Sign in to follow this  
tassquick

Prima tura mai lunga

Recommended Posts

Salut,

Am nevoie de o mana de ajutor din partea voastra. 

Doresc sa fac o tura mai lunga, de ~ 50km. Pana acum am facut cel mai mult 30 de km pe zi, 15 si 15, cat am facut naveta vara asta.

Mi-am planificat putin traseul. Asa cum am zis, distanta este de 50 de km. Ideea este sa fie o simpla plimbare de weekend, programata pentru duminica, daca vremea este buna.

Traseul este tip circuit, plat, fara urcari/coborari. O sa merg mai mult pe drumuri comunale si judetene. O sa am si 7 km de europeana, dar asta e, m-am obisnuit cu masinile de mare tonaj pe langa mine.

Maine, sambata, o sa fac o verificare generala a bicicletei, iar duminica cand voi pleca o sa trec pe la o benzinarie sa verific presiunea la roti. Kit de pana si pompa nu o sa car dupa mine. Distanta nu este asa mare, oricand poate sa vina cineva dupa mine in caz de probleme.

Ceva sfaturi, lucruri folositoare de stiut?

Pe ce traseu vrei sa mergi?

Nu trebuie sa mergi la benzinarie ca sa verifici presiunea in roti, umfla-le bine cu pompa.

Ce bicicleta ai?

50 km se parcurg usor in ritmul lejer de naveta.

Pe ce traseu vrei sa mergi?

Nu trebuie sa mergi la benzinarie ca sa verifici presiunea in roti, umfla-le bine cu pompa.

Ce bicicleta ai?

50 km se parcurg usor in ritmul lejer de naveta.

Traseul l-am mentionat in prima postare, ce am omis?

Bicicleta este asta

Sa-ti iei un bidon cu apa.

Nu plec la drum fara apa, ceva gustari, telefon incarcat, bani de rezerva.

Traseul l-am mentionat in prima postare, ce am omis?

Ai omis traseul concret, adica de unde pleci si pana unde ajungi.

Asta in ideea ca ai fi putut primi niste sugestii utile referitor la traseul alea [ce-ar fi de vazut, unde gasesti o carciuma sa bei ceva, etc]

Ca sugestie, pe viitor ar fi bine sa ai la tine o camera si un kit de pana [petice, lipici, leviere].

Il loc sa astepti sa vina cineva sa te culeaga cu masina de pe drum, rezolvi tu pana si continui alergarea.

In rest, bafta pe traseu si poate ne spui si noua cum a fost.

Nu am pus traseul concret pentru ca locuiesc in provincie.

Acum am observat ca la profil este trecut Bucuresti, imi pare rau, am omis sa modific

Traseul nu are cine stie ce lucruri importante de vazut, il fac pentru ca vreau sa mai ies putin cu bicicleta, cat mai tine vremea. 

LE: Daca tine vremea cu mine si o sa fie fain traseul, o sa va spun cu placere cum a decurs iesirea. :)

PAi tocmai ca sa iesi cu bicicleta si sa iti placa, mergi si tu pe judetene mai ferite de trafic, catre Siret, nu catre Focsani.

Traficul pe europeanul ala e ingrozitor, nu mai simti nici o relaxare.

Asa este, ai dreptate, traficul pe europeana e naspa, o sa renunt la ea.

Cat despre traseu, partea despre care imi zici tu, spre Siret, este facuta. Acolo nu am facut doar drumurile care nu sunt asfaltate, nu imi permite bicicleta.

Aceeasi bicicleta ca a ta...duce mult peste 100 km fara probleme...dar kit de remediat penele si 2 camere sunt indispensabile pentru tute de peste 150km. Ce activitati mai ai? Ce trasee?495595e34a93d3aeff8f0c796a5111fa.jpg

Trimis de pe al meu GT-I9060I folosind Tapatalk