alinasd

Caut 2 biciclete fetite 2 si 5 ani

Recommended Posts

Buna ziua.

Caut sa achizitionez 2 biciclete SH in stare buna pentru fetitele mele de 2 si respectiv 5 anisori.

Daca este dispus cineva sa ma ajute,sa lase un mesaj privat sau pe topic.

Pot plati 100 de Lei si curieratul.

Rog sa fie mutat sau sters topicul daca nu se incadreaza unde trebuieste.

Multa sanatate la toti forumistii de aici si impliniri.

Va multumesc anticipat.

La cea de 2 ani, recomand o bicicleta fara pedale, si oricum, bicicleta se testeaza cu copilul de fata, pentru proba, la 5 ani teoretic are nevoie de una pe 14, maxim pe 16. Dar la 100 ron ma indoiesc sa puteti cumpara una...Nu doua.

Multumesc mult pentru detalii si informatii.

Sa vedem,ce gasesc..Poate cuiva nu-i mai trebuieste si face o donatie sau pe banuti.

In primul rand, pe acest forum nu se face comert in mod direct. Aici lumea poate si probabil va contribui cu sfaturi tehnice. In acest sens, si eu pot sa zic ca la 2 ani trebuieste o bicicleta fara pedale, e fix la varsta potrivita. Cautati pe olx, una sh va fi in jur de 100-150 lei. Pentru fetita de 5 ani, ce zice colegul mai sus se refera la diametrul rotilor, sa fie de 14-16 tzoli=inch. Pe olx veti gasi asa ceva minim pe la 250 lei. 

Multumesc domnilor .

O sa rezolv problema pe olx,am vazut cateva articole care pleaca de la 50 ron in sus.Cred ca am sanse sa rezolv cu maxim 150 ron de biciclete pentru ambele fetite.

O sa ma orientez si dupa sfaturile primite.

Puteti sterge topicul,cu respect.

Verificati macar rotile daca se invart usor, si sa nu aibe joc prea mare, iar la cea cu pedale varificati si pedalele, daca se invart usor si la fel, sa nu aibe joc.

Voi fi atent si la partea motrica,grupul pedalier,merci de idee.

Sfaturi bune,sa traiti !

Am luat de la magazinul cu pricina aceasta tricicleta http://www.nichiduta.ro/tricicleta-copii-dhs-cu-roti-de-metal-merry-ride-5579 pentru o fetita de un an.

Bineinteles ca nu pedaleaza singura inca, nici nu utilizeaza ghidonul inca (tricicleta poate fi condusa si virata de catre adult, prin rotirea manerului de pe tija de comanda din spate). 

Am luat in calcul cateva aspecte:

- sa aiba roti cu "anvelope" de spuma (cazul de fata) sau cauciucate, in niciun caz de plastic, pentru ca pe langa zgomot, creeaza un disconfort si bebelui;

- sa fie ajustabila; pe masura ce bebele creste si incepe sa pedaleze singur, se demonteaza rand pe rand anumite accesorii: seleta textila in care sta bebele se da jos si incepe sa utilizeze saua (care are doua pozitii de montaj, pentru a se adapta cand copilul mai creste); se dau jos suportii de picioare (protectiile care sunt folosite pana copilul incepe sa pedaleze singur); apoi se demonteaza tija de directie care ajuta parintele sa impinga si sa carmeasca tricicleta; se da jos coviltirul, se dau jos jucariile de pe ghidon. La final ramane o tricicleta propriu-zisa care poate fi folosita pana copilul e prea mare.

Dezavantaj: tricicleta vine complet demontata, cu niste instructiuni cu poze slabe calitativ si alb-negru. Explicatiile sunt foarte telegrafice si greu de inteles. Dar toate piesele sunt acolo si o persoana cu ceva simt tehnic o rezolva pana la urma, mie mi-a luat vreo doua ore sa montez tricicleta.

Cei de la magazinul cu pricina au fost foarte amabili si mi-au inlocuit (pe cheltuiala lor privind curieratul) roata fata, care din cauza ambalarii a suferit doua adancituri urate si permanente in spuma "anvelopei". Tricicleta ar fi putut fi folosita chiar si asa, insa fiind pentru copilul unui prieten, nu puteam sa fac un asemenea cadou.

Fetita are acum un an si 3 luni, ii place in tricicleta dar inca nu o conduce ea, asa ca pt moment are toate accesoriile montate (suport de picioare, coviltir, manerul pt adult etc). 

Eu as opta pentru o bicicletă fara pedale, eventual tricicletă convertibilă la bicicletă.
Ceva de genul,
9a40fa4cad54dcf66766a221a42000bc.jpg

BodoC acestea sunt cam scumpicele, am vazut in jur de 400-500 si nu stiu daca merita. Ma gandeam ca poate ar merge la inceput sa ii iau din acelea de plastic pana se invata si apoi poate reusesc sa ii fac trecerea la o bicicleta

De pe data de 05.03.2017 incepe la Decathlon trocatlonul si poate apar si pe acolo ceva biciclete.