Dan_Bicla

Bucuresti - Constanta

Recommended Posts

Ma gandesc la un drum din bucuresti spre constanta cu plecare in data de 24 septembrie 2016. Traseu prin calarasi cu revenire cu trenul in data de 25.

Viteza medie pe plat de 28-30.

Dati reply va rog. Multumesc

Viteză medie 28-30 km/h...

Ai cursieră și ești foarte bine antrenat, da?

Plat e numai până treci Dunărea, indiferent de rută. După aia sunt dealuri și vânt din față.

Multumesc pentru raspuns. Am cursiera si sunt oarecum antrenat (adica sunt departe de profesionism dar am fost in weekend pana la Targoviste si inapoi, total 160 km). 

Sfaturile sunt foarte utile, multumesc inca o data

80% din traseu il vei parcurge cu vant din fata,asa e in zona aia de obicei,deci 30 km/h e o medie f ambitioasa. Bafta

Multumesc pentru mesaje. Revin cu o mica precizare. Daca este altcineva interesat sa mearga... astept un semn.

PS. Credeam ca scriind aici la sectiunea de planificari se intelege...

E recomandabil sa nu faci drumul singur. 

In caz ca nu mai poti, solutii "de urgenta" pentru a ramane peste noapte gasesti aici.

Experiente similare povestite pe forum:

http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/17378-2409-sau-2-camarazi-4-roti-si-o-noua-tura-spre-mare/

http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/1179-bucuresti-calarasi-mangalia-2mai/

Ce ture lungi ai mai facut anul asta si cam cati km ai in picioare? 

Multumesc Traveller.

In principiu suntem doi. Posibil 3. Asta in cazul in care nu ploua (actiunea se amana sau se contramandeaza).

Raspund la intrebare.. anul acesta am facut un pic peste 3000 de km. Doar ca majoritatea curse scurte. Ma consider incepator.

Tura asta facuta intr-o zi o tot planific si eu. Cand am avut timp n-am avut forma fizica si hotararea necesara, si am abandonat. Acum ma simt in forma dar n-am timp.

In principiu e de facut cand e ziua mai lunga. Nu doar forta picioarelor te face sa o termini cu bine, din cate imi dau seama, ci planificarea atenta si corecta a vitezei de mers, a pauzelor de alimentare si hidratare, starea psihica si si starea tehnica a bicicletei.

Recomand fara jena cate o pauza de 5 minute la fiecare ora, pentru alimentare cu vreo 200 kcal. De baut ceva izotonic, dar fara zahar, cam 500 ml/ora (sau la 2 ore, depinde de temperatura).

E mare lucru sa ai o pozitie bine stabilita pe bicla, incat sa nu suferi de dureri (de fund din cauza seii, de ceafa, de incheieturi). Degeaba te tin picioarele dupa 180 km, daca te rupe saua.

De aia intrebam cate ture lungi ai anul asta la activ. Asta pana la Targoviste e ok, dar e doar plat.

De la Ostrov incolo incepe distractia (deal dupa deal si vant din fata). O tura lunga (180-200 km) cu ceva ascensiune n-ar strica, pe post de pregatire

Sfaturi practice de la un pm caruia pare sa ii pese. Multumesc.

Nu ai chef si timp pentru o tura la Lehliu sâmbăta dimineata? Asta ca antrenament...

Multumesc inca o data.

Chef am, cu timpul nu stau bine :). Eu zic sa lasi Lehliu si sa introduci un pic de catarare in program.

Cu siguranta media de 28-30 nu o sa iasa... E tura de anduranta nu concurs. Cred ca 24-25, ar fi mai rezonabil si daca ar fi pe la Slobo-zia...In rest poti so faci sunt sigur. Succes !

Uite, daca te ajuta: https://www.strava.com/activities/31055433/segments/10097596446

N-am fost singur, am fost cu un prieten din Bucuresti, de fapt, a fost initiativa lui, eu n-as fi facut traseul si sigur n-am sa-l mai fac.

Prefer rute mai "muntoase" (dar ca peisaj, ca de urcare am avut arte si in Dobrogea, din plin).

Pauze  "nefortate" am avut cam tot la doua ore, cea mai lunga a fost, evident, la trecerea Dunarii cu bacul.

Nu regret, dar, cum spuneam, n-o mai fac.

Multumesc, ajuta. Mai ales daca iti mai aduci aminte cum au fost primii 40 de km. Mie mi se pare ca portiunea aia e stramta si, daca imi aduc aminte, drumul nu e chiar bine asfaltat. 

Ma insel?

Prima parte mi s-a parut absolut anosta, n-am retinut nimic din ea. In schimb, imi amintesc mult mai multe despre bucata de drum din Dobrogea, unde era plin de nuci perfect coapte, trebuia sa facem efortusi sa ne abtinem de la a minca nuci tot timpul, ne-ar fi prins noaptea.

Viteza medie pe plat de 28-30.
Cu siguranta media de 28-30 nu o sa iasa

Exprimarea vitezei de multe ori creaza confuzii. Viteza medie normal e din casa in casa si e sensibil mai mica decat viteza "de croaziera", la care se referea initiatorul. 

Da Viorel, ai dreptate. Viteza medie a intregii curse nu o sa fie 28-30. Dar cred ca pana la Călărași poate sa fie...

Multumesc tuturor pentru mesaje. Conteaza sustinerea mai ales in condițiile in care romanii nu au (in general) un spirit de grup.

Faptul ca vreti sa faceti ceva complet dezinteresat pentru comunitatea de ciclisti conteaza.

@@Dan_Bicla... Nu poate fi vorba de "complet dezinteresat" nici in discutii, dar in fapte...

Sunt un adept al turelor lungi de anduranta si la varsta mea inca mai tind spre pragul psihologic, de 500 km/24h... :)

E numai un exemplu recent...

https://www.strava.com/activities/655982660

Sunt un adept al turelor lungi de anduranta

La turele de andutanta trebuie avut mare grija. Efortul epuizant nu este sanatos, ba poate fi chiar periculos pentru sanatate sau chiar viata. Macar turele pregatite foarte bine, executate foarte bine si daca se poate foarte rare.

• Upvote 1

Azi am mers pana la lehliu iar reacțiile sunt urmatoarele:

- vremea e minunata, nu e cald si miroase a toamna

- drumul nu e foarte aglomerat, mai ales dupa fundulea

- e vant de fata mai ales la întoarcere spre bucurești

Recomand o iesire spre lehliu in perioada asta. Desi vântul pe camp chiar se face simtit.

Cei care spuneau ca e nerealist 30 km la ora cu vand din fata aveau, evident, mare dreptate.