Bobogiurca

Cea mai avantajoasa varianta de transport din Romania in Germania cu bicicleta

Recommended Posts

Salutare tuturor!

Intentionez sa parcurg traseul Eurovelo 6 de la Passau la Viena si ma intereseaza care este cea mai recomandata cale (atat dpdv al timpului cat si al costurilor) de a ajunge din Bucuresti la Passau? Cu autocarul, avionul sau trenul? De asemenea, cum este mai ok sa ajung in tara de la Viena?

Va multumesc anticipat! ;)

Salut! Eu am in plan acelasi lucru pentru luna iunie. Am de gand sa merg cu masina pana la Viena (tu poti proceda la fel cu trenul), iar de acolo sa iau vaporasul pana la Passau, de unde ma intorc la masina pe bicicleta. E adevarat ca nu am habar cat costa, dar consider ca placerea calatoritului variat merita ceva diferenta de cost :)

Cel mai ieftin, din ce facusem eu calcule, este sa mergi cu masina, dar plina. Astfel se imparte costul transportului.

A doua varianta, este autocarul. Pana la Viena mergi cu autocar apoi compania transfera pasagerii care merg in Passau, intr-un microbuz. Asta este mai ok pt ca ai transport direct Romania-Passau.

Mai este varianta CFR. Cu bilet dus intors Bucuresti Viena Bucuresti. Din Viena iei tren spre Passau, care costa vro 20 de euro cu tot cu bicicleta.

Avem colegi care au facut toate aceste variante. Asteptam sa isi spuna parerea.

• Upvote 1

Daca mai ajuta pe cineva cu ceva, pentru aceasta ruta va pot recomanda o pensiune cu parcare ieftina in Passau, in cazul in care vreti sa va lasati masina acolo, 2 euro pe zi. In schimb pentru tren de la Viena la Passau am platit 42 de euro de persoana, nu am gasit nici o varianta de 20 de euro.

M-am interesat la CFR, nu se pate calatori cu bicicleta in tren pana la Viena :|

Cu Atlassib se poate, dar bicla trebuie demontata (roti, ghidon intors, pedale) si pusa intr o cutie. Speram sa o pot impacheta bine intr-o folie si sa fie pusa in remorca speciala pentru bagaje...

@Bobogiurca  Am fost azi si eu pe la altlassib si la aeroport.La aeroport cica poti sa mergi cu bicla daca o infoliezi sau ai o husa.Tot spre Germania tot Dunarea :)

On 10.12.2016 at 5:50 PM, Bobogiurca said:

m am interesat la cfr, nu se pate calatori cu bicicleta in tren pana la viena :|

cu atlassibul se poate, dar bicla trebuie demontata (roti, ghidon intors, pedale) si pusa intr o cutie. speram sa o pot impacheta bine intr o folie si sa fie pusa in remorca speciala pt bagaje...

Normal, cei de la casă asta îți spun, căci „trenul nu este dotat cu vagon pentru biciclete”.

Dacă te duci cu ea direct la tren și îi scoți cel puțin roata față și îi spui că o pui în cabina în care dormi/dormiți, o să fie ok.

Nu ești deloc primul și nici ultimul. Nici noi nu am fost pionieri, dar am mers în ultimii 4 ani cu acel tren București-Viena și retur....

• Upvote 1

Atunci e bine. Pana la urma, cred ca voi alege aceasta varianta, e cea mai la indemana.

Pentrut bicla ai platit ceva in plus? Sau e considerat bagaj? Merci pentru informatii ;)