Recommended Posts

Daca nu dai si tu o bere ;))

Mie imi plac, doar ca sunt cam indesate, asa...Probabil doreai sa se vada toate cele pe ele, insa ti-a scapat peisajul ala magnific pe unde ati calcat cu rotile. 🍻

@danlucian 

Eu am cumparat setul: cadru si furca, restul fiind reciclare de componente pe care le-am probat pe doua cadre intermediare. Am gasit marime 56 cm pe bike-components.

Teoretic ar fi trebuit sa iau 58 cm dar ...

1. Am avut o bicicleta intermediara cu drop-bar pe care am putut-o ajusta din punct de vedere al distantei top-tube plus pipa. Asa incat stiam cat trebuie sa fie dimensiunea top-tube plus pipa pentru a putea fi confortabil. Pentru ca aceste cadre sunt gandite pentru stabilitatea directiei, top-tube este ceva mai lung decat la o soselista pur-sange. Cautand in dimensiunile geometriilor de la cadrul respectiv, mi-am dat seama ca 56 este compromisul ideal. Din punctul meu de vedere, un inel distantier sub pipa si o tija de sea mai lunga ar fi fost un inconvenient mult mai mic decat un top-tube, iremediabil prea lung.

2. Oricum doream frane pe disc. Daca nu vrei frane pe disc, atunci ai si alte variante, bune si de drum lung, care au frane pe geanta.

3. Restul componentelor le-am cumparat treptat, unele le-am schimbat pana la forma finala. De exemplu: franele mecanice Avid BB5 road cu frane hidraulice actionate mecanic TRP HY/RD.

4. Am doua randuri de roti de 28":

Un set Dt Swiss aero cu 24 spite fata si 24 spite spate, pentru sosea (dar poate ca as recomanda 20 spite fata si 24 spite spate). Si astea le-am vrut, obligator cu butuci cu rulmenti
   Un set de roti construite cu 36 spite, si jeanta mai degraba de off-road, pentru cicloturism cu multe bagaje.

Probabil ca azi, as recomanda un singur set de roti de ciclo-cross, cat mai usoare, dar care ar permite un cicloturism cu maxim 20 kg de bagaj sau un set de roti de 27,5" care ar permite si niste cauciucuri de 2" pentru off-road.

5. Transmisie pe 3x10 viteze pentru ca tragerea de 10 viteze, pe spate, este perfect compatibila cu deraiorul Shimano de 9 viteze, astfel incat se pot pune casete de off-road. In prezent am o caseta 10v, 11-36. Pe fata am un pedalier 3x: 50-39-30 dar pentru situatii de rahat am si o foaie mica de 26 pe care o montez doar cand anticipez off-road suparat.

6. Aparatorile de noroi si portbagajul sund doua idei fixe pe care le am si nu vreau sa renunt la ele. Trebuie mentionat ca @majikstone mi-a msugerat un model foarte bun de aparatori: SKS Urban de 42 dar in gama asta sunt si alte latimi.

7. Momentan prefer pantoful de off-road pentru ca nu calci pe placuta SPD, evident cu pedale SPD.

8. Gentile minime, in ideea turelor de anduranta, in ordinea dinspore ghidon:

Geanta pentru doua faruri Ixon cu baterii si un rand de baterii,

Geanta pentru echipamentul de ploaie: un foita subtire, cu gluga, impermeabilizat, over-shoes, acoperitoare pentru seaua de piele, si o acoperitoare de casca,

Geanta pentru trusa de scule si camerele de rezerva,

9. Optional: geanta de portbagaj plus alte doua genti laterale, tot din piele, folosind prindere de la gentile Ortlieb.

10. Chiar si acest model de cadru, poate fi construit cu ghidon drept. Trebuie sa ii pui o pipa putin mai lunga dar e pacat sa pierzi avantajul confortului la drum lung pe care il ai la ghidonul drop.

• Like 1

Ce frane pe disc ati ales? Am avut impresia ca sunt mecanice.

@Mookyama Initial, am avut Avid BB5 road. Ele au o mare problema cu manetele Shimano de tip nou. BB5 road se potriveste cu dual controlerele (DC) Shimano standardul vechi (se recunosc dupa cablurile de deraior aflate la vedere) care au tragerea cablului de frana de 7 mm.

DC noi, care nu au cablurile la vedere, au tragerea de 8 mm, tragere pe care a implementat-o si SRAM pe DC de 11 viteze. Consecinta, a fost ca franarea, desi suficienta pentru sosea, era putin "pastoasa".

In momentul in care am probat bicicleta in regim de ciclo-cross, mi-am dat seama ca era o problema mare.

Nu am dorit sa bag o caruta de bani in DC pentru frane hidraulice. Sansa mea au fost aceste frane hidraulice actionate mecanic de la TRP.

Sunt Tektro, toata ziua: de la placute la modul in care poti face servisarea. Sunt cu ulei mineral. 

Am mai avut frane hidraulice Tektro si am fost foarte multumit. Timp de 5 ani de zile nu a trebuit decat sa schimb placute de frana si sa mai completez, o data pe an cateva picaturi de ulei mineral.

Cam scumpe, pentru niste frane hidraulice dar, pe ansamblu imi permit o libertate foarte mare. Pot schimba manetele, sistemul de transmisie, fara sa ma cocosesc din cauza banilor.

TRP_Products_HYRD-black-2.jpg

TRP Hy/RD sunt construite pentru tragerea de 8 mm a manetelor noi.

• Upvote 1

On 10/5/2016 at 11:10 PM, MLADEN said:

Jantele sunt tot carboane chinezeşti, pt. 29er că am vrut să fie late (interior de 22mm)... şi hookless (şi uşoare 350 grame)

Iti mai amintesti ce firma sunt jantele? Cum se comporta? Au fost greu de soitat? Ma bate gandul la un set de roti de carbon chinezesti pt xc dar nu stiu ce sa aleg...

Au fost noname. Titlul anuntului de pe aliexpress era "Cross Country 28mm Width Carbon Fiber 29" MTB Clincher Rim Hookless Tubeless Compatible Asymmetric rim".

Pana acuma n-am avut probleme cu ele.

In functie de ce planuri ai cu jantele, in general eu nu le recomand pe cele din carbon din china. Am cativa prieteni care le-au rupt si a fost foarte dureroasa cazatura, dar ei mergeau destul de agresiv, ce e drept.

Se intampla de ceva vreme la mtb-uri (vezi Specialized Enduro). Plus, aceeasi chestie merge la furci de mtb de ceva vreme. Din bicicletele de macadam, parca la Trek Checkpoint se putea face chestia din link, dar la axul spate, nu la furca.