robert977

Înlocuire maneta schimbător spate

Recommended Posts

Am un rockrider 340 si vreau sa schimb maneta pt ca este din aceea care se rotește...grip shift

Vreau si eu o manetă normală, de care să sa cumpar?

De ce vrei sa o schimbi, nu merge bine?

Manetele SRAM MRX21 (ca din astea ai, cred) sunt rezonabile.

Ai schimbatoare Shimano, dar manete separate sunt mai greu de gasit, gasesti la set 3x7 asa:

https://www.bikexcs.ro/manete-schimbator-frana-shimano-st-ef51-3x7v-negre-estef51ap7al.html

Dacă e cum bănuiesc eu şi te referi la manete adevărate (adică pîrghie), (ca să schimbi viteza cînd vrei, nu manşoane rotitoare la care să "lustruieşti" în gol pînă mişcă ceva) şi-i musai din magazin, ar fi nişte exemple:

http://sportwin.ro/50-manete-schimbator?id_category=50&n=127

http://sportwin.ro/manete-schimbator/7958-maneta-schimbator-shimano-tourney-sl-tx30-7r-7v.html

Fiind vorba de manete indexate, rămîne de văzut dacă nu cumva , de la o marcă la alta, or fi unele cu pas diferit între "ţacuri", care să nu se potrivească la actualele pinioane. (Nu mi s-a întîmplat, la 7 viteze, asta, da' cine ştie...).

Dacă nu-i neapărat să fie din magazin şi / sau se acceptă şi ne-indexate, mai e şi bazaru', tîrgu', Obeuru'. Tot noi, şi simple şi cu index, în principiu mai ieftine decît cele mai ieftine din prăvălie. (Din păcate, de oriunde ar fi, înăuntru au cam aceleaşi plastice...). Deci e şi chestie de gust personal.

In primii 1000 km au schimbat perfect,  apoi acum am ajuns la 2k km si nu mai schimba bine pe cel mai mic pinion .  http://imgur.com/a/Xlxfn

Pinionul 7 la mine este cel mai mic, de exemplu daca sunt pe 6 si dau sa treaca pe 7  dureaza foarte mult pana schimba.

Oricum , nu mi-au placut astea care se roresc , vreau si eu manete  gen cum este pe  rockrider 520 , sram x3 alea.  

Cam m-am cam plictisit sa tot rotesc de astea ale mele.

Dar eu nu inteleg, manetele mele sun Sram si schimbatoarele sunt shimano toureny?  cum de se potrivesc?  

Pare clar, deci, că preferi sisteme indexate.

"Potriveala" nu-i la marcă, ci la cît de mult cablu se mişcă cu ocazia fiecărei schimbări de treaptă de viteză. Să zicem, 3mm. În spate, la deraior, cablul trage de ăsta, stînga-dreapta. Dacă cei 3mm traşi aduc deraiorul (de fapt, lanţul) PRECIS aliniat cu următorul pinion, se cheamă că s-a potrivit pasul de la manetă cu distanţa dintre pinioane, deci viteza a fost bine cuplată (angrenată), fără hîrîieli şi frecături în continuare. (De asta, la orice decalaj între lanţ şi pinion, nu doar că "sare", ci se şi aude zgomot continuu).

Pentru 5-7 viteze (pinioane), eu, cel puţin, n-am întîlnit nepotriveli; pare că au răbdat şi au lăsat toţi fabricanţii aceleaşi distanţe. Adică ar merge diverse combinaţii, mai ales la piesele mai ieftine. Dar, cum ziceam mai sus, să spună şi alţii, poate sînt cazuri în care nu...

Şi, pentru "combinate" (frînă+schimbător), ca x3iu' - x4 alea (hi-hi, cum le dau ăştia numele...), există cele de felul arătat de Traveller.

(Pardon, nu mai pot corecta mai sus...).

X4 par tot separate. Oricum, astea-s detalii suplimentare.

In loc sa le schimbi, mai bine le reglezi. Ar fi de preferat sa schimbi si camasa cablului cu ocazia asta sau macar sa ungi cablul cu un ulei subtire in zonele in care trece prin camasa.

Verifica si urechea de schimbator sa nu fie indoita, adica sa nu mai fie paralela cu pinioanele.

Din ce ai povestit pana acum, poate fi de vina o camasa prea moale/flexibila, tensiune prea mica in cablu sau poate schimbatorul spate are cursa limitata si se chinuie sa ajunga la ultimul pinion.

• Upvote 2

Mergi la un reglaj.

Ai schimbator spate Shimano, dar manetele rotative SRAM MRX sunt facute special pentru schimbatoare Shimano.

Deci maneta dreapta X3/X4 nu o sa mearga. Aia e pentru schimbator spate SRAM.

MAi ar fi o maneta dreapta SRAM pentru schimbator Shimano, si anume Attack, dar nu am gasit decat pentru 9 viteze, nu-i cazul tau.

In concluzie, daca chiar vrei sa schimbi in loc sa reglezi, iti trebuie maneta Shimano.

Am văzut și manete sun race, alea sunt bune? Adica e prima dată când aud de firma asta.

Eu de fapt nu schimb maneta dreapta pt ca s.a stricat , ca daca ma chinui puțin o reglez să schimbe bine. Eu vreau mai mult să schimb maneta dreapta pt ca m.am săturat să rotesc de ele...

P.s CAdrul de la 340 este bun?(are geometrie buna?) Adica merita investit în el? Parcă aș lua o roată cu caseta cu 8-9 pinioane si sa pun un schimbător si maneta dintr.o gama mai buna.

( pe spate nu are prindere pt frana disc,)

Ma gândeam să o vând si sa pun bani să iau un sh pe la 1000 Ron,dar dacă nimeresc vreuna care tot trb sa repar la ea. Asa mai bine investesc în a mea...

Voi ce ziceți?

Eu cred ca manetele rotative facute de SRAM (numite la modul general gripshift) sunt una dintre cele mai placute inventii :).

Poti sa schimbi tinand toata mana pe manson, poti sa schimbi cand ai mana amortita de la denivelari.

Am avut MRX de 3x8, mi s-au parut decente. 

Shimano a pastrat manete rotative doar pentru copii, si sunt mai slabe decat MRX.

Timp in care SRAM a imbunatatit gripshift, pana la modele excelente (X0, de exemplu, dar de la 9 viteze in sus).

Daca te-ai saturat de rotit, solutii prea multe nu ai, ca manete clasica (trigger) Shimano de 7 viteze nu se gaseste asa usor. De aia ti-am propus manetele alea combo.

Traveller, nu de la tine am luat ceva shiftere de 8v???  Sotia a avut gripsift shimano de 2 lei, care functionau perfect, da' Perfect!!! doar ca ea nu prea avea forta...  acu are tot 7v, dar cu shifter cu trigger de 8v, din care o viteza e nefolosita, si acu schimba si ea ok.

Ba da, tocmai trecusem pe gripshift la bicicleta respectivă.

Salut!

Sper ca se accepta si o intrebare despre o maneta fata, ca sa nu mai deschid alt topic.

Imi caut bicla momentan, ca MTB-ul a disparut din fata usii.

Am dat peste un hibrid, cat de cat ok. 

Ce ma nelamureste este comportamentul manetei pentru schimbator fata. E un 3x, Shimano R770.

Ei bine, am numarat nu mai putin de 6 pozitii indexate ale acestei manete. Zici ca-i o maneta din aceea "friction". Asta nu ar fi o problema, insa schimba destul de haotic.

Cateodata pozitioneaza schimbatorul fata ok, alteori sub-range, alteori peste.

Am ezitat sa cumpar bicicleta si am zis sa ma documentez intai sa vad daca e normal. Sincer nu am intalnit asa ceva pana acum, mai ales la o maneta fata care are un mecanism cred mai simplut.

Ce ziceti? S-ar putea oare regla sau nu are rost sa imi bat capul cu asta?

Multumesc!

Fiind o maneta R770, e facuta pe post de inlocuitor de manete de sosea. Chit ca manetele trigger-shifter de MTB de la Shimano nu au micro-indexare pe fata (cel putin eu n-am auzit de vreuna din istoria recenta sa aiba), e posibil ca astea facute pentru sosea (deci compatibile cu schimbatoare fata de sosea) sa aiba asa ceva. O buna parte din manetele de sosea dual-control / STI / ergopower (in functie de marca) au acest micro-indexing / pozitii intermediare (la Shimano cred ca e una in plus la foaia mica la manetele 2x si cate una in plus la foaia mica si mijlocie la manetele 3x, la Campagnolo cred ca variaza in functie de generatie, iar la SRAM habar n-am).

De obicei micro-indexarea asta e gandita sa functioneze "intuitiv" (adica de exemplu daca impingi o data pana in capat de maneta sa urce o foaie intreaga, iar daca impingi doar jumatate de tura sa faca micro-indexare). E si o chestiune de obisnuinta in final. Eu zic sa ii dai o sansa si sa vezi daca nu exista o anumita "regula" in utilizarea ei. Daca chiar nu va impacati deloc, tine cont ca daca o inlocuiesti cu una oarecare de MTB va trebui sa inlocuiesti si deraiorul fata cu unul compatibil cu tragerea de MTB (sau sa inlocuiesti maneta tot cu una pentru sosea / fitness bikes, cu riscul ca si cea noua sa fie tot micro-indexata).

Pe de alta parte, exista o posibilitate non-nula ca de fapt sa fie defecta si/sau cu componente inlocuite (prost) prin ea. Dar sincer as vrea sa-l cunosc si eu pe carpaciul care a reusit sa bage intr-o maneta de stanga partea de angrenare dintr-o maneta de dreapta pe 6 viteze. Sau care a luat la pila respectivul sistem de angrenare ca sa ii faca micro-indexing.

• Upvote 1

Nu stiu ce sa zic. Conform manualului de la R770, este necesara o singura apasare : "To shift from a small chainring to a larger chainring When lever (A) is pressed once, there is a shift of one step from a small chainring to a larger chainring."

Nu gasesc nicaieri detalii despre micro indexing. Am ergo pe o cursiera, ceva basic de la Shimano, nici macar Sora, insa nici acolo nu am intermediate steps.

Deci daca nu stiu cum functioneaza micro indexarea, nu am cum s-o identific :)

LE : Probabil ca o sa o iau si daca nu reusesc sa o reglez sau sa ma impac cu aceasta maneta o sa o schimb cu una basic de MTB 3X. DIn cate stiu schimbatorul e un fier chior, merge cu orice maneta compatibila. 

Foarte ciudat... din ce zice in manual se pare ca nu are nici asta micro-indexare. Ceva e putred cu maneta aia...

În manualul pe care l-am găsit zice de trimming la trecerea de pe foaia mare pe cea mică:

When lever (B) is operated, there is one click where trimming (the noise prevention mechanism) engages, and a second stronger click when the gear shift stroke is completed. After trimming, the next push will complete the gear shift stroke.

Good point Otsdr!

Daca ar fi asa, ar insemna ca e o maneta cu 6 pozitii.  Eu insa n-am reusit sa obtin un pattern de control. Probabil apasam prea incet sau prea tare, cand nu trebuia si nimeream ba trimming-ul ba shift-ul. 

Trebuie sa ii mai dau o incercare aparent.

În vara asta i-am făcut un upgrade biclei de oraș a Verei. Fiind limitat de dimensiunea foarte rigidă a furcii spate, singurul set complet nou care s-a potrivit a fost un Shimano Claris de 2x8 viteze, cu schimbare a bb-ului pe octalink, deraioare, manete, tot. Ei bine, maneta pentru deraiorul față are 4 poziții, 2 principale și 2 secundare, pentru a ajusta deraiorul în funcție de grupul inferior sau superior de pinioane folosit. Din capătul de cursă de la foaia mică cu aliniere spre pinioanele mari, la o apăsare ușoară rămâne pe foaia mică dar aliniat spre pinioanele mici, iar la o apăsare puternică trece pe foaia mare în extrema aliniată cu pinioanele mici. În sens invers, la 1 clic sare pe poziția foaie mare cu pinioane mari, la al doilea clic sare pe foaie mică pinioane mici. A fost nevoie de un pic de timp de adaptare, dar funcționează, și seria Claris e model entry-level la șosea apărut anul ăsta, parcă. Probabil acesta e comportamentul de microindexare.
@rellutzu dacă o manetă de 3 viteze de MTB ți-e bună, am una nouă care stă degeaba, în cutie. Shimano SL-M310, cu ecran indicator sub ghidon. E gratis - fac curat în cutia cu maimuțe și trebuie să mă scap de toate inutilitățile.