Sign in to follow this  
majikstone

Transportul bicicletelor în interiorul mașinii

Recommended Posts

@@mumus De curiozitate, ai incercat vreodata sa bagi biciclete in Corsa rabatand bancheta spate? Incape o bicicleta fara sa dai jos roata spate? Ca cu ambele roti date jos ar trebui sa incapa fara discutii.

PS: extind intrebarea si pentru alti utilizatori de hatchback-uri supermini / subcompacte (Opel Corsa, Ford Fiesta, Peugeot 206, Citroen C3, VW Polo, etc.).

PS2: propun redenumirea topicului in ceva mai general despre masini bune pentru transportul bicicletelor.

:-) Nu am incercat, eu mereu puneam biclele pe masina.

Corsa are un portbagaj mic, era mic chiar si cu spatarul banchetei lasat in prima pozitie. Corsa am avut cand stateam la bloc, ptr oras este ideala, dupa ce sa nascut fetita, la cateva luni, am vandut-o, si am luat meganul, acum am tot o balenuta, desi de afara nu pare mare, am dus cu ea chestii mult mai mari decat o bicla :-) Un toledo NH.

In vreo 2 ani cat am avut corsa facusem cadou vechea bicicleta, ca stateam la bloc, nu aveam unde sa o tin, adica aveam, dar incurca...

Iar in megane2 estate, incapea sigur, dar am preferat din motive de pastrare a curateniei in masina, sa o pun deasupra.

La seat nu am luat nici suport de bicla, cred ca incape cu totul daca rabatez bancheta. :-)

Revenind la corsa, daca rabatezi bancheta, dai roata jos, incape sigur.

Zici ca incape in Corsa daca dau jos doar roata fata? Nu de alta, dar nu la toate masinile din clasa asta intra chiar atat de usor... Momentan ce stiu de la @@Traveller e ca intr-un Peugeot 206 (standard, nu SW) incap 2 biciclete doar cu rotile fata date jos, dar Corsa C am impresia ca are spatiu mai putin in spate decat 206. Ma insel?

(am incercat sa ma documentez cat de mult se poate pe tema asta, dar realitatea din teren bate ce-am citit eu tangential pe diverse forumuri care dezbateau mai mult sau mai putin subiectul asta)

intr-un Peugeot 206 (standard, nu SW) incap 2 biciclete doar cu rotile fata date jos

Și cu tije de sa + șa date jos, nu știu dacă am precizat clar la vremea aia. Una peste alta cap la coadă, cu un strat de burete între ele.

Aș muta posturile într-un topic nou aici, dacă sunteți de acord - http://www.ciclism.ro/forums/index.php/forum/106-autoturism/

• Upvote 1

PS: extind intrebarea si pentru alti utilizatori de hatchback-uri supermini / subcompacte (Opel Corsa, Ford Fiesta, Peugeot 206, Citroen C3, VW Polo, etc.).

in Fabia hatchback n-a intrat cubul meu (cadru de 18 si roata de cursiera) In Astra H GTC intra greu, dar intra, deci mi-e greu sa cred ca intra in Corsa. 

Daca n-am barele pe masina (GTC) prefer sa rabatez doar partea ingusta a banchetei, sa scot tija de sa+saua si rotile si bicicleta sta cu angrenagul in sus sprijinita in ghidon (aflat in portbagaj) iar partea detasabila care acopera portbagajul o pun pe langa bicicleta astfel in cat daca am pustiul in spate nu se atinge de vreo parte a bicicletei.

Am inițiat topicul prin mutarea unor posturi de la subiectul cu masini combi.

• Upvote 2

in Fabia hatchback 

Eu am bagat bicicleta cu roata 26 fara sa desfac roata fata, doar rabatand bancheta.

Am bagat bicicleta de 27.5 cu roata desfacuta.

Recunosc că nefiind mașina mea și propietarul aflat de față, n-am încercat prea multe manevre de frică să nu-i agăț/murdăresc ceva :)

Mulțumesc pentru corecție! ;)

Fabia din ce generatie / an de fabricatie? Nu de alta, dar poate varia destul de mult spatiul interior de la o generatie la alta.

(intrebarea e valabila si pentru altii care raporteaza experienta lor cu privire la subiectul asta)

Eu am avut corsa C din 2003. Nu am bagat bicle in ea, deci ma simt nevoit sa reformulez, cred ca un mtb cu roti de 26, cu roata fata data jos, si bancheta rabatata la masina, ar incapea. BANUIESC.

Fabia din ce generatie / an de fabricatie? 

Fabia 1, 2006

devron_fabia.jpg

devron_fabia_1.jpg

Si in Octavia 3 Sedan

devron_octavia.jpg

Bicicleta Drevron 3.7, 27.5

• Upvote 1

O geanta de bicicleta (din pacate sunt destul de scumpe, dar daca o folositi des poate merita), rotile date jos, eventual bagate tot in geanta, dar eu prefer sa le pun prin masina (am facut pentru asta niste huse simple, ca niste saci dintr-un material mai supraelastic), si geanta pusa in spate pe podea, in fata banchetei, unde ar sta pasagerii cu picioarele. Nu ocupa toata latimea, un pasager are loc foarte bine la o margine, nederanjat. Intr-un Vectra C am stat si doi cu geanta fara probleme, dar intr-o masina mai ingusta s-ar putea ca unul sa cam stea cu geanta in nas, la picioare nu are probleme. 

Vând Zafira*.
3 (sau chiar 4) suporți sus.
Dacă se vrea, se pune și unul de 2 sau 3 pe hayon. Deci 6-7 bicle.

Plus una înăuntru. (cu roata față scoasă)

*Zafira A. Adică primu' model. A mea-i din 2001. 

E bătrână, ar merge la rabla săraca. Dar încă duce.

Una înăuntru dacă-i MTB. Dacă-s cursiere ar merge 2.

Daca rabatezi macar 1/3 din bancheta spate incap lejer si 3 biciclete intr-o masina gen Zafira/Scenic/Xsara Picasso/Focus C-Max.

Absolut, am facut cu 2 colegi de serviciu chestia asta, chiar intr-un Golf 6, masina unuia de la firma.

Am rabatat 2/3 din bancheta spate si pe locul liber am stat eu, in rest cele 3 bicle cu roata fata si tijele de sei scoase.

La fel la o tura cu @@RedWheels si @@SorinKiss in Prapastiile Zarnestilor, am bagat 3 MTB in spate, la un Polo, in acelasi algoritm.

Am Ford Fiesta 2013.

Incape cursiera in spate lejer cu roata fata data jos si banchetele spate rabatate.

Probabil mai poti pune deasupra una sau 2 dar se zgarie.

Trimis de pe al meu SM-N9005 folosind Tapatalk

• Upvote 1