Sign in to follow this  
gibonu

Despre caini

Recommended Posts

In functie de zona unde te afli, mergi la oricare dintre clinicile astea. Nu o sa iti para rau.

@bonygy

Ii stiu pe cei de la Divet.

Chiar in prima zi cand i-am gasit pe Jerry si cei 3 frati ai lui am fost pe acolo (clinica din Doboranti, sigura pe care o stiam deschisa duminica seara).

De acolo am luat prima cutie de lapte praf Royal Canin pentru catei. 110 Lei la Divet fata de 79 Lei la Maxi Pet.

Plus ca dupa ce am cumparat laptele am rugat-o pe fata de la receptie daca este posibil ca un medic sa vada unul dintre catei cate plangea.

Initial mi-a spus ca pretul consulatiei este 100 Lei, insa dupa ce am fost putin mai ferm cu ea si i-am explicat ca pe de-o parte este vorba de niste catei abandonati iar pe de alta parte deja cumparasem laptele praf, problema s-a rezolvat gratis.

Medicul a fost Marian Poenaru, foarte de treaba, care ne-a aratat cum se hranesc cateii si ne-a dat o gramda de sfaturi utile.

Referitor la lacatatia falsa, din ce-am mai vorbit cu unul si altul (unii medici veterinari) am inteles ca riscul este destul de mic. Iar problema se poate rezolva cu o crema (de exemplu de galbenele) care nu afecteaza pisicile.

Nu in ultimul rand, multumesc pentru recomandare.

@fizikant

Am vorbit cu veterinarul, insa mi-a spus ca prea am ce face.

O solutie ar fi fost sa dau pisica mare cu ardei iute pe sfarc, insa asta o va afecta si pe ea atunci cand se spala.

No way! Singura data când folosesc ardei iute e atunci când mănânc pe o măsuță de ikea în sufragerie și vine a mea și snifaie pe lângă masa. Atunci iau ardeiul și o întreb "vrei?!".

Pisica (3) și pustoaica (4) lucrează în echipa - pisica da jos, câinele mănâncă sau împreună, după caz. Celălalt caine, un teckel de 19, nu mai are treaba cu nimic (văzut, auzit, cred ca și miros)...Culmea e că dacă simte (nu mereu in ultima perioada) struguri, portocala, pepene roșu, fructe în general, se pune în fund și începe să chițăie. Când era mai vioi nu scăpai de el, nici cu comenzi sau alte cele.

Momentan mă cert cu pisică sa nu mai deschidă plasa de țânțari, care și aia pare nițel de forma la cat s-a cățărat pe ea.

sent from tapatalk

Sentimentul ala prin care treci cand nu mai poti face nimic si privesti cum se stinge cainele langa tine...

Sentimentul ala prin care treci cand nu mai poti face nimic si privesti cum se stinge cainele langa tine...

A trait foarte mult!  Poti fi fericit si multumit ca a trait atat, eu am avut un caine de talie mare, care a trait vreo 13 ani, cu un an mai mult decat media,   si a trait fericit si vioi pana in ultima saptamana, deci a suferit vreo 3-4 zile, in care eu speram ca isi revine, cand am vazut ca nu isi revine, si medicul veterinar zice ca asta,e ca e batran, l-am adormit :(  Stiu ce nasol moment este, te inteleg, dar gandeste pozitiv, ai oferit acelui caine tot ce a avut nevoie, si sigur a trait fericit!

Încă 4 luni și mai punea încă un anișor în căciulă. Nu mai mănâncă, se stinge încet, încet... ce sentiment, nu am cuvinte.

Ai dreptate, a trăit fericit, unul dintre cei mai fericiți mustăcioşi. Cum bune, cu rele, a trăit și am trecut prin multe, era de multe ori să plece, dar a ținut cu dinții de viață. Chiar și acum îi spun în gând ca îl lăsăm să plece...

E o toamna frumoasa...a avut timpul lui. Uff...

sent from tapatalk

Ia un pui de la adapost dupa ce moare, mai salvezi o viata.

(Daca mai vrei catel)

• Upvote 1

Stau ca boul si plang in fata monitorului...maine la ora 14 trebuie sa il ducem la cabinet...

Am o pustoaica luata de pe strada, are 4 acum, cu putin inainte de nebunia cu cainii...am gasit-o sub o masina, credeam ca e un sobolan. Ne-am si speriat, era seara. Dar cine a vazut un sobolan care sa dea din coada. Si nu era mai mare de atat. De asemenea, o pisica, desi sunt cumva alergic, cumva tot de pe strada si are ~ 3 ani. 

Cand am luat-o pe pustoaica, am zis ca unde incape unul, mai incape si celalalt. Nu stiam ca o sa ramana, am luat-o, am dus-o la cabinet...a ramas si a crescut mare. Ma rog, tot mica ii :) E mai mare pisica ca si ea. Mai grasa cu siguranta este. Pisica insa a fost fatata in casa. Am gasit o pisica cu burtica, am luat-o in casa. Dupa 10 zile a dat nastere la 5 pui. Primul chiar la mine pe burta...pe intuneric si pe neasteptate. Deci 6 pisici si 2 caini. A fost show. Pisica a fugit intr-o zi din casa cand am dus gunoiul, nu am observat decat seara, cand trebuia sa vina la masa. Puii intre timp ii daduseram, alergia nu era cea mai buna pentru mine...dar unul s-a intors inapoi, ca le batea pisica. Desi era fata, avea numele Smaug. Era cea mai rea dintre toti puii. Nu a vrut-o nimeni. La fel, unde incape unul si inca unul mai incape inca...una. Doar ca asta, una, e cat o muu...si e mai caine decat cainii. N-am vazut asa ceva niciodata la o pisica. Unii prieteni rad de noi ca suntem 5 si avem 5 bicle...De maine vom fi mai putini cu unul...

Decat sa se chinuie, mai bine asa...

Ştiu, însă...cuvintele sunt de prisos.

sent from tapatalk

@Mookyama

Stiu ca nu te incalzeste cu nimic, insa imi pare rau de situatia prin care ai trecut.

Din pacate, vin si astfel de momente.

@Mookyama

Stiu ca nu te incalzeste cu nimic, insa imi pare rau de situatia prin care ai trecut.

Din pacate, vin si astfel de momente.

E tare de nu am cuvinte. E ciudat... de rau. In timp, ce a fost mai greu, o sa treaca...timpul vindeca, amintirile, pozele, alte chestii mici, raman. 

I-am pus cateva lucruri cu el, ale lui...o portocala (era obsedat de fructe si mai ales de portocale), un bec (de jucarie), altele...A mea a insistat sa ii pastram castronul de mancare, desi eu nu am vrut. Nu a fost o idee prea buna oricum pastrarea lucrurilor...L-am pus sub un stejar (mi-e greu sa folosesc cuvantul corect). Stejarii sunt copaci din seria "elder", batrani, rezistenti, lupatori. A mea a vrut aproape de casa, eu nu am vrut. Stiu ce inseamna. M-am nascut cu caine langa mine si probabil tot asa o sa ma duc...

Jerry la 6 luni.

VYDS4I8KHHFkcmStsqcqqczNXCW5T80uJyiW6uJgFXpUCadQDUf-wu21N0TiALnMvGZEM4NZCU98M8uAna740Q6hUzB2vhybL2sUeuOhylcl4Tm9iKfJSM6wMzrH-ylPiU6R3ieBxtji4HMBi2UtyXhg4QaTEkj6sg1Ir1JrQduOmULXYoICgwfp8ufd6Xne7wGj0PDLnAe0AHvXM05uhFDWNV9ZctQDexJ-vnJfaoYupX8Dva5Fp7KoJlVkfkSGa_5b-TObkzBg-IjfffA6IOhXxRcg15g1-mw1EQ1LwHHW_csJWHfi5hsOavDRcEAeqVCFSiWj6zAby4X7rN-z1WwSdw9RQnLfkq_75UFz8ARHB6CdTpkDDJrvLbFViIA8vXL4aDuhQocnVpn3ryE0Zxd55nwPKWVuuvE7AsN6VDtcyTSS7obISRv2fE8pUIunHFBvVkVthR8xNMVShoQYwE_7SgH0HDhqrbvYKuMUUJuQkS57skki3HE2z1vadj-28cSaQayVUft7w0-NhcUhxuTGMbtcRK4fWR9V4no5sBBe60ZQbOzq_u_cuyRsG4mNoQs8WRJH0Abq3jKN81kFKMmurCRc--u6kyf0KH4FMAEzw8wS=w851-h638-no

Si o poza artistica, facuta de prietena mea.

IJTClwCwRbzQdyVb3Wbfs-gRDFas1Z80b9ilYKkLujKGW91NcM_6HksodobOdUch-mAvVkhn2e4QK49gQ51eWJWz2x5l1iC-lLqY7VN9gPqnAdCxRmvikrdu-N7x6vJM6o4rBSdK2Jo9kBPsOniW17opqvyVztGznt5Ap2cpxiLCRWl3moyKDSng99-V9ox_uY2XL8yRtQwuK1P8Oe2EKQYHsqV_ZhPO704DS4MSErC8E69iepECrIubnbs0nsMxDz0JEje3bl2BcCSaUgHf5VLzmzty8vkJp81S6qMksVdNFq5Zcsl62l6YBUR2TlJysdlnWjg_hZH2U_rVd4GA6-2xQ3dtFJUROjI46fFTQGzldE8s2MVd6M6Oulju3nwHeGbZxQ__mqzoFoYi0MEkCWUh2P4fg7xej18S5NgrdK9FK33OU-sT3WNxVPBliH-CS70iy7g0CDiSWjtnZckpaHgr1uFM_jiA2JTzMIzw-H_mMF84wMc8-z9Ly5ZD1nSQexa9A3H1gsgABYzh_fQmYvGVOIB5BgDlOt0qI5CTWZ2NXn1QvNzAMG3R0FNd3DX_zpDE-qoSZwtZwDfNV3XfD5SK2cv5dZVTjgngoAQeNP_xa74J=w479-h638-no

Pe holul blocului, asteptand sa bag pisicile in dormitor.

UcCjlrk53Y77y63L2AXhuwlKPYrIyJ1xJurfdRl5YUugQOgFS_NfzCkKhe0Xwj83q7X0nJdMkvUQwWe3S-VfJ4GmfZHJjpQq9dMjVf17HQCGLmhSCPga0g6lonYVR24TVe4lRXl_HXbZdadD7JMIhc1Mh93wpJLSXSasAEk1iHBsD8k4djXgsOIxuSYk1WKpB1o-OY-DuQdCP0V5emiM3wNYeUFlfMeSe0LTlSnfHnPJngUr5aIM133iekgrzIj3PiuqZ69wbOS_zUDZTtMrOTjbbOQjjXCtf0frj4HmY8qJDCZUCC_Kp2Tu2BiF5ELNxP-D36wNiqKaewaBrZTh3EhKrhGpEtiULKyDM3h3AKbzpBCqiINENn-FjwzgTgTfEdGrBpZkMkwpcx3dnPw7vwIb7DWyKY1mAMHG5S2C7KgvQKcdY2Yf4HPuJ1CIr9Cqmbum2PN0TZobzhQCVy0AxJwVpaV2BHivfpq8aD0GXEH9Qe9wCh2QjjMhnmddMz-hfbHCDsYS55AvDgC6radl0oxAuC5cSUnffv7Yupv_c7s-TFi-O7k4krxAo51JEh4wBTzUQTUWPSj7-gSPe4r2z2rzf-nqaKZQP4wiObxjonR8Y6oL=w851-h638-no

Starea de conflict intre Jerry si Pice (pisica mare) persista, insa incercam sa o atenuam.

Jerry vrea sa se joace cu pisica, da din coada cand se duce spre ea, insa pisica nu ii percepe intentiile inofensive si ia imediat pozitia de atac.

Apoi Jerry la randul lui se sperie si vrea sa atace si el, asa ca ii tinem separat.

Cu Gina (pisica mica) nu are nicio problema.

Singura paguba pe care a facut-o in casa a fost canapeau, care oricum trebuia schimbata.

8lcq9BL_4JJGVAs-WaSxPSIyKWWU0rPfg47e3WinOYsA9VJQDay4Uo6_pQ1UnFQ_xIDbd8Qnt2yQYr3kLmqnr3BkkmDT70wuoRhZf9oXEOE1za3HzPXVGdHuUZCUQG-EfYbl8UU6kiUDFR_Z4TvbkentdjCxj9gYyXUMkYuwPcD6IRHVfgQV7-786BG2G2OPkHo0BzuZmjMrHramCVVRiRX7TFnWZIWcCk3rgtm18z-wQOHtnkxnA5YVcM_8I92cvvdAzI2OTU5xvSld0kwi2D3q2sSnXsQilXzdFFUVzboOFKNh1GIjZY-41D10jcPdLsmPx7CjZVZ9KLTzTO9MC2dX-Tc3jk6ANaU19hF8HO3TRXMkIFpHMo0jXdZcgZNCKtY5ZwspHxTJcCZ5K7rTxcKyGuFGXVSgBBaeXCISMBobJdmxqxiarJa3nZKwWULVES_zoDVK1oAgG1SoDhgegJpjYasvBuCuOSwq4vGmkYWmRutiCXAkgdz58T4rXFqL3-wDtwWhWNVDyEL44yJ_Xjwr17g8zYbv7n28xeovvfpJ1H2StQH4kbaD28poOPxM3oWUxNtzqgMBE9V1DqbhUxCOvqp_O4jLHA3ul7JKIIzbqA7H=w851-h638-no

_Oy1i8uJ_jZqQto3BV24C8wk33b0C7wsUd5dP0RkCyO4EKP0di1MxgQfKkLMQliXX9PYKL_y4zX__3R-v7jW6vFjvlVf4Qxc06RCXlbVZn8Kk_ATju7WSP-6POftBHnY2TN0wGkuP7TahsxAblnw-HDE7-IYEYforIO0VS-IfFi1W8QPgqKhx_1vWIvmin3oQqmp6ecHuH9bEjnqnWFnGmmNkEuLt0LXjHJvG6VMZ2XIiloTPGBd4gPtYPZMa4epMsNf62jT0IWcYR_7axs_tl2ovuFZanmnnNaAQRrQjpzZY5qv8p97aTUIk3wtvo5txAo-lOLdU8q2jZncoshjAUp41SQden_v9wFP7Uo64TTNF1DLiwvkOJ66t6xm_wEgPOPiwKT3myAPtIVWU_95-Upq72SDcIlzIqKA1f3UOVP6z6a5HyB6Oq6g-JQ-4vAPGfz8XiXF3h8FI_EffFgVf8NvBqzjaKHU04zIGd3pZv9CVAf4UgPahXuegWseaAbblFCFC9lGyAqzCxoypCs7a9qJC49U7NTKmGxxKucrlbzisY2iVuI4325q5eBI9o0kX71Wps7CPjuHa9iNiPvgeq79ULZb3rBEej7FXTqaqQNvomKv=w851-h638-no

Vina prinicipala este a noastra si nu a lui, pentru ca am uitat intr-o zi sa protejam canapeau.

Cam asa arata canapeau protejata, astfel incat peste zi Jerry sa nu se mai atinga de ea.

xy7Z2Wh7TC41l3vofjhPOJtxOw7wShLXrjQZfsnZ3d1PY_bQeF3R5BgTXGGMOcjfyndHpKlmfF0F4CXaKY1mZHx40uUm5e5z89kymDNXTqq2NWryb03RTafLjysgFWd9yQlnfKXtPloP7iVBMkAsvezaCMbJBectdpUa80YajY1YmYk2t4FycNprPzN-kRG0f5etX5nL-d71q15WucXp-Q3CFIufGBijPw7LMv4IgkecRblZPltIbpeiPdbRvHITWXdg2tfhw0jQ8cNdXOQ-A3nN042s2aiznZls8fpOq0XKV3baIN4y6w7XPjzp3VpaLsf2eVrFC7CH0I_WPCbqAiFA-qOJLzDkMZlZi0sfVi_CW8lroiFnh5Q6za235axdgAmchhCF-81XmEGNfjIQd-ByiFTcEpMeNXctGpD7v_TCAouO9jLdH9Bje9BIldo50V5A5evi_n2j68bKXD2mXSVS2ObKi9_qBeqm8T8fLC2V4ken4Vqh0wV2rJbL204FXgu8WjJgs6xRS4B66YzqPRzjox9-5kzZmabkkekgvrbseyZXRP-3hciwgN-y0l_oIx4oABhNBS6vUlZD1As8k4MDyX5ILT3-EzNbeL1gsLe55cPN=w851-h638-no

7fDpAifli43Wl5Nrrwm68AgAzFdjdNAbz0D7HVUafb4-rSusKCtt5okUhbyam5RTtphQ_IkEr6CD2j3j9YThz39qzgMWSwjbMRLI4NCzcV1t28htpI6VcJ1zb6Y_vqizGrGF9Nt7Un4p5BpNuhevMNFkkGPpaf5ij5ram2RoOTaXY6CBfhWbNvmoGzVl6WWwOl-Slk1_bZdJoQP5f6UWUul528Bi9utgudzwM-P_oCdkSyjI_C199zZ-uQxGQb2nO-ZoKraF1JBFRA_5PKrXS04LTvvq6QoBmUP-bHxepvDTWstE1DtEgCiunnXwhkKiqibZzcqZbs1YEj6pEiczQfog000OW_2kReDgfra1v7ZxJ9xjd4rtGytDJGyubtrRtObgqJTBYkK1OjAiN0w8SpOWi23Jwd6kynPUAppuMO3Nm84vTAFaBJiQiwWXWAzS03Xv136pFan_QIOcoIi0WZziu93UWw_H7oGzyosy3v8Te81W0RPrQeCucls5drAmO05v390esQW4H8REDGDVKZ948IZbnPHLp-YXbUKLEfAB9MkZTG6gbNk5-761Zsqnm3vg6GRiBu9MBA9EJkVY_dwye0Hml5qAD722h2D4TBhrLm5m=w479-h638-no

Caca in casa nu mai face deloc, doar mai scapa cate un pipi peste zi.

Avand in vedere ca de luni pana vineri, in intervalul orar 08:30 - 19:00 nu are cine sa-l scoata afara, nici noi nu ii putem cere prea mult.

• Upvote 2

Al meu are 15 ani jumate. Tocmai a facut un AVC sever, de ne-a apucat plansul privindu-l cum se chinuie. Partea stanga ii era aproape complet paralizata, incerca sa se ridice dar se tara in cerc. A vomitat si a tot vomitat, pana nu a mai avut ce.

Ne-am dus la doctor cu el, cu gandul ca e posibil sa nu mai vina viu acasa. Decat asa... Dar am primit ceva sperante ca se poate sa isi mai revina partial. De doua zile mergem la perfuzii, lucrurile par sa se indrepte cate putin, dar nu stim pana unde isi va reveni. Exista sanse sa isi revina chiar mult, sau sanse sa se opreasca intr-un stadiu deplorabil. Cel putin, a inceput sa manance, acum poate sa mearga singur pana la castronul de apa (se balangane, se sprijina de pereti dar merge). Il duc in brate in spatele blocului si actioneaza destul de rapid, realizeaza de ce l-am scos si nu se lungeste prea mult. Nu ca ar fi o problema majora, pentru ca oricum in casa sta cu scutec absorbant, de vreo 5 ani de cand l-am castrat.

14915714_10153958453874249_3226333265756051256_n.jpg?oh=b89d9743028739cb5e39c6029431f6de&oe=58D3DC1A

A fost un caine vesel, fara dezechilibre psihologice (foarte frecvente la cockeri), dar ziua "Z" se apropie. 

în urmă cu 17 minute, BogdanTimisoara said:

A fost un caine vesel, fara dezechilibre psihologice (foarte frecvente la cockeri)

Cum adica?

@BogdanTimisoara

Da, nasol rau cand vin astfel de momente.

In alta ordine de idei, care este legatura intre castrare si covorul absorbat.

Te intreb pentru ca si Jerry va fi sterilizat peste cateva luni

Pe de o parte, putza nu i s-a dezvoltat normal, pe motiv ca atunci cand erau mici, fratii lui o confundau cu tatza lu' masa iar pe de alta parte este plin de catei care cauta stapani.

Plus ca am mai inteles ca atunci cand femelele sunt in calduri masculii o cam iau razna si nu prea te mai intelegi cu ei, oricat de bine ar fi dresati.

La cockeri sunt foarte frecvente problemele emotionale, sunt unii pentru care sa ii lasi singuri acasa e o problema majora, urla non-stop pana se intoarce stapanul, altii care rod tot ce prind, distrug mobila, usi, pantofi etc. 

Al meu nu a avut niciodata asemenea manifestari, o singura data a ros tocul de la o pereche de pantofi si atat.

în urmă cu 25 minute, gibonu said:

L-am castrat tarziu (undeva pe la 11 ani) si am facut-o pentru ca era absolut necesar, un testicul crescuse mult in volum si era clar ca vor aparea alte probleme.

Dupa castrare a inceput sa lase stropi prin casa. Nu urina propriu-zis, insa cand se ridica din culcus lasa stropi. Initial am crezut ca a decurs ceva gresit la operatie. Am fost pe la mai multi medici, toti mi-au zis ca nu avea ce sa decurga gresit, nu a fost atins nimic altceva, e vorba doar de o problema hormonala care face sa nu mai controleze foarte bine prostata. Solutia ar fi fost nu stiu ce mancare aditivata hormonal. Am cautat acea mancare, dar la o farmacie mi s-a zis ca nu mai au voie sa o comercializeze de multi ani, pentru ca... o mancau sportivii din anumite considerente.

Asa ca a ramas permanent cu aceasta problema, pe care am rezolvat-o initial cu niste pampers speciali pentru caini (destul de scump sa schimbi zilnic), apoi am trecut la pampersi de copii, marimea 6  la care fac o gaura pentru coada. Atat.

Daca Jerry este inca puiandru, nu iti face griji, problema asta apare doar la caini castrati la batranete (dupa 7 ani sau chiar mai tarziu). Si nici atunci nu e obligatoriu, dar totusi e frecvent.

28 minutes ago, gibonu said:

@BogdanTimisoara

Da, nasol rau cand vin astfel de momente.

Pe de o parte, putza nu i s-a dezvoltat normal, pe motiv ca atunci cand erau mici, fratii lui o confundau cu tatza lu' masa iar pe de alta parte este plin de catei care cauta stapani.

Plus ca am mai inteles ca atunci cand femelele sunt in calduri masculii o cam iau razna si nu prea te mai intelegi cu ei, oricat de bine ar fi dresati.

Un câine sterilizat relativ tânăr nu are nicio problemă. Ține cont doar să îi reduci puțin rația de alimente, pentru că îi încetinește ușor metabolismul și poate să se îngrașe

Al meu a fost castrat pe la 5 luni, creste normal, nu este gras, e drept sa am o curte mare.

• Upvote 2

Asta tre să meargă la bancuri....:))

Al meu a fost castrat pe la 5 luni, creste normal, nu este gras, e drept sa am o curte mare.

t9IBRnh.jpg