Sign in to follow this  
nick58

Intretinere butuci fata/spate

Recommended Posts

Salut,

Pt. un MBT care nu a fost folosit pe ploaie, in noroi, etc. si are cam 3500km, cand at trebui demontati bututcii pt. ungere? Bicicleta este cea din semnatura.

Multumiri anticipate!

Daca sunt pe rulmenti n-ai de ce sa desfaci si sa ungi. Daca sunt pe bile si conuri poate ar trebui sa te gandesti la un schimb de vaselina. Eu personal o fac mai rar de 3500. Depinde si in cat timp i-ai facut, ca vaselina se mai si usuca. Mult mai des verific starea. Cand prind cate o roata scoasa, daca e pe conuri, intai clatin axul sa vad jocul, apoi invart axul cu mana, usor si cu foarte mare atentie la ce simt. Daca simt ceva poticniri sau momente cand parca agata, musai desfac si vad care e treaba. Daca sunt pe bile si conuri, foarte posibil sa fie din conuri ciupite si trebuie schimbate cat mai repede (plus bilele) ca sa nu afecteze camasile , sau la rulmenti, e dus vreunul. (am roti si asa, si asa).

• Upvote 1

Nu stiu daca am rulmenti sau conuri.

Multumesc pt. raspuns!

Daca asta e modelul, ai pe bile. Colegul ti-a explicat foarte bine metoda de verificare. Daca ai dubii, te apuci si-i desfaci, dar atentie fiindca-ti trebuie chei pt conuri(sunt mai subtiri), altfel ii desfaci (daca reusesti) insa nu ii mai poti strange corect la loc.

Mai mult de 30-35lei nu cred sa-ti ia in service pt operatiunea asta, in cazul in care nu ai ce-ti trebuie.

Asta e modelul, dar cel de mai sus e 2016. Joc in ax nu am la nicio roata. La toamna voi merge cu ea la dealerul de unde am cumparat-o sa-i faca o revizie generala.

Va multumesc tuturor pt. ajutor!

Salut. Am un joc la roata din spate, si nu reusesc sa il strang. Am desfacut roata, am verificat cuvetele, sunt noi, nesparte, strang axul, nu are joc, iar cand pun roata pe bicicleta apare jocul. Am strans si axul sa se invarta putin mai greu, dar tot lafel. Jocul este unul vertical, sus jos sa trag de ax, nu inainte inapoi ca si cum nu ar fi strans axul. Am pus si alt ax, si lafel face. Bicicleta este noua, are 3-4 luni, nu cred ca am facut 200-300 km cu ea. Care sa fie problema?

Cum masori jocul vertical?

Contrapiulita de pe ax ai strans-o? De obicei, situatia e fix invers. Axul nu are joc si se roteste usor, iar cand montezi roata si strangi piulitele, merge greu/agata, caz in care trebuie sa lasi putin joc cand e axul liber si va fi ok cand roata e montata si stransa pe bicicleta.

Nu inteleg cum ar putea fi jocul doar pe verticala.

Bicicleta e noua si ai garantie, foloseste-te de ea daca nu ii dai de cap.

Cum masori jocul vertical?

Pai cum ai vrea sa il descriu ? simplu, misc axul sus jos, nu trag de el inainte si inapoi, daca era joc la varianta doi, era clar ca nu era strans, dar tocmai, ca nu este.

Contrapiulita de pe ax ai strans-o? De obicei, situatia e fix invers. Axul nu are joc si se roteste usor, iar cand montezi roata si strangi piulitele, merge greu/agata, caz in care trebuie sa lasi putin joc cand e axul liber si va fi ok cand roata e montata si stransa pe bicicleta.

Nu inteleg cum ar putea fi jocul doar pe verticala.

Bicicleta e noua si ai garantie, foloseste-te de ea daca nu ii dai de cap.

Da, bicicleta este noua, doar ca eu nu am acte la ea, ca este castigata de un baiat la un concurs, si neavand ce sa faca cu ea, a vandut bicicleta. Varianta de care spui tu, m-am lovit de ea candva, strangeam cat sa se invarta usor, si dupa strangerea contrei, si montarea pe bicicleta merge mai greu. La mine e cam invers. Staiam ca axul trebuie strans cat sa se invarta usor cu mana, sa nu agate, tocmai ce am facut, dar la strangerea contrei se mai slabea iar si mergea iar usor(adica nomal) si fara joc la orizontala, deci parea strans, iar daca misc de el sus jos cu roata desfacuta se simte putin tac-tac, dar se simte mai naspa cand montez roata si misc de ea, acolo se simte jocul.

Stai asa ca m-ai pierdut

Cand zici ca axul se misca sus jos te referi la roata sau la ax? Roata cum se misca - in plan vertical, lateral si orizontal?

Cand zici ca ai schimbat axul ce operatie ai facut? Ai schimbat axul qr, ai schimbat axul pe care se infileteaza conurile? Sigur ai pus toate piesele in ordinea care trebuie? Mai ai toate bilele?

Tu zici ca initial nu ai joc dar apare dupa ce il pui pe bicla. Sigur ai strans contrapiulitele?

Roata aia parca n.are qr, deci axul e plin, caseta e pe filet.

Ai demontat caseta de pe butuc?

Roata aia parca n.are qr, deci axul e plin, caseta e pe filet.

Ai demontat caseta de pe butuc?

Da.

E vorba deci, probabil, de un joc radial (că e pe direcţia razelor cercului, perpendicular pe ax), spre deosebire de cel axial (în lungul axului) - ultimul, obişnuit în cursul reglajelor.

Ce cuvete? Sînt detaşabile sau e vorba, de fapt, de căile de rulare de pe înseşi suprafeţele interne ale butucului?

Şi pentru că ideile normale au fost deja scrise, cîteva mai rare sau mai... tîmpite:

- diametre diferite ale bilelor; (ştiu, n-ar trebui, logic ar călca doar pe cele mai mari, dar am găsit odată aşa ceva, era una singură vizibil mai mică, pusă din fabrică); diferenţele invizibile de diametru pot fi şi din uzinare şi de la uzuri (aici nu e cazul) -> măsurători, probă cu alte bile (de la alt butuc sau chiar din alte părţi);

- (butuc din aluminiu, din oţel?) - poate, totuşi, există o ovalizare, dacă chiar nu se pune problema de uzură... -> dacă e posibil, probate "măruntaiele" în butucul altei roţi;

- asigurarea că nu se slăbesc strîngerile conurilor deloc în urma montării pe cadru;

- asigurarea că nu e (prin absurd, ştiu) un joc al capetelor axului în urechile cadrului;

- verificarea ambelor axuri probate, să nu fie -ambele!- puţin strîmbe.

Evident, cu toate piesele perfect curate, spălate. Probe se pot face şi fără vaselină, doar unse cu puţin ulei

Problema sta in felul urmator. Desfac axul, il strang asa cat se cuvine, nu are joc, si dupa ce invart de cateva ori, incepe sa reapara. Cuvete marefel la cele incastrate pe capatul axului unde ruleaza bilele. PS. La un alt ax mi s-au spart, spunea cineva, ca din cauza, ca am mers mult timp cu joc la roata. Cat despre bile, ma indoiesc sa fie vreuna diferita, altfel ar fi facut de la inceput, dar problema a aparut de doua saptamani sau 3 maxim. Butucul nu imi dau seama din ce este, cred ca aluminiu, dar pe deasupra este negru, parca este imbracat in plastic negru.  Conurile le trang la mana cat sa se invarta la mana axul in butuc, contrapiulita o strang de nu mai pot de mana. Joc al rotii in cadru nu este, ca jocul se simte si cand nu este roata montata. Si mai este o problema, uneori(nu tot timpul) imi apare un zgomot, ca un fel de huruit/troncanit, mai grosolan cand invart la pedale, cand nu, zgomotul se simte foarte usor la viteze mai mari, apare si dispare cand i se scoala. :) As lua alte bile, sunt coronite cu 10 bile de marimea respectiva la 1 leu bucata, si pot scoate bilele de acolo si sa bag la mine cate 9 pe fiecare capat. Mai astept opinii de la voi, vreau sa elimin prostiaia aia de joc. Am fost la un baiat la un service, si mi-a zis ca ma ajuta, dar era prea aglomerat, si am zis ca poate, poate ai dau de cap singur acasa, dar inca nu am reusit. Bicicleta este una destul de ieftina, cea de la profilul meu, adica MTB ROCKRIDER 300 pe negru.

Cred ca e o problema in butuc, nu e numai de reglaj. O mana cu experienta probabil ar sesiza ca e ceva in neregula. Probabil agata ceva si slabeste conurile, mai ales ca zici ca le strangi cu mana. Stranse cu mana se pot slabi si daca nu e nici un defect, nu te baza ca tine strans quick releasul. Cand se schimba ceva in butuc, se schimba concomitent si bilele, obligatoriu, chiar daca la ochi ti se par bune. Nu mai merge asa ca strici si mai mult, conuri si/sau camasi si apoi degeaba schimbi bilele. 

Deci, strangi conuri, contrapiulite, nu au joc, totul e ok. Montezi pe bicla, apare joc. Am înțeles corect?

Dar cand scoti roata, dupa ce apare jocul, simti joc la ax?

De pe mobil. Scuzati eventuale tastari gresite. Mulmutesc.

Deci, strangi conuri, contrapiulite, nu au joc, totul e ok. Montezi pe bicla, apare joc. Am înțeles corect?

Dar cand scoti roata, dupa ce apare jocul, simti joc la ax?

Nu. Strang axul in limita bunului simt, atat cat se spune, sa se invarta destul de usor cu mana, dar am incercat si mai strans. Deci il strang, misc de el in toate partile, nexam joc, dupa 3-4 invarteli si zmucituri sa verific daca are joc, reapare, nu  cand pun roata pe bicicleta. Acolo il simti mai bine, ca poti sa apuci mai bine de roata fiind prinsa in cadru.

La mana? Nu cu chei pentru conuri?

Cred ca e o problema in butuc, nu e numai de reglaj. O mana cu experienta probabil ar sesiza ca e ceva in neregula. Probabil agata ceva si slabeste conurile, mai ales ca zici ca le strangi cu mana. Stranse cu mana se pot slabi si daca nu e nici un defect, nu te baza ca tine strans quick releasul. Cand se schimba ceva in butuc, se schimba concomitent si bilele, obligatoriu, chiar daca la ochi ti se par bune. Nu mai merge asa ca strici si mai mult, conuri si/sau camasi si apoi degeaba schimbi bilele. 

Pe spate nu am   quick releas, doar pe fata. Tocmai ca il strang si merge perfect, nu agata sa zici ca agatatura desface cumva sau slabeste conurile. Inca odata repet, jocul nu este axial, ci radial, cum bine spunea cineva mai sus.

La mana? Nu cu chei pentru conuri?

Il mai strang usor cu o cheie daia de bicicleta subtire, tinand contra din partea cealalalta cu o cheie fixa/inelara de 17, dar se strange aproape si cu mana destul de strans incat sa nu aiba nici un joc.

Adica strangi pe partea cu pinioanele si tii contra pe partea cu discul? Ce intelegi cu "tinand contra din partea cealalta"

Un reglaj corect si strângere corecta se face fixand axul intr-o menghina in partea cu discul, reglat conul de la partea cu pinioanele mai strans, adusa contrpiulita la fața conului, tinut contra de piuliță, si desfacut conul din bile si strans pe contrapiulita. Cu chei de conuri, nu la mana.

La ce faci tu, ma tem ca initial iti pare ca e strans, si in timp ce rotesti de ax, slabesti conurile.

Daca nu ai ce iti trebuie, mergi in service.

Butucul nu este cu disc si nici axul nu este cu qr, astfel ca pe partea cu caseta de pinioane, care este pe filet, are conul,distantierul(poate si niste saibe distantiere) si contrapiulita iar pe partea opusa are doar conul,cu sau fara saibe, si contrapiulita.

Daca as fi in locul tau, as strange de la bun inceput partea cu caseta(cu cheile speciale,nu cu mana), apoi as introduce axul si i.as regla jocul DOAR din conul si contrapiulira ramasa.

E acelasi lucru. Esential este sa tii blocat axul, contrapiulita, si sa desfaci conul din bile.

"...strange de la bun inceput partea cu caseta pinioanele(cu cheile speciale,nu cu mana), apoi as introduce axul si i-as regla jocul DOAR din conul si contrapiuliţa ramase."

Asta, clar! Altfel e muncă-aproape-n-zadar.

Dar, încă puţin reglaj de... vocabular. (Nu vă supăraţi, doar ca să nu ne-ncurcăm în termeni):

- cuvetă (fr. - cuvă, copaie mică) e chiar chiuveta noastră de spălat. În tehnică s-a păstrat forma (aproape) originală a cuvîntului, pentru diferenţiere. Deci, aici, se referă la suprafeţele (rotunjit-înclinate), de diametru mai mare, aflate pe dinăuntrul butucului. Pot fi nişte inele presate acolo (dintr-un aliaj mai rezistent decît cel al butucului şi trebuie să fie FIXE, alfel e semn de uzură) sau, de-a dreptul, însăşi suprafaţa internă a butucului. Chiar nu mă prind cum ar aparţine axului;

- pe ax, în schimb, sînt "conurile" - de fapt, nişte piuliţe cilindro-conic...oide. Astea "umplu" golul din mijlocul grupului de bile şi le sprijină la interior.  Adică, adunate toate, se formează un rulment demontabil. Conurile astea sînt cele pentru reglaj;

http://sheldonbrown.com/cone-adjustment.html

- din ce înţeleg, butucii sînt de tipul cu "filet" (nu conţin mecanismele de angrenare, care se află în corpul grupului de pinioane). Pentru diferenţiere, s-a încetăţenit denumirea de "casetă" pentru un alt tip, cel cu ansamblul pieselor de angrenare solidar cu butucul, la capătul acestuia, pinioanele fiind doar simplele roţi dinţate. Butucul cu filet este, evident, mai simplu şi mai uşor de cercetat pe dinăuntru pentru uzuri.

http://sheldonbrown.com/free-k7.html

http://sheldonbrown.com/k7.html

De materialul butucului (se poate afla cu un... magnet) am pomenit doar în ideea posibilei ovalizări chiar în scurtul timp de folosire de pînă acum. 

Bilele pot fi inegale de la început, nu-i musai să se vadă cu ochiul diferenţele şi nici să facă joc din prima ci, tocmai, prin uzură inegală la rulare.

Aşadar:

- con-distanţier(e)-piuliţă din partea dreaptă (la pinioane) - blocate pe ax (cu chei);

- (preferabil) şi axul blocat (menghină), dar dacă nu se poate, cu atenţie merge şi fără, sau chiar cu roata strînsă de cadru. Aici e vorba de "ţinut contra", cum s-a zis;

- reg(u)lajele de făcut doar din stînga (unde sînt şi piesele mai accesibile, nefiind pinioane sau disc de frînă);

- strîngerile doar cu chei. Nu-s cine ştie ce specialităţi - chei "de bicicletă" şi "obişnuite", doar să fie mai subţiri ca să încapă cîte două una lingă alta (pe con şi pe piuliţa de lîngă).

În continuare, se poate bănui o ovalizare a butucului, nu cred că cele zise pînă acum o exclud total...

Asa fac, strang jocul in partea cealalta, cel cu pinioanele este deja strans. O sa mai dau roata odata jos si sa il strand iar. Eu zic ca nu este nici un defect, si nu se strange cum trebuie, si la 3-4 miscari se slabeste si apare jocul, dar de unde cate odata acel usor trancanit/frecat, doa rde la jocul ala ? dar de ce nu este constant, asta ma mira.

Am mai incercat iar odata azi, aceeasi poveste, il strang, si la 2-3 miscari reapare jocul.

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this