Sign in to follow this  
Codeina

Sfat achizitie bicicleta 1300 RON

Recommended Posts

Salut!

De ceva timp ma gandesc sa-mi cumpar o bicicleta pe care o voi folosi 75% prin oras si 25% pe drumuri neasfaltate(padure, poteci etc.).

Bugetul ar fi in jurul sumei de 1300 RON iar singurele dotari la care ma gandesc ca ar fi utile ar fi suspensia pe fata, 24 de viteze si greutatea sa fie mai redusa.

Mentionez faptul ca am inaltimea de 1.70 si 78 de kg.

Eu am pus ochii pe niste modele:

http://www.decathlon.ro/p/8350582_bicicleta-mtb-rockrider-520.html

http://www.hervis-sports.ro/store/Echipament/Biciclete/Crossbike/X-Fact/Cross-Sport/p/COLOR-1985677

Astept si parerile voastre cu eventuale link-uri catre alte modele de pe orice site care e de incredere si se poate comanda usor.

Multumesc anticipat,

Codrin

Bine ai venit!

Cred ca Rockrider este alegerea cea mai buna, daca vrei bicicleta noua.

In plus, poti proba si ai posibilitatea sa beneficiezi de garantia unui magazin important.

Probabil ca-ti va trebui un S.

Bine ai venit!

Cred ca Rockrider este alegerea cea mai buna, daca vrei bicicleta noua.

In plus, poti proba si ai posibilitatea sa beneficiezi de garantia unui magazin important.

Probabil ca-ti va trebui un S.

@@crk Da, vreau sa-mi iau o bicicleta noua. Detin deja una mai veche si as putea sa cumpar piese sa o reconditionez dar tot cam acolo ajung cu banii :) Ma intreb daca ar mai exista si alte variante cam in acelasi pret. 

Fain, aia de la Hervis are cadru Shimano Deore!  =))

Rockrider. Cred că merge și M, depinde cat de lung în picioare e autorul. Pe încercate în magazin.

Părerea mea e să rămâi la RR520, e o bicicletă de încredere.

• Upvote 1

Pai si-atunci, la-nceput de ce "ai pus ochii pe niste modele", aratand implicit cam ce-ti doresti?

Fara alea primeai recomandari catre altceva: furca fixa, roti de 28 cu balon de 45, frane V.

Ne testezi?

• Upvote 1

@@crk Nu va testez vreau doar niste pareri eu doar m-am uitat pe niste site-uri fara sa cunosc prea multe :) Si am intrat pe forum sperand ca voi sa ma indrumati si sa imi mai dati niste alternative :)

Bicicletă de asfalt înseamnă cam ce a spus @@crk. Aici apar subcategorii: bicicletă de șosea (așa-zisa cursieră, cauciucuri de 23-32mm, ghidon drop); bicicletă gravel (cam la fel, cu balonaj mai mare, poți merge și pe asfalt mai prost, macadam sau drumuri de pământ bătătorit); bicicletă fitness (transmisie de bicicletă de șosea, ghidon drept). "Definițiile" precedente sunt aproximative, dar descriu destul de bine subcategoriile. Toate aceste subtipuri au o geometrie specifică, cu triunghiul din spate mai scurt.

Deoarece îți dorești să ieși și offroad, îți trebuie o bicicletă de trekking, iar RR520 e foarte aproape de ce vrei tu.

Mai așteaptă păreri, în comunitate sunt mulți specialiști. Eu sunt amator pe lângă ei, am încercat doar să lămuresc niște termeni.