Sign in to follow this  
gibonu

Despre caini

Recommended Posts

Hai noroc la toata lumea.

Avand in vedere faptul ca aici pe forum exista colegi care au caini si se pricep la cresterea lor, cred ca un topic dedicat acestor animale ar fi util.

Sau cel putin pentru mine a fost foarte util un topic similar, respectiv cel cu povestea celor 4 catei gasiti abandonati pe strada.

Unul dintre cei 4 catei l-am pastrat.

Se numeste Jerry si cam asta a fost evolutia lui.

La aproximativ o luna.

WScfWS5WO9BjAPk-oPy8nOI-mybbjNDjt5n3jpYK

La aproximativ doua luni.

K_qYn5u75AYVZXev1vaYxqOAz4L8J8JlxJCk9h51

Acum, la 4 luni.

oi6w7TwXeX8RpX6OhdRlwD5im4JD79JRSPa4dM--

Dintre cei 4 catei, Jerry a fost de la inceput cel mai atasat de oameni. In timp ce fratii lui se jucau, de multe ori el venea si se ghemuia la picioarele mele.

Acum Jerry are toate vaccinurile facute plus cip.

Rasa este maidanez [metis cum i se spune mai elevat] si ni s-a spus ca ar avea ceva de ciobanesc german. Ramane de vazut cand va fi adult.

Pare un caine inteligent, aproape ca a invatat comanda "sezi", in curand avansam la "culcat".

De asemenea a invatat foarte repede ca atunci cand face prostii isi ia un ziar pe cococasa asa ca acum este suficient doar sa ii arat ziarul si se potoleste imediat.

Cel putin pana acum pare foarte tolerant fata de cele doua pisici cu care sta.

Ea este Gina, gasita in parcul Circului acum vreo luna.

WSpH9NC6Qy3_itEUCPT_C83RxlcVb_69FeOjfH0t

Pata neaga de sub nas nu face parte din vopseaua originala ci este doar putin unsoare din lantul bicicletei.

Ea este Pice, gasita cum doi ani in Bulgaria, la intrarea in Ruse dinspre Silistra.

xXXaNOy18zUXXo1MwR4Fm2jCgID00XJaWyv71L3f

Gina chiar mananca boabe odata cu Jerry, direct din trocul acestuia iar Jerry nu are nicio problema.

Cand este vorba de mancare gatita [orez cu carne si legume] atunci situatia se schimba putin in sensul ca Jerry o maraie discret pe Gina.

E drept ca nici noi nu o lasam pe Gina prea mult langa mancarea gatita a lui Jerry.

Sper ca si pe viitor Jerry sa ramana la fel de tolerant fata de cele doua pisici.

Prin casa Jerry nu a facut vreun dezastru, cel putin pana acum. Nici noi nu i-am lasat aproape nimic la indemana si am ridicat cablurile pe care le-ar putea roade.

De asemenea, cel putin cand suntem noi acasa Jerry stie foarte bine ca nu are voie pe canapea.

Momentan suntem la etapa in care Jerry invata sa isi faca nevoile afara, insa asta am inteles ca este un proces de durata si care necesita multa rabdare din partea stapanilor.

De iesit afara iese de doua ori pe zi, dimineata vreo 20 de minute si seara undeva intre 40 de minute spre o ora iar in week-end, uneori mai iesim cu el cateva ore prin parc.

De asemenea, am inteles ca in niciun caz nu este bine sa ii aplic corectii fizice sau sa-l bag cu nasul in ceea ce produce.

Asadar, daca exista sugestii referitor la cum invat cainele sa isi faca nevoile afara, raman dator.

• Upvote 2

La fel cum inveti un copil pe olita. Trebuie sa ghicesti cand vine treaba si sa apuci sa il pui pe poziție. In cazul vostru, afara. Cred ca doua iesiri la asa timp mare intre ele e prea puțin in faza asta. Sigur va prinde ideea, dar mai încet.

Maidanezul meu, Rex, are un an, aproximativ, stie urmatorele comenzi, sezi, culcat, mort(inca il ajut usor la asta), aport, asteapta, sari, hopa sus, noroc, toate comenzile invatate de mine.

Dar de pe la 5 luni deja a prins cele esentiale. Mai vreau sa il invat sa latre la comanda, fiind foarte prietenos, latra doar cand trece cineva prin fata portii, si este foarte greu sa reusesc sa il fac sa latre la comanda. Urmeaza in 2-3 luni sa incepem sa invatam sa facem paza la curte, si cand va fi super disciplinat, refuz la hrana.

fd9a4885b68c6699b517df35e0a1101e.jpg

b74c040c9e850a3a1613db52506acc9e.jpg

0840f215138729cd01331b4033e7a982.jpg

• Upvote 1

Adica eu l-am invatat pe Rex sa execute comenzile respective... Intelegi tu, da mereu le intorci, exact cum am spus, fiecare post al tau e malitios.

Cred ca doua iesiri la asa timp mare intre ele e prea puțin in faza asta.

Stiu, insa din pacate nu avem ce face.

Nu putem pleca de la munca ca sa scoatem cainele afara. Incercam sa compensam in week-end cu cateva ore prin parc. 

@mumus

Foarte tare.

La momentul potrivit o te deranjez cu niste intrebari legate de anumite comenzi.

La "sezi" m-am descurcat singur, sper ca si la "culcat" sa nu fie probleme.

Cat despre "aport" spre suprinderea mea si fara sa-l invete nimeni, Jerry a adus batul de vreo 5 ori, dupa care s-a plicitisti.

E drept ca ii aruncam batul doar la cativa metri distanta, insa tot am ramas foarte placut surprins.

Cand doresti, iti trimit nr meu in privat, si iti explic ce si cum se face.

• Upvote 2

Poate cineva sa imi recomande o pensiune / hotel de caini in Bucuresti.

Pe Internet am vazut ca exista cateva, insa m-ar ajuta mult o recomandare de la cineva care a apelat la serviciile acelei pensiuni / hotel caini.

Va fi nevoie sa-l lasam pe Jerry 10 zile la un astfel de stabiliment.

Multumesc.

Intreaba-ti veterinarul "de familie", de cele mai multe ori veterinarul primeste feed-back obiectiv de la clienti.

Mai demult cainele meu imi oferea un feed-back mai mult decat atotcuprinzator drspre serviciile de care beneficia, ii vedeam atitudinea la plecarea din locul de cazare (asta pana m-am stabilizat la o singura pensiune). Fiind cocker, e jucaus (sau era, cu ani in urma: acum are 15 ani jumate, nu mai are chef de joaca). Daca la plecare mai avea chef de zbenguiala si mai zabovea prin curtea pensiunii, era semn bun. Daca fugea direct in masina si se ascundea... nu am mai calcat pe la respectiva pensiune.

Vrea cineva un motanel precum pisica Gina de mai sus, alb cu negru? L-am gasit astazi, nu cred ca are mai mult de o luna. Eu am deja o pisica de pe strada si doi caini, unul de rasa si unul luat de pe strada.

@@gibonu

Foarte frumos topic!

Și felicitări pentru adopția celor două pisici! Sper să vă bucurați cu toții de diversitate și să fie toată lumea sănătoasă ;)

@diorgulescu

Multumesc frumos.

Referitor la diversitate, avem si d-asta, chiar prea mult, in sensul ca Pice (pisica mare) a inceput sa-l atace pe Jerry. Nu prea stim ce a apucat-o pentru ca sta cu Jerry in casa din aprilie si pana acum n-au fost probleme.

Astfel, din motive de securitate a cainelui, in timpul saptamanii cand nu suntem acasa, pisicile sunt izolalate in dormitor, cu usa inchisa cu cheia (Pice stie sa sara pe clanta si sa deschida usa cand nu este inchisa cu cheia).

Asa ca, pe langa activitatile obisnuite fiecarei zile acum ne ocupam si de mutarea litierei pisicilor plus trocul de apa si mancare, dintr-o camera in alta, de doua ori pe zi.

Am zis ca este mai bine asa decat sa gasim cainele cu vreun ochi scos sau alta problema.

• Upvote 1

In principiu or sa se inteleaga, mici conflicte or sa mai fie, dar nimic grav :).

Aia cu ochii scoși cred ca a fost cea mai mare frica când am luat pisicu. Mă rog, e o (fosta) dra :)

Conflicte am avut destule, dar și așa, tras două la bucuțe, făcut tam tam, încet încet si-au dat drumul. Mama ei, a pisicii, mi-a bătut câinele de a făcut pipi (e tot fata), și asta alergând cu burtica pana la urechi. Își proteja piticii, chiar și după naștere, 2 săptămâni a mai luat-o pe coaja, apoi, au început astia mici (5) sa meargă încet încet și s-au împrietenit foarte bine. Și foarte e puțin spus.

sent from tapatalk

@Traveller

Speram si noi sa se intelega, insa pisica era foarte capsata cand il ataca pe Jerry. Zburlita toata, inclusiv coada, aproape ca isi dublase dimesiunile. 

La un moment dat singura solutie de oprire a atacurilor a fost luat pisica de coada si aruncata in alta camera.

Jerry saracu' nu zicea nimic, insa cred ca la un moment dat va riposta si el si atunci s-ar putea sa fie probleme pentru pisica. Deja Jerry, la 5 luni, este de doua ori mai mare ca pisica.

In plus, stiu cazul unui Boxer ca dupa un atac din partea unei pisici a avut ochiul (parca corneea) destul de afectat.

Din motivele astea am optat pentru izolarea pisicilor.

Partea buna este ca de vreo saptamana n-au mai fost atacuri, vedem ce se intampla pe viitor.

Pe asta ma bazam, pe faptul ca el o s-o puna la respect si o sa-i arate cam care e ordinea in casa :)

Am 1 caine de talie mica (corcitura de teckel) si un motan (ambii de peste 10 ani) plus o pisica "noua" de 2 ani.

Asta mica e mai a naibii uneori si "da cu mana" dar ailalti au invatat-o cine-i sefu.

@Traveller

Problema este putin mai complicata, pentru ca pisica mare intre timp a devenit mama pisicii mici.

Initial a respins-o, insa la vreo 2 saptamani dupa ce am adus-o pe cea mica, pisica mare s-a schimbat radical, tot timpul o linge pe cea mica, se tine peste tot dupa ea, sta mai tot timpul cu ea, a mienat pisica mica se duce sa o caute, etc.

Si mai tare este fapul ca pisica mica suge de la cea mare. Ca n-are ce suge e alta problema, insa pisica mare nu zice nimic.

In plus, pisica mica se joaca cat de cat cu Jerry, asta pana pune cainele cate o laba pe ea si-o cocoseaza.

Ma gandesc ca este posibil ca pisica mare, in baza atitudinii materne recent dezvoltate, sa creada ca Jerry o ataca pe cea mica si sa vrea sa o apere.

Vorbește cu un veterinar despre chestia aia cu suptul, vezi ce metode îți recomandă să o dezveți. Cea mare poate dezvolta lactație falsă, se schimbă echilibrul hormonal și de aici risc sporit de boli (inclusiv grave :( )

@fizikant

Am vorbit cu veterinarul, insa mi-a spus ca prea am ce face.

O solutie ar fi fost sa dau pisica mare cu ardei iute pe sfarc, insa asta o va afecta si pe ea atunci cand se spala.

Cine ti-a spus faza cu ardeiul iute? Sa se dea el unde stie, sau sa il foloseasca pe post de supozitor...

Esti din Bucuresti? Ti-as recomanda eu pe cineva profesionist...

:) ardei iute... Vai de capul meu... Eventual ceva amar, ceva ce ii displace pisicii, fara ai provoca disconfort, doar repulsie.

@bonygy

Ardeiul iute era doar o idee, respinsa din start si de cel care a propus-o si de mine, din motive de probleme pentru ambele pisici.

Da, sunt din Bucuresti.

Poti recomanda pe cineva profesionist aici pe forum, pentru ca recomandarea poate fi utila si altora.

Multumesc.

@mumus

Multumesc.