Sign in to follow this  
Adrian Daniel

Recomandare roti 700C

Recommended Posts

Salut!

Am o bicicleta Panasonic cu care merg zilnic, avand butucii iesiti din uz, si nici cu cercurile nu ma pot lauda ca arata bine. La roata fata cercul are si o mica fisura in zona imbinarii. Am tras de ea destul si ar cam fi cazul sa ma orientez la o pereche de roti durabila si de calitate, la un pret cat de cat acceptabil. Initial bicicleta a avut din fabrica jante Araya,cu butuci Shimano Deore DX, dar din pacate nu a ajuns la mine cu aceste roti si nu cred ca voi mai gasi asa ceva pentru a inlocui actualele roti. Avand in vedere nenumaratele marci, modele, preturi, nu imi pot da seama ce ar fi mai bun pentru mine. Ce imi recomandati?

Ar trebui gasita o pereche de roti second in stare buna, cu roata spate care sa aiba o latime acceptabila pentru cadrul tau. Cate pinioane ai? 

Dai date putine. Du-te la emmedue, arata-le bicicleta, spune-le ce vrei si iti vor da ei o solutie

Depinde ce fel de date ar trebui sa dau ca sa fiu indrumat. Lamuriti-ma va rog. De Emmedue si de promtitudinea lor sunt satul. Am fost sa cumpar un angrenaj, le-am aratat modelul, au spus ca nu il au in magazin, dar pot da o comanda. M-am plimbat cred ca o luna de zile pe la magazin, sa intreb in ce stadiu este comanda, telefoane date, de fiecare data imi spuneau ca este pe drum. Cred ca nici macar nu au dat comanda. Pana la urma am renuntat si am gasit ce aveam nevoie pe un magazin online si in doua zile a venit pachetul.

Ar trebui gasita o pereche de roti second in stare buna, cu roata spate care sa aiba o latime acceptabila pentru cadrul tau. Cate pinioane ai? 

Am 7 pinioane, cadrul cred ca este de 60 cm. Este o bicicleta de trekking.

Ma refeream la latimea furcii spate, in care intra roata. La astea moderne e 135 mm, la cele vechi e mai putin. Dar fiind otel se poate "cracana" putin ca sa intre o roata cu butuc pe caseta.

Ma refeream la latimea furcii spate, in care intra roata. La astea moderne e 135 mm, la cele vechi e mai putin. Dar fiind otel se poate "cracana" putin ca sa intre o roata cu butuc pe caseta.

Latimea furcii este fix 135 mm in zona urechilor. Pe spate am roata FiR cu butuc pe caseta.