ioel

Sfat roata spate

Recommended Posts

Salutare

In urma unui accident mi-a plesnit janta spate, ksyrium es. Rasfoind internetul am ajuns la concluzia ca pe termen lung cel mai ok ar fi sa imi fac o roata noua pe spate, deoarece costul pt repararea celei vechi / salvarea unui butuc vechi de 10 ani era prea mare.

Pe scurt: buget cam 6-700 lei fara manopera, daca se justifica pot creste un pic.

Am spre 70 de kg, trasee preponderent pe plat (in jurul bucurestiului), pinioane Campa.

Nu am putut ajunge la o concluzie studiind oferta de jante / butuci din tara, motiv pt care as vrea sa stiu cam ce folositi voi, respectiv ce ati recomanda.

Precizez ca din motive strict irationale as prefera sa nu pun Shimano pe bicicleta (otel italian clasic, echipare Campa). Daca butucii Ultegra spre exemplu sunt totusi in mod indiscutabil alegerea nr.1, atunci o (sa incerc) sa mi calc pe inima :)

Merci frumos.

De ce sa nu pui Shimano? Eu unul recomand Shimano, si indiscutabil, gama Ultegra. Daca totusi, refuzi total Shimano, mergi pe Campagnolo (nu folosesc, doar am auzit ca se merita) Super record, Record, sau de la Novatec, D171/F172

Merci de sfat

Pana la urma am mers pe un combo janta mavic butuc ultegra

Salutare,

ca sa nu mai deschid un alt topic, as vrea sa va intreb - la ce sa ma uit cand iau roti cursiera sh? 

am gasit la 1300 lei- carbon Cole Shuriken sau DT Swiss R 1700 la 900 lei ? imi e frica sa nu-mi iau vreo teapa..nu stiu...

am un triban 500 si orice roata cred ca e mai buna decat ce am. 

multumesc

triban 500 si roti de carbon = baba cu chiloți de tabla!

la malaiu' ala ia-ți o pereche de mavic aksium noi nouțe!

eum avut noroc si cu 700 lei am luat cosmic.noi!

• Upvote 4

fa abstractie ca e triban. Nu are nici o legatura.

Doar ca scrie merida pe o bicla si are aceeasi echipare, aceeasi greutate si cu 40% mai scumpa, nu ma incalzeste absolut deloc. 

concret: la ce sa ma uit cand iau o roata sh? 

• Upvote 4

Din putinele mele cunostinte:

- verifica casteta (freehub) sau nu aiba uzura. Schimbarea ei te mai costa intre 30-50 euro. 

644815d1317938124-shimano-cassette-alumi

- verifica calea de franare. Majoritatea au un canal pentru verificarea uzurii sau un punct.

1294154078743-yb562tiu42kd-960-540.jpg

1.jpg

Uzura se observa. Poti sa pui o moneda pe calea de franare si daca ai spatiu, ca in foto de mai jos, spui pas.

Rim-Wear.jpg

Cel mai bine este sa le poti lua cu test. Mergi repede la un service si vezi ce zic mecanicii. Daca nu este ok, le dai retur.

• Upvote 1

Odden, multumesc mult ptr sfat. Cam de asta aveam nevoie. O sa tin cont de el.

PVN10, daca ai ceva de adaugat constructiv, te citesc cu mare interes si placere. De ironii puerile nu am nevoie

eu ți-am recomandat roti noi.

ce durată de viață au rotile din carbon (în condiții normale de utilizare)?

ce ai găsit tu sunt cam obosite.