Recommended Posts

Salut,

caut pantaloni de vara cu bretele cu un pad care sa ofere un confort bun pentru ture de 4-6 ore. Momentan am o pereche de Castelli Volo de care nu sunt foarte incantat de pad pentru aceste ture mai lungi. Daca aveti vreo idee, sugestii, sunt binevenite. 

Multumesc!

Daca nu te satisface o pereche de bibs-uri de ce nu porti doua? ;)

• Upvote 3

Daca nu te satisface o pereche de bibs-uri de ce nu porti doua? ;)

Poate la iarna :)

Daca banii nu sint o problema, cred ca nu poti da gres cu ceva de la Santini. Raman la parerea personala ca sint lideri la calitate/tehnologie in ce priveste materialul folosit, inclusiv bazonul.

Pe la 130 euro gasesti cu bazonul NAT care mi s-a parut genial. Am vazut ca au scos si un model mai nou care  sustin ei ca-l folosesc toti riderii de Wolrd Tour, C3, dar pretul depaseste 200....

Modelul 500 (cu bazon rosu/portocaliu) din Decathlon il folosesc de ani de zile (inainte se chema altfel, dar avea un bazon similar) si sunt extrem de multumit de el. Am facut inclusiv ture de peste 12 ore de pedalat efectiv (recordul personal fiind undeva la 14 ore de pedalat si vreo 20 timp total), in diferite conditii meteo, si n-am avut nici cel mai mic disconfort. Pedalat aproape exclusiv asezat in sa. Probabil ca si saua folosita (Selle SMP Extra) contribuie la confortul sporit, habar nu am cum se simt in combinatie cu sei de tip scandura.

Nu o spun cu răutate, dar pantalonii de la Decathlon sunt de evitat. Cel puțin la sosea. Bazoanele lor (nu cel portocaliu, care este decent) sunt aproape din carton. Stau cam aiurea la spate, ridicate, în fața formează o potcoava... Am folosit pantaloni de la ei si toți au ajuns carpe de șters lanțul.

Un bazon bun se mulează pe toate formele.

Bazonul lor portocaliu este aproape decent. Am prins o pereche de btwin 700 de iarna la 40 de lei la promoție, prețul lor fiind undeva peste 300 de lei. Am profitat de chilipir si ii folosesc când este frig.

Nu pot să merg mai mult de 30-40 km cu ei. Încep să simt iritații pe pulpa.

Mai folosesc o pereche de pantaloni Campagnolo. Bazonul este bun, cu mult peste Btwin, dar departe de cel de la Assos.

Intr-adevar, Assos sunt exagerați de scumpi, dar se găsesc și la reduceri pe site-ul lor de outlet, ca nu trebuie să fim neapărat în pas cu ultima tendința.

Odlo sunt si ei de luat în seamă. La fel de buni ca Assos.

Mai așteptăm păreri de la cursieristi.

Santini i-am observat si la cei de la GCN, insa nu stiu ce model. Mi-au placut varianta Cinelli si Interactive. Pândesc siteul de la Assos și Rapha (au pana la 50% reducere acum, desi cred ca o sa gasiti doar sosete, cu ceva noroc poate si altceva), Gore Oxygen (pad) , Sugoi RS (RS, RSX, RSE), Castelli Volo/Inferno, Endura FS 260 Pro /SL...Am gasit ca fiind interesanti si Maloja (germani), cu SAT padsCapo, desi sunt cam departe de adus in tara.

Partea nasoala ca e ca sunt cumva intre marimi - 179/72 - ca inaltime ma in cadrez la M/L, iar ca marimi jonglez de la firma la firma intre L-M-S. La Castelli conform tabelului ar trebui sa fiu apropiat de S, iar M de abia i-am tras pe mine (pe pulpa in sus), iar bretele erau nitel prea scurte (daca stateam drept). Asa ca am mers pe L, insa tind sa cred ca nu a fost tocmai cea mai buna decizie.

De la Btwin am de mtb cu pad portocaliu. I-am luat cand nu stiam ce sa iau acum vreo 3 ani si mi s-au parut ok pentru ture de 30-50km pe mtb, daca e nitel racoare.

Oricum, confortul tine de la om la om si de la sa la sa si de la conditii la conditii, teren, etc. Totodata e greu sa imbini confortul cu marimea, designul, pretul...

Mai astept sugestii, pareri, experiente de la ture lungi. 

Are cineva RSX sau SL de la Specialized? Am observat ca au pad roșu, respectiv albastru, gen endurance și race/performance.

sent from tapatalk

LE. Au ceva reduceri și de asta întreb, nu țin neapărat la echipament Specialized.

Stie cineva ceva de Santini? Vreo poza cu padul lor eventual? Au seria Giro D'Italia, nitel piperata la pret fata de concurenta, insa eram curios daca au ceva in plus fata de pantalonii lor clasici.

Nu știu dacă am mai scris de ei, dar cei mai buni pantaloni pe care-i am sunt GORE Bike wear ELEMENT*. La turele lungi las acasă Castelli Inferno și îi iau ăștia. 7-8h de stat în șa, 100-120km fără prea mari probleme. Tot de la GORE cu același bazon am și de iarnă și sunt foarte buni.

*Eu i-am luat cu 65 euro.

• Upvote 1

23 minutes ago, paulrad said:

Nu știu dacă am mai scris de ei, dar cei mai buni pantaloni pe care-i am sunt GORE Bike wear ELEMENT*. La turele lungi las acasă Castelli Inferno și îi iau ăștia. 7-8h de stat în șa, 100-120km fără prea mari probleme. Tot de la GORE cu același bazon am și de iarnă și sunt foarte buni.

*Eu i-am luat cu 65 euro.

Hmm, interesant ce zici de Castelli, stiu ce pad au. Nici eu nu pot sa ii iau la ture peste 60-70km. Gore am pandit si eu o vreme, chiar o vreme buna, insa nu i-am prins la o reducere semnificativa. La Santini m-a atras designul, de ce sa mint. Intre timp am luat Rapha si Assos. Ziceau unii ca sunt cei mai tari din parcare. Ce sa zic...i-am luat pentru poze, pentru blog, pentru test...

Padul s-ar putea sa fie asta, dar mai sap nitel.

$_57.JPG?set_id=8800005007

gitevo600x600_ing_1.jpg

O discutie tare controversta legata de bibs, in general. Cat pedalezi ca nr de km, cat de des pedalezi, cat de mult sa cheltui, etc, intrebari pe care ni le punem cu totii. Si mai ales ca in cazul in care nu sunt ok, va trebui sa ii vinzi, chiar si de noi, probail si dupa un test, doua, cu cel putin 20% mai putin decat pretul oferit. Cel putin asa ar fi corect.

O comparatie de bibs, chiar daca sunt de dama, includ cei de la Decathlon, cei de la DnB si Assos. Cautam detalii despre DnB, firma pe care o folosesc destui de multi amici ai mei, chiar si ceva domnisoare. Dar si in cazul asta sunt modele si modele, pareri si pareri.

Spoiler

Hah, credeam ca alege dnb. Am scris postul in timp ce ma uitam la clip.

@paulrad padul pe care il ai e ala verde la Gore? Sunt de sosea sau de mtb?

@Mookyama e albastru. E prima dată când aud de bazon de șosea sau mtb :)

• Thanks 1

18 minutes ago, paulrad said:

@Mookyama e albastru. E prima dată când aud de bazon de șosea sau mtb :)

Pana si in Decathlon au bibs cu paduri diferite :P Si seile difera, de ce nu ar diferi si bibs? Cum sunt pentru ture rapide si scurte, asa sunt si pentru ture lungi si mai anevoioase. Asa sunt si seile, dar unii ma contrazic sau considera ca e absurd. Cand nu ai probleme cu asa ceva, e si normal sa nu cauti despre. Si cum mi-am pus aceeasi intrebare, probabil unde dintre care ar fi rostul, sapand, gasesti raspunsuri destul de logice si de care poate te-ai lovit si tu si el si noi si ei, dar care le-ai trecut cu vederea sau pur si simplu nu ti-a pasat. 

Legat de Gore, da, ai dreptate, mi-am adus aminte ca stiam de ei si ce paduri folosesc si de cine sunt facute. In principiu gasesti si la Pearl Izumi aproximativ identic.

Știu că sunt pad-uri diferite, nu știam că se categorisesc și în mtb/șosea. Nici nu prea îmi pasă dacă-s de mtb sau șosea, cum nu îmi pasă nici de pantofii de mtb/șosea. Mă duc cu încălțări și pedale de mtb pe toate bicicletele. :)

• Upvote 1
  • Thanks 1

5 minutes ago, paulrad said:

Știu că sunt pad-uri diferite, nu știam că se categorisesc și în mtb/șosea. Nici nu prea îmi pasă dacă-s de mtb sau șosea, cum nu îmi pasă nici de pantofii de mtb/șosea. Mă duc cu încălțări și pedale de mtb pe toate bicicletele. :)

Am trecut si eu la pedale de mtb si pantofi de mtb pe cursiera. Cele de sosea le-am parcat momentan in cutie. Cat despre bibs de mtb, nu am folosit bibs deloc la mtb. Habar nu am cum sunt. Ah, mint, am luat din Decathlon cu pad portocaliu si ceva gel. Si sunt tare transparenti. Daca e sa dau din casa, am plecat o data pe cursiera cu ei asa, fara pantaloni scurti deasupra...dupa un timp si la ceva lumina mai buna, mi-am dat seama ca sunt prea transparenti si nu era mare diferenta daca eram un fundul gol sau nu. Cine are, stie ce vorbesc :)

15 hours ago, Mookyama said:

fara pantaloni scurti deasupra 

Cum naiba sa te gandesti sa mai iei o pereche de pantaloni scurti peste bibs?! Daca nu vrei sa porti lycra, exista si lenjerie (chiloti) cu bazon, peste care poti purta pantaloni. Bazoanele sunt colorate diferit la fiecare producator ( de fapt marca ) in functie de calitate, grosime, etc. nu mtb sau sosea. Zic ca difera de la marca la marca deoarece multe din firmele cunoscute de echipament de cicism ( Gore, Craft, Spiuk, Decathlon ...) au acelasi producator, prezent si in Romania ;)

• Upvote 1
  • Thanks 1

@haarp dacă iei o pereche de baggy pants peste bibs n-are chiar nimic. Motivele pt care ai face asta țin de fiecare :)
Combinație de primăvară: bibs, încălzitoare, baggy pants.

E5oDYCn.png

1 hour ago, haarp said:

Cum naiba sa te gandesti sa mai iei o pereche de pantaloni scurti peste bibs?! Daca nu vrei sa porti lycra, exista si lenjerie (chiloti) cu bazon, peste care poti purta pantaloni.

Pai se gandeste pentru ca tine de fiecare daca vrea sa iasa aproape in chiloti (lycra) sau sa-si ia ceva peste sa nu arate chiar maximal adaptat bicicletei la o bere pe terasa la finalul turei. In plus lenjeria cu bazon nu o gasesti peste tot si review-uri sunt si mai putine, asadar combinatia de lycra cu pantalori baggy poate fi una de succes. Eu n-as fi asa de radical, sunt articole vestimentare si gusturile difera.

• Upvote 1

Asta chiar ține de confortul și  aspectul dorit de fiecare.

Când e rece afară nu mi se pare o problemă. 

Plus ca mai e ceva: eu n-am prea vazut lenjerie cu bazon care sa aiba si bretele. Iar eu personal nu ma simt deloc ok cand ma strange ceva peste burta non-neglijabila in timp ce fac efort.

De bine de rau, in combinatia pantaloni cu bazon cu bretele + pantaloni scurti pe deasupra, nu e atat de crucial sa fie bine stransi pe mijloc pantalonii scurti, ca nu trebuie sa stea perfect lipiti de corp.

Cum naiba sa te gandesti sa mai iei o pereche de pantaloni scurti peste bibs?! Daca nu vrei sa porti lycra, exista si lenjerie (chiloti) cu bazon, peste care poti purta pantaloni. Bazoanele sunt colorate diferit la fiecare producator ( de fapt marca ) in functie de calitate, grosime, etc. nu mtb sau sosea. Zic ca difera de la marca la marca deoarece multe din firmele cunoscute de echipament de cicism ( Gore, Craft, Spiuk, Decathlon ...) au acelasi producator, prezent si in Romania 

Înseamnă că nu m-am exprimat eu bine pentru așa se poartă. Sunt pantaloni scurți cu chilot cu padding in interior și ăla e tare transparent sau ca sa spun altfel, tare aerisit. Nu sunt pantaloni de XC. Sunt de AM. Poate merg și la Trail, deși ar fi indicat padding pe laterale. Eu la chilotul respectiv m-am referit și am ieșit fără pantaloni scurți peste pentru ca nu aveam altceva și mi-a rupt cursiera fundul fără. De asta ziceam... “ca să dau din casă”, fiind o întâmplare hazlie

Trebuia să spun shorts, deși nici așa nu e corect. Da, știu, bibs - nădragi cu bretele. Ca sa o spun pe aia dreapta, toamna târzie am ieșit cu pantaloni scurti peste bibs pentru ca cu bibs de iarna era prea cald, iar cei de vara era prea frig.

Ăia (i.e. liner shorts) se poartă pe dedesubt, RTFM.

PRITQmA.jpg

• Upvote 1
  • Thanks 1

@otsdr don’t be a Grumpy :) altfel, scrie short. Dar voi tine cont pe viitor.
Manualul, in alte cazuri, e pentru cine are au timp de el; în 10 ani de foto pe digital nu am deschis niciunul ;)