ovidiu_m

Mansoane cauciuc Schimbatoare ST-5500

Recommended Posts

Salut Colegii,

Va scriu ca poate cineva a mai fost in situatia mea si ma poate ajuta. Am niste manete/schimbatoare Shimano ST-5500 (9viteze) si s-au crapat mansoanele care le acopera. Pentru ca nu se mai prea gasesc aceste mansoane sau care se gasesc sunt foarte scumpe, va intreb ce solutii ar fi pentru inlocuirea lor

?cbe7958157fd48b7256666795062e460.jpg

Multumesc anticipat.

Aceasi mare problema o am si eu cu unele 4400.

Toate anunturile (ebay, amazon, samd) nu mai sunt valabile.

Singura variant gasita a fost sa le infasor in scotch negru :(

Ai putea incerca cu niste tub termocontractabil de diametru mare (niste exemple de 100-140mm aici: https://www.materialeelectrice.ro/mansoane-termocontractibile/filter/dimensiune/100mm/dimensiune/120mm/dimensiune/140mm). Ideal ar fi sa fie cauciucat materialul (nu plasticul alunecos folosit pentru battery packs).

Tai o bucata de tub, il tragi peste zona de maneta care te intereseaza, dupa care il incalzesti uniform cu o bricheta si il mulezi pe maneta. La final decupezi cu un cutter excesul de material. Nu e o solutie perfecta, dar ar trebui sa fie ceva mai ok decat ghidolina sau scotch. Evident, poti pune mai multe straturi. N-am nici cea mai vaga idee ce va iesi, dar la 20 de lei metrul de tub eu zic ca merita sa incerci.

Va mulțumesc pentru raspunsuri. Am sa caut tub din acela sau sa rog pe cineva sa imi faca din piele. Varianta cu Sugru cred ca foloseste doar daca e o mica ruptura nu daca tot e coclit.

Si la Dedeman gasesti astfel de tuburi la pret mult mai mic.

Daca te hotarasti sa incerci aceasta varianta te rog sa ne spui impresile tale si daca se poate si o poza.

Din punctul meu de vedere orice viitor "manson" care e greu/imposibil de inlaturat nu e o solutie ideala. Daca nu-ti iese din prima sau daca nu rezista in timp, dupa aia va fi destul de greu sa mai repari ceva.

Anumite firme aduc piese pe comanda. Eu am luat niste mansoane de la rose.de Tromite-le un mail si vezi ce zic. Mai sunt si prin ro magazine care pot aduce pe comanda dar nu s-au timut de cuvant - bicishop

Problema e ca nu se mai gasesc. Degeaba aduc cand nu mai exista, sau costa cat un set de manete SH cu mansonul intact.

Acel cauciuc din tub, din ce am inteles e si foarte elastic deci se poate da jos fara probleme. Puteti cauta pe youtube liquid rubber sa vedeti cum funcționează.

Problema e sa nu fie si foarte aderent la suprafata pe care il pui. Eventual poti incerca sa ungi maneta cu un soi de vaselina pe toata suprafata ei inainte sa aplici cauciucul respectiv, asa te asiguri ca nu adera la plasticul sau metalul de dedesubt si ca vei putea da jos mansonul intr-o singura bucata de pe maneta.

PS: no pun intended la partea cu vaselina, maneta si cauciucul.

Cred ca voi pune cauciucul pe mansoanele actuale care inca nu sunt crapate. Asa am o baza ca sa nu se prinda de interiorul manetelor.

Voi incerca sa fac poze sa vad ce iese.

Salut,

Nu se potrivesc chiar daca sunt aceesi generatie de 9viteze.

Cat despre tentativa mea de a pune cauciuc lichid pe mansoanele deja existente, dar coclite, a esuat.

Cauciucul lichid nu adera la manson si deci nu poate sa il "acopere". Plus ca e greu de modelat si mai si arata urat.

Ideea e ca e greu sa faci un mulaj dupa manson daca nu ai matrița.

Poze va fac zilele urmatoare.