Recommended Posts

Salutare tuturor. Nu stiu ce se întâmplă cu acest forum dar am obs ca nu mai postează lumea.

Oricum am să-mi încerc norocul. Sunt şi eu în căutarea unei biciclete. Ce tip...?! Încă nu sunt hotărât.

Probabil un cyclocross sau un gravel sh/nouă. Momentan ma aflu în zona Deltei Dunării şi vreau sa o explorez atât cât se poate face cu o bicicletă. Dacă mai este careva pe acest forum, please help.

Am 187cm / 78kg / 90 cm Am mai citit şi pe la alti forum-isti şi am obs ca sunt utile aceste informații.

Va mulțumesc.

Salut!

Ai mai mers pe o bicicleta cu ghidon de cursiera, esti deja obisnuit?

Pentru ce vrei tu, si un trekking ar fi bun, si nici nu ar costa la fel de mult. 

On 9/30/2016 at 11:32 PM, majikstone said:

Le roi est mort. Vive le roi!

Dupa aproape 5 sezoane in care cadrul Vortrieb Cyclocross de aluminiu m-a purtat peste nenumarate varfuri montane (Transfagarasan, Transalpina, Alpe d'Huez, Col de la Sarenne, Col de la Croix de Fer, Col du Galibier, Col d'Agnel, Col d'Izoard si alte varfuri aflate la sub 2000 de metri altitudine), a venit timpul sa il schimb. Nu pentru ca a patit ceva, doamne fereste, ci pentru ca trecuse deja prin multe si i se cam apropia varsta pensiei, pensie pe care si-o va petrece linistita tot ca bicicleta buna la toate. In plus, eram de mult timp interesat de un cadru de otel, pentru un confort ceva mai bun pe drumurile proaste, dar si cu o geometrie ceva mai relaxata. Asta la un pret civilizat, departe de cei 500 de euro cat costa un frameset de la Surly.

Acestea fiind spuse, dupa un studiu destul de indelungat al celor cateva optiuni pe care le aveam la dispozitie, am decis sa investesc (sper eu, cu rost) intr-un cadru din oferta celor de la PlanetX, mai exact intr-un Holdsworth Brevet. Cadrul (si furca) sunt gandite pentru ciclismul de sosea, cu mentiunea ca sunt gandite sa suporte cauciucuri de pana la 28-32 mm, pe care eu le consider suficiente pentru ocazionalele iesiri off-road pe care le realizez cu bicicleta asta (ca fapt divers, cauciucurile Schwalbe One de 28 mm rezista excelent pe drumuri pietruite). Singura problema majora a framesetului e faptul ca foloseste clesti long-reach (47-57 mm), clesti care, in general, nu sunt compatibili cu manetele de frana cu tragere New Super SLR, deci practic toate manetele de generatie mai noua. In concluzie, pentru a avea in continuare parte de o franare eficienta, am decis sa imperechez cadrul cu furca Surly Cross Check pe care o aveam deja montata pe bicicleta, deci sa raman cu frana fata mini-v actuala.

Am dat comanda la PlanetX si, dupa doar 2 zile, am primit un pachet bine ambalat care continea cadrul, cuvetaria Holdsworth cu rulmenti, clema pentru tija de sa si un suport pentru Garmin, ultimele trei la preturi derizorii.

ZJcjTro.jpg

rDRWhl4.jpg

8C3i4Sv.jpg

Cadrul, in marimea L, e Designed in Great Britain si Made in Vietnam. A corespuns asteptarilor, inclusiv (si as zice in special) asteptarilor negative cu privire la fragilitatea vopselei, ciobita deja intr-un loc din momentul in care am scos cadrul din invelisul protector. In plus, am reusit sa o mai ciobesc in doua locuri, o data la montarea franei spate si o data scapand o cheie fixa in timp ce montam cuvetaria. Asta este, e foarte probabil ca peste cativa ani sa fiu nevoit sa apelez la un vopsitor profesionist pentru a-l readuce la viata. Alta surpriza neplacuta a fost absenta neprevazuta a micilor butoiase de reglaj ale tensiunii din cablurile schimbatoarelor, care ma asteptam sa vina impreuna cu cadrul, dar n-a fost cazul. Nici ghidajul de sub butucul pedalier nu era prezent, dar din fericire il aveam in continuare pe cel primit cu manetele Shimano ST-5700.

Astfel, dupa ce-am primit si componentele lipsa (cele mai importante fiind frana spate si butoiasele de reglaj ale tensiunii din cabluri), am inceput transplantul pieselor. Am decis sa profit de acest moment pentru a inlocui foile, caseta si lantul, care vazusera deja cateva mii de km, dar si ghidolina, care trebuia sa fie albastra. Dupa cateva ore de asamblare si reglaje fine, pacientul se simte bine si e pregatit sa ajunga pe sosea.

kOV7Ukh.jpg

Din pacate weekendul acesta nu voi avea ocazia sa il scot in mediul lui natural, dar saptamana viitoare voi iesi cu prima ocazie, pentru a pune la punct ultimele mici reglaje (cum ar fi pozitia seii), respectiv pentru a-i face cateva poze mai demne, in lumina naturala. 

In fine, specificatiile tehnice ale framesetului ar fi urmatoarele: masa cadrului de 2150g, masa furcii (cea originala, nu cea Cross Check) de 1030g, TT efectiv de 57.5 cm, ST de 54 cm (dar atentie, are sloping), HT de 17.5 cm (de unde si stackul ceva mai mare), unghiul ST de 73 de grade si cel HT de 72.5 de grade. Cel vechi cantarea undeva pe la 1850g, unghiurile HT si ST erau ceva mai agresive, HT era mai scurt (16 cm), ST era de 58 cm, iar TT efectiv era de 57 cm.

• Upvote 3
  • Like 1

Mrl0Ue9.jpg

SdF2QJ1.jpg

JcbTHmO.jpg

XaDtQhD.jpg

96Ne2wT.jpg

• Upvote 2
  • Like 4

Hop si eu :D

Raleigh Mustang Elite
Material cadru    Aluminium 6061
Furcă    Gravel specific all-carbon with tapered steerer, 15mm. through axle
Set direcție    FSA
Manete frână    SRAM Rival 1X
Frână față    TRP HY-RD Semihydraulic Disc
Frână spate    TRP HY-RD Semihydraulic Disc
Schimbător spate    SRAM Rival 1X
Ax angrenaj    SRAM GXP
Set angrenaj    SRAM S350 1x44T, Lungime brațe pedalier: 172,5mm
Pinioane    SRAM 11x10-42T
Lanț    SRAM X11
Jante    RSP AD3.0 Tubeless Ready
Anvelope    Schwalbe G1 Folding 700x35c
Ghidon    RSP+ / Velo anti-slip shock proof bar tape
Pipă ghidon    RSP+ Alloy Aheadset
Șa    Selle Royal Sirio
Tijă șa    RSP Carbon microadjust + RSP Alloy Clamp
Greutate    9,8kg.
Pedale    Shimano SPD

dYEoaKOlPVCYG3XfOj3s5a-OVkUJRWzk3TBdhMSY

_fvRuiATD2AbwaZLVeBPPgPY3nx0pdKAjTEYphcG

• Upvote 2

Echiparea mea ar fi asta:

Cadru: Holdsworth Brevet (marime L, Cr-Mo 4130, 2150g)
Furca: Surly Cross Check
Cuvetarie: Holdsworth Gran Sport (externa, cu rulmenti)
Stea cuvetarie: Ritchey WCS expander
Roti: Mavic Aksium Elite 2017 (fata) / Mavic Aksium S 2013 (spate)
Pedalier: Shimano FC-CX50 46/34, monobloc Ultegra BBR-60
Schimbator fata: SRAM Force
Schimbator spate: Shimano 105 RD-5701-GS
Pinioane: Shimano HG-500 11-32
Lant: KMC X10.93
Dual-controllere: Shimano 105 ST-5700
Frane: Tektro RX6 (fata) / Shimano BR-R451 (spate)
Cauciucuri: Schwalbe One 28c (camere Panaracer R'Air ultralight)
Sa: Selle SMP Extra
Tija de sa: Planet-X Black Head Carbon 27.2 mm
Pipa: Procraft Ahead III (6°, 60 mm)
Ghidon: FSA Vero Compact 40cm
Ghidolina: Selle Italia Smootape Corsa
Pedale: Shimano PD-M520

@majikstone Frumoasa. Este clar o geometrie mai relaxata, cu rotile putin mai departate dar care mentine o pozitie ceva mai aplecata pe roata din fata. Sper sa te simti bine pe ea.

22 hours ago, EyesOnly said:

Hop si eu :D

........

Nu se vad pozele tale.

41 minutes ago, claudiud said:

Nu se vad pozele tale.

Poate acum e bine. Nu stiu care e problema cu postul initial. 

tEHYEn9SyO-ZKVhX_Zhah5c_WHm8kQz8VvwUl8nW

p_HemBKc0Jo89GD5n1aaoP76j1PRnC3Ls3kxQwLQ

EYvnP_xYSa7jPwyGyv6lvRjpGVFFWIvkjprMJNL4

1 hour ago, EyesOnly said:

Poate acum e bine. Nu stiu care e problema cu postul initial. 

Problema e ca pozele de pe Google Plus nu prea mai au linkuri statice, ci dinamice: aceeasi poza de pe acelasi cont va avea alta adresa peste un anumit interval de timp, tocmai pentru a nu permite referentierea lor pe alte site-uri. Si Facebook a inceput de curand sa faca acelasi lucru. Eu folosesc imgur pentru photo upload, pana acum nu am avut nici o problema, desi pe mobil e mult mai complicat sa faci upload (practic singura varianta e daca alegi in browser optiunea "Show desktop version" sau echivalenta).

• Thanks 1

Zici tu...:)

11 hours ago, majikstone said:

@iacobdoc cred ca de fapt voiai sa ii dai tag lui @Munchausen

Am gresit topicul. Trebuia la gravel bikes si se referea la bicicleta ta.

Am rezolvat, v-am mutat aici. :D

• Upvote 1

Dupa 3 iesiri si cam 180 km cu noul cadru, ma declar foarte multumit. Nu pare sa fie mai puturos in nici un fel fata de cel vechi, in special pe catarari, in schimb absoarbe ceva mai bine din denivelarile marunte si din vibratii (de genul asfalt maruntit sau pavate). Poate e si putin placebo, recunosc :D.

Singura mica problema cu el e ca acum zona pedalierului flexeaza ceva mai mult decat inainte (era de asteptat), iar asta se traduce prin chain rub. Daca inainte reusisem sa reglez schimbatorul fata in asa fel incat pe foaia mare sa nu am nevoie de micro-adjust indiferent ce pinion folosesc din intervalul 1-8 (din cele 10 disponibile), acum am parte de chain rub ori pe pinionul 1, ori pe pinionul 8. O sa ma mai joc putin cu reglajele, poate ca gasesc din nou o pozitie in care sa atinga nicaieri, dar e foarte posibil sa trebuiasca sa tolerez putina galagie pe pinionul mic (pentru ca il folosesc mult mai des pe cel de 24 decat pe cel de 11).

• Upvote 1

1 hour ago, majikstone said:

Singura mica problema cu el e ca acum zona pedalierului flexeaza ceva mai mult decat inainte (era de asteptat)

Cum adica flexeaza, si de ce era de asteptat?

2 minutes ago, Traveller said:

Cum adica flexeaza, si de ce era de asteptat?

Flexeaza in momentul in care te infigi mai tare in pedale (fara sa te ridici in picioare neaparat). Nu e vorba de deplasari care se vad cu ochiul liber, discutam de cateva zecimi de milimetru de "oscilatie" la nivelul foii mari, in punctul de cuplu maxim transmis pedalierului, dar suficient cat sa apara chain rub, mai ales daca tolerantele schimbatorului fata nu sunt gandite pentru un scenariu de genul asta.

Flexeaza si era de asteptat din cauza ca e otel, si nu aluminiu, si in special din cauza ca tevile (downtube si seattube) au un diametru considerabil mai mic decat la cadrele "moderne" din aluminiu sau fibra de carbon. Ca dovada si obsesia constructorilor de cadre de carbon in ultima vreme de a supradimensiona zona bottom bracket. Nici cadrul meu anterior nu statea rau din punctul asta de vedere, downtube-ul avand o circumferinta a bazei (zona sudata de BB) cam de doua ori mai mare decat a cadrului actual. 

Un fenomen similar se observa si la pedalierele cu prindere pe patrat, dar acolo din alte motive decat constructia cadrului.

• Upvote 1

@majikstone Verifica mai bine distanta deraior - foaie pedalier. Oricum, dual controlerele 105 au si pozitie intermediara pe urcare.

@Traveller Chestia cu flexatul o stiu stiu de multa vreme. Principalul motiv pentru care iubesc cadrele de aluminiu, in special cele mici, este rigiditatea lor. Cand iti bagi piciorul in pedala, simti cum fiecare newton se duce in roata. La cele de otel, asa mai cu oarecare lentoare.

1 hour ago, iacobdoc said:

@majikstone Verifica mai bine distanta deraior - foaie pedalier. Oricum, dual controlerele 105 au si pozitie intermediara pe urcare.

Pe urcare au. Pe coborare nu. Daca urc pe foaia mare, dupa aia cand cobor ma duce direct pe pozitia "de baza" a foii mici. Singura pozitie intermediara care exista intre cele doua e, in general, asociata foii mici. Evident ca, teoretic, o pot configura de asa natura incat sa am o singura pozitie "reala" pe foaia mica si doua pe foaia mare, doar ca inainte era invers (aveam 2 pozitii pe foaia mica si una singura pe foaia mare). Plus ca din perspectiva stresului asupra mecanismului manetei de schimbator, e mai logic ca pozitia intermediara sa fie pe foaia mica, si nu pe foaia mare.

Depinde ce faci preponderent, daca ai urcari, este logic sa tii cele doua pozitii pe foaia mica.

Insa esti sigur ca este din flexarea cadrului? Pana la urma si schimbatorul s-ar duce dupa BB. Mie mi s-a intamplat acelasi fenomen si la aluminiu la MTB, flexeaza si foile, mai ales cea mare. Lasa schimbatorul sa mai iasa putin in exterior, probabil vei pierde un pinion din cele mari, dar macar pe raportul maxim trebuie sa mearga perfect, fara zgomote. Pe mine m-as scoate din sarite.

Eu cred că n-am avut bicicletă la care să nu frece lanțul pe foaia mare - pinion mic.:)

@majikstone Cand cobori de pe mare pe mic e direct. Cand urci de pe mic pe mare, ai un clic intermediar de jumatate de masura.

@paulrad Deraiorul fata trebuie reglat incat foaia mare - pinion mic sa nu frece.

Foaia mijlocie (la cei cu trei) sau aia mica (la cei cu doi) nu ar trebui sa frece indiferent de pinion.

@akebono cum spuneam, prefer sa frece pe pinionul mic decat sa frece pe pinionul 8, pentru ca folosesc mult mai des combinatia foaie mare + pinion de 24 decat foaie mare + pinion de 11. De altfel sunt ture la care nu ajung niciodata pe pinionul de 11, in timp ce pe pinionul de 24 ajung inevitabil.

Nu stiu ce alta cauza ar putea exista pentru chain rub. Pedalierul e acelasi, schimbatorul fata e acelasi (i-am adaugat doar niste distantiere metalice de la 31.8mm la 28.6 mm), monoblocul teoretic e mai bun (Ultegra fata de ceva Deore ce aveam inainte). Foaia mare intr-adevar am schimbat-o, acum e cea care venise initial cu pedalierul, dar pe cadrul vechi am avut 4 foi mari diferite, de la SRAM, Shimano si FSA, in 3 marimi diferite (46,48,50) si nici una nu dadea nastere la genul asta de fenomene. Si sansele sa flexeze foaia in sine sunt cu atat mai mici cu cat foaia are mai putini dinti, in cazul de fata fiind vorba de o foaie de 46.

Anyway, ma pun imediat pe reglaje, e posibil sa-i dau de capat totusi. Si o sa mai verific o data si cele 5 suruburi de prindere ale foilor pe pedalier, poate e unul insuficient strans si nu mi-am dat seama.

@majikstone  Parerea mea e  ca nu freaca  din cauza ca flexeaza,incearca sa mai reglezi schimbatorul fata in sensul ca sa-l rotesti un pic (cu partea din spate spre exterior)pentru a-l alinia mai bine cu directia lantului.

• Upvote 1

Bun, aparent era intr-adevar prost reglat unghiul deraiorului fata, era usor rotit in sens invers fata de ce zicea @Diesel mai sus. Acum e perfect paralel cu planul foilor si tolerantele par suficiente in ambele scenarii. O sa vad cum se comporta pe sosea, dar acum ar trebui sa fie imun la chain rub.