Recommended Posts

Incep un topic care sa vina in ajutorul celor care ar vrea sa cumpere ceva si nu stiu ce, care poate vor sa ceara un feedback pe scurt, cei care cauta un discount sau macar poate cauta idei si sugestii din ce au cumparati altii, etc. Ar fi indicat sa se treaca informatiile corespunzatoare si pretul la vremea achizitiei.

Castelli Evoluzione Woman 270lei

Pentru vanatorii de reduceri, se puteau lua si de la Bike24, sunt vreo 55e, insa nu aveau dungile in culorile dorite, plus, cel mai important a fost ca s-au putut incerca la fata locului. Mereu ne-a facut placere sa merg in vizita si ne-au primit si cu cainele inauntru, chiar daca il legam afara. Revenind, acesti shorts Castelli au fost conform marimii, adica S la S. Precum stim, de obicei la Castelli trebuie luat in calcul cu un numar in plus. S-a dorit modelul Velocissima, dar acestia stateau mai bine pe partile sensibile. Personal, doream sa iau modelul asta si M, deci am facut bine ca ne-am deplasat si incercat.

Castelli Volo Bibs 355lei

Eu port M de obicei, insa acestia i-am luat pe comanda anticipata. Am incercat Inferno, iar dupa ce m-am pipait vreo juma de ora (materialul folosit e bestial), mi-am dat seama ca L ar fi numa bun daca as mai pune cativa mm muschi la pulpe. Vreo 5 cred. Nu i-am luat de prea curand, dar am zis sa fie in ton de familie si de la acelasi magazin pe care il recomandam pentru fanii Castelli sau cei care sunt in devenire. Nu e reclama, dar au avut preturi mai bune decat Bike24 cand au fost la reducere in perioada toamna/iarna si zic asta pentru ca am urmarit siteurile mai cunoscute in perioada aceea. 

Frontala Black Diamond Spot 150lei 

Desi doream Petzl, nu am putut sa refuz aceasta frontala, iar pretul e cu 50lei mai putin din ce am observat pe net, fara transport, desi astazi am facut peste o ora jumatate din zona Plaza. Am si testat-o nitel acolo. Pentru un incepator e mai mult decat as avea nevoie. Setata la maxim, luminam niste geamuri la un bloc vecin fara probleme, de jos, blocul fiind de 10 etaje. Mai multe info gasiti pe net. Si chiar daca se zice ca nu este pe stoc, este pe stoc. Magazinul e cam varza la subiectul preturi afisate, preturi corecte, etc...in magazinul fizic. Aici au o vina si vizitatorii, dar asta e o alta poveste. O frontala e buna oricand : la bicla, cort, munte, in masina la o pana, etc.

• Upvote 1

Observ că iq-ul tău imbatabil mă urmărește peste tot. Cum nu citești decât ce îți place, fapt cu care m-am obisnuit, ai scapat iarăși posturile mele din threadul respectiv, întâmplător și foarte vizibil, unul dintre ele fiind chiar ultimul post.

Pa: măcar la un lucru iti dau dreptate. Moderatorii chiar dorm.

sent from tapatalk

@@Mookyama ca tot faci aluzii fine cu privire la IQ-ul membrilor forumului, iti recomand sa iti recitesti de cateva ori postarile inainte sa le publici si sa vezi daca reusesti sa intelegi tu ce ai vrut sa scrii si care era ideea de baza a postarii tale. Nu are legatura cu topicul asta, dar e extrem de obositor sa iti urmarim ideile. #daiamluatapararealuimladen

• Upvote 8

Nașpa.

Majiku' e pe o pantă greșită. E deja a 2-a oară cân' e d-acord cu Mladenu'. Nț, nț, nț...

• Upvote 6

E sâmbătă, au voie și moderatorii să se care în conced? :)

Cum doamne iartă-mă vine aia "un topic pentru cei care vor să cumpere ceva și nu știu ce"?

Iar pt mai multe topicuri care redau sugestii și opinii despre ceea ce s-a cumpărat, ăsta e întreg forumul, nu poate un topic să rezume întreg forumul.

• Upvote 3

Eu mi-am luat niste prezervative ca sa bag telefonul cand ma prinde ploaia. Din alea cu rizuri pe deasupra.

• Upvote 8

"Mi-am luat o cu*va mica,

Cica astea te-ajuta sa scapi de frica"

(Cheloo)

@@Croocodillul - ti-au mai ramas din alea cu rizuri pe deasupra ? Ca trebuie pentru ce mi-am luat eu :)

Eu mi-am luat niste prezervative ca sa bag telefonul cand ma prinde ploaia. Din alea cu rizuri pe deasupra.

Boss dar ai verificat daca nu erau contrafacute? Poti sa verifici pe site-ul producatorului daca prezervativul pe care tocmai l-ai tras peste *telefon* e original?

• Upvote 5

On/ Off topic: Mi-am luat Zefal Dry Lube, Finish Line Wet Lube si Muc-Off Chain Lube, deci ar trebui sa fim bine :)

Zefal - foarte bun daca te dai in oras. La noroi si padure, m-a lasat dupa 20 km (concurs Valea lui Liman);

Finish Line Wet - tine bine la tavaleala;

Muc-Off Chain Lube - luat 2, ca erau la 50% reducere. Tine mai mult decat Zefalul, dar am aplicat 1 data, deci nu am o parere completa.

Si dupa ce terminam cu rizurile, tre sa ne si spalam, asa ca:

Muc-Off Bike Cleaner - luat ca era 75% reducere. Deabia daca face si banii astia. Sa zicem ca as mai lua la acelasi pret doar daca am nevoie de o sticla cu pompita / spray. Daca nu, apa + Fairy Platinum.

Boss dar ai verificat daca nu erau contrafacute? Poti sa verifici pe site-ul producatorului daca prezervativul pe care tocmai l-ai tras peste *telefon* e original?

Eu zic sa verifici si *telefonul*, sa nu ai surprize ca nu "telescopeaza" antena cand ti-e lumea mai draga. Mergi la toata lumea care ti-a folosit *telefonul* vreodata si intreaba daca s-a comportat ca la carte.

Eu chiar vorbeam serios, tin mereu un prezervativ dupa mine in caz de ploaie :).

• Upvote 1

E sâmbătă, au voie și moderatorii să se care în conced? :)

Cum doamne iartă-mă vine aia "un topic pentru cei care vor să cumpere ceva și nu știu ce"?

Iar pt mai multe topicuri care redau sugestii și opinii despre ceea ce s-a cumpărat, ăsta e întreg forumul, nu poate un topic să rezume întreg forumul.

Cred ca sunt în vacanță prelungita ideea nu îmi aparține, însă e foarte utila. Ai luat și tu ce ai vrut, cum pune un om o litera strâmbă, cum săriți la anvelopa lui.

Care threaduri redau ce zici tu acolo? Asta e despre altceva. Ex. Ion nu scrie la ocazii, de lene sau ca nu o considera o ocazie sau uita pur și simplu. Cumpără. Vine aici, pe thread, lasă 2 rânduri și un Link. Apari tu, vezi post nou, vezi ce scrie, vezi preț, ți se pare ok și comanzi și tu.

Alta chestie, vrei sa vezi cum arata padul la Volo și decât sa cauți cai verzi pe pereți, ceri o poza, o părere. Sau spduri, pantofi, un tricou, lucruri care nu apar in magazin, etc, lucruri care, dacă ești în zona, ai putea chiar sa le încerci.

Lumea nu scrie pe forum, sunt câțiva care pierd vara, câțiva care sunt vechi și încă au o plăcere sa vadă ce mai e pe aici, sunt unii care nu au timp, dar dau reply rar și majoritatea care nu au timp, considera forumurile o pierdere de timp sau intra doar când au nevoie. Sunt de ceva vreme pe forumuri, știi cum merge treaba.

Și legat de ce ai spus, am întrebat de chestii, dat nu am primit vrei reply util, no offense taken. Apreciez timpul oamenilor care au intenții bune.

Al doilea topic început pentru comunitate și iau pene gratis deja. Got it!

sent from tapatalk

LE. @@majikstone, nu înțeleg, ești purtător de cuvânt în numele "tuturor forumistilor"? Nu țin minte sa mă fi adresat tuturor. Ești măcar în stare sa păstrezi un thread curat și fără flame? Nu e nevoie de vreun moderator, atâta timp cât respectul tău e egal cu 0, aici pe forum, asteapta-te sa fi tratat ca atare. Felul in care cineva se comporta în mediul online, spune mult și despre omul respectiv în viața lui reala. Încearcă să ramai la subiectul threadului, altfel, caută alte metode de "relaxare". Șingurul moment în care nu mi-am păstrat cumpătul a fost atunci când v-ati kkt efectiv pe research ul, grija familială a cuiva, etc, fără sa îl cunoșteti. Și te mai aștepți la ce, la lauri, nu îi primești și acum ești supărat? Cei 7 ani de acasă nu îi faci pe forum, deși ajuta, dacă realizezi asta, atunci când, repet, te legi indirect si mai faci si misto de grija pentru familie a unui om. Și da, pentru ca e scris negru pe alb și nu s-au citit, am tot repetat, scris pe fuga sau foarte tarziu, cu siguranță am avut greșeli. Mi le asum. Any problems?

Catalin, am luat și eu muc off, wet+dry, 17e setul + lampa de verificare. Momentan am folosit doar dry, all good, însă pe cursieră, fără noroi și cât mai mult exterior (nu în oras).

Muc off Bike Cleaner, cel roz, nu e Wow, dar e eco. Fairy folosesc și eu la mtb, de care am pe acasă.

Momentan caut pompa de mana cu presiune manuala de vreo 5L astfel încât sa fac revizia acasa: spălare ușoară, degresare, ungere, toate în "fata blocului". Dacă e nămol, la mtb, spălarea o fac la fata locului dacă permite sau unde apuc, preferabil sa nu o aduc așa pana acasă.

sent from tapatalk

Am luat de curand WD40 400ml 35lei, cel de mecanisme fine (parca) și cel de la muc off drive train 500ml 65lei, pentru o comparație la degresare. Am folosit doar WD40 înainte, cel albastru, dar mi-a fost sugerat altul de către Sorin (spokes).

nu înțeleg, ești purtător de cuvânt în numele "tuturor forumistilor"? Nu țin minte sa mă fi adresat tuturor. Ești măcar în stare sa păstrezi un thread curat și fără flame? Nu e nevoie de vreun moderator, atâta timp cât respectul tău e egal cu 0, aici pe forum, asteapta-te sa fi tratat ca atare. Felul in care cineva se comporta în mediul online, spune mult și despre omul respectiv în viața lui reala. Încearcă să ramai la subiectul threadului, altfel, caută alte metode de "relaxare". Șingurul moment în care nu mi-am păstrat cumpătul a fost atunci când v-ati kkt efectiv pe research ul, grija familială a cuiva, etc, fără sa îl cunoșteti. Și te mai aștepți la ce, la lauri, nu îi primești și acum ești supărat? Cei 7 ani de acasă nu îi faci pe forum, deși ajuta, dacă realizezi asta, atunci când, repet, te legi indirect si mai faci si misto de grija pentru familie a unui om. Și da, pentru ca e scris negru pe alb și nu s-au citit, am tot repetat, scris pe fuga sau foarte tarziu, cu siguranță am avut greșeli. Mi le asum. Any problems?

Nu, nu sunt purtator de cuvant in numele tuturor forumistilor si nici nu vreau sa fiu, era un sfat prietenesc. Il reformulez: daca scrii posturi interminabile care contin trei farame relevante de informatie ascunse printre randuri, sa nu te astepti ca lumea sa inteleaga ce vrei tu sa transmiti. Treaba ta ce faci cu el.

Respectul meu, pe forum si in viata reala, se castiga, nu e la cote maxime "din oficiu", si e direct proportional cu lucrurile de care dai dovada in preajma mea - fapte sau vorbe.

Nu te cunosc, nu ma cunosti, dar cu toate astea te grabesti sa emiti judecati cu privire la educatia mea, metodele prin care ma relaxez (sa stii ca chiar m-am relaxat saptamana asta, asa, ca fapt divers, pedaland prin munti), oamenii pe care ii respect, respectiv cei care ma respecta. Eu nu ma apuc sa emit judecati cu privire la viata ta privata, ma rezum la a citi ce postezi si a reactiona in consecinta. Dar ca sa evitam alte incidente neplacute soldate cu posturi interminabile in care sa imi faci tu psihanaliza sau sa tragi cine stie ce concluzii fataliste cu privire la intentiile mele, ma voi abtine din a mai citi si in special din a mai raspunde la ce postezi. O seara faina.

• Upvote 9

Mooky, nu am citit tot ce ai scris acolo. Forumul de ciclism are ca rațiune a existentei faptul că oamenii cer păreri și fac niște recenzii ale produselor legate de bicicleala. Sunt Sub forumuri și în ele topicuri organizate pe căprării. Al tău la ce se referă, doar la o dezbatere generală sterilă?

Și când degenerează, evident aruncam pisica pe moderatorii inactivi. Te rog să nu mai insiști în direcția asta. Ai un produs dintr-o anumita categorie, cumpărat recent, și vei să vorbești despre el sau sa întrebi ceva? Foarte bine, du-te la sub categoria respectivă. Topicul se închide.

• Upvote 7

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this