Recommended Posts

Le roi est mort. Vive le roi!

Episodul 1: Frunza verde bat. N-ai de lucru? Fa-ti.

Cumva intelegand femeile pe care le-am auzit spunand "parca m-am plictisit, as vrea sa-mi fac ceva la par", am ajuns sa-mi pun problema sa imi pun si eu un dropbar (si manete de sosea) pe strutocamila mea. Ce-am fost si ce-am ajuns...

Initial m-am gandit la ceva second Shimano pe 9, dupa asta la avioane gen Shimergo (tot pe 9, cu manete Campagnolo pe 10/11 si schimbator spate Shimano de MTB pe 9), dar cam toate planurile ma duceau in final ori la concluzia ca e prea complicat, ori ca e prea scump. Pana cand, intr-o seara, am primit un mail dragalas de la RCZBikeShop cu o oferta la manete Ultegra ST-6603 (de generatie mai veche, dar NOS) la 30 de euro perechea. Plus 5 euro transport. Am zis ca e prea buna oferta sa o refuz si le-am comandat imediat. Urma o lunga asteptare (trei saptamani, mai exact), dar timp era, nu ma grabeam nicaieri.

De aici incolo am inceput sa oftez incet-incet. Alt schimbator spate (eram pe SRAM), alte pinioane (ca eram pe 9), alt lant, alte frane (ca astea V-brake nu se mai pupau cu STI-urile), alt ghidon (logic), alta pipa (eram pe 25.4 mm)... incepea sa se complice treaba. Am vanat niste reduceri de la PlanetX si Wiggle si am adunat majoritatea pieselor.

Vin piesele, incep sa ma joc cu ele, chit ca manetele erau inca la mama lor. Descopar ca mini v-brake-urile pe care le-am comandat (Tektro 926AL), la un pret foarte bun ce-i drept, de pe PlanetX, sunt niste jeguri ordinare. No, ce ma fac? Manetele pe care le-am comandat nu sunt compatibile cu alte modele de mini-v...

Nervi. Imprecații. Sudălmi. Ma reprofilez, voi incerca niste cantilevers. Avid Shorty 4 sa fie, le prind si pe astea mai ieftinute pe ChainReactionCycles, vad eu ce-o fi... intre timp ajung toate piesele, mai putin manetele. Nerabdare mare... aveam aproape tot ce trebuie.

Episodul 2: Ceasu' rau, pisica 13.

Duminica dupamasa. In cateva zile imi sosesc manetele. Bucurie mare, hai sa ies la o tura cu un amic soselist (fost ciclist de velodrom, om cu experienta). Ne facem de cap pe-aici prin zona, iar dupa 60-70 km de fugareala, cand nu mai aveam decat vreo 10 pana acasa, da strechea-n noi.

Giratoriu mare, masini putine, intra una incet si departe din stanga, ma gandesc ca ma pot baga. Dupa 2 secunde ma gandesc ca mai bine sa nu ma bag, asa ca franez. Eram la trena, colegul era la 10 centimetri de mine, eu franam, el se ridicase in picioare sa accelereze. Restul e cancan.

El cade usor pe partea stanga, nu inainte de a-mi agata roata spate. Eu raman pe bicicleta, dar daunele sunt majore: roata mea spate facuta taco, roata lui fata are o spita smulsa din butuc, maneta lui stanga e kaputt, cusca schimbatorului meu spate e indoita. Din fericire scapa doar cu o julitura minora pe genunchi, dar dureaza ceva pana ne repunem bicicletele pe picioare. Ajungem si acasa, moment in care realizez ca roata mea spate nu mai poate fi recuperata - janta era deformata major, iar ca sa o corectez "din spite" ar fi trebuit sa tensionez absurd de mult spitele de pe partea cu pinioanele.

Asta e, avea valoare sentimentala, dar trebuie sa renunt la ea - mai putin la butuc, pe care il dau jos de pe spite si il pun deoparte. Ii va veni si lui vremea...

Episodul 3: Toate-s vechi si noua toate.

Evident, imi trebuie alta roata. Dar deja am facut o gaura in buget, asa ca e timpul sa mai reciclam una-alta. Cum trimisesem la Cluj roata spate Mavic Aksium pe care am avut-o initial pe bicicleta si inca statea nefolosita, aranjez cu tata sa reintru in posesia ei. Si, daca tot suntem la capitolul reciclat, sa reintru si in posesia altor piese care ramasesera nefolosite pe-acasa. Dar cum erau alte treburi de rezolvat intre timp (printre care si o nunta pe care nu o puteam rata), mai trebuia sa astept. Inca o saptamana pe tusa... dar n-am incotro.

Intre timp imi sosesc si manetele, ma uit cu jind la ele, le ating... eram foarte incantat de ele. Da, nu aveau ele cabluri ascunse ca astea moderne, dar imi placea cum se simt. Pana una alta vin acasa, ma imbat, ma trezesc din betie, imi duc gagica la aeroport, pun deoparte piesele pe care le voiam inapoi si ma intorc si eu de unde am venit. Inca 3 zile si imi voi putea monta bicicleta...

Episodul 4: Dai un ban dar stii ca face...

Miercuri seara. 28 septembrie. Ies de la birou, ma duc sa-mi recuperez pachetul care continea roata cea noua (veche), pedalierul cel vechi (SRAM Rival) si schimbatorul fata cel vechi (SRAM Force). Ajung acasa, sfasii ambalajele ca un lup hamesit, ma apuc de montat. Totul decurge perfect, ajung la reglajele finale. Schimbatorul spate - parfum. Schimbatorul fata - aproape parfum. Sper eu ca o sa pot cumva sa marit schimbatorul Alivio T4000 cu maneta de sosea (dupa ce citesc topicul asta), dar nu-mi iese. 

Montez SRAM Force-ul, il leg la manete, incep sa reglez suruburile de cursa. Cum maneta stanga era pe 3 viteze si eu nu foloseam (momentan) decat 2, insist ca schimbarea de pe foaia mica pe aia mare sa se faca la numarul corect de click-uri (nu +1 dintre alea micro-indexate). Fac ce fac, la un moment dat tronc: ceva cedeaza. Dau de maneta - nu se mai intampla nimic. Cand ma uit mai atent, de fapt maneta urca, trage cablu, dar nu ramane sus. Oh c***t. Am rupt-o, asta e. Intre timp cade si o bucata din ea, de cativa milimetri, facuta dintr-un aliaj spurcat. Cica Ultegra, aproape varf de gama... poti sa ti le bagi in c#r.

Episodul 5: De ce ti-e frica nu scapi.

Paranteza: prin primavara si-a facut @iacobdoc cursiera. De fapt a reconstruit o cursiera mai veche de-a mea, pe care eu am transformat-o rapid in cross. Si, de curiozitate, am scos-o la o tura. Piese bunicele pe ea, manete noi-noute Shimano 105 ST-5700. Imi placeau ele cum se simt, dar pe prima coborare mai sustinuta am crezut ca o sa lesin de durere de incheieturi. Oricum tineam mainile pe ghidon, dupa 2-3 minute de franat eram praf. Pentru prima oara in istoria coborarii din Faget, am fost nevoit sa ma opresc (si nu o data, ci de vreo 2 ori) ca sa imi odihnesc incheieturile si sa se potoleasca durerea. Lucru care m-a si facut o buna bucata de vreme sa renunt complet la ideea de a-mi pune vreodata dropbar pe bicicleta. Inchidem paranteza.

Ajung deci, dupa saptamani de asteptare, fara manetele care au declansat proiectul asta. Pe de o parte nu era o paguba fantastica - aveam o maneta dreapta noua si functionala care m-a costat deci 30 de euro. Not bad. Dar eu cum imi fac bicicleta sa mearga? Ma culc bosumflat, ma trezesc a doua zi si ma decid sa cumpar o pereche de 105 ST-5700, desi imi venea sa ma impusc cat costa. De altfel nici nu m-as fi lansat in proiectul asta daca trebuia sa le iau de la bun inceput. Dar cum am ajuns atat de departe ce era sa fac? Le comand local, cu livrare expres, sa ajunga cat mai repede. Nu mai puteam rezista. Imi voiam naibii bicicleta inapoi. Si nu mai conta ca singurul mod prin care o puteam avea inapoi era cu manetele astea pe care le urasem atat de mult cu doar cateva luni in urma...

Epilog.

B2ZKaNY.jpg

dF00Td5.jpg

U175lrM.jpg

WYoG3yK.jpg

uwIwZ9M.jpg

Duminica poate o scot si in habitatul ei, ca ii e dor, saraca...

• Upvote 4

Concluzie: când se plictisește, infanteristul își bate cuie-n talpă... ;)

Oricum, de arătat arată bine, dacă o să te și simți bine pe ea e OK. Așteptăm impresii de la pedalat.

Da, pai pe principiul asta eu deja mi-am facut talpile sita. Cat timp pot frana in siguranta, cu restul o sa ma descurc eu... la un moment dat.

• Upvote 1

Hai că-i frumoasă, doar că nu mai e struțo-cămilă decât prin prisma istoricului. Acum e ciclocros sau "gravel-bike". :)

Corect, intra la categoria gravel bikes (ca cyclocross chiar nu ma incumet sa fac cu ea), dar ma gandeam ca macar transformarea ei sa fie relatata tot aici.

QycuTbI.jpg

Cadru: Vortrieb Cyclocross, marimea 58
Furca: Kinesis Crosslight 3
Cuvetarie: KCNC Kudos
Stea cuvetarie: Ritchey WCS expander
Roti: Mavic Aksium S 2013
Pedalier: SRAM Rival OCT 48/33
Schimbator fata: SRAM Force
Schimbator spate: Shimano 105 RD-5701-GS
Pinioane: Shimano 105 CS-5700 11-28
Lant: KMC X10.73
Dual-controllere: Shimano 105 ST-5700
Frane: Avid Shorty 4 (cu cable hanger Tektro 1277A)
Cauciucuri: Schwalbe Marathon Supreme 32c (si, ocazional, Continental CycloXKing 35c)
Sa: Selle SMP Extra
Tija de sa: Planet-X Black Head Carbon
Pipa: Deda Elementi EL (8°, 115mm)
Ghidon: Selcof KP04 44cm
Ghidolina: Velox Maxi Cork
Pedale: Shimano PD-M520

Tehnic e cyclocross, practic e mai degraba un gravel bike pe care, intr-o buna zi, voi invata sa-l strunesc si pe offroad.
  • Upvote 3
  • Like 1

dacă se face topic de gravel/adventure bikes, o pun şi pe a mea ;))

Pai hai sa facem split de la postul meu de aici, eu am trecut-o pe a mea la cyclocross ca ma gandeam ca intra mai bine acolo, dar hai sa facem topic de gravel bikes atunci. Ne ajuta un moderator? :D

Io fac, ca s'teti simpatici! :D

Dar ma gandeam sa mut posturile de aici, incepand cu postul tau #284.

Nu-i mai bine?

Bine e si asa, si muta atunci si postul ala de la My bike all road dupa astea de aici.

@majikstone

Da' franele! franele, cum tin franele?

Mai bine decat alea de sosea pe care le ai tu (la care am impresia ca aveai o incompatibilitate intre clesti si manete), dar inca extrem de departe de Avid SD7 pe care le aveam inainte. Probabil ca va trebui sa accept faptul ca niste frane de sosea, respectiv cantilever, nu se vor ridica niciodata la nivelul unor frane V de calitate.

Hop și eu

kona.jpg

• Upvote 5

Dap, Micoshift Arsis, aşa arată

nu am vrut să bag prea mulţi bani în schimbătoare deoarece voi trece pe frâne hidraulice (când vor avea preţuri rezonabile), iar astea mi-au plăcut cum arată

Cadrul (cu tot cu furcă) îi FLYXII FR-602. Am preferat un cadru de CX ca să pot pune cauciucuri mai late şi are prinderi şi pt. aripi (deocamdaă nu mi-am luat, dar nici nu exclud posibilitatea asta)

Jantele sunt tot carboane chinezeşti, pt. 29er că am vrut să fie late (interior de 22mm)... şi hookless (şi uşoare 350 grame)

Spiţele sunt Sapim Laser, iar butucii sunt Hope Pro 2 (nu evo... pe ăştia îi aveam rămaşi de pe o altă bicicletă)

Cauciucurile sunt Vittoria Zaffiro Pro (pliabile) de 32, montate tubeless cu zamă de la Stans.

Dacă găseam ceva cauciucuri "ca de cursieră" cu lăţimea de 35 mi le-aş fi pus, dar pare-se că ce trece de 32 sunt doar pt. trekking sau city. Şi la 32 n-am avut prea multe opţiuni, doar Vittoria sau Continental. Dar îi ok şi 32 că-s late jantele. Le umflu la 4-4.5 atm.

Pedalierul şi pinioanele sunt Miche (compact şi 13-29), Lanţ KMC

Ghidonul îi tot carbon chinezesc, adică ăsta

L-am luat pe ăsta deoarece îi "aero" şi mă gândeam că având partea de sus mai plată îmi va fi comod să stau cu măinile acolo... în realitate cel mai mult stau cu măinile pe manete :)). Ce-mi place mult la el îi că flexează şi amortizează destul de bine. Ce am mai mers pe cursiere toate erau cu ghidoane de aluminiu, deci nu ştiu dacă ăsta-i aşa făcut să flexeze sau îi greşeală de design...

Pipa şi tija de şa sunt de aluminiu (de la Funn)

Şaua îi de la SQlab (are doi mici elastomeri la tije)

Pedalele sunt Xpedo Spry

Intenţia mi-a fost să-mi fac o bicicletă de mers pe şosea (ca să am ce face în lunile când îi noroi prea mare pe offroad) şi care să fie căt mai comodă. Sunt mulţumit de ea deoarece pot merge şi pe gravel fără să-mi clănţăne dinţii :))

... şi chiar am mers cu ea şi pe offroad, fără nici o problemă :D

• Upvote 3

Sa va zic si eu una "de la obraz": MTB-ul nostru Ciclocross cel de toate Trekkingurile.

14591606_1837425513157483_46886864074532

14492359_1837425516490816_50085616963758

14601096_1837425479824153_13872338763706

14484582_1837425446490823_16075207235607

14581345_1837425346490833_26287246870064

14608916_1837425263157508_53202508394565

• Upvote 6

@@MLADEN - cadrul e trimis din China sau olanda? Cu alte cuvinte se plateste vama?

Din China, am plătit TVA.

Valoarea declarată pe colet a fost sub 150 euro deci nu a fost nevoie să plătesc şi vamă.

[a se citi printre rânduri ;) ]

Şaua îi SQlab 612 şi mă înţeleg destul de bine cu ea în special că are 2 elastomeri la tije care ar trebui să permită oscilarea şeii, dar şi mai amortizează din şocuri.

sqlab-racesaddle612-zoom.jpg

Am trecut si eu la un gravel bike , primul upgrade sunt anvelope crossride 700x42c , o sa urmeze trecerea la 1x10  probabil cu foiae de 38  si pinioane 11-36 cel mai probabil , manete 105 sau ultegra si la schimbator spate oscilez intre un xt sau un 10514717310_10155260561979186_4183488453093

• Upvote 6

Dracia mea, Specialized Diverge Comp DSW, gravel bike de la mama ei :). Am schimbat destule din echiparea standard 

- a venit cu un angrenaj FSA BB30, i-am luat un adaptor de la Praxis si pot folosi angrenaje normale de 24mm, i-am aruncat un Ultegra compact; 

- rotile au sarit si au venit niste DT Swiss R23 Spline; 

- cauciucurile au plecat si ele si am pus Continental Cyclocross Speed de 35; 

- favoritele mele, tija de sa Canyon VCLS 2.0 si saua Selle Italia SLR Superflow au inlocuit un Toupe si tija standard; 

- Am pus un ghidon de 44 Ritchey WCS Evolution SL si o pipa Ritchey WCS 260 de 8 (bita e 58, era o idee lunga cu pipa de 110);  

Pana una alta sunt fan dezlantuit al acestei bite si in principal datorita cadrului care se comporta exceptional, mult peste orice aluminiu pe care am mers, comparabil cu carboane bune ca si confort. 

2016-10-13_16_34_50.jpg

• Upvote 7
  • Like 1

Am si eu cu ce sa particip la topic, in sfarsit! Se si potriveste de minune dupa o Venge, care a servit ca inspiratie pentru vopsea (modelul din 2011, mai exact, dezvoltat impreuna cu McLaren)

20161106_221524_zpsl8ggt5yp.jpg

20161106_221155_zpsg1envr2n.jpg

20161106_221409_zpskbwcfmwu.jpg

Numele ei de alint este Giorsiera, i se trage de la prima transformare in cursiera, cand era mai degraba bicla de sinucigasi. A inceput viata prin anii '90, un MTB Kestrel portocaliu aprins, de carbon, pentru roti de 26.

A capatat:

-roti de 28, 

-frane pe janta,

-mai tarziu o furca noua,

-adaptor pe cadru pentru frana pe disc,

-frane pe disc Promax Render Road,

-discuri de 180 fata si 160 spate,

-ergopowere Shimano (desperecheate, 105 si Sora, ca nu degeaba e Giorsiera),

-angrenaj Deore cu o singura foaie de 42,

-fara schimbator fata,

-schimbator spate Deore,

-pinioane Alivio 11-32, 

-jante Ambrosio Voodoo cu 28 de gauri spitate pe butuci Shimano si Formula de 36 (cosmar!), 

-pipa de dirt jump,

-sa de pe un Btwin,

-pedale de BMX cu pini

-ciclocomputer de la Lidl.

Prefer manete Shimano decat Campagnolo, dar nu sufar antenele alea de cabluri de schimbator. Am trecut cablurile prin coturi flexibile de v-brake si le-am bagat sub ghidolina. Ghidonul nu mai stiu ce e, dar e de 44 si are o forma total neergonomica. Daca il aranjez sa stau comod pe manete, in dropuri nu pot sta comod decat in capete, si nu ajung la manete. Mai am un ghidon curbat clasic, tot de 44, dar nu prea mai am bani de ghidolina ca sa il incerc si pe ala. Putin sub 12kg, cu Detonatoare de 32. Acum are niste cauciucuri cam de touring, pentru padure si pentru oras toama si iarna, probabil a ajuns la 13. 

Am lucrat cateva luni la ea de cand am primit-o, batuta si umblata mii de km prin tot felul de locuri in tara asta. A avut multe probleme, si inca mai are, (cadrul mic pentru mine, greutate mare, monobloc cam sus si teava de sa de 24mm), dar este prima mea cursiera, este un carbon aproape vintage, are un pic de istorie, iar o bicicleta e facuta sa umble. Si umbla bine, ma sperii uneori de cat de tare fuge.

Cadrul ala mic, si o fisura pe seatstay-ul drept, inseamna ca nu va vedea alte upgrade-uri decat daca se strica ceva intre timp. Sincer sa fiu, m-as bucura nespus sa se strice furca aia de otel, dar alea 1200g de tabla cred ca raman ultimele intregi de pe bicicleta asta.