bitza

Cu bicicleta pe avion

Recommended Posts

Salutare

Am o prietena care a fost plecata pana acum de doua ori cu bicicleta in Franta cu Blu-air. In amandoua datile am ajutat-o asa ca stiu toate detaliile. Bicileta a fost demontata si ambalata intr-o husa de bicicleta dintr-un material subtire (Cordura) pentru a putea cara husa dupa ea in tura. Taxa suplimentara pt Bicicleta a fost de 18 euro iar bicicleta a ajuns de fiecare data la destinatie fara cea mai mica problema. Separat coburii (gentile) au fost legate intre ele cu chingi si apoi invelite in plastic pentru a forma un singur pachet. Cred ca (ca de obicei) ne facem prea multe probleme inainte sa incercam un lucru nou....

Salutare

Cred ca ne facem prea multe probleme inainte sa incercam un lucru nou....

in vacanta din februarie sper sa ajung cu bicicleta pe dealurile sovejei, numai ca trebuie sa gasesc o cale sa bag bicla intr-un microbuz... :) sper sa fie cum zici tu si sa-mi fac mai multe probleme decat am de rezolvat :)

Salutare

Cred ca ne facem prea multe probleme inainte sa incercam un lucru nou....

in vacanta din februarie sper sa ajung cu bicicleta pe dealurile sovejei, numai ca trebuie sa gasesc o cale sa bag bicla intr-un microbuz... :) sper sa fie cum zici tu si sa-mi fac mai multe probleme decat am de rezolvat :)

Este totusi o deosebire intre bagajele de cala si trimiterea unei biciclete cu sistemul "cargo". Oricum mi se pare un pic ciudata ruptura si faptul ca cei de la magazin au trimis alta furca fara sa comenteze..... (in general sistemul cargo lucreaza cu asigurare...)

daca ar fi fost vina celor de la cargo, povestea ar fi cusuta cu ata alba...:eek: in fine, bine ca treaba pare ca s-a rezolvat.

mersi pentru linkuri domnicu.

Eu mi-am pus bicicleta demontata intr-o husa speciala, dar si asa a trebuit s-o centrez la destinatie, si m-am ales si cu o spita rupta. Cei de la aeroporturi nu au grija de nimic. Veneam din Turcia in Romania.

pentru cei care au investit in scule de carbon valoroase, se pare ca trebuie sa cumpere si valiza speciala de carbon-kevlar-otel-beton ! :D

Din punctul meu de vedere, cu trenul este cel mai avantajos sa mergi cand esti cu bicicleta(fireste nu in Ro.).Anul trecut am mers in Salzburg la un concurs cu trenul din Viena...am platit bilet pt.mine,pt.bicicleta(care nu trebuie demontata),dar e recomandat ca la bicicleta sa-ti faci rezervare mai din timp(3 ore inainte) ca e posibil sa nu prinzi niciun loc in vagonul de bitze, si n-am avut treaba ei...nu mi-a fost frica ca va pati ceva...Am gasit-o intacta.

@offtopic

Ai voie cu rucsac ca bagaj de cala ? Sau trebuie sa-ti cumperi o geanta de 500 de lei pentru un singur drum, pentru ca masinariile care transporta bagajul sunt proaste si iti pierd rucsacul ?

pai de ce nu iei rucsacul cu tine in avion ? eu am avut cu mine 2 rucsaci in avion si n-a fost problema.

Am zburat cu o companie low-cost myair.com - loading...

La ei platesti numai 25 euro si ai 18 kg la dispozitie pt material sportiv =))

Conditia era sa ai bine ambalata bicla intr-o cutie si sa-i dezumfli cauciucurile total :eek:

Pai coane, daca te gandesti bine cu wizzair sau blueair ai dreptul la 32 kg la cala.

Asta inseamna ca daca o demontezi si o ambalezi...mai ai loc si de cateva sosete.

Bagajul de cala la operatorii low-cost nu e inclus in bilet, cred ca e vorba de 10 sau 20 euro care se platesc suplimentar.

Bicicleta costa 25 de euro, iar daca ai geanta speciala, poti include in in geanta aceea si alte lucruri.

Asadar nu e mare diferenta, renuntand la bagajul de cala si platind bicicleta, banii sunt cam aceeasi.

Dar nu cred ca vei putea veni cu taxa de bagaj de cala si cu bicicleta in geanta speciala, volumul e cu totul altul. Bicicleta intra la "bagaje speciale" nu pe la check-in obisnuit

Acum cateva zile am calatorit cu turkys airlines, din Bucuresti in Turcia impreuna cu bicicleta. Daca tot bagajul are sub 30 kg nu sunt probleme sau alte taxe suplimentare.