Sign in to follow this  
freetools

Magura vs shimano

Recommended Posts

Acum am juicy 7 si a inceput sa ma enerveze frana de fata.

Nu stiu ce are dar are momente ori cand maneta merge greut, merge greu in sensul in care parca lichidul de frana devine vascos si se misca cu incetinitorul, ori prea moale se cam duce maneta spre manson cu toate ca a fost reglata sa aiba cursa mica.

Face asa nu stiu exact cat 10 minute-20 si apoi isi revine

I-am bagat garnituri noi la maneta schimbat lichid, au mai ramas garniturile de la etrier si conducta de schimbat

Decat sa bag alti bani in garnituri si cine stie poate alta conducta si sa nu rezolv nimic am zis sa iau alt set de frane

http://www.bike-discount.de/en/buy/magura-mt2-carbotecture-sl-r-disc-brake-set-552280/wg_id-272

http://www.bike-discount.de/en/buy/shimano-slx-disc-brake-set-slx-br-m675-b-86987/wg_id-272

Cerintele ar fi:

modulatie bunicica spre buna, nu vreau ceva de genu on/off

cursa la maneta sa fie cat mai mica posibil, nu imi plac franele la care maneta se duce mult spre ghidon

sa nu fie mai slaba ca juicy 7

Eu as prefera magura mai ales ca sunt full negre si par mate.

Am testat mai mult sau mai putin ambele frane. Eu as merge pe Shimano, mi se pare ca feelingul este inegalabil. Multa lume care folosea diverse tipuri de frane a trecut incet-incet pe Shimano...dar asta e doar experienta mea.

Shimano ! N-o sa ai multa vreme probleme cu ele si cum zicea si @@vlady_zch feelingul este super! Impreuna cu discuri Ice-tech de la ei si forta de franare e foarte buna.

Nu am mers pe Magura, dar cand a fost sa aleg am aleg xt. Difera doar un reglaj de reach la maneta intre xt si slx uri. De ce le-am luat - toata lumea le lauda....si chiar asa sunt - forta de franare cat cuprinde, modularitate - odata obinuit f buna. Service - mi le-am montat/scurtat/aerisit singur. Dupa le schimbi doar placutele. A - si am scapat de sunetul ala de placuta atinsa de disc cand nu e pusa frana - au nu stiu ce tehnoligie prin care maresc spatiul intre placute la liber. (Daca citeste cineva de la shimamo - vorbim pe pm pentru plata reclamei)

Vezi ca si cei de la rose.de mai aveau oferte bune

Eu nu m-am putut obisnui cu modulatia Shimano, venind de pe magura MT6, prima generatie. Efectiv mi se pareau ON/OFF. E chestie de gusturi, dar am scapat pana la urma de xt-uri si mi-am pus MT4, generatia noua, care din pacate nu mai e asa frumos finisata precum cea veche, s-a ales sa se scada calitatea materialelor. Discurile standard magura sunt slabe si se deformeaza repede.

Confirm cele scrise in postul de mai sus, modulatia la XT-uri (chiar si cu placute organice) nu m-a satisfacut deloc pt XC.

La inceput am zis ca e ok, dar in timp, a ajuns sa ma deranjeze (in special pe zone abrupte si pietroase) si le-am dat.

Acum folosesc MT4 prima generatie. Nu am avut probleme cu discurile Magura (storm sau storm sl). De mentionat ca discurile Magura sunt cu 0.2 mm mai groase decat cele standard (2mm vs 1.8 mm).

Slx si xt nu stiu cum sunt dar am vazut niste deore si nu mi-au placut.

Initial inclinam spre magura mt2 mai ales ca pe rcz am gasit-o la 25 euro pe fata si asteptam s-o gasesc si pe spate

Chestia e ca am citit pe youtube ca surubul de la rezervor e din plastic si cam crapa asa aiurea

Ma uit si la modelul asta http://www.bike-discount.de/en/buy/sram-level-t-disc-brake-950mm-538904/wg_id-273

Sau Avid DB5  http://www.playbike.ro/produs.php?id_produs=31239

iau numai pe fata ca aici am probleme si cu asta basta.

Pe fata am disc avid G2 si pe spate ashima airotor, discuri nu am nevoie

N-am avut probleme cu surubul de la rezervor nici la prima generatie de magura si nici la actualele MT4. Trebuie doar sa nu-l strangi ca animalul si n-ai probleme.

La Formula RX te-ai gandit?

Eu am stat pe Formula de 4 ani, din cauza combinatiei imbatabile de modulatie si putere.

ca sa nu ai probleme cu atinsul discurilor si performanta foarte buna foloseste Icetech RT 78.

Chestia e ca am citit pe youtube ca surubul de la rezervor e din plastic si cam crapa asa aiurea

Toată maneta e din plastic; ranforsat cu filamente de carbon, ce-i drept.

SLX BR-M7000 de-abia au fost lansate, inca nici nu cred ca exista review-uri, ca sa nu mai zic de opinii privind fiabilitatea.

Daca vrei reduceri cauta modelul precedent, SLX BR-M675.

Slx si xt nu stiu cum sunt dar am vazut niste deore si nu mi-au placut.

Alea Deore nu prea se pot compara cu SLX și XT, eu le-am dat jos de pe bicicleta nouă și am pus XT. Unii zic că SLX prind la fel de bine ca XT doar că nu-s așa brutale, au modulație mai bună.

Singurele diferențe dintre SLX și XT din aceeași generație sunt:

- reglajul de cursă moartă (care e oricum inutil)

- levierul manetei (la 675 vs 785 era tablă modelată vs turnat, la 7000 vs 8000 ai tablă modelată și tablă modelată cu gropițe)

Am 785 și 8000, la 8000 face figuri maneta spate - după frânări prelungite prinde unde are chef, destul de enervant. Văd că ambele modele pot avea problema asta, bănuiesc că ține de noroc.

Am 785 și 8000, la 8000 face figuri maneta spate - după frânări prelungite prinde unde are chef, destul de enervant. Văd că ambele modele pot avea problema asta, bănuiesc că ține de noroc.

Dupa aerisire (ce dureaza 5 min) e ca noua!

De 4 ani am numai SLX si XT generatia 2015 si nu am avut niciodata probleme cu modulatia, si la XC si la AM (am avut si Avid Elixir CR da' le-am maritat rapid)

PS Bine io nu ma dau cu 65 da km/h la vale, io-s mai fricos asa! :P

... De 4 ani am numai SLX si XT generatia 2015 ...

Ceva nu se leaga.

De pe mobil. Scuzati eventuale tastari gresite. Mulmutesc.

Adică penultima generație la SLX (ca ieși acu aia nouă) si XT-urilii vechi le am de 4 ani, creca dă prin 2012.

Trebe sa va desenez?

Sent from my S30 using Tapatalk

A testat cineva Magura Mt6? Cam care ar fi echivalentul lor la shimano?

Sunt diferite total, au maneta de 2 degete, mai putina putere, dar foarte multa modulație. Acum am vazut ca au apărut manete si de 1 deget.

Mie mi-au plăcut, dar le recomand doar pentru xc.

Pe la urma am luat kit de service pt maneta si etrier + cateva garnituri

Arcul din maneta era uzat mult se vede aici diferenta

https://postimg.org/image/6lhcvft1t/

Am luat si un kit pt etrier aici nu am avut incotro ca nu am gasit numai garniturile + ca un pistonas era ciobit pe margine

https://postimg.org/image/6mraouuvl/

Cu 100 lei am rezolvat frana full

Merge ca noua