Dan_Bicla

Bucuresti - Constanta

Recommended Posts

Ma gandesc la un drum din bucuresti spre constanta cu plecare in data de 24 septembrie 2016. Traseu prin calarasi cu revenire cu trenul in data de 25.

Viteza medie pe plat de 28-30.

Dati reply va rog. Multumesc

Am făcut ieri drumul de la Bucuresti la Constanța prin Călărași si Murfatlar. Cateva date la cald pentru cei interesati.

Am plecat ca cinci jumatate din casa si am ajuns la zece fara un sfert la destinatie in centrul Constantei.

Este oarecum aglomerat pana la Fundulea (iesirea spre autostrada) dupa care e ok. Drumul are griblura spre Lehliu dar se merge bine.

Nenorocirea e dupa ce te dai jos de pe bac pana la Baneasa. E ceva de cosmar. Cand crezi ca nu mai are cum sa apara o urcare vezi ca esti departe de coama dealului. Demoralizator.

Pe drum tocmai se punea covor asfaltic pe o banda si m-am trezit coborand cu 40 la ora cu o masina venind spre mine. Din fericire te poti urca pe banda in curs de refacere.

Alta nenorocire mai mica e pana la Adamclisi. Nu e chiar ca in prima parte dar e greu.

Dupa Adamclisi traselul e ok ... spre Murfarlar sambata seara nu era foarte circulat. In plus șoseaua e bună.

Final. Pentru cineva neantrenat drumul e infernal. Nu recomand sa il faceti int-o zi. Iar daca vreți sa va cazați, la Baneasa e o pensiune cu 3 margatete. Dupa aia nu am mai gasit nimic.

Sper sa va fie de ajutor. Daca aveti intrebari va rog.

PS. Scuze pt greșeli.. tastez de pe telefon.

• Upvote 4

Felicitari ptr. tura ! Drumul este cel mai scurt pe aceasta ruta dar cu cea mai mare diferenta de nivel... Sunt cateva catarari de cat. 3-a... Bine ca este acea pensiune la iesire din Baneasa ca... in rest trebuie sa circuli in zona pe o raza de 20 km. ;)

Iar daca vreți sa va cazați, la Baneasa e o pensiune cu 3 margatete. Dupa aia nu am mai gasit nimic.

Adica asta este pensiunea din Baneasa (numita Ambasador).

6ZjrxmZc_Ibxi060JLArFoIlPvkI-TxbHgB9fJM9

luqBjt6XXBQC7JuRybXa9nXBPGIMjxsFKO23wvM2

Cel puţin pe site pare foarte tare: http://www.pensiuneaambasador.ro/ro/

Mai exista o pensiune in Adamclisi.

Se numeste se numeşte Trophaeum Traiani si este amplasata chiar pe drumul care merge la monument.

Exteriorul.

j07bNy25leRdE_UINTG6Lj46u_6X3hHu5bw6jMlv

Piscina din curte, unde în luna aprilie se bălăceau doar nişte broaşte.

MN0d8KbHL0H-wxMD0lI4DmzKaxh4vKuo6U98BvUK

Camera în care am dormit,

Mi_RwPJSNX8_3cruMnv-phZKKp3xydnrDqsys6ln

HrQsjsQkHCiWJy3Y8HKWLB5aYIY5Eut1Nhl1af_C

Plus baia care avea dimensiuni mai mult decât generoase.

gbdA3Va_OZYBPUS65dhnGJytyQEW1aKd4cd5FRZk

Sursa fotografiilor de mai sus:

http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/18754-gara-ciulniţa-–-călăraşi-–-ostrov-–-adamclisi-–-medgidia/

Nu in ultimul rand, felicitari pentru tura si multumesc pentru disponibilitate.

• Upvote 1

Daca as fi stiut ca există o pensiune in Adamclisi as fi ramas acolo. Informatiile sunt foarte utile.

Eu multumesc.

@Dan_Bicla

N-ai pentru ce.

Referitor la pensiunea din Adamclisi situatia este putin ciudata, in sensul ca nu are site si nici vreun indicator din drumul national.

Sau cel putin eu n-am gasit nimic.

Cand am stat acolo in aprilie anul asta, unul dintre participantii la tura a facut rost de un nr. de telefon (nu stiu al cui) si asa s-a rezolvat cazarea.

In rest, conditiile de cazare sunt excelente, mancare la fel iar personalul foarte de treaba.

E drept ca este cam scumpa (in aprilie, era 180 Lei camera dubla / noapte, cu mic dejun) insa avand in vedere conditiile oferite si relativa izolare, zic ca merita.

Bafta.

Ca sa nu mai deschid un topic nou. As dori niste sfaturi de la cei care au mai fost la mare pe doua roti. Spre rusinea mea, nu am in palmares acest drum (doar in tinerete dar nu se pune)..Intentionam, eu si sotia, sa facem acest drum (cu tandemul), in doua zile (evident dusul), cred ca duminica pe 3 sept ar fi plecarea. Trebuie sa pregatesc bine tura, daca  gresesc ceva suferim amandoi, si nu vreau sa testez limitele sotiei. Deci ce dileme mai am:

- ruta pana la Calarasi si dupa. Pe Lehliu ar fi nasol dn-ul, pe Fundeni e Budestiul si alte cateva comune de bronzati. Eu am trecut de mai multe ori pe acolo si nu am avut probleme,  dar eram un ciclist banal pe sosea,  cu tandemul cam suntem o atractie, de regula pozitiva, dar la nivelul lor, cine stie. O sa incercam sa dam pedala mai sustinuta prin zonele alea. Iar daca s-ar mai gasi cativa care sa ruleze cu noi pana in Budesti, ar fi si mai bine.

Traseul dupa Calarasi: am facut o data traseul Calarasi-Adamclisi, o tura de tinut minte, ar fi fost mai placuta daca n-ar fi fost facuta cu baietii, cu pulsul n factorial. Tin minte ca se urca in draci,  vad si pe harti cu profilul, pante nu foarte abrupte dar luuuungi, te storc picatura cu picatura. Ca atare am lungi prima etapa, sa trecem de Calarasi cat mai mult si sa ramana mai putin pentru a doua zi, doar ca inteleg ca nu prea sunt posibilitati de cazare unde vrei. Si am ajuns la intrebarea a doua:

- ce pensiuni/similare stiti prin zona, intre Calarasi si Baneasa, eventual cu date de contact. Am citit aici ca in Baneasa ar fi o pensiune, daca Baneasa nu va fi "un pod prea indepartat" pentru prima zi. Depinde si de vreme (caldura, sper ca fara ploaie, si indeosebi cat vant si de unde). In general pe plat rulam cam la 25 la ora, scoatem medie cam 22. Pe urcari sensibil mai incet decat urc singur,  de fapt tandemul e recunoscut pentru dificultatea la urcari. Dar este si un avantaj pentru sotie, ca merge cu puls ca la o plimbare mai vioaie prin parc, 90-110.

- prin Dobrogea cam ce posibilitati de aprovizionare cu de-ale gurii sunt. Din ce am citit sunt cam reduse, desi totusi locuitorii trebuie sa cumpere si ei de undeva.

- daca mai aveti info sau sfaturi utile, le primesc cu placere.

Nu stiu unde ai citit tu ca ar fi nasol DN-ul pe la Lehliu...drumul e foarte bun si dupa Branesti si mai ales dupa Fundulea e pustiu, mai putin in weekend cand tirurile au restrictie pe A2 si circula pe DN3/A.

@ViorelCapruciu, vezi ca de pensiuni zice @gibonu mai sus, dar si aici: http://www.ciclism.ro/forums/topic/18995-bucuresti-constanta-pentru-incepatori/

Sigur ca ar fi de dorit s-o luati pe DN4, via Luica - Manastirea.

Urcari sunt, din fericire dupa Ostrov au fost asfaltate.

@ViorelCapruciu

Gasesti aici

niste detalii despre posibilitatile de cazare existente intre Ostrov si Baneasa.

Bafta si poate la intoarcere ne povestesti si noua cum a fost.

Salut ! Mai pă scurt, plimbarea pe un tandem poate fi chiar plăcută când partenerii au condiție fizică echilibrată și au destui kilometrii parcurși împreună. Efortul în fața vântului de față și  pentru cățărările pe dealurile din traseu se reduce considerabil.

Situația se schimbă dramatic (până la abandon) când pe o biclă grea ”trage” mai mult numai unu din participanți.

Ieri am facut Constanta via Calarasi, au asfatat peste tot, nu mai exista piatra cubica. Mai sunt unele portiuni cu criblura dar se merge ok. Destul de aglomerat, poate si pentru ca a fost duminica, multi oameni mergeau la manastirile din zona.

A fost prima data cand am facut varianta asta si nu imi pare rau, e o zona interesanta, parca te intorci cu 50 de ani in timp acolo, dar pentru alte deplasari spre Constanta in mod cert voi folosi DN3A de acum incolo.