Recommended Posts

Salut!

De curand m-am hotarat sa reincep a merge cu bicicleta la lucru, doar ca aceasta are o problema : 2 spiţe sunt rupte pe spate, iar roata freaca exact in dreptul acestora.

Am citit in alt topic de pe acest forum ca va fi indeajuns doar sa cumpar niste spite noi si sa le montez.

Dar pana sa le cumpar, am o intrebare: daca rotesc corespunzator spitele din jurul celor rupte, este posibil sa indrept roata?

Mersi

Poti sa indrepti bataia laterala a rotii dar iti va aparea o bataie pe verticala asa ca nu recomand. Monteaza noile spite, tensioneaza-le si vezi dupa cum se prezinta. Este o posibilitate ca roata sa fi fost prea tensionata si de aceea sa se rupa asa ca la final trebuie verificata roata in intregime.

Trimis de pe al meu SM-J500FN folosind Tapatalk

Ca sfat:Nu te apuca de roata pana nu pui toate spitele,risti s-o strici, roata va fi tensionata dezechilibrat si nu va avea rezistenta acolo unde ii lipsesc spitele.

Roata cred ca trebuie centrata cu totul,nu doar la spitele lipsa.Daca nu ai scule sau nu stii ce trebuie facut,du-te la un mecanic, vrei sa mergi la naveta cu ea si  trebuie sa fie cu totul in regula.