Sign in to follow this  
gibonu

Despre caini

Recommended Posts

Informatiile au fost incomplete, voiam sa zic ca dau de mancare cainelui la discretie, adica mereu are in bol mancare, probabil la bloc, fara miscare se ingrasa, dar cum alearga toata ziua, este fitt :)

@gibonu

Foarte fain aranjamentul pentru doamnele mâțe :D

Bine că-i toată lumea sănătoasă.

Jerry, pregatit pentru Revelion.

image.png.897231bc404506b3495263ca0e68ac7f.png

Si refugiat in baie, din cauza zgomotului produs de artificiile si petardele date in cartier.

image.png.352abccd6eeadd674655285f7b045fd8.png

• Upvote 3

Poate ajută pe cineva.

Pentru iesirea cu câinele în afara tării este nevoie de paşaport pentru animal.

Paşaportul canin este un carnet standard, fără regim special, oarecum similar cu carnetul de sanatate. În mod normal ar trebuie sa existe disponibil la orice cabinet veterinar.

Există şi loc de fotografie pentu titularul canin, însă aceasta nu este obligatorie.

Paşaportul are nişte rubrici pe care le completeaza medicul veterinar legat de vaccinările antirabice şi de deparazitări, plus o rublică specială unse se lipeşte codul de bare al cipului.

Cu 24 de ore înainte de ieşirea din ţară, titularul pasaportului canin trebuie să treacă pe la medicul veterinar iar acesta trebuie să confirme în paşaport că animalul este apt să iasă din tără, că nu este bolnav, etc.

Jerry până acum a fost doar în Bulgaria si Grecia, cu maşina.

De paşaportului cânelui m-a întreabat doar poliţistul de frontieră grec de la Makaza. Pe români şi pe bulgari nu i-a interesat.

În rest, Jerry s-a simţit foarte bine în Grecia (sudul peninsului Pelion) şi noi la fel alături de el.

image.png.5732e207e73ff4e48459eb04a991a5f6.png

image.png.b0f8cf40c57ae927b68030132d07f775.png

image.png.e97b034146f2c2397a87a3a1efb24494.png

• Upvote 2
  • Like 4

Puțin offtopic.

Voi realizați că noi avem traume cu câinii iar norvegienii iau câini de la noi cu avionul pt că ei nu mai au deloc câini. 

Ecce!
Adică iacă o idee dă biznis. Să exportăm căței.

Jerry este aproape de capatul drumului.

Anul trecut prin decembrie ni s-a parut cam bea mai multa apa si urina mai mult ca inainte. In ianuarie anul asta am trecut pe la veterinar, i-am expus problema iar omul mi-a spus ca este posibil sa fie un inceput de diabet, avand in vedere vasta [de atunci] de sub 5 ani.
Pentru siguranta i-am facut niste analize iar rezultatul a iesit foarte nasol: inceput de insuficienta renala, avea creatinina 3.7 la un maxim de 1,6. 

De atunci a urmat un tratament cu pastile azodyl, gel renalvet, boabe speciale pentru caini cu probleme renale. Analizele le-am repetat la aproximativ o luna jumatate [la sfatul medicului] insa valoare cretininei crestea in mod constant.
In octombrie a ajuns la 6 iar la finalul lui noiembrie a crescut brusc la 13. Plus o stare de voma, orice manca voma, apoi a inceput sa vomite doar o spuma galbena.

Diminica, 28.11 l-am internat la Spitalul Facultatii de Medicina Veterinara. A stat acolo pana luni 06.12 pe perfuzii, insa din pacate nu s-a reusit mare lucru. Creatinina a scazut la 9, insa nivelul de la uree este maxim. Adica 140 pentru ca doar pana la 140 citeste aparatul.
Luni l-am adus acasa. Este apatic, coada nu o mai ridica aproape deloc [pana acum statea cu ea covrig], in afara de niste carne de manzat usor prajita nu manca nimic, apa bea, iar botul ii este uscat ca iasca. Urina nu mai are culoare sau miros.
In plus, respiratia ii miroase foarte puternic a uree. Si un inceput de necroza la o buza.

Cu toate astea, cel putin pana in momentul asta se mai misca prin casa, se urca si coboara singur din pat / canapea, iese de trei ori pe zi afara, ridica piciorul cand urineaza. Azi chiar a si latrat de cateva ori. Insa situatia se poate schimba oricand.

Desi a fost vazut de mai multi medici veterinari, niciunul nu a putut sa spuna cum a ajuns la insuficienta renala.

Nu stim cat mai are de trait, insa incercam sa ii facem cat mai placut timpul care i-a mai ramas. Doctorita mi-a spus ca se va stinge incet, nu se va mai ridica, nu va mai manca si nu va mai bea apa. Pe 05.04.2022 Jerry ar fi trebuit sa implineasca 6 ani.

Ca sugestie pentru cei care au caine, ar fi bine sa-i faca animalului periodic un set de analize renale, pentru uree si creatinina. Daca i-am fi facut din timp aceste analize lui Jerry, cand creatinina era sub 1, poate ca alta ar fi fost azi situatia.

• Sad 2

Îmi pare rău să citesc asta. Am pierdut de-a lungul vremii cîini și pisici, însă toți dincolo de pragul de 10 ani. 

Faceți-i ultimele clipe cît mai frumoase.

On 07.12.2021 at 13:04, bobalex18 said:

Puțin offtopic.

Voi realizați că noi avem traume cu câinii iar norvegienii iau câini de la noi cu avionul pt că ei nu mai au deloc câini. 

Există pe undeva sursa acestei informații? Nu de alta, dar sună foarte neverosimil :D

@bobalex18

Te rog, ai mai multe detalii?

Sunt zeci [daca n-or fi sute] de asociatii, ONG-uri, persoane private care au grija de caini abandonati, raniti, etc. Mare parte din ele traiesc exclusiv din donatii, mai tot timpul bugetul este insuficient, de multe ori cainii sunt hraniti cu cele mai ieftine boabe de pe piata, etc. Daca ar putea exporta o parte din caini in Norvegia ar fi o mare realizare pentru ei.

Multumesc.

în urmă cu 11 ore, Traveller said:

Faceți-i ultimele clipe cît mai frumoase.

Asta incercam sa facem.

Practic, in doar doua saptamani, Jerry a imbatranit cu 10 ani [canini]. Acum este exact ca un caine de 15 ani, se misca foarte incet, urca cu greu scarile, etc.

@gibonuin 2018-2019 au fost niste întâlniri între ansvsa, ambasada Norvegiei și ansvsa din Norvegia (autoritatea corespondenta) - la casa presei.

La 2 întâlniri am participat și eu, nu e domeniul meu - conjunctura.

Norvegienii nu mai ai deloc câini și au luat caini (cu avionul știu eu - poate greșesc) și au dus în norvegia. Au luat caini comunitari din adăposturi. 

Îmi pare rău pt suferința lui Jerry și a voastră.

@bobalex18

Multumesc pentru raspuns. Tot este bine ca niste cainii din adaposturile publice au ajuns in Norvegia.

Nu conteaza cu ce au fost transportati acolo.

Azi dimineata Jerry a plecat intr-o lume mai buna [prin eutanasie]. Decizia a fost grea, insa a fost unica decizie rationala pentru Jerry.

Ultima data a mancat vineri, pe la pranz. Am reusit sa-l pacalesc cu niste friptura mestecata de mine pana ajungea la stadiul de pasta, apoi el o lingea din palma mea. Apoi nimic, indiferent cu ce am incercat sa-l pacalesc.
Si a fost un caine extrem de pofticios, care manca de toate, inclusiv banane, rodii, mere sau ardei gras. Plus orice mancare gatita pentru oameni, niciodata nu a refuzat nimic.

Apa a mai baut, insa o voma in cateva minute. Pana acum nu credeam ca se poate voma doar apa chioara, insa stomacul era gol, nu avea ce sa mai vomeze.

Ultima plimbare pe care am facut-o in jurul blocului [varianta cea mai scurta] a fost joi seara. Dupa asta, il scoteam afara in brate, il puneam jos, facea un pipi, dupa care dorea sa mearga acasa, nu mai dorea deloc sa se plimbe, nu-l mai atragea nimic.

Astfel, eutanasia a devenit unica optiune. Altfel, am fi putut astepta sa moara de foame sau de sete. Plus ca se auto-otravea avand in vedere ca rinichii nu mai functionau.

Asa ca azi mi-am exersat si talentele de gropar. E treaba grea, mai ales ca pamantul era umed si se lipea de casma. 

Desi azi in Bucuresti a fost o zi cam intunecata, cand am terminat de astupat groapa au aparut cateva raze de soare. Pentru ca asta a fost Jerry in viata noastra, o raza de soare.

Iar de azi inainte pot spune ca cea mai trista zi din viata mea a fost 12.12.2021.

• Sad 6

Sper sa-mi gasesc timp ca sa refac topicul asta referitor la poze.

Am refacut topicul, sper sa fie vizibile toate pozele.

--------------------------------------------------------------------------------------------

Este o senzatie foarte ciudata cand vin acasa si nu ma mai intampina nimeni, nu mai sare nimeni pe mine, nu mai este nimeni nerabdator sa iasa afara. Aseara, am facut o plimbare prin cartier exact pe traseul pe care am mers aproape 5 ani de zile cu Jerry [tura lunga de la plimbarea de seara].

Penultima vacanta petrecuta impreuna cu Jerry [in canoe pe lacul Zetea, judetul Harghita, iunie 2021].

image.png.432de8cb59903b0dbab40fd4c9e7a853.png

• Like 3

Ea este Carla, noua membra a familiei.

image.png.50ed385af7c3c39e64e5b1e664442e01.png

image.png.9a403725e27be136f61a4fca5d4fb2e7.png

A fost luata de pe strada, pe 24.11.2021 si avea aproape 5 luni cand a ajuns la noi acasa. Cel mai probabil a trait cateva luni in casa si apoi a fost aruncata pe strada, deoarece era obisnuita sa isi faca nevoile la litiera. Mai exact, cand a avut nevoie, s-a dus direct la litiera fara ca inainte sa isi fi rezolvat problema prin alte locuri [asa cum a facut Pice cateva zile dupa ce am adus-o din Bulgaria].

Cel mai tare a fost ca in primele cateva zile nu s-a oprit din tors, torcea non stop, chiar si cand isi facea nevoile. Acum toarce imediat cum pui mana pe ea. Si este o pisica foarte blanda, speram sa ramana asa.

Cel mai bun prieten al ei a fost Jerry, care a adoptat-o imediat [fata de cele doua pisici care au fost putin mai rezervate].

image.png.44dbe3fa6d0df1ff7f9d4212c50fed52.png

Din pacate, au putut sta foarte putin impreuna pentru ca pe 28.11.2021 Jerry a plecat la spital, apoi, dupa ce s-a intors nu mai era in forma ca sa interactioneze cu pisica.

Azi se implineste o luna de cand a plecat Jerry.

• Upvote 1
  • Like 3

Sa va bucurati de Carla si sa va amintiti din cand in cand de Jerry! 

Ptiu! Da' ce frumoasă e!

Să vă trăiască.

@pedale

Multumim. De Jerry ne aducem aminte tot timpul, inca ne este greu sa ne obisnuim fara el. 

@BodoC

Multumim. Pe langa faptul ca este foarte frumosa, este si foarte blanda si jucausa. Iar blana o are foarte fina si matasoasa.