Nexus

Monarch RT3 Debon air vs Monarch XX

Recommended Posts

Doresc sa aflu daca a avut cineva aceste 2 amortizoare si cat de moale i s-a parut ca ar fi unul fata de celalalt.Intreb aceasta deoarece am RT3-ul si simt niste diferente in amortizare/rigidizare doar cand amortizorul se afla ori deschis ori inchis.Mai pe scurt mai mult il tin pe modul On sau Off dupa caz.Modul de pedal nu prea ma multumeste.De ex pe o poteca mai accidentata sau un drum cu denivelari mai simt mult mai bine pe modul deschis decat pe modul pedal(pe modul pedal parca ar fi un hardtail si nu prea).Eram curios sa aflu cat de moale e XX-ul pe modul deschis.

La presiune l-ai umflat și unde ții rotița de rebound?

Edited by Traveller

Sag-ul e de 25%.180 psi parca pentru greutatea mea. Daca la asta te-ai referit.Restul n-am inteles nimic din ce ai spus.

Pff, autocorrectu lu peste!

Am vrut sa te intreb de rebound, unde l-ai setat.

Pe poteca accidentata il lasi pe deschis, de ce l-ai lasa pe "pedal"? Nu vrei sa-si faca treaba suspensia?

Poate doar cand pedalezi la deal pe un offroad bine tasata sau pe portiuni de asfalt (plat/urcare) sa dai pe "pedal". 

La deal daca il tin blocat de tot se simte mult mai bine fata de "pedal".Adica am bob la pedal pe cand la total inchis nu am probleme.

Ai Cube AMS de la profil? Cu Monarch XX venit ca echipare standard?

Daca esti multumit de pozitiile on/off care e problema?

"Ignora" pozitia pedal si aia e.

Am Cube AMS la profil dar bicla am facut-o pe componente. :) . Am luat RT3-ul pentru ca citisem pe net ca XX-ul nu ar fi asa de sensibil atunci cand e pe modul on.Eram curios sa vad daca a avut cineva aceste amortizoare,le-a testat pe biciccleta lui si avand acelasi setari care si cum i s-a parut.Pe net erau niste informatii cam vechi.Ma gandeam ca a testat cineva modele mai noi.Poate au schimbat ceva pe acolo cei de la Rockshox.

E adevarat ce ai citit, XX-ul pe deschis nu e asa sensibil. Ai un shock foarte bun, invata sa lucrezi cu el (volume spacers, rebound) si eventual daca tot nu te multumeste il desfaci si te mai joci cu saibele.

• Upvote 1

E adevarat ce ai citit, XX-ul pe deschis nu e asa sensibil. Ai un shock foarte bun, invata sa lucrezi cu el (volume spacers, rebound) si eventual daca tot nu te multumeste il desfaci si te mai joci cu saibele. 

Mie nu mi se pare ca XX-ului ii lipseste sensibilitate neaparat, dar nici nu am un FOX de comparatie. Problema care a vad la Monarch XX e spring rate-ul, si lipsa de suport la pedalare in pante abrupte (pe Drumul Rosu urc cu el blocat). Eu cred ca damperul asa e, si nu vad o mare rezolvare in spacere.

Eu am renuntat la el (garantie) dupa niste probleme cu circuitul de Xloc care lua aer si cele descrise mai sus,  si am comandat un FOX DPS 2017. Ca sa fie treaba buna.