Sign in to follow this  
gloss

Accident rutier

Recommended Posts

Salut, prieteni pe două roţi! 

O să încep prin a-mi cere scuze în cazul în care nu am postat unde nu trebuie.

Acum o lună am fost implicat într-un accident rutier, eu fiind partea vătămată (tipul a făcut stânga, nu m-a văzut, şi m-a luat pe capotă - el fiind vinovat). In momentul impactului singura "avarie" produsă mie, au fost câteva julituri la umărul stâng din cauza parbrizului. Conştient am sunat la poliţie, şi am cerut şi o ambulanţă, care m-a dus la spital, urmează să scot şi certificatul medico-legal dar asta după ce soseşte dosarul de la parchet. Cât despre bicicletă, s-a ales cu roata din faţă facută "opt", câteva zgârieturi, manşon rupt, roata după spate cu câteva spiţe îndoite, şi cateva lucruri de ordin estetic. În aşteptarea dosarului şi chemarea mea la audiere, apelez la câteva sfaturi de la voi, cei care cunoaşteţi bine procedurile şi/sau aţi fost implicaţi la rândul vostru în accidente:

- cum îmi pot recăpăta daunele materiale cât şi cele morale

- este vreo problemă dacă nu mai am actele de la bicicletă ?

- cât de "folositoare" este plângerea în cazul în care nu ajungem la un acord ?

- este posibil să fiu despăgubit de asiguratorul lui ?

Vă mulţumesc anticipat! Şi aştept cât mai multe informaţii care m-ar putea ajuta.

Spor la pedalat!

@gloss

Momentan trebuie sa astepti finalizarea actelor (Politie, Parchet, spital).

Apoi, odata stabilita clar (conform actelor) vinovatia soferului, obligatoriu vei fi despagubit de asiguratorul RCA al acestuia.

Cuantumul despagubirii va fi stabilit de asigurator. Ar fi util pentru tine sa ai si piesele avariate in accident pentru ca s-ar putea sa le ceara asiguratorul

Cel putin asta este teoria.

In practica, daca nu te intelegi amiabil cu soferul, vei ajunge sa te judeci cu el (si cu asiguratorul RCA al acestuia) iar procesul va dura cativa ani.

Plus ca procesul ar putea genera niste cheltuieli pentru tine (avocat, expertize, onorariu exepert, etc).

In concluzie, doar ca sugestie, incearca o intelegere amiabila cu soferul, chiar daca iesi usor un paguba cu privire la piesele avariate.

Cat privestea daunele morale, in legislatia romana nu exista nimic concret referitor la cuantumul acestora, sunt un totalitate la aprecierea instantei.

Bafta.

Aici e un topic în care s-a discutat ”Ce facem în caz de accident cu bicicleta”. Poate te ajută relatările celor pățiți.