asta incurajand hotia ?

Crezi ca o astfel de persoana este credibila ?

Si gata, eu ma retrag din discutia asta.

• Upvote 1

Cu scuzele de rigoare, consider ca exagerezi. În primul rand a presupus, a zis destul de clar, cel puțin pentru mine, apoi, nu cred ca e necesar sa judecam oamenii pentru acțiunile lor motiv pentru care a și spus ca luat casca cu buna știință - totuși, de ce se discuta așa de mult în jurul obținerii căști respective, dar prea puțin spre foarte puțin despre subiect? Trebuie neapărat sa moara capra vecinului înainte?

Come ppl, suntem oameni maturi. Siguranță noastră ca și cicliști e importanta pentru noi, în primul rand, și pentru familiile noastre.

Chiar nu se poate discuta serios despre un subiect important fără atacuri, fără flame, fără povesti care nu au legătură cu subiectul? Atunci pentru ce avem un forum dacă nu pentru împărtășirea unor idei, probleme, sănătate, siguranță, etc?

Mai multa pedala, mai puțină vorba. Ăsta pana la Dzeu sa îl ierte, saracu îl hrănește cu paiul, a lăsat 2 copii, toată lumea își coboară mila...ca așa e de când lumea și pământul. Iar peste 7 zile, aa, s-a intamplat ceva? Nu țin morala nimănui, dar subiectul nu l-am deschis pentru ca nu am ce face. Apelez la voi, ca oameni, sa purtam o discuție cât se poate de serioasa. Dacă unora nu le pasa și se mulțumesc cu faptul ca a cumpăra din magazin o casca e suficient, ei bine, eu nu mă mulțumesc cu atât. Giro spune "ați luat casca de la reseller, e ok" și dacă mâine soția crapă, ce le zic la Giro? Pai ați luat o casca care e din 2012. Trebuia sa fie doar de 3 ani. Pai atunci de nu ați interzis dealerului autorizat sa le distribuie sau chiar sa interzică și sa sustragă dreptul de a vinde magazinului respectiv datorita faptului ca nu a vândut produsul de protecție în termeni legali și care sa asigure protecția cumpărătorului? Pai ca sa vedeți, nu avem distribuitor oficial la voi în tara ca nu apare pe site, dar am trimis email ca exista totuși. Pai pana la urma cum este?

Giro face selecție "naturală" legal și cu acte lansând pe piața căști made în China făcute la nici 25% din prețul care s-ar putea face într-o alta tara sau cum? Dacă o casca Giro Aeon costa 10-20e producția, în 5 ani de când e lansat modelul, la 200e bucata...totuși își permit sa o vândă în magazine autorizate la 30% din preț. Si nu e vorba de pret redus la modelele vechi. Aceleași modele sunt 200e atat din 2012, cât și din 2016.

sent from tapatalk

Dacă cumperi o cască originală ( Giro , să zicem) care să respecte toate condiţiile, inclusiv livrată personal de şefu' de la Giro şi în următoarea zi ai un accident cu conseciinţe grave la căpăţână. Chiar crezi că ăia de la Giro îşi vor asuma vina? (măcat o parte, că protecţia oferită de casca lor nu era suficientă)... sau îţi vor spune că respecta standardele x, y, z... şi că problema îi la tine nu la ei.

... şi eventual îţi vor oferi un discount de 10% la următoarea cască.

https://dexonline.ro/definitie/sustrage

Hopa, se pare ca am avut dreptate si nu am aruncat cu vorbele asa pe unde ma trezesc.

Ai auzit de ipocrizie?

PS. Au trecut trei zile si masurile solicitate de tine importiva mea nu au aparut. Tare sunt curios ce masuri se impun, dar mai ales care e motivatia.

Interesant. Eu nu ți-am dat report tie. Deci, de ce spui că aștepți nu stiu ce măsuri?

În cazul în care am greșit eu si am apăsat aiurea, ceea ce este puțin probabil, îmi cer scuze. Reportul era la postările lui Mumus. Cred că e înțelege de ce.

Nu, nu inteleg de ce, ptr ca nu am jignit pe nimeni, nu am facut referire la nimeni in special, dar vad ca unii se simt...

PS-ul ala al tau este cam nesimtit. Il voi lua ca un atac si rog pe aceasta cale un moderator sa ia masuri. Vorbele astea cu furaciuni nu le arunci asa pe unde te trezesti tu. Daca ai ceva argumente, expunele. Daca nu, te invit sa iti retragi cuvintele.

Se pare ca uit de la mana pana la gura

PS-ul ala al tau este cam nesimtit. Il voi lua ca un atac si rog pe aceasta cale un moderator sa ia masuri. Vorbele astea cu furaciuni nu le arunci asa pe unde te trezesti tu. Daca ai ceva argumente, expunele. Daca nu, te invit sa iti retragi cuvintele.

Intru pe dirtbike si ma duc la sectiunea Cursiere.

Intru pe primul anunt,

Intru pe al doilea anunt. Dau click pe vanzator. Ma uit la ce mai are la vanzare: 3 cursiere si 2 mtb-uri. De unde plm au astia atatea biciclete la vanzare?

Lucian, legătură cu subiectul aflat în discuție fiind...

As putea spune ca suntem o mana de oameni în sportul ăsta, chiar și ca hobby, majoritatea, iar dacă și aici discutam despre nimicuri și fără rost, oare de ce m-as aștepta ca în generațiile următoare sa se schimbe ceva la noi în tara. Nițel offtopic, dar e un of ce mă întristează .

Cat despre Giro, căști și accidente, voi reveni cu un răspuns.

Consideram acest lucru, subiectul aflat în discuție, de interes public, dar se pare ca îmi pierd elanul și voi purta discuția în privat cu cei interesați. Ca și la americani, pana nu se întâmplă, nu trage nimeni un semn de alarma. Dar după un caz, toți se vor bucura ca poate va exista un precedent, deși sper sa nu se ajungă aici.

Iar dacă discuția e considerata un troll, ce pot spune e ca sunt foarte dezamăgit de felul cum este abordat subiectul viața și siguranta celor din jurul nostru. Dar nu doresc sa generalizez, pentru ca știu ca atunci când un tata vine cu o poza cu copilul lui și toate precedate de o casca fabricată de firma x datorita costurilor de producție, cineva va trage un semnal de alarma. Întrebarea mea este de ce doar după și nu înainte? Nu este oare bine sa previi decât sa te afli în fata faptului împlinit?
V-ati întrebat soția, copilul, vecinul, Etc, auzi, tu te-ai întrebat vreodată de casca care o porti în cap dacă într-adevăr Îți oferă vreo protecție? Casca aceea, luată din magazin, e buna de ceva?

sent from tapatalk