Sign in to follow this  
ronin

Schimbat angrenaj sau pinioane?

Recommended Posts

Salut,

Am si eu nevoie de un sfat. Am la bicicleta angrenaj Ultegra 6703 (52, 39, 30) si pinioane 10x 11-28. Din cauza unei defectiuni, maneta de la foi am schimbat-o cu modelul nou Ultegra 6800 pentru doua foi, blocând foaia mica. A fost totul bine si frumos pana a venit vara si au inceput muntii, când mi-am dat seama ca mergând pe combinatia asta nu prea mai tin pasul cu ceilalti. As vrea sa schimb ori angrenajul cu unul compact ori sa maresc numarul de dinti la pinioane.

Pentru 10 viteze am văzut cel mai mare număr ar fi la o caseta Ultegra si anume 12-30. Exista si mai mari?

Ce imi recomandati?

Multumesc!

Blochezi foaia mare si lasi doar foaia mica si medie, Inainte de tura faci schimbarea - dupa aceea le pui cum ai nevoie

- treci pe shifterul initial

- blochezi foaia mare si lasi doar foaia mica si medie...

- cauti pinioane mai mari dar e posibil sa ai nevoie si de schimbator.

- iti iei un agrenaj compact - 50-34 - dar nu stiu daca merge pe 10 viteze.

.......

Parerea mea e sa inlocuiesti pedalierul cu unul compact (50/34) sau sa faci tu o conversie la un "super-compact" folosind foaia mica de 30, inlocuind foaia de 39 cu una de 46 (pe BCD de 130mm), eliminand foaia mare si regland limitele deraiorului fata ca atare. Noul raport maxim de 46/11 va fi undeva intre 52/12 si 52/13, deci nu pierzi mare lucru decat daca esti Sagan sau Cavendish. O foaie noua de 46 ar trebui sa te coste considerabil mai putin decat un angrenaj compact nou.

Daca inlocuiesti pinioanele te vei complica foarte tare (vei avea nevoie de alt schimbator spate daca vrei pinioane mai mari de 30-32, vei avea salturi foarte mari intre rapoartele consecutive). Altfel, un raport minim de 34/28 oferit de un pedalier compact cu pinioanele actuale e echivalent cu un raport de 39/32.

Mai ai si varianta in care cauti o maneta stanga (noua sau second-hand) pentru 3 foi, dar cred ca asta ar fi cea mai costisitoare solutie. 

• Upvote 2

inlocuind foaia de 39 cu una de 46 (pe BCD de 130mm), eliminand foaia mare si regland limitele deraiorului fata ca atare.

Sub rezerva ca lantul va sta cam in diagonala pe pinioanele cele mai mici. Depinde cat le folosesti, daca chiar mergi cu viteza, si daca da, poate suporti o cadenta ceva mai mare, sa le folosesti mai putin. Apropo de pinioane mici, mie oricum pinioanele 11 si 12 mi se par prea putin utile pentru un amator. Pe plat nu le poate duce, poate doar la plasa de masina sau pe coborari, daca i s-a urat cu binele.