dann

Gravel bike Genesis

Recommended Posts

Problema se pune - parerea mea - iti permiti hidraulice, atunci ia-ti. Pierzi metri la franare si comoditate..dar mai ales metri la franare. Un test,,nu neaparat relevant - e cel de jos, De ce zic ca nu e relevant - pentru ca amandoi aveau mainile in hoods, jos. Diferenta mare mi se pare in momentul in care esti cu mainile puse sus, pe ele, si vrei sa franezi. Mie unul nu imi iese foarte bine pe franele de cursiera..dar pe hidraulice nu e diferenta mare unde esti pozitionat cu mainile.

(Ca nota - am avut frane mecanice bune, ultegra 6800 si hidraulice RS 685. Am ramas la 685 chit ca sunt mai scumpe. Mi se par incomparabil mai bune..aproape de MTB. Frane mecanice cu disc am abut pe MTB dar erau niste tristeti..si proaste rau..probabil ca era franele proaste - niste promax-uri parca)

Ok, aici se compara frane pe disc cu cele pe janta. Ma gandesc totusi ca frane pe disc cu actionare pe cablu sunt peste franele cu clesti. Deci diferenta nu e la fel mare.

Cum ti s-a parut ca si shifter diferenta intre ultegra 6800 si RS685?

Eu pe Kona am niște Ashima PCD, sunt ca și TRP HyRd ca idee. Înainte am avut ceva disc mecanic și îți spun sigur că diferența e imensă.

Ce avantaj ar mai fi dacă pui manete cu cablu (chiar dacă pui etriere hidraulice) e că poți pune manete de frână inline, pe top, ca să poți frâna și când mergi cu mâinile sus pe ghidon. Eu cum folosesc bicicleta predominant la naveta îmi sunt foarte utile.

• Upvote 1

1 hour ago, dann said:

Cum ti s-a parut ca si shifter diferenta intre ultegra 6800 si RS685?

Ca shifter nu e nici o diferenta - sau cel putin eu nu am sesizat-o, RS685 e e din gama ultegra - teoretic e cel putin la fel de buna. Practic nu imi dau seama de diferente. Schimba la fel de bine amandoua. Chiar rs685 mi-e un mic mai comod - dar eu am mainile mai mari

Asta ar fi cadrul comandat:

http://www.genesisbikes.co.uk/bikes/adventure/adventure/croix-de-fer/croix-de-fer-fs

Nu-mi dau seama si nici nu scrie niciunde ce prindere am nevoie. Raspunsul celor de la care iau cadrul a fost:

You want IS calipers, not flat mount

Deci, eu sunt nelamurit. Se poate sa nu se potriveasca? La ce trebuie sa fiu atent?

As fi tentat poate de hidraulice, dar e important sa mai scada din pret. O alta varianta ar fi 105 si Trp hy-rd. O sa urmaresc ofertele.

Trebuie etriere PM, nu Flat Mount, cam ca aici. Eu am groupset-ul ăsta de aproape 2 ani, nu văd niciun dezavantaj față de cele mecanice/hibride.

E poate mai greu de vândut, 6800 se potrivește și pe cursiere cu frâne pe jantă.

Exista adaptori IS la PM si invers. Poti sa iti iei ce e ma ieftin..Google is to pm adaptors si o sa vezi. ( sunt pe mobil si e mai complicat cu copy paste)

Nu prea văd sensul postului tău. Jumătate e evident, jumătate greșit.

Datele problemei:

- cadru și furcă IS

- 2 tipuri de etriere: PM, Flat Mount (IS nu se mai fabrică)

- există doar adaptor de la IS (cadru/furcă) la PM (etrier)

Concluzia:

- exercițiu pentru cititor

Uneori e mai bine sa tac si sa ma culc..cum era si cand am scris postul ala..deci..mai bine taceam.

Salut,eu detin un Genesis Element x20 si sunt foarte multumita de ea,si o folosesc mereu,nu o tin sa ma duc la piata cum spuneau unii prietenii :)), o folosesc la munte, pe Muntii Bucegi si Baiului...am fost si la Constanta cu ea..Eu zic ca merita orice ban din gama Genesis. E doar parerea mea. peace. 4d71bd50014bc473c1325f946ca48323.jpg

Pana acum am cadrul, echipare shimano 105 si trp spyre.
Legat de roti, vreau roti bune, late, sa fie rezistente si daca se poate si usoare.

Din cele cautate de mine, la jante as prefera Hed Belgium+, sau Stan's Notubes ZTR Grail sau Ryde Pulse Comp Disc(recomandata, mie nu prea-mi place) .
Variantele 2 si 3 le pot lua de la actionsports sau cyclemaster. Pentru Hed Belgium+, e mai complicat (si ceva mai scump), trebuie sa le iau eu si sa gasesc pe cineva care sa mi le faca.

Ce parere aveti? Cat e de important cine face rotile? Ar fi vreun atelier care sa faca rotile cu jantele (sau toate piesele) aduse de mine? (cyclemaster nu accepta). 

La butuci, la fel nu prea stiu ce sa aleg. Ar fi varianta dt swiss (350 sau 240), dar pentru QR, nu au decat cu caseta de MTB. Ar mai fi ceva cost in plus, apoi greu cu intretinerea, nu cred sa existe in Timisoara cineva sa aibe tool-ul de la ei.

Ar mai fi Hope Pro4. Novatec? Sfaturi ? :) 
Multumesc.