Recommended Posts

Cadru ala nu e mic, e extrem de mic! Hai ca pe inaltime ai facut niste artificii cu o tija de sa luuunga si gat al furcii prelungit, dar pe lungime e ... prea scurta!

Macar o pipa normala si lunga sa-i pui, nu una de DH! :))

• Upvote 2

Chiar nu e scurt, dimpotriva, mi s-a parut lung, de-aia am si pus pipa aia asa de scurta. Avea de 100 sau de 120 inainte, si stateam intins ca pe masa de tortura. Oi avea eu maini scurte si craci lungi. Dar da, turnul ala de distantiere pe gat ma deranjeaza vizual maxim. N-am ce face. Poate ma mai flexibilizez cu timpul si mai cobor 1-2 distantiere.

Iar tija de sa e cu 1-2cm mai jos decat trebuie, dar e de 25.4 luata cu flexul sa intre in gaura de 24. Daca o ridic mai mult mi-e ca o rup. Si-asa mi-e cam frica.

Atunci bag-o la struto-camile, ca asa o ciudatenie n-am mai vazut :).

• Upvote 3

Roteste ghidonul in jos, din pipa si muta manetele mai sus.

O bicicleta originala, ce sa mai! Nu ma iau de toate ciudateniile adaptate mai mult sau mai putin ingenios, doar vreau sa atrag atentia asupra tijei de sa. Din cauza ridicarii atat de sus se pot crea doua probleme: prima si cea mai grava, e fisurarea cadrului in zona colierului tijei de sa. A doua e ruperea tijei daca este din carbon, daca ciclistul e mai greut si daca trece cu viteze prin gropi (cadru rigid din carbon, furca de otel, nicio suspensie etc). E nevoie sa mai spun ca in niciun caz nu se tine atat de sus tija de sa si ca doar de acolo ne dam seama cat de mic e cadrul pentru cel care o incaleca?...

22 hours ago, sandulea said:

-jante Ambrosio Voodoo cu 28 de gauri spitate pe butuci Shimano si Formula de 36 (cosmar!)

p8HdRw.gif 

• Upvote 3

Eu cred ca @sandulea a vrut sa ne "trolleze" fin :P

Sa vada cat de vigilenti suntem.

De data asta chiar ii cer permisiunea de a muta postul sau si toate replicile generate, la Strutocamile.

Tija de sa mi se pare si mie inadmisibil de mult ridicata, chiar daca e de 400 mm. Iar gatul inalt al furcii + pipa aia zgarie rau retina. Per ansamblu bicicleta ar putea sa semene cu o Salsa Fargo, deci cu atat mai mult nu prea merge inclusa la cursiere.

bikes_fargo1.jpg

Un cadru conceput pentru ghidon drept e în general cu cel puțin 4-5 cm mai lung decât unul de mărime echivalentă conceput pentru ghidon de cursieră.

Acei centimetri se recuperează fix din pipă, indiferent cum arată.

Eu as zice ca mai degraba merge la Gravel Bikes decat la Strutocamile, ca la strutocamile am convenit ca le bagam pe alea cu ghidon drept.

Fie, incuviintez, mutati-ma, stricati-mi ambitia :)) . Am vrut sa am si eu o cursiera, si am construit una cu ce am avut la indemana. M-am inspirat si din gravel bikes, recunosc, dar pentru mine va fi intotdeauna o cursiera. 

Ghidonul si manetele le-am sucit in toate felurile. Daca nu e o tranzitie aproape dreapta intre ghidon si manete nu pot sta pe ele. Nu pot sa stau doar in dropuri. Probabil mi-ar placea mai mult un ghidon clasic, sau unul compact.

La tija de sa nu m-am gandit ca ar fi o problema pentru cadru. O sa o rezolv cu o tija de sa mai mare, pentru sprijin mai bun. Peretii tevilor cadrului sun foarte grosi.

Numai puristi, dom'le, pe-aicea. Las' ca ma intorc eu :D . In primavara pun poze cu ea incaltata cu Detonatoare, poate va pacalesc.

7 hours ago, majikstone said:

p8HdRw.gif 

Multe, multe piese in beci, in cutii, sub mese, putini bani si o placere aproape masochista de a recicla si a construi cu resturi. A, si o diferenta de 200g in minus pe roata, si spite de inox in loc de niste nichelate obosite si corodate. Imi place sa mesteresc, ce ma tot invart atata in jurul cuvintelor.

• Upvote 1

Mulțumesc pentru înțelegere și apreciez perseverența :D

Eu as zice ca orice bicicleta fara SPD-uri sau ratrape si cu pneuri mai late de 28mm nu poate fi considerata cursiera, indiferent de cadru, ghidon, nr de pinioane, etc :)

4 hours ago, sandulea said:

Fie, incuviintez, mutati-ma, stricati-mi ambitia :)) . Am vrut sa am si eu o cursiera, si am construit una cu ce am avut la indemana. M-am inspirat si din gravel bikes, recunosc, dar pentru mine va fi intotdeauna o cursiera. 

Ei uite, si a mea (de la inceputul topicului) e la categoria gravel bikes, chit ca o folosesc 95% din timp la ture pe sosea. Si inainte sa ii montez un ghidon si manete de sosea o foloseam tot 95% la ture pe sosea. Dar na, cu aripi, cauciucuri de 32 mm (care cica sunt de touring), frane cantilever si 2 gentute te reneaga cursieristii... dar e ok, cu cat ma reneaga mai tare cu atat ma simt mai bine cand ii las in urma :P

Dar, la fel ca a mea, si a ta poate fi bagata la nevoie pe diverse coclauri, montandu-i cauciucuri adecvate, iar asta e un motiv de mandrie, nu de tristete. Asta daca te descurci sa strunesti ghidonul de sosea pe coclauri. Iar la cum se prezinta (inca) drumurile care chiar merita strabatute cu bicicleta prin Romania (si nu numai), un gravel bike e bicicleta cea mai potrivita pentru treaba asta.

On 11/7/2016 at 2:10 PM, sandulea said:

frane pe janta

cred ca voiai sa zici "frane pe disc"

On 11/7/2016 at 2:10 PM, sandulea said:

adaptor pe cadru pentru frana pe disc

asta ar fi interesant de detaliat (eventual pe topicul de "componente facute acasa") 

Era si un topic mai vechi ( sau mai multe ? )  pe tema asta : 

Oricum, Giorsiera este interesanta :)

2 hours ago, AndreiD said:

cred ca voiai sa zici "frane pe disc"

asta ar fi interesant de detaliat (eventual pe topicul de "componente facute acasa") 

Era si un topic mai vechi ( sau mai multe ? )  pe tema asta : 

Oricum, Giorsiera este interesanta :)

Faceam un scurt istoric, a avut initial frane pe janta pe rotile de 28, prinse in furca fata (se potriveste la fix in furcile fixe pentru roti de 26 surubul de prindere) si in spate intr-o potcoava de-aia de aluminiu pentru rigidizarea cadrului pentru v-brake. Arata mai mult a cursiera atunci, cred.

O sa detaliez in curand prinderea pentru frana pe disc pe spate in topicul respectiv.

Primul stadiu de upgrade ii gata : de la 11340 gr la 9640 gr . Urmeaza o sa mai usoara si trecerea la o singura foaie .

Singuru minus ar fi ca nu am fost atent la presiunea maxima suportata de janta , si nu pot pune anvelope mai unguste deoarece nu le-as putea umfla corespunzator , acestea sunt de 42 (39 real) profil x-king un pic grele (500 gr/buc ) dar sunt extrem de confortabile

1104854d1478870014-trek-crossrip-crossri

• Upvote 3

pe fata am 3 si pe spate 3.2-3.3 bari , jantele zice pe ele preusine maxima 3 bari 

Intre timp mi-am mai rezolvat niste pitici mai vechi de pe creier si am inlocuit furca rigida de aluminiu cu una Surly Cross Check de otel. Prin miscarea asta am ingrasat bicicleta cu ~350g, dar macar acum pot dormi linistit. Pe langa asta am inlocuit si ghidonul de 44cm cu unul de 40cm FSA Vero Compact (greseala mea ca mi-am cumparat ghidonul initial fara sa masor exact latimea umerilor, motiv pentru care era mult prea lat si inconfortabil dupa mai mult de 2 ore de pedalat).

Si ca tot veni vorba de ingrasat, rezultat si datorita conversiei de la flatbar la dropbar, greutatea actuala a bicicletei (incluzand aripile si gentuta de cadru goala) e de 10.7 kg. Aripile au ~520g conform SKS, gentuta 150g, deci greutatea bicicletei "in fundul gol" ar fi de fix 10 kg. In versiunea flatbar, cu cauciucuri de 23mm si furca de aluminiu (sau cea de carbon pe care am rupt-o la transport) avea usor sub 9.5kg. Eu ma declar multumit din punctul asta de vedere, probabil ca cu aceiasi bani puteam sa o fac si de sub 9 kg dar nu asta a fost obiectivul meu principal. 

Si in sfarsit am terminat proiectul si ii asa cum mi-am dorit , 9.3 kg cu anvelope de 42 crossride puncture protection *(500 gr /buc)

15356539_10155491492459186_7280904471316

• Upvote 7

Multumesc mult , abia astept sa vina primavara sa fac niste ture mai lungi cu ea , nu doar asa prin jurul Clulujui

A mea in ultima ei versiune:

CekN5AI.jpg

Am decis sa incerc si o frana mini-v pe fata, mai exact Tektro RX6 (90 mm lungime, se potriveste la fix cu manetele ST-5700) si ma declar extrem de incantat de ea, puterea de franare e vizibil mai mare decat cu Avid Shorty 4 cu cablul cel mai scurt (A). Pe spate va ramane o frana cantilever (Avid Shorty 4), cu cablul cel mai lung (D) pentru mai multa modulatie.

Despre furca cea noua nu prea am ce raporta momentan decat ca pare sa flexeze mai putin decat cea anterioara de aluminiu, ceea ce e si bine si rau. Dar macar nu imi mai fac griji cu privire la imbatranirea materialului si efectul eventualelor ciobituri asupra bratelor furcii.

• Upvote 2