Sign in to follow this  
gibonu

Berlin, Potsdam, Niederfinow si Dresda

Recommended Posts

5. Clădirile nu m-au impresionat. Partea estică nu e deosebită cu (aproape) nimic de Bucureşti: cartiere de blocuri cenuşii, destul de mizere, cu aspect dezolant. În vest e considerabil mai bine, dar cenuşiul rămâne, o fi o marcă a oraşului… La fel ca şi la noi, în locuri care ar fi trebuit să rămână neatinse au trântit hidoşenii de sticlă şi metal, care se potrivesc ca nuca-n perete. Îmi place şi arhitectura modernă, dar plasată la locul ei, nu în mijlocul unor zone istorice. Eu am un fix legat de conservarea clădirilor şi monumentelor, a ansamblurilor arhitectonice, iar chestii de genul ăsta mă oripilează mai mult decât pe alţii.

Am bifat multe dintre locurile considerate “must see”, dar nu am găsit ceva care să mă facă să zic “uau”. Majoritatea clădirilor vechi sunt stil baroc german, funcţional, lipsit de imaginaţie şi de exuberanţa arhitectonică a clădirilor similare ca stil din, să zicem, Viena sau Praga. Unter den Linden, Gendarmenmarkt, Kurfurstendamm sau Alexanderplatz mi s-au părut banale, memorialul zidului nu m-a mişcat, Checkpoint Charlie e un kitsch sinistru iar fauna din jurul porţii Brandenburg e de speriat. Un plus pentru insula muzeelor, unde chiar ai ce vedea, pentru Potsdam, pentru East Side Gallery (unul din locurile pentru grafitti despre care spuneam) şi chiar pentru muzeul DDR, interactiv şi interesant ca şi concept. Muzeul şi mai ales închisoarea STASI m-au făcut să râd cu lacrimi, ghidul (fost deţinut politic) ne povestea cu glas tremurat despre condiţiile groaznice de detenţie; am văzut pensiuni de 3 stele care arătau mai rău decât celulele ălea – sunt curios ce-ar fi spus băieţii dac-ar fi văzut Sighet, Gherla, Aiud, sau chiar un cămin studenţesc de la noi… Am vizitat multe alte locaţii legate de războiul rece, la fel de interesante ca un episod din “Atletico Textila”: “în curtea bisericii ăstea a avut loc o adunare în care câţiva au strigat împotriva partidului” (puteau să ne spună că acolo s-a inventat praful de puşcă, tot aia era). “ în gara asta de metrou nu opreau trenurile, că era pe graniţă”, “nici în gara asta”, “nici în gara asta” (sper c-aţi înţeles ideea, am pierdut o după-amiază ca să vedem locuri hai să facem din rahat bici). Am mai pierdut o seară în Biserica Subterană, un alt loc celebru – de fapt o crâşmă mizeră cu steaguri anarhiste pe pereţi unde se pare că se adunau dizidenţii redegişti. Am discutat destul cu barmanul, o relicvă cu piercinguri a epocii şi am aflat că ei vorbeau discuţii şi ascultau rock, curat dizidenţă, monşer! Clienţii erau în mare majoritate rockeri de stânga, o combinaţie foarte interesantă J

În Berlin sunt câteva localuri şi magazine care reînvie epoca DDR, un concept de marketing de succes; am văzut cu amuzament acolo mărfuri celebre în vremea comunismului provenite din blocul de est, bineînţeles fabricate în vremurile noastre. Comerţul cu suveniruri e în mâinile chinezilor şi ruşilor, ca mai peste tot în Europa şi propune turiştilor kitschuri ce nu au legătură cu tradiţia locului.

Per ansamblu, oraşul propune vizitatorului două concepte majore: trecutul imperial şi cel cât de redegişti am fost noi, ambele izolate în bule temporale din care sa pare că nu se pot desprinde. Ambele concepte sunt băgate cu forţa pe gâtul privitorului, ceea ce duce la supra-saturaţie şi la greaţa aferentă.

6. La sfârşit, câte ceva despre berlinezi… Prea serioşi, reticenţi cu străinii, chiar şi turcii sau kurzii naturalizaţi. Îi convingi cu greu să poarte o discuţie, sunt destul de naţionalişti şi îi înmoi doar dacă stâceşti două cuvinte în germană. Generaţia tânără e defazată, împărţită în sub-grupuri culturale demodate de mult: hippie (da, da, chiar hippie), rasta (blonzi, evident), punk, emo, metalişti, goth… Mulţi squatteri, beţivi, drogaţi, se fumează marijuana pe stradă sub ochii poliţiei. Cetăţenii obişnuiţi nu ştiu să zâmbească, sunt semi-roboţi funcţionali.

Cele mai prezente şi vizibile grupări politice sunt cele de extremă (care-o fi ea). Propaganda acestor grupări poate fi văzută peste tot şi e agresivă, la fel ca şi manifestările lor. În cartierele mai sărace o distracţie de week-end e atacarea sediilor celeilate extreme, chestie care se lasă cu răniţi, incendieri etc. Am prins 2 week-enduri acolo şi în ambele au avut loc atacuri foarte aproape de locul în care am stat, mi s-a spus că e ceva uzual.

7. Concluzii: ceea ce v-am povestit reprezintă strict experienţa mea personală, precum şi impresiile pe care mi le-a lăsat mie oraşul. Acestea depind de mulţi factori, majoritatea subiectivi: backgroundul cultural, ce urmăreşti, ce te aştepţi să găseşti acolo, compania, starea de spirit sau chiar starea vremii… La mine se pare că a fost un worst case scenario, în care s-au combinat în mod negativ cam toate cele enumerate. Nu sunt snob, nu am aşteptări exagerate, vizitez un loc nou cu inima deschisă şi fără prejudecăţi, mă duc în primul rând pentru contactul cu o cultură nouă şi pentru a mă simţi bine. La Berlin ăstea nu au funcţionat şi e cam singurul loc unde am păţit asta. Pentru mine, Berlin e un oraş cenuşiu cu oameni cenuşii şi are prea puţine lucruri care m-ar îndemna să mă întorc. Asta nu înseamnă că pentru voi a fost sau va fi la fel.

Gata

@fizikant

Un punct de vedere argumentat, insa, dupa cum ai spus chiar de la inceput, subiectiv.

Ca in orice alt loc, depinde foarte mult de contextul in care mergi acolo iar in cazul meu imi doream de aproape 30 de ani sa ajung la Berlin.

Mai depinde si de ceea ce exista strict in acel loc, cum ar fi in cazul Berlinului reperele legate de Al Doilea Razboi Mondial si de Razboiul Rece.

Concret: in perioada respectiva citeam cartea despre podul aerian si blocada Berlinului iar cand am fost la Berlin am avut ocazia sa vad fostul aeroport Tempelhoff, baza centrala a podului aerian. A fost o experienta foarte interersanta.

Transportul in comun mi s-a parut ca merge bine, insa este drept ca am fost acolo ca turist, nu ma grabeam nicaieri si nu as fi fost afectat de o intarziere de cateva minute a S-Bahn-ului.

Cand a trebuit sa ajungem la ora fixa in gara centrala pentru a pleca la Dresda, ne-am dus totusi mai devreme la S-Bahn, insa nici atunci n-au fost probleme.

In rest, am facut doar o prezentare la ceea ce am vazut in locul respectiv, care sper sa ajute la o minima documentare.

Nu in ultimul rand, multumesc pentru postari.

• Upvote 1

Mi-am luat inima in dinti si am incercat RyanAir asa ca am facut o scurta vizita in Berlin. Orele sunt bune, acelasi avion care pleaca la 16.30 ora Berlinului se intoarce de la Bucuresti la ~ ora 20, cost 100 euro. Se poate face deci un city-break vineri-duminica :) Din pacate hotelurile sunt exagerat de scumpe si majoritatea sunt cladiri vechi renovate.

Este de departe cel mai urat oras al Europei din urmatoarele motive:

- nu e mai nimic de vazut

- multi cretini pe strazi, in special tineri, de-a dreptul socant

Recomand orasul celor care gasesc interesante urmatoarele lucruri:

- Monumentul Ostasului Sovietic

- Muzeul Ramones (este de fapt un bar)

- spatii generoase pentru promenade si pentru plimbari cu bicicleta, traficul parea redus

- multe restaurante si terase italienesti 

- transport public

- sa-ti poti cumpara ca souvenir o bucatica din Zid.

- ... muzee pentru fanii acestui gen de distractie, eu am depasit faza, dar germani exceleaza la asa, asa ca Muzeul German al Tehnicii este obligatoriu

în urmă cu 3 ore, Trevizes said:

Din pacate hotelurile sunt exagerat de scumpe

Corect. Din motivul asta am ales un Ibis Budget din fostul Berlin de Est, la vreo juma de ora de mers cu S-Bahn-ul fata de gara centrala.

nu e mai nimic de vazut

Aici clar fiecare dintre noi a vazut alt film.

Din acel "nimic de vazut" am umplut cel putin doua pagini de forum.

multi cretini pe strazi, in special tineri, de-a dreptul socant

Si aici pare ca am vazut filme diferite, pentru ca n-am sesizat deloc prezenta cretinilor pe strazi.

Chiar mi s-a parut un oras foarte relexat.

Insa, vorbind de un oras de peste 3,5 milione de locuitori (locul 5 in Europa), asadar diferente pot exista.

Monumentul Ostasului Sovietic

La care te referi exact.

Sunt cel putin trei ansambluri monumentale sovietice in Berlin (L.E. Treptow si Tiergartden descrise in topicul asta plus Pankow pe care nu l-am vazut).

sa-ti poti cumpara ca souvenir o bucatica din Zid.

Asta mi se pare una dintre cele mai tari modalitati de a pacali turistii creduli si a le lua banii.

Ce garantie ai ca respectiva bucata chiar provine din fostul zid?

Muzeul German al Tehnicii este obligatoriu

Corect.

Doar cu mentiunea ca consularare site-ului muzeului este foarte utila inainte de vizita ca sa iti alegi sectiunile care te intereseaza.

Altfel, imi pare imposibil sa-l poti vedea pe tot, de la industria textila la cea aeronautica, trecand pe la cea navala si feroviara.

In rest, desi ma repet, Berlinul mi s-a parut fascinant si m-as intoarce acolo oricand cu placere pentru ca sunt multe locuri pe care n-am apucat sa le vad.

6 hours ago, Trevizes said:

Este de departe cel mai urat oras al Europei

Hm, apropo de subiectivitate: GENEVA este cel mai șters oraș al Europei. Un amestec incoerent de influențe franceze și germane, încununate de industrialism modern-cubist cu sticlă. Mult prea multe fițe, transport în comun cu un orar destul de ciudat/peste mână, șoferi destul de agresivi (da, chiar și cu bicicliști - pățit), piste pentru biciclete puține spre inexistente....nu continui, că nu e scopul topicului. Era doar un exemplu de subiectivitate...sau o altă părere de „expert”? :)

Și eu consider că am văzut un alt film față de părerile celorlalți doi colegi antevorbitori. Berlinul mi-a lăsat o impresie chiar bună. Blocurile simple din Est sunt, într-adevăr, simple. Dar la fiecare balcon aproape vedeai câte-o jardinieră cu mușcate sau ceva flori, iar aspectul era din start diferit. Plus că asta spune multe și despre cine stă pe acolo. Dacă te așteptai/doreai să găsești balcoane împopoțonate chicios, cu termopan și exces de spumă, sunt convins că ai avut o dezamăgire :).

Evident, fiecare comunitate are problemele ei. Oamenii sunt în general la fel peste tot, diferă doar sancțiunile, contextul economic și lucrurile la care ei sunt expuși (transport, tren, bicicletă folosită zilnic, o floare la geam, etc.). O aglomerare urbană va avea întotdeauna problemele ei, dar pentru a respecta un minim nivel de decență, cred că fix românii nu ar trebui să arate cu dejtu' capitala unei țări al cărei popor (așa cum a fost și este, cu tot cu perioadele sale politice și interesele din aceeași sferă) va fi capabil la orice oră de mult mai mult bun simț, empatie și un minim drag de frumos (cultivat încă din familie, iar apoi din școală). 

Tot am auzit asta cu „nemții sunt reci cu străinii”. Probabil că au mai bine înrădăcinată ideea de a vorbi doar cât trebuie și când trebuie. Poate prețuiesc timpul lor ceva mai mult și au și altele de făcut decât a se aduna 30 de oameni la o masă, cu o Inna/manea pe fundal, un vin cu cola și toate neamurili, doar de dragul de-a nu se simți singuri și de-a nu se speria de golul dintre urechile lor :). Dacă vii la mine pe stradă și eu nu te cunosc iar tu ai pretenții să ies după 10 secunde la o bere cu tine, evident că-ți dau cu flit. Chiar dacă am fi colegi de departament și te-aș vedea pentru prima oară. :D

P.S.: Sunt doar păreri subiective. Am fost acolo ca turist (și nu e singura zonă din Germania pe care am vizitat-o). Da, înțeleg perfect vorba puțină cu care nemții tratează persoanele pe care nu le cunosc. Îmi pare de un minim bun simț. Dar, tot subiectivă e și asta :)

P.P.S.: Nu sunt germanofil, dar urăsc tonul flegmatic (ce ne vine ca o mănușă, aparent) al vulpii ce nu ajunge la struguri („bă, la noi e de c*cat, dar uite că nici la ei nu e totul roz, deci e de 2 ori mai de c*cat”)

!END OFF-TOPIC! (și îmi pare rău pentru fapt)

• Upvote 1

Guys, nu am postat ca sa facem polemici. Fiecare are desigur gusturile lui. Eu sunt vorbitor de germana, am  si sange german, am si studii aprofundate in cultura germana, am lucrat suficient de mult in Bavaria si cu toate astea nu-i suport deloc pe germani. Pe de alta parte prefer sa lucrez cu ei, neamtul fiind un client previzibil. Mie imi place de exemplu Hamburg (cu Altona cu tot) sau conservatorismul bavarez.

Nu era intentia sa scriu prea mult, Fizikant a descris foarte bine ceea ce eu am rezumat in 2-3 vorbe.

"Orasul e urat" pentru ca este evident ca e vorba de un oras ras de bombardamente. Multe spatii care au fost umplute cu de toate: gradina zoologica, parcuri, monumente care nu "se leaga" intre ele, memoriale, bulevarde largi. "Nu ai ce vedea" este o afirmatie deasemenea coerenta cu ce am descris mai inainte. "Pomul Laudat": arhitectura, graffiti/artisti ai strazi. Pe naiba. Muuuuult supraevaluata povestea asta. Plin de pereti mazgaliti, da, peste masura.  

"Cretini pe strada" sunt chiar socant de multi, la tot pasul, asa cum remarca si Fizikant la punctul 6. Tineri imbracati doar in chiloti in transportul public, un mars dezgustator al celor care doresc legalizarea marijuanei, voma pe jos in statiile din Ostkreuz si Hauptbahnhof, imigranti, f. multi nespalati hippie, vagabonzi ... dar crème de la crème a fost momentul cand am incercat sa utilizez un Wc publicdin acela de aluminiu, cu usa automata glisanta, etc intr-un parc ... inauntru in miros de kakat un cuplu isi facuse un fel de garsoniera, ea statea in curul gol parea drogata praf, el canta la un fluier, asta era la Hasckescher Markt sa ne intelegem deci nu in cine stie ce suburbie din Est.

Zidul e un leit-motiv evident care se baga pe gat turistului, chiar acel East Side Gallery, niste graffiti penibile in majoritate, pus de lonely planet si tripadvisor in top 10 lucruri de vizitat. Dar apropos de bucati din zid care se vand credulilor, ma numar si eu printre acestia, deh sunt colectionar de cand ma stiu, l-am luat de la "celebrul" Charlie Checkpoint cu certificat din magazin de suveniruri oficial, daca si nemtii s-au apucat sa dea tzepe legalizate, omenirea nu mai are nici o sansa.

Monumentul Soldatului Sovietic pe care l-am vazut era acela apropiat de poarta Brandenburg (absolut insignifianta si aceasta fata de cat este laudata). Locul avea o anumita sobrietate, cativa rusi (da, sunt foarte multi rusi in Berlin) chiar aduceau flori, alta familie de rusi pe biciclete se plimbau decent cu copiii in zona "gropii" commune (un parc de iarba). Nu se inghesuia nimeni sa faca selfie.

Eu zic sa nu va-nfierbantati că care oras e urat sau frumos. :) 

Berlinul poate n-o fi el prototipul orasului turistic, dar e un oras pe care il poti vizita la pas sau cu bicicleta.

Mie mi-a facut o impresie rezonabila, nu ca altele dar vorba aia, acceptabil. L-am vizitat 3 zile in 2011, cu serviciul.

Sigur ca aeroportul Tegel e cat statia de metrou piata Unirii (1 sau 2, care va convine), ceea ce il avertizeaza din start pe vizitator ca nu e vorba despre un oras turistic per-se. Pe atunci nu se deschisese aeroportul Schoenefeld, care inteleg ca e si mai mic (shock!) decat Tegel.

Am apucat sa parcurg niste kilometri cu piciorul prin centru si cam atat. Daca as fi avut timp, m-as fi dus in Potsdam sa vad Sanssouci, care mi s-ar parea obiectivul turistic numarul unu (evident, parerea mea :P).

Ce am retinut eu (greu de numit un reportaj turistic, dar sunt on-topic totusi :)):

Monumentul Holocaustului, cel construit in 2003-2004 si inaugurat la 60 de ani de la incheierea celui de-al doilea Razboi Mondial, pe 10 mai 2005:

0TSTnlVVNUx3FQyUiIhADRbE24QV03-0fiohHffl

Era si o zi ploioasa si rece, sentimentul avut pe cand mergeam printre "criptele" alea era apasator.

euDWMp49avqEbwxrVr8aLI3pGDJOdpOnXR_3KPHE

Am plecat de la poarta Brandenburg si "Parizărplaț" pe Unter den Linden, catre est.

vXdlndTnRalyzi7PsMJJ95RVrGyE0hQ1lmE-91lu

Bulevardul Unter den Linden si statuia ecvestra a lui Frederick cel Mare, cu cladirea Universitatii Humboldt pe fundal:

34147665340_2b54ffbd03_o.jpg

Peste drum, cladirea Operei de Stat:

33690473874_b2418fd09b_o.jpg

qc2c385zzMx6YjJDHVZnGR6xA_3RI07NMzoZjEO5

Prinzessinpalais, actualmente Palatul de Justitie

QNeYWpspQ0gRI1bhFtoUlCWZz3WbHxU2fieTsl72

jgxhfVRZoWVqF0EIcmtL1KYPfKruJ-f9kRs64fcL

Domul din Berlin si Turnul Televiziunii (despre care am citit ca e vizitabil), vazute de la oarece distanta. Turnul e cam greu sa-l ratezi, avand 368 m inaltime, adica e cea mai inalta constructie din Germania:

rvebFujUTF35XCg_oNz3AecSkzKAUOZ2Qe450hi7

Autobuze turistice etajate (nu m-am urcat in vreunul):

dx_uXoCsA-nzX6Rqj8Ac3TfhSG2OgCr8txY32m1b

OhKX_7Xnv9kE3RLxOKL7Y3MCag_e6wslqmWddEe5

Domul, vazut de pe Podul Palatului (Schlossbrucke). Norii josi, care obturau varful Turnului TV, m-au insotit aproape permanent in cele 3 zile de septembrie cat am stat acolo:

783KDcsjRBUMoRUVh4YUQdUnDYQvCJbYdlQHr_D2

Muzeul de istorie antica (Altesmuseum) de langa Dom:

OU2dvuyoTYtBMKcR1LhGorIHQ8Mb6KqgU3qmA1l5

ghjMm0hjcusysVQkngj8dH7jgmvEJjuRkZq0Xs_F

Si Domul de aproape:

RzbVSoFJuSzrMMf3WZ24m4KFcM1QhhWl51GuCIhH

Hrtt0IXfreS8VlM-OIHYdvd5UtKrhBM41XTRZzv2

Prin gradina botanica:

hE0pDBtP0cbfOgXFK0Kq0r5sizWSOw5vDp3YZ7b_

Gradina e traversata de canalul navigabil Landwehr:

eN-zU08_DlFKu7rTHfvV7vb31d5J2ZhEHiC_Taf1

nC9xR_eiNaNF3U7E5pSooPLrQlTiOFSmH4P19Uzi

In incheiere, un simbol redegist la datorie:

tU1_oh6VfoQcdX12iRcvx3uvvRvxdXLKtUPrbZdu

Cam asta a fost Berlinul pe repede-nainte, explorat la pas. Mie mi-a placut cat am vazut, chiar daca n-am intrat in detalii. Poate sunt tipul ala de turist caruia ii place sa vada jumatatea plina a paharului. :P 

• Upvote 4

@Trevizes

Nu se pune problema de polemica. Doar ca dupa mintea mea, formularea "Berlin - nimic de vazut" nu suna bine.

Probabil ca depinde foarte mult de ceea ce vrei sa vezi. Dupa cum am spus deja, nu cred ca sunt multe orase care pot concura Berlinul la capitolul Al Doilea Razboi Mondial si Razboiul Rece.

Daca te pasioneaza perioda asta din istorie (cazul meu) atunci oferta Berlinului este peste media altor orase (Zidul, fostul aeroport Tempelhof, muzeul Ruso - German, ansamblurile monumentale sovietice, locul in care a vorbit Kennedy, etc).

La asta se mai adauga probabil o mare doza de subiectivism din partea mea, avand in vedere faptul ca am asteptat aproape 30 de ani pana sa ajung la Berlin.

Plus ca Berlinul este intr-un fel unic, datorita faptului ca a fost divizat timp de aproape 45 de ani.

In afara de Nicosia nu stiu sa mai existe un oras asemanator.

Referitor la bucata din zid nu stiam ca vorbesti de una cu certificat de autenticitate. Scuze.

Tin mine ca am vazut niste vederi care contineau o mica bucata din Zid si alea mi s-au parut cam teapa turistica.

Referitor la imigranti si idiotii de pe strada, nu am vazut. Nu spun ca nu exista.

Daca i-as fi vazut, nu as fi avut nicio retinere sa ii pomenesc in povestea turei.

în urmă cu 17 ore, Traveller said:

Sigur ca aeroportul Tegel e cat statia de metrou piata Unirii (1 sau 2, care va convine),

Nu mi s-a parut chiar asa, insa poate sunt io subiectiv. Intr-adevar, este mult mai mic fata de Schipol sau Ataturk.

Pe atunci nu se deschisese aeroportul Schoenefeld

Poate era doar inchis temporar pentru vreo extindere.

Aeroportul Schoenefeld exista de prin anii '30, plus ca a fost aeroportul Berlinului de Est.

Oricum, Tegel si Schoenefeld nu mai au viata lunga, pentru ca pana la urma va fi gata noul aerport Berlin Brandemburg (nici macar nemtii nu stiu cand va fi gata).

m-as fi dus in Potsdam sa vad Sanssouci

Daca n-ai vazut Versailles, merita vazut.

Daca ai vazut Versailles, Sanssouci pare doar o anexa unde se tin maturile. Sunt in povestea asta cateva poze.

Nu in ulltimul rand, multumesc pentru completare.

• Upvote 1

Ramones Museum dar si Café Keirin :)

P1011962_zpsv21dzp67.jpg

Sa nu uiti, Darie!

P1011974_zps8gvkctag.jpg

• Upvote 1

La muzeul Ramones n-am fost, insa ceea ce nu trebuie sa uite Darie (poza a doua) este biserica memoriala Kaiser Wilhem.

Mai multe detalii despre biserica: https://en.wikipedia.org/wiki/Kaiser_Wilhelm_Memorial_Church

Intamplator, biserica asta a fost primul lucru pe care l-am vazut in Berlin.

In apropierea bisericii este gradina zoologica, adica capatul autobuzului pe care l-am luat gresit de la aeroport. De aici am luat-o la pas spre poarta Brandemburg.

La cativa pasi de biserica sus-mentionata s-a intamplat si atentatul din iarna, cel cu camionul intrat in multime.

Dar sa ne delectam mai departe :):) 

P1011909_zpsm0biakuf.jpg

@Trevizes

Frumos. Unul dintre cele doua T 34 care flancheaza intrarea la ansamblul momunental sovietic din Tiergartden (fostul Berlin de Vest). Mai exact tancul dinspre poarta Brandenburg.

Te-ai chinuit ceva astfel incat sa nu iasa si monumentul Ostasului Sovietic in poza.

Fotografia cu garda de onoare care, ingenuchiata si cu capul plecat, isi ia adio (decembrie 1990) de la Ostasul Sovietic ai vazut-o?

Asteptam si alte poze.

P.S. Ma oftic ca nu stiam de ansamblul monumental sovietic din Pankow. Un motiv in plus pentru a reveni la Berlin.

Eh, uite si ostasul ...

Cum sa nu-l iau ...

P1011911_zpsqg8upcrz.jpg

Sometimes I feel like screamin
Sometimes I feel I just can't win
Sometimes I feelin' my soul is as restless as the wind
Maybe I was born to die in Berlin

(Ramones - I was born to die in Berlin)

"Berlin is the testicle of the West. When I want the West to scream, I squeeze on Berlin"

Cugetarea de mai sus apartine lui Nichita Hrusciov, Prim Secretar al Partidului Comunist al Uniunii Sovietice si a fost rostita pe 24.08.1963 in Iugoslavia.