iosifch

Sfat bicicleta oras

Recommended Posts

Salutare,

De ceva vreme mă uit după o bicicletă pe care să o folosesc pentru plimbările prin București. Momentan am o bicicletă MTB, dar nu ma simt bine dacă traseul e mai mare de câțiva km. Zilele trecute am văzut în Hervis bicicleta aceasta: http://www.hervis-sports.ro/store/Echipament/Biciclete/Crossbike/Focus/Crater-Lake-Evo/p/COLOR-1989065

Cum spuneam mai sus, cel mai mult o voi folosi în oraș și rareori pentru un traseu nu foarte accidentat, poate cu pietriș. Menționez că am 190cm înălțime și vreo 85kg. Bicicleta e mărimea L.

Mulțam frumos în avans!

Salut,

La 50cm(marimea disponibila la Hervis), dimensiunea e M si in niciun caz nu iti este buna. De ce vrei sa cheltui 2300lei pt oras si un drum de tara?

La ce te referi cand spui ca nu te simti bine daca traseul e mai mare de cativa km?

• Upvote 1

În magazinul din Militari aveau mărimea L.

Nu ma simt bine in sensul ca ma doare spatele si încheieturile la mâini. MTB-ul e luat din Decathlon, marimea M, cu rotile de 26... E probabil să vină și de aici durerile mele.

Nu țin neapărat să dau atât pe ea. Dacă sunteți buni cu mine, poate îmi recomandați voi aici niste variante mai potrivite.

Fara sa bag mana in foc la ora asta, cred ca ai nevoie de un cadru de minim 59-60cm. Chiar daca iti iei L, cu siguranta tot iti va fi mica.

Pentru oras si ocazional drumuri neasfaltate, o hibrida consider ca ti.ar fi mult mai potrivita, indiferent ca are frane v-brake sau pe disc.

Orice tip de bicicleta ai alege, important e sa fie marimea corecta.

Nu stiu exact ce înseamnă bicicleta hibridă, are legătură cu bicicletele de tip trekking?

Marimea L la bicicleta asta inseama 652mm.

Sunt cateva metode de a verifica masura bicicletei necesara. Cauta pe net. Nu te baza pe prima gasita. Dupa asta mai vezi daca ce ai acum iti e buna ca masura si decizi in continuare.

As lua in considerare TT, reach-ul si standover height-ul. Iar mai important decat toate cifrele astea, as proba 2 marimi ale aceluiasi model, in cazul tau L si XL.