dann

Gravel bike Genesis

Recommended Posts

Salutare. Am nevoie de sfaturi pentru achizitia unui gravel/adventure.

Vreau sa o folosesc la plimbari de recreere, sa pot pune un scaun de copil si sa o pot lua cu mine in concedii sa o folosesc la plimbari pe asfalt sau drumuri forestiere.

Imi place Genesis Croix de Fer, vreau otel, am un cargo si o cursiera, ambele otel si-mi plac foarte mult. Am avut aluminiu mtb si aceeasi cursiera la care am schimbat cadrul cu cel de otel actual. Prefer otel.

Ce parere aveti de Genesis CdF? Eu sunt cam decis pe ea, dar astept sfaturile voastre daca aveti alte pareri, nu ma pricep foarte tare.

Mai jos voi scrie ce variante de CdF am.

Multumesc

Ma voi referi mai jos la modelele 2016, unde sunt reduceri mari. Fara reduceri, mi se par prea scumpe la ce echipari au:

1) CdF 20, echipare Tiagra 4700, 12kg, probabil daca schimb rotile castig cateva sute bune de grame. Initial pretul ar fi 1200lire, acum gasesc sub 900lire, probabil in decembrie va fi intre 700 si 800 lire.

Nu stiu cat de ok e Tiagra 4700, de asemenea destul de grea bita.

2) CdF 30, echipare 105 5800, frane mai bune, dar cu vreo 400 lire in plus. 11.6 kg. Vreau 105, dar pretul e foarte mare si nici nu cred ca va mai scadea foarte mult.

3) iau cadru CdF la 350-400 lire si imi fac eu bita. Probabil as pune 105 5800, roti bune. Cadrul are 3.8kg cu tot cu furca tot de otel. Nu prea stiu cat de mult m-ar costa in plus si cat de mult ma pot apropia de 10kg cu totul, ca sa si merite.

4) iau un cadru CdF 2014 tot nou dar modelul care are furca de carbon. 2.9kg cu totul. Si probabil pot scoate bita la sub 10kg. Am gasit pe la 450 lire. Nu stiu daca e mai ok furca de carbonsau cea de otel la astfel de bita.

Ce parere aveti?

Cotic Escapade? Original are dropuri orizontale pe spate, cam shitty cu apărători; ăsta nou are dropuri verticale. E fain și CdF-ul, părea cam scump când mi-am luat eu Cotic-ul.

Oricum, nu te mai gândi la grame dacă te-ai decis pe oțel, e de porc. Dacă iei cadru separat caută niște roți decente, acolo e diferența cea mai mare.

Si cei de la poison-bike.de au cate ceva intetesant din otel

Daca vrei versatilitate cat mai mare ar fi bine sa alegi un cadru care permite montarea de aparatori, portbagaje. Se pare ca CdF le are ...

Am mai citit si de Cotic si de Poison bikes. O sa mai caut si oferte ale lor, insa cred ca prefer CdF-ul.

Asa e cu greutatea, nu conteaza atat de mult.

Dar cum e Tiagra 4700? E decenta echiparea pe asa o bicicleta? Din ce am citit eu, e bine vazuta.

Varianta 2 si 4 cred ca pica. Ramane 1 si 3. Nu stiu daca se merita sa dau bani in plus sa o construiesc eu. Imi dati un exemplu de roti decente la aceasta categorie?

Eu am citit destule despre Tiagra 4700 inainte sa cumpar bicicleta si acum dupa ce le-am folosit(destul de putin ce-i drept) pot si eu sa aduc cuvinte de lauda. Schmba excelent si dpmdv singurul motiv de a lua 105/ultegra este greutatea, insa nu cred ca merita sute de eur in plus pentru 150-200g.

Eu am citit destule despre Tiagra 4700 inainte sa cumpar bicicleta si acum dupa ce le-am folosit(destul de putin ce-i drept) pot si eu sa aduc cuvinte de lauda. Schmba excelent si dpmdv singurul motiv de a lua 105/ultegra este greutatea, insa nu cred ca merita sute de eur in plus pentru 150-200g.

Sau pt 11v vs 10v. Si invers: 34T vs 32T pinionul mare.

Eu am o Kona Rove 2015, oțel, și sunt foarte încântat de ea. Despre Genesis din auzite știu doar de bine, dar mi se par mai scumpe.

Kona Rove ar fi a II-a in preferintele mele. Imi place foarte mult. Nu cred insa sa fie mult mai ieftina.

Intradevar Genesis, fara reduceri sunt absurd de scumpe. Cred ca iesi mai ieftin sa o construiesti decat un CdF cu 105 si roti deloc grozave, la 1700 lire.

Dar un CdF cu tiagra la 800-900 euro mi se pare rezonabil. Tot cam pe acolo a fost si Kona? Si ce echipare?

Eu Kona am luat-o de pe dirtbike la mâna a doua, cu vreo 2700 de lei parcă, echipare 100% stock. Am pus între timp niște roți calumea, ușoare și tubeless, am schimbat etrierele cu unele cablu-hidraulice și am pus portbagaje pe ea. În total se apropie de 1000 de euro.

Ce-i drept că în echiparea stock are deraior spate Sram X9 type 2 care e excelent și manete Apex care sunt OK.

Inclin sa-mi iau cadru si sa o construiesc apoi eu. Chiar daca ies ceva mai scump. Mi-e ca dupa ce o cumpar, o sa vreau sa schimb roti sau mai stiu eu ce si tot acolo ajung la pret.

O sa-mi pun target ca pana la sfarsit de decembrie sa ruleze :)

Pai de ce sa ruleze pana la sfarsit de decembrie, ai rabdare si vaneaza reducerile de-a lungul iernii, o pui cap la cap si sa ruleze la primavara! :)

Da asa este. Nu am urmarit niciodata pretul pieselor. In decembrie ianuarie ar fi cele mai mari reduceri?

La biciclete și alte articole de vară cam asta e regula.

Voi urmarii reducerile dar, ca sa-mi fac o idee, ma puteti ajuta cu sfaturi privind groupset-ul si rotile?
Daca o construiesc eu, voi merge pe 2x11, altfel, daca m-as decide pe un 2x10, probabil ca nu se justifica banii dati in plus fata de un CdF 20 cu Tiagra 4700.

Dupa unele cautarri, probabil ca o solutie ar fi shimano 105 hydraulic disc brake. E mai scump decat ma asteptam, de fapt e echiparea de pe CdF 30. Isi merita banii echiparea? (am gasit pe la 450 lire momentan, sper mai ieftine in iarna)

Mai exista alte solutii, dar nu mai scumpe?

La roti, inca nu am idee.

Manetele 105 hydro sunt cu o generație în urmă față de cele mecanice, nu m-aș complica. Roți poți să-ți faci pe actionsports.

si ce as putea face? iau o echipare 105, apoi iau ceva frane mecanice pe disc? nu mi-e foarte clar.

Poti lua 105 cu orice frana mecanica pe disc pt sosea. Atentie la pt sosea - nu se potrivesc cele de MTB cu manete de sosea. Ca frane mecanice pe disc - https://www.sram.com/avid/products/bb7-road-mechanical-disc-brake

Roti poti face la www.bikestacja.pl . Eu mi-am facut la ei si sunt multumit. Au preturi la cel putin 2/3 fata de actionsports. Vorbesti pe mail cu ei - eventual iti fac recomandari in functie si de ce au la oferta atunci.

Ionut.

Nu arunca banii pe frâne pe disc mecanice. Ori full hidraulic, ori TRP sau similar, cu acționare mecanică dar etrier hidraulic.

Ce avantaj au cele cu acționare pe cablu e că poți pune manete de frână pe top - mie îmi plac mult și nu aș renunța la ele, mai ales pt naveta.

Uitandu-ma pe variante, cred ca as alege o echipare shimano 105 5800 + frane cu actionare mecanica si etrier hidraulic, probabil TRP HY/RD.
Daca estimez bine reducerile, voi lua cadrul la 400euro, franele la 200euro si, daca excludem groupset-ul si rotile, restul m-ar mai costa spre 150euro. Adica vreo 750euro total, fara groupset si roti.

Si-mi dau seama ca, undeva la 850euro pot lua un CdF 20, cu toate acestea + un tiagra 4700 + roti. Chiar daca imi voi schimba rotile, daca intradevar gasesc la pretul asta, mai bine o iau cu totul si vad eu dupa ce mai fac.

Asta o sa decid in decembrie, cand o sa vad reducerile.

O mare problema pentru mine este marimea cadrului. Sunt intre S(54) si M(56).

Masurat de mine am: inseam 82.5, height 178.5, trunk 66, forearm 34, arm 63, thigh 59, lower leg 52, sternal notch 145.

La aceste date, pe competitive cyclist imi da undeva spre marime 55, cu top tube intre 54 si 55. Pe diferite calculatoare ies de asemenea undeva intre.

Ce parere aveti, care ar fi mai buna pentru mine?

Geometria de la CdF este aici:  http://www.genesisbikes.co.uk/bikes/adventure/adventure/croix-de-fer/croix-de-fer-20

Eu am o cursiera cu TT paralel cu solul, de dimensiuni: ST(C-T) 55, TT 55, HT 13.5 si reach si stack poate nu masurate exact de 42 respectiv 55. Si am o pipa lunga, de 12.5.

Mi se pare mare de mine, m-as simti mai confortabil daca ar fi vreo 4cm mai scurta.

Deci teoretic 54 ar trebui sa-mi fie buna, dar nu-mi dau seama de geometrie, cat de mult difera.

Ce ciudate mărimi... Mi se pare că M ăla e defapt un L după capul meu. Mi se pare foarte lung. Cred că cu un ghidon compact, la înălțimea ta, ar fi OK.

Eu am 172 și la Kona am cadru de 52, dar e parcă mai bine proporționat, nu e așa lung cum pare a fi Genesis-ul, cel puțin după tabel, că de dat nu m-am dat pe el.

Am comandat un cadru CdF marimea M, dar ajunge abia la sfarsit de decembrie sau inceput de ianuarie.

As dori acum in decembrie sa cumpar un groupset complet (105 sau ultegra) si frane (TRP HY/RD sau Spyre). Am cam renuntat la ideea de un groupset complet hydraulic de la shimano, desi cred ca nu ajunge cu mult mai scump.

Ce parere aveti, la o astfel de bicicleta, folosita pentru plimbari prin natura, se merita ultegra sau nu are rost sa dau banii in plus?

Astept ofertele din decembrie, poate pana la craciun sa se mai ieftineasca, deocamdata un 105 e pe la 400 euro iar un ultegra e pe la 600 euro. Daca aveti solutii de site-uri cu preturi mai ok, momentan cele mai bune preturi le-am gasit pe wiggle.co.uk.

Legat de frane, nu ma pot decide intre cele 2 (hy/rd sau spyre). Aveti sugestii pentru alta varianta?

Multumesc.

Daca vrei hidraulice si ai 600 de euro - s-ar putea sa te incadrezi din bucati. 

Manaete 685 & si franele 785 ~400 de euro (ii vazusem pentru o zi si la 370 pe bike-components da' nu mai sunt)

Restul pui 105 ca nu e mare diferenta - schimbator, lant, pinioane, BB, Ia-ti angrenaj 50-34 si caseta 11-32 cu schimbator cu cusca medie. Il poti duce pana la 11-36 (sau ia-ti din start 11-36 de la https://www.sram.com/sram/road/products/pg-1170-cassette)

Apropo - au aparut si seria 105 hidraulice care sunt mai ieftine - https://www.merlincycles.com/shimano-105-5800-disc-brake-groupset-89849.html (e ales la intamplare site-ul...dar intra in 600 de eur cat e ultegra.) Si eu as da ultegra pe hidraulice...

Inscriete la newslettere la toate site-urile de specialitate  (uita-te la aria http://www.ciclism.ro/forums/forum/149-comenzi-şi-magazine-online/ si ia-le pe toate la rand). Vezi ca cei de la canyon au reduceri serioase..daca nimeresti pe ce au ei e bine.

Cele hidraulice din seria 105, ST-RS505 si RS505, nu-mi plac deloc cu arata. Cele de ultegra, ST-RS685 si RS805 (flat mount, cred ca asta mi-ar trebui, dar nu ma pricep prea bine) arata mai ok.

Dar nu stiu daca pentru o asemenea bicicleta e atat de importanta sa fie frana asa de buna, sau m-ar ajuta modlaritatea atat de mult?

Acum merg pe o cursiera cu frame slabute de campa veloce si da, nu franeaza grozav, dar m-am adaptat fara probleme la ea.

Ce pierd la un ST-RS685 si RS805, vs un 105 sau ultegra cu frane TRP mecanice sau semihidraulice?

De castigat castig la forta franare si modularitate. Pierderile sunt atat de mari?

ca si pret, un ultegra groupset hidraulic e cam la fel cu un ultegra groupset + TRP semihidraulice, poate mai castig ceva daca vand apoi clestii. Dar nu e diferenta mare oricum.