Recommended Posts

Manetele de frână de pe ergopowere pot fi făcute să se "pupe" cu o pereche de v-brake?

De mini v-brake știu, dar mă întrebam dacă se poate face vreo șmecherie cu un xt paralelogram, de exemplu.

Parca facusera cei de la Wolftooth (sau poate altii) un soi de adaptor de cable pull ratio pentru asta, dar nu bag mana in foc. Altfel nu ai ce face, vor avea cursa mult prea mica sabotii (si deci vor fi foarte aproape de janta), facand imposibila "desfacerea" clestelui de frana pentru a baga/scoate roata. Pe langa asta, desi franarea ar putea fi, potential, foarte puternica, in practica modulatia va fi execrabila.

In linii mari, o maneta v-brake trage mai mult cablu pentru o "cursa completa" fata de una de sosea. In contrapartida, tensiunea in cablul V-brake e mai mica decat in cel de sosea. In concluzie, o maneta de sosea combinata cu un cleste v-brake va rezulta intr-o cursa redusa a sabotilor de frana si o putere crescuta de franare, dar cu o modulatie mai proasta. Invers, o maneta v-brake cuplata cu un cleste de sosea da nastere unei curse mai mari decat cea normala a sabotilor, o putere de franare scazuta si o modulatie mai buna.

...și una făcută dintr-un vechi MTB Panasonic :)

• Upvote 1

Aceasta latura a curentului gravel mi s-a parut intotdeauna un punct de atractie. Mici producatori, mai multa personalizare si mai putina "industrializare".

Si mai sunt atitea alte firme "de garaj" ...

• Like 1

Fac si francezii de la Victoire Cycles niste bijuterii de biciclete custom, inclusiv de gravel, pe care le-as cumpara fara ezitare in locul cartoanelor state-of-the-art ale brandurilor cu renume daca as avea bani de aruncat pe asa ceva. Geometrie a cadrului aleasa dupa nevoile si cerintele tale, tubulatura la fel, suporti si accesorii integrate la discretia clientului... doar bani sa fie, ca doar un frameset de-ale lor incepe de pe la 3000€, daca nu si mai mult. Mai adaugam si niste roti si o transmisie pe masura cadrului si pretul sare lejer de 5.000€. Dar cu o bicicleta ca aia, nici nu vei mai avea nevoie de alta vreo 20 de ani.

Ce camere recomandati pentru,

- Panaracer Gravelking SK TLC Folding Tire - 38-622 (40-622)

https://www.bike24.com/p2238220.html

Le am TLR, vreau camera ca sa fie de backup.

- Schwalbe G-One Allround RG 35-622

Nu am link, RG-ul cred ca vine de la RaceGuard. Am cautat pe siteul lor, dar nu stiu care model este.

Ma intreb daca sunt tubeless.

12 minutes ago, Mookyama said:

Nu am link, RG-ul cred ca vine de la RaceGuard. Am cautat pe siteul lor, dar nu stiu care model este.

https://www.schwalbe.com/en/road-reader/schwalbe-g-one-allround , la categoria Performance Line(evo line-ul are SuperGround in loc de RaceGuard)

Cel mai probabil unul din astea doua - in functie de culoare 

0Ntnqzv.png

OYN7aow.png

• Upvote 1

36 minutes ago, Mookyama said:

Ce camere recomandati pentru,

- Panaracer Gravelking SK TLC Folding Tire - 38-622 (40-622)

https://www.bike24.com/p2238220.html

Le am TLR, vreau camera ca sa fie de backup.

- Schwalbe G-One Allround RG 35-622

Ma intreb daca sunt tubeless.

Cred ca astea sunt.

https://www.schwalbe.com/en/tour-reader/schwalbe-g-one-allround

Schwalbe G-One P Allround RG 35-622, vine de la preformance, RG de la raceguard, dar nu stiu daca sunt tour sau gravel si daca sunt tubeless. Revin cu o poza, poate avem un ochi mai dibaci decat al meu :)

@Traveller mersi frumos! Pus in coș.

Later edit.

@EyesOnly sunt varianta gum, clasic. Cred ca astea sunt fiind pe 35, din link de la tine, dar sunt confuz daca sunt tour sau gravel, pe site la Schwalbe apar 2 modele. Pe cauciuc nu apare TLE, insa in descriere pe site la Schwalbe la sectiunea seal scrie TLE, teoretic ar trebui sa fie tubeless.

Pe Bike24 in descriere apare gravel si tubeless.

https://www.bike24.com/p2362047.html

Mersi frumos!

Am luat un Serious Grafix 2018 pentru cineva. Super muradara, vai si amar de capul ei, mi-a luat o zi doar sa o curat toata, dupa ce am facut-o bucati. Asa arata, pozele nu imi apartin. Culoarea imi place tare mult, iar dungile acelea 3 o completeaza, vine cu Tiagra, FSA, arata dragut pentru o prima bicicleta. Cum vi se pare?

https://archiwum.allegro.pl/oferta/-nowy-serious-grafix-petrol-red-earth-2020-gravel-i9660441720.html

20 minutes ago, Mookyama said:

Mersi frumos!

Cu placere. 

Ca si nota aditionala - bicicleta mea a venit cu Schwalbe Schwalbe G-One Allround (700x40) pe care le-am rulat 2377 km pana acum. O pana pana acum, si aia gasita a doua zi dupa ce am lasat bicicleta in pivnita, dupa tura. 

Apoi am cumparat Schwalbe G-One Speed Evolution (700x30), acelasi cramponaj ca si Allround doar ca mai inguste, care m-au dus 6206km.

Le-am pensionat fortat (desi ar mai fi dus ceva) acum vreo doua saptamani, dupa faza asta

j6iYszo.png

pe cel de spate. Am mai pedalat inca 100km cu ele, pana acasa, cu camera noua si le-am schimbat(desi ar mai fi dus :)))) )

A fost prima si singura pana pe ambele gume, folosite cu camere, in toti cei 6200km. 

• Upvote 1

Eu trebuie sa le schimb fata cu spate, caci e cam ros pe spate, sper sa o mai duca vreo 1000-1500km. Fiind prima bicicleta, cred ca abia senzonul urmator vom vorbi de cauciucuri noi. La cum arata astea clasice, cred ca tot modelul asta o sa il cumpar :)

• Like 1