Recommended Posts

8 hours ago, Mookyama said:

O intrebare: daca este saua prea moale sau/si paddingul este prea gros de la pantaloni, oare nu ar pune si mai mult presiune unde este de evitat?

Teoretic o fi, practic cu saua pe care o am (Selle SMP Extra) n-am avut in vecii vecilor probleme de genul asta, dar e drept ca nici nu am folosit alti pantaloni decat cei din Decathlon (care, dupa mine, au un bazon ceva mai gros decat alte modele pe care le-am vazut). Am mai avut amorteli cu sei din trecut, care ori erau prea inguste, ori prea moi.

8 hours ago, Mookyama said:

Sub 30euro nu stiu ce gasesti, insa incearca la DNB (Wiggle), au uneori reduceri si poti lua la 50euro ceva dragut.

M-am uitat peste modelele de la DHB, cel de baza la 32 de euro are o gramada de reviewuri negative cu privire la materialul din care e facut (e prea gros, nu e destul de elastic, iar cusaturile sunt prea dure si taie in carne), in timp ce restul din gama lor nu ma intereseaza pentru ca depasesc bugetul. Si nu cred ca nu pot gasi nimic bun sub 30 de euro si ca cei din Decathlon sunt singurii care, cel putin pana anul asta, erau capabili sa faca un pantalon cu bazon excelent la banii aia (si am cumparat minim 10 perechi din diverse generatii de la ei, fara sa fiu niciodata dezamagit).

Cred că presiunea perineală se intensifică atunci când șaua e prea moale, dar nu și când e vorba de o șa cu canal central generos, cum e SMP Extra.

Tu de care pantaloni din decathlon zici cî ești dezamăgit, modelul 900?

De modelul 500. De ani de zile am cumparat modelul similar celui 500 (cu bazon rosu/portocaliu) si mereu am fost extrem de multumit de el. Anul asta am cumparat 2 perechi noi, ca cedase intr-un final perechea cumparata acum 6 ani, prima s-a ros aproape complet intre coapse (desi am pantaloni din generatia de acum 3 ani care nu s-au ros in anii astia nici pe jumatate), fiind bucati in care tesatura de lycra a devenit aproape transparenta, iar la cealalta "straturile" bazonului s-au delaminat la spalare si s-au facut ghemotoc in interiorul bazonului, fiindu-mi imposibil sa le realiniez. A ajuns, deci, la gunoi. Si abia ii luasem, de nici 3 luni.

Pantalonii ii spal pe toti impreuna cand se aduna destule echipamente in cos, cu acelasi detergent, aceleasi temperaturi (scazute), etc. E, zic eu, o problema de materiale si calitate a fabricatiei, chit ca din exterior bazonul pare identic cu ala de anul trecut, iar materialul la fel. Am si o pereche mai veche echivalenta cu modelul 900, sunt misto, dar bazonul ala cu gel nu "respira" la fel de bine, ceea ce la ture de peste 8 ore se cam simte, pielea fiindu-mi usor iritata (ceea ce la modelul 500 nu se intampla). 

Si pe mine ma intereseaza subiectul asta si tot la DHB ma uit si eu ( mai am bluze si tricouri de la ei si sunt ok, dar nu bibs ). Sunt in prag sa iau modelul 500 de la Decathlon, cu care sa pot pedala pana mai tin temperaturile, ca de altceva acum n-am bani. Dar daca ziceti ca s-au stricat ... ma mai gandesc.

@majikstone, in loc sa arunci, nu puteai sa incerci o garantie?

13 minutes ago, Danyutz said:

@majikstone, in loc sa arunci, nu puteai sa incerci o garantie?

As fi putut, dar cel mai probabil mi-i inlocuiau cu o pereche noua, si tot acolo ajungeam... si evident ca nu mai aveam bonul, si nici card de fidelitate nu am la ei. Plus ca m-am enervat in dimineata respectiva ca am pierdut vreo 15 minute incercand sa aranjez bazonul fara succes si am plecat mai tarziu decat trebuia la tura :)) 

• Haha 1

Revenind totusi la intrebarea initiala, a incercat cineva modelele de la PlanetX? In special asta, asta sau chiar si asta, chiar daca depaseste usor bugetul (ar mai avea si altele, dar doar in marimi extreme momentan). Se apropie iar ceva perioada de reduceri majore la PlanetX si probabil ca voi comanda o pereche oricum, chiar si cu riscul sa nu fie buna de nimic, dar n-ar fi rau sa aflu inainte de asta macar cum arata bazonul respectivelor modele.

Eu am o pereche de la Louis Garneau de care sunt foarte multumit pana in momentul de fata. I-am purtat cam 40-50 de ore pana acum si par sa reziste rezonabil, mai ales ca la iesirile pe MTB am mai dat cu ei de pedale. Cat despre protectia la sezut, e moale si buna, tinand cont ca am saua foarte subtire cu aproape 0 burete pe ea.

Am mai citit ce era scris pe forumurile de afara, unele modele par sa fie destul de bine vazute de utilizatori, dar din pacate aproape nicaieri nu am gasit poze cu bazoanele. 

Hmm nu ma uitasem la oferta lor, mersi de pont. Ar avea vreo 2-3 modele la in jur de 40 de euro, la reducere, in rest nimic mai ieftin. Si nu cunosc nimic nici despre marcile respective, iar pozele cu bazoanele lipsesc in continuare.

Pentru Louis Garneau ai mei pot sa iti fac eu poze din ce unghi vrei ca sa iti faci o idee. Cum am zis, eu sunt multumit de ei pana acum si ii recomand cu incredere.

58 minutes ago, mihaitasr said:

Pentru Louis Garneau ai mei pot sa iti fac eu poze din ce unghi vrei ca sa iti faci o idee. Cum am zis, eu sunt multumit de ei pana acum si ii recomand cu incredere.

Mersi, m-ar interesa o poza cu bazonul si o masuratoare a latimii zonei "carnoase" a bazonului in zona lui cea mai lata (zona care ar trebui sa acopere punctele de contact cu saua). Eu am bazinul destul de lat si, daca ajung sa stau cu oasele ischiatice pe zona subtire a bazonului, devine inutil.

Ce model ai de la Louis Garneau?

Scuze de intarziere. Habar nu am cum se numeste modelul si nici nu am mai gasit pe site-ul magazinului. Am facut o poza cu eticheta si o poza cu buretii imediat dupa spalare la masina (nu s-au miscat nici macar putin de la locul lor):

• Upvote 1

Mersi! Nu arata rau bazonul, dar mi se pare cam ingust (ma refer la zona de grosime mai mare din centru).

Pentru mine e ok, dar am si saua destul de ingusta. Depinde de preferintele fiecaruia.

@majikstone am un amic ce are pantaloni doar de la planet x. Mi-a zis ca bazonul e gros si de calitate la toate modelele pe care le are. Nu stiu cat de amabil va fi cu niste poze.

@majikstone am un amic ce are pantaloni doar de la planet x. Mi-a zis ca bazonul e gros si de calitate la toate modelele pe care le are. Nu stiu cat de amabil va fi cu niste poze.

Cica toti pantalonii au tipul asta de bazon, indiferent de pret sau model.a23770be9c70b0a4a096c8121f955ab1.jpg

Sent from my Moto G (5) using Tapatalk

• Thanks 1

Misto, mersi mult! Ai putea oare sa faci rost si de o masuratoare cu latimea maxima a zonei groase?

Misto, mersi mult! Ai putea oare sa faci rost si de o masuratoare cu latimea maxima a zonei groase?
Vineee!f98027382d57e09adf65dce8d529fc12.jpgbe2cf6e068faea5fa86ad86b523633cf.jpg50e7c40f0037933cf9dfac1650fc256a.jpg

Sent from my Moto G (5) using Tapatalk

• Upvote 1
  • Like 1
  • Thanks 1

Super, mersi din nou, raman dator!

Din pacate nu sunt chiar grozave vestile, pe baza ultimei poze vad ca bazonul are 17 cm latime in zona de padding maxim, care la cei din Decathlon are 19.5 cm (si mi se pare ca e usor la limita). O sa incerc sa imi dau seama daca cu ~1 cm in minus pe fiecare parte nu apar probleme. Altfel, bazonul arata destul de interesant si carnos si probabil ca voi incerca macar o pereche la un moment dat.

Stiti cumva daca Decathlon are incalzitoare pentru picioare/maini? Pe site nu am gasit.

în urmă cu 6 minute, Danyutz said:

Stiti cumva daca Decathlon are incalzitoare pentru picioare/maini? Pe site nu am gasit.

Duminica am vazut ca aveau in Decathlon Militari

• Upvote 1

în urmă cu 7 minute, MaC® said:

Nu-l ajută, că-i din Sibiu...

Il ajuta ca au si ei Decathlon din asta in Sibiu

Dau o tura la buticul nostru, ma ajuta ca le spun din ce magazin sa-mi aduca, daca nu au :D

Multam @Fane Deraior