Recommended Posts

Păi da, dar diferă al naibii ce au într-un magazin sau altul.
Exemplu: pompă de furcă figura pe stoc în Băneasa, mă duc, nu este. Ajung după vreo 2 zile în Pallady unde apărea stoc zero și ce să vezi, aveau vreo 5 bucăți. La fel cu o foiță de vânt ultralight...
D-aia zic că Militari e cumva  o informație posibil irelevantă.

Da, ai dreptate, la fel am patit cu niste camere, pe site apareau pe stoc in magazinul local, cand am mers acolo, 0. Nu se pupã stocurile.

Alo, decathlon etc.... Aveti cumva la vreun magazin ce ma interesează pe mine?

Am fost la Decathlon aseara, nici urma de incalzitoare 🙄, @Fane Deraior, ai retinut cumva pretul?

Nexus, vezi la planetx, evans, wiggle.

@Danyutz eu ți-am spus ție sa suni. De ce sa tot mergi la magazin când poți suna la Decathlon ul din orașul tău, cauți pe net produsul care te interesează, le vezi codul de produs de pe net. La cei de la Decathlon le dai codul de produs și ei îți zic dacă au pe stoc pe undeva prin tara sau dacă acel produs exista la ei. Dacă exista poți sa ți-l rezerve ei în magazin.

• Upvote 2

Ah, am crezut ca intrebai pentru tine 😁

Nu au produsul pe site sau nu l-am gasit eu.

în urmă cu 1 oră, Danyutz said:

Am fost la Decathlon aseara, nici urma de incalzitoare 🙄, @Fane Deraior, ai retinut cumva pretul?

Nu mai stiu sigur, dar parca in jur de 70-80 lei

• Upvote 1

22 hours ago, majikstone said:

Din pacate nu sunt chiar grozave vestile, pe baza ultimei poze vad ca bazonul are 17 cm latime in zona de padding maxim, care la cei din Decathlon are 19.5 cm (si mi se pare ca e usor la limita). 

Actually, am masurat si latimea zonei mai groase a bazonului cu gel (modelul cel mai rasarit) din Decathlon, are sub 17 cm latime si chiar si asa ma inteleg bine cu ei. M-am lamurit, o sa comand cu prima ocazie ceva din gama de la PlanetX si o sa revin si aici cu impresii. Macar la ture de 4-5 ore sa fie buni, asa ii pot pastra pe aia mai vechi din Decathlon pentru ture hardcore.

Profitand de o reducere de 25% la toti pantalonii cu bazon de la PlanetX (valabila pana la sfarsitul lunii, in caz ca mai e cineva interesat), am comandat o pereche, care cu reducere a costat 20 de lire (cam 23 de euro multumita Theresei May). Confirm ca bazonul e exact cel din pozele puse de @Stuparul (caruia ii multumesc inca o data pentru disponibilitate) si ca, la o prima privire, textura bazonului e chiar placuta, grosimea si densitatea lui satisfacatoare, iar restul materialelor par peste nivelul pantalonilor din Decathlon. Mai ramane sa ii probez, ca sa verific daca marimea L pe care am luat-o chiar imi e buna, iar apoi sa vad cum se simte bazonul la o tura de macar 2-3 ore.

Am facut o tura de 2 ore si jumatate cu ei pe o temperatura de 7 grade, ce pot sa spun momentan e ca:

- bazonul e excelent, nici urma de iritatie, durere sau disconfort din cauza lui; nici cusaturile nu au produs vreun deranj

- marimea L imi vine ca turnata, iar croiul e gandit pentru coapse "de sprinter" mai degraba decat pentru coapse "de catarator", cum erau cei din Decathlon in ultima vreme (mie imi convine lucrul asta, dar pentru cei mai firavi s-ar putea sa para o idee cam largi pantalonii pe coapse)

- nimic de comentat negativ cu privire la bretele, nu deranjeaza in nici un fel, iar partea din fata e suficient de elastica incat sa permita usor scoaterea instalatiei in caz de nevoie

- desi sunt o idee mai largi (sau mai degraba mai putin stramti) decat cei din Decathlon, nu aluneca in nici un fel nedorit pe coapse

- materialul e o idee mai "dens", dar si mai putin elastic decat cel al pantalonilor din Decathlon (nu are nici o relevanta din punctul meu de vedere)

Asa, ca prima impresie, chiar nu am ce sa le reprosez. Ramane sa aflu cum se comporta la ture de 5-6 ore sau mai mult, dar astea vor trebui sa astepte sezonul viitor.

• Upvote 1

1 hour ago, majikstone said:

dar astea vor trebui sa astepte sezonul viitor.

de ce? n-ai ambiție dacă nu-i testezi pe hometrainer măcar 4h.

• Haha 1

Bazonul respectiv, dacă nu mă înșel, l-am văzut și pe aliexpress. 

Oricum, impresia despre pantaloni se schimba nițel după câteva zile repetate de stat in șa. Zic din experiența avuta de curând, după 7 zile de pedalat in continuu. Iar aici un atuu important are și șaua

Depinde foarte mult cate perechi de pantaloni diferite ai folosit in alea 7 zile consecutive in sa si cat de bine au fost spalati, clatiti si uscati intre utilizari. Cand am fost in Alpi vara asta am avut 6 perechi de pantaloni cu bazon la mine, deci nu a trebuit sa spal decat doua perechi pentru ultimele doua zile. In conditiile astea nu am avut absolut nici o problema.

Cat despre sa, de acord, conteaza mult si ea, dar eu de 5-6 nu folosesc decat Selle SMP Extra, iar tot ce am afirmat cu privire la pantaloni cu bazon a fost in urma utilizarii cu Selle SMP Extra. Nu am ce sa-i reprosez in afara de greutatea cam maricica (~350 de grame).

Am mers cu Fizic Antares Versus Evo care e cam tăioasă, de fapt cam plata decât rotunjită fata de Antares standard. După 3 zile am pus Superflow ul care e mai rotunjită in jos, dar e buna de bătut copiii mici și rai la fund. Probabil ca rana era deja făcută, iar crema de “reparare”, a ajutat cât a ajutat. Oricum, e prima data când pățesc așa nasol. Dar am pedalat cu urlete cele 7 zile fără sa mă plang (prea tare :)) ).

Am avut doar 3 “costume”, deși doream 2 la început. Lipsa spațiu, zbor economic 🙄. Dar prima experiența e mai nasoala, următoarea tura de genul o sa fie cu “level up” și extra puncte pe scut și sabie. Sau o noua șa, mai bine zis. 

Daca șaua e comoda, 350gr e ceva minor de care sa te plângi versus durerile avute când mă plimbam (in boxeri si nădragi scurti ca sa evit pe cât posibil orice contacte nedorite). A lui Elucid are 280gr. Mi s-a părut multișor vs prețul de aproape 200€ 🙄 astea 2 de care zic au sub 200gr ambele, deși nu greutatea o căutam neaparat, ci confortul. 

Pantalonii i-am spălat manual vs 10€ perechea parca cât era la hotel, cu detergent pentru haine sport cumpărat la 7€ și împărțit in 2 oamenii. Pretty cheap! Și uscați la soare astfel încât sa fie bine uscați, deși mi s-a recomandat “se usca pe tine”, am refuzat datorită neplăcerilor discutate mai sus.  

LE. Superflow ul o luasem doar ca sa o testeze Elucid. După nici câțiva metri a sărit ca de pe tigaia încinsă și a revenit in confortul oferit de SMP :)) 

Ncsf, csf, fiecare pă fundul lui. Eu am pus-o de nevoie, deja instrambam din nas. 

Asta ar fi Bull, cea mai rotunjită in spate, dar profilul este cam același. Se vede ce înclinație are in curbura. 

2018-Fizik-Aliante-Versus-Evo-bicycle-sa

Ca o mica remarca, nu mi se pare deloc intelept sa schimbi atatea sei diferite intr-un interval atat de scurt de timp. Orice sa cere din start o perioada de acomodare, din simplul motiv ca zonele de contact dintre corp si sa vor fi altele. Asta dincolo de faptul ca sunt sei, si nu doar cele de piele precum Brooks, care se "lasa" in timp si devin cu adevarat confortabile doar dupa o anumita perioada. Dar altfel hai sa lasam discutiile despre sei pentru topicul despre sei. Eu am adus in discutie saua doar ca sa ramana scris negru pe alb in ce conditii au fost testati respectivii pantaloni.

Cat despre spalatul si uscatul pantalonilor cu bazon "in the wild", e important ca:

- detergentul (sau sapunul) folosit sa elimine o cat mai mare din transpiratia (saruri, uree, alti compusi care pot ataca pielea) si mai ales bacteriile adunate in bazon pe durata zilei; pentru cine mai foloseste si crema de bazon, aia probabil ca se spala si mai greu (n-am folosit niciodata, dar din ce stiu e o crema destul de groasa si grasa)

- detergentul (sau sapunul) folosit sa fie clatit complet (astfel incat la tura urmatoare, cand se aduna iar transpiratie, sa nu produca si sapunul ramas iritatii, unii detergenti sau sapunuri mai ataca pielea); altfel, exista detergenti hipoalergenici

- ideal, sa fie uscati la momentul utilizarii, ca sa nu inmoaie "din start" pielea, de la momentul initial al purtarii lor; cu toate astea, cat timp au fost spalati si clatiti corect, sa zicem ca nu e un capat de tara daca mai sunt usor umezi la momentul imbracarii

Altfel ce sa zic, sunt si persoane care merg mai multe zile la rand cu aceeasi pereche de pantaloni cu bazon, uneori doar clatite cu apa, alteori deloc, si nu par sa se planga in mod special de dureri sau iritatii. Mirosul lasat in urma, pe de alta parte, sigur produce neplaceri :)) 

• Upvote 1

Ideea e ca nu puteam sta pe sa de durere, trebuia sa o schimb. Cele 2 sei le am de ceva timp, le cunosc. Iar bicicleta stoc venea cu Arione, aia subtire si lunga de la Fizik. Am cerut la gagiu sa imi schimbe cu a lui Elucid, care avea Antares, si care oricum o schimba la hotel cu SMPul lui, asa ca am avut o a 3-a sa pe care deja o stiam si am facut rocada taman ca sa am ceva de backup. Si asta pentru ca 7 zile in continuu nu am pedalat niciodata, doar 5 sau 6 in iarna trecuta dupa Craciun ca sa adun inca +500km.

Am inceput cu saua proprie care se pare ca nu a facut fata exigentei si asta cu pantaloni buni. Doream sa fac o analogie intre niste pantaloni buni si o șa mai putin buna, care poate fi ok la o tura de +300km, insa in conditiile in care a doua zi se repeta, sa nu faca fata nici macar pantalonii la tipul de "cut" al șeii, precum se vede in poza de mai sus. Probabil ca saua ta are ceva mai mult padding, Dynamic fiind cu minim de padding, tot am considerat-o comoda, chiar si cu ranile aferente.

Cat despre repurtat, in situatii extreme, eh...o data mai inchizi ochii, mai odorizezii situatia cu niste fasole inainte de tura ;)) 

De exemplu, dupa fiecare tura, daca nu ii spal imediat, ii las agatati la uscat pe dos, astfel incat paddingul sa nu stea umed, indiferent daca e cazul sau nu. Iar legat de germeni, ca tot ai amintit, este o idee buna ca sa fie lasati la soare dupa spalare. La fel fac si cu echipamentul purtat, nu il arunc direct in cosul cu rufe.

De cand au trecut de pe Lucas pe Disney nu stiu zau ce sa mai zic de Force....

h8392DA48

Dupa cateva luni de folosire a pantalonilor de la PlanetX, ma declar pe deplin multumit de ei. Materialul mi se pare mult mai rezistent la uzura, textura bazonului a ramas cam aceeasi chiar si dupa ~10 spalari, de descusut nu s-a descusut nimic, iar pe coapse stau mai putin stransi decat ultimele generatii din Decathlon. Am dat o tura si prin Decathlon sa vad cum arata noua gama de pantaloni. Bazoanele sunt tot alea de anul trecut (ceea ce e bine), in schimb si materialele sunt tot alea de anul trecut, iar pretul a crescut la 30€ pentru modelul care era inainte 25. In concluzie, mi-am mai comandat 2 perechi de la PlanetX, voi ramane fidel lor o vreme.

Salut,

ce parere aveti despre produsele de pe www.tricouriciclism.ro? Merita achiztionate?

Multumesc,

Eu am cumpărat acum vreo 3 ani un set tricou + pantaloni de vară și un set de iarnă. Pentru cele de vară, materialul tricoului nu este deloc respirabil iar bazonul pantalonilor e bun pentru ture de maxim o oră.

In schimb, echipamentele de iarnă mi s-au părut destul de în regulă.

Am avut ieri ocazia sa testez pantalonii cu bazon de la PlanetX in conditii cu adevarat infernale: aproape 230 km, mai bine de 10 ore asezat in sa, jumatate din zi petrecuta la 35 de grade. Pantalonii au fost surprinzator de confortabili in conditiile astea. E drept, am avut niste iritatii minore si superficiale pe finalul zilei, cum am mai avut si cu alte ocazii cand am pedalat la temperaturi din astea. Iritatiile au aparut in parte si din cauza ca nu mi-am ajustat cum trebuie pozitia bazonului dupa cele cateva pauze "tehnice", mai ales in zona inghinala, dar cert e ca acum au disparut cu desavarsire. Probabil ca in genul asta de situatii ar trebui sa folosesc si niste crema speciala, dar mi se pare scarboasa ideea de a sta 12 ore cu fundul imbibat intr-o unsoare dubioasa care mai si miroase pe deasupra.

II declar deci 100% validati pentru orice soi de ciclism practic eu. Pretul e ceva mai mare decat al celor din Decathlon, dar e oricum mult sub cel al "marcilor cu renume", care pe deasupra mai vin si cu bazoane prea inguste sau prea subtiri.

• Like 1

Multumesc, dar nu am nici un motiv sa folosesc asa ceva, fie ea si lipsita de miros. Prefer sa folosesc sei si pantaloni potrivite pe fundul meu.