Sign in to follow this  
h3x0r

SID XX 2015 - small bump sensitivity

Recommended Posts

Buna ziua,

Am pe bike un SID XX 2015 29er, si in general sunt multumit de ea, insa am niste situatii pe care as vrea sa stiu daca pot sa le previn din setari.

Terenurile cu denivelari mici si dese (urmele de tractor), sau un drum pietruit in coborare (Iezer), la o viteza de 20-30Km/h, propaga vibratii in ghidon , si chiar amorteli ale degetelor.

Sag-ul e undeva la 25% si Reboundul la jumatatea reglajului intre rapid si lent.

Pot seta reboundul altfel incat sa evit situatiile date?

Multumesc,

Mihai

O sa fac un service, dar ceva imi zice ca- I de la damper. Am un Fox DPS pe spate e o diferenta mare in amortizarea pe denivelari mici. Tura de iezer a fost in iulie, si bike-ul nu are multi km.

Pai pentru Reba e super upgrade.

Si pentru SID cred ca ar trebui sa fie, doar ca incerc sa cantaresc varianta tunarii vs un Fox Float 32 2017 Stepcast.

Daca nu o vand la pret bun, aleg varianta 2.

Eu am SID XX xloc. Se renunta la tot cartusul si primesc un reglaj de compresie?

Banuiesc ca low speed?

Păi nu prea, că Reba și Sid (excluzând World Cup-urile și modelul 2017) sunt cam la fel. La Sid ai "upgrade" niște bucșe mai scurte și mai păcătoase, plus cartușul la XX cu blocaj hidraulic care e fix pix, pe compresie e tot cu port; abia la RCT3 aveai circuit cu shim-uri.

Pachetul de la Novyparts conține cartușul de compresie și un piston de aer care mărește volumul camerei negative. Reglajul e pentru LSC, pentru HSC poți umbla la shim-uri.

Dacă e de unde, ia Fox; interesează-te și cât costă un service de rutină.

Stiu ca ajung la sapa de lemn la service-ul anual cu Fox fata spate, asta stiam de cand am facut bike-ul.Ajung la 200e service complet.

Nu ma prind la ce upgrade te referi cu bucsele.

Montajul ti l-au facut ei?

Problema cu service-ul e ca SID cere mai des service, cam si la jumatatea sezonului, deci nu stiu ce sa zic, posibil sa ajung la aceleasi costuri.

Uite cum lucreaza dracia, te doare capul:

http://reviews.mtbr.com/fox-32-step-cast-fork

Fă-i un service la lower (şi la pistonul de aer), îi treabă de juma' de oră cu tot cu pauza de ţigară/cola/cafea/bere...

SID-urile (şi nu numai) au foarte puţin ulei în lower, căte 5ml... noroc că îmbibarea bureţilor nu îi inclusă în aceşti 5ml ;))

Din păcate se doresc furci uşoare, indiferent ce se sacrifică pentru a se obţine asta... :(

Eu aş prefera ca furca să fie cu juma' de kg mai grea, dar să aibă căte 50ml de ulei în lower şi ulei în camera de aer.

• Upvote 3

Da, deja imi freaca a uscat dust wiperele.

Ii tot dau cu ulei siliconic dar nu tine. :)

Ce am remarcat la furcile RS de XC este ca au o frecare relativ mare dintre brate si bucsi (fata de alte furci testate de mine: Manitou, Magura, Fox).

Cu alte cuvinte bucsile sunt foarte fixe pe brate. Asta e bine ca nu face joc, insa compromite sensibilitatea la socurile mici.

Salut! Dupa servisarea furcii trebuie sa aerisesc Xloc-ul? Multumesc!

Din ce stiu nu. La mine functioneaza perfect dupa 2 ani si nu a fost aerisit.

Exista la Novyparts un set de bucse superioare si wipere cu teflon, ar trebui sa fie perfecte in combinatie cu damperul tunat.:)

h3xOr am  un Scott Spark 940,ar merge sa schimb Fox-ul evolution cu o Reba de 120?