mumus

Atas bicicleta

Recommended Posts

Am un mtb si am gasit un atas, un trek, seamana cu un bmx de copii, care as vrea sa il pun dupa bicicleta, ca remorca, copilul pe trek va putea da la pedale, are ghidon fix, diseara mergem sa il vedem, probam.

Fetita are aproape 5 ani.

Intrebarea mea este urmatoarea: A avut cineva de pe aici asa ceva? Le place copiilor? E ok de tractat?

Se prinde de tija de sa.

Am probat atasul, fetitei ii place, dar nu dadea la pedale deloc :)))  sa nu zic ca nu pot tine linia dreapta,  deoarece copilul nu isi tine inca echilibrul.  Acum a contribuit mult si ca nimic nu era strans si atasul se balanganea mult.   La sistemul de prindere pur si simplu se infige in tija de sa si se strange, nu are rulment sau ceva interesant, doar o camasa de plastic, dilema mea este urmatoarea: Daca strang prinderea bine pe tija de sa, sa nu mai aibe joc, cum o sa mai virez?   Ca la un alt anunt pe olx, ala de 600 ron, tot trek, vad ca dupa prinderea de saua biciletei tractatoare, are o balama, (daca am vazut bine) si mi se pare logic sa aibe,  pe cand asta cu 300 nu are balama, se prinde direct de tija si pa.  Si nu pare sa lipseasca v reo piesa.

Aia cu 600 este Merida.  Vanzatorul spune ca a  mai avut la vanzare asa ceva, si tot fara balama erau, ca cica sunt fixe, si ca nu poti intoarce in loc mic, dar in loc mare oare poti?

Ah, ce dezamagire. Imi inchipuiam un atas ca la motocicleta, lateral.

Nu stiu man, n-am incercat. Dar ideea e misto.

Nu as vrea sa arunc 300 lei pe geam pe o incercare...

Fara o articulatie, nici vorba sa mearga. O sa te blocheze. Probabil ca se va roti pe tija de sa, dar asata iti va zgiria tija si n-o sa-ti placa. Eu as lua modelul superior, chiar daca e mai scump. Daca chiar ai nevoie, ia-l pe cel mai bun.

Atunci mai astept, pana gasesc ceva rezonabil ca pret, cu articulatie. Desi  fica mea era super incantata. :(  

Pardon, cu timiditate:

Da' de făcut, adaptat o articulaţie?

(Din piese separate - ţevi, ax, rulmenţi. Dintr-o pedală. Ceva recuperat dintr-un cadru bulit. Amortizor de spate din tîrg. Chiar o... balama groasă. Pivoţi auto...).

E, improvizaţie poate-ar fi fost în stilul "leag-o cu sîrmă"...

Mă refeream la folosirea unor piese care oricum rezistă la solicitările respective, adaptarea ar fi constat în asamblarea lor, la fel de solidă şi asta. În definitiv, şi cuplajele de la astea "de fabrică" sînt tot nişte "fiare" manufacturate (de multe ori, chiar cu mai puţină grijă decît unele "domestice"). La mintea mea, simplul fapt că există (produse şi vîndute) cuplaje fixe pentru aşa ceva îmi declanşează "alarma de buba la creier". Parcă se roagă să le rupi, cu "marca" lor cu tot...

Şi pe-aici (pe netu' mare nici nu mai zic) parc-au fost ceva povestiri de-ale celor care şi-au făcut personal remorci articulate şi le-au f...recat după aia mult şi bine. Uite, îmi pare rău că stăm aşa departe, altfel, cu mult drag, făceam o chestie din asta şi ţi-o prezentam la probă...

Gata. Nu vreau să supăr pe nimeni... (Probabil că am scris şi din ciuda mea de a vedea cum, tot mai mult, oamenii (nu mă refer la tine, aici) se reped să cumpere orice, orice bucăţică de... ceva, fără să încerce mai întîi variante proprii).

De oricare ve(ţ)i folosi - distracţie plăcută!

Nu e cu suparare, din contra!

Am mai citit si vorbit cu unu altul, si cica acest model asa este, are o bucse din plastic, care am vazut-o si eu, care vine sub prinderea de la tija de sa, si acolo nu trebuie strans la maxim, sa poata sa vireze bicla, cred ca o cumpar, si daca nu e ok adaptez ceva :) sa fie impacat si @cpke :))

In cel mai rau caz, sa nu imi strice tija de sa actuala, care e ptr mine o bucatica de arta, iau una de tavaleala cu o sa mai ieftina si gata :)

Si pot sa mai sudez de prinderea actuala un rulment, si tija de sa sa o trec prin rulment, si rulmentul ar asigura virajul, conditia fiind sa intre tija de sa foarte fix in interiorul rulmentului.

Îhî... Mulţam!

Dar... sudat + rulment + ditai găuroiu' cît pentru ţava de şa? Nu pare cam... monstruos?

Eu mă refeream la un ansamblu de 2-3 piese, îmbinate demontabil:

- un colier pe ţava de şa (fie gen ţilindru secţionat şi cu "urechi" pe o generatoare, fie chiar un colier pentru prins ţevi de perete, că astea au deja şurub);

- articulaţia propriu-zisă (aici era de cercetat exact ce să fie - şi chiar am văzut balamale foarte solide, plate, de felul celor de la uşile unor maşini);

- prinderea de remorcă (cu ceva noroc, un şurub şi-atît). La o adică, vreo bucată de platbandă cu două găuri, pentru schimbat planul prinderilor.

Acuma, din ce zici, poate că aghiuţă nu-i chiar aşa de întunecos şi mere bine-mersi cum e deja. Dacă axul pe care parcă-l zăresc în poză în urechile ţevii remorcii e solid, stabil (ca să aibă ataşul libertate verticală) şi nu-şi lărgeşte găurile din table, poate că plasticul de sub şa chiar funcţionează ca o bucşă, cu alunecare suficientă. Eventual adunate alte bucăţi de plastice (polietilenă, polipropilenă) pentru cînd se toceşte ăsta, sau ceva suprafeţe de teflon; e pe probatelea.

Baftă!

Am decis sa mai astept, sa cumpar unu care are deja acest mecanism, oricum dimineata deja este rece, si anul acesta nu l-as putea folosi prea des. Poate ar fi functionat, dar prefer ca toate suruburile sa fie stranse bine, ca atasul sa nu se balanseze prea mult. Acum incep sa vanez atasuri :)

Acesta pe care l-am probat, cand viram se inclina periculos de mult.

Mie mi se pare ca te bagi într-o situatie din care dupa aia is curios cum iesi. Asemănător cu rotile ajutătoare de la roata spate. Fetita va invata ca bicicleta merge si daca ea nu da din pedale, se uita dupa fluturasi, întoarce capul peste tot etc. Si oricum, ea se dădea pe bici a ei, de ce nu mentineti asta?

Cand e ea pe bici, nu sunt eu...  Dar cel mai mare motiv este ca as dori sa o duc la gradi cu bicla, si sunt 6.5 km, ea nu are inca 5 ani, nu stie inca pe 2 roti... Marele plus ar fi ca  pot lasa in weekend baiatul de 3 luni la ai mei si ar putea si sotia sa iasa la bicleala, eu cu fetita pe atas, ea cu bicla ei,  ma gandeam la o remorca, dar cu aia nu voi putea merge pe trotuar, sau mult mai greu, Facem naveta zilnic Sacele - Brasov, si retur, din sezonul asta nu a mai ramas mult, dar primavara si vara viitoare as putea renunta la conserva mare parte din timp asa...  Iar pe bicla ei se va da incontinuare prin parc, etc, si sigur la anu' va invata si pe 2 roti.  Din momentul in care invata pe 2 roti, vom merge separat, sau pe atas, ca am vazut ca sunt ok ptr varste destul de mari. Iar cand nu mai trebuie atas la ficamea, atasul va ramane ptr fiumiu, cand va mai creste, stau la casa, am garaj, pod :) am unde depozita una alta, nu ma voi impiedica de ele. Daca nu... exista olx :)  Si de asta vreau sa iau unu calumea, sa nu am probleme. Ca va fi folosit mult. Sper. :))

Sa traiasca olx :) am gasit si ce voiam eu, adica cu ax , ptr viraj :) i-am cerut vanzatorului poza cu prinderea, sa fiu sigur ca e ok :) si o sa o cumpar la risc, ca nu e din oras de la mine.

bravo!
dar botu' șeii tale nu-i puțin cam în jos? ;)