bombicri

Pedale cu clips sau cu platforma

Recommended Posts

Sunt ciclist amator ... de timp liber. Sunt undeva la nivel mediu. Am la activ trasee MTB de cca 70 km si trasee de sosea de cca 170 km.

M-am intrebat adeseori daca ar fi cazul sa trec de la pedale cu platforma la cele cu clips. Am discutat cu alti ciclisti, am citit articole.

Presiunea de marketing pe pedalele cu clips m-a facut sa fiu circumspect.

Am dat intamplator peste un test facut de GCN (Global Cycling Network) privind subiectul.

Iata testul de care vorbesc:

Rezultatele testului sunt cel putin interesante:

post-17539-0-14924500-1476084233_thumb.png

Ce parere aveti?

Pe scurt, clipless-urile nu te vor face miraculos să fi mai puternic sau să ai mai multă anduranţă.

Combinaţia de papuc + pedala clipless îi deobicei mai uşoară decăt varianta de platformă, deci ai ceva căştig aici.

În momentul în care ai clipsat piciorul se va afla exact în poziţia care ţi-o doreşti şi va rămâne acolo, la platformă s-ar putea să fie nevoie de ajustări de fiecare dată.

Bicicleta devine "legată" de picioare. Asta poate să fie un plus sau un minus, depinde de fiecare.

Cu clipless-uri eşti văzut mai "pro". XD

Dacă doreşti ceva nou în viaţa de ciclist, poţi încerca clipless-urile şi decizi ulterior dacă rămăi sau nu.

Sau la fel de bine poţi încerca tubeless, sau transmisii 1x, sau fatbike-urile, sau ciclocross, sau e-bike...

N-am inteles niciodata de ce s-a impamantenit cuvantul "papuc" in loc de "pantof" da' ma rog ... asa e lumea ...

Imi imaginez cum ar fi sa pedalezi in papuci ... mai ales la MTB ...  :)

Eu eram curios ce parere aveti despre comparatia dintre cele doua clase de pedale.

Interesante cele doua clipuri, le vazusem, dar sunt interesante si in mare masura clarificatoare.

Cat priveste optiunile mele ... ma descurc.

Oricum multumesc de raspuns si ... vant din spate la pedalat.

@MLADEN pe la noi prin vestul tarii termenul de "papuc" e utilizat pentru orice tip de incaltaminte, in timp ce in Bucuresti (si sud in general, nu stiu despre Moldova) papuci inseamna șlapi. De aici confuzia.

@@bombicri,

Acum nu pot sa vad videoclipul postat de tine. Insa tabelul rezultat nu mi se pare relevant.

Pedalele automate nu constituie o imbunatatire care sa ma fi tentat vreodata, deci probabil sunt subiectiv si nici nu pot avea o opinie comparativa din proprie experienta.

Mie pentru un amator nu foarte avansat nu mi se pare ca ar fi o achizitie necesara. 

Nu @@MLADEN, preferam, asa cum am scris deja, "pantofi".

Interesant ce spui @@majikstone, nu stiam, desi mi se pare ciudat atata vreme cat cuvantul "papuc" a fost imprumutat din limba turca cu intelesul original de pantof de casa usor, fara calcai.

Numai bine tuturor.

PAPÚC, papuci, s. m. 1. Încălțăminte ușoară pentru purtat în casă, de obicei fără călcîi, acoperind numai talpa și partea de la vîrf a labei piciorului; (în trecut) pantof, încălțăminte.

Din tc. papuç, magh. papucs. (DEX)

Deci... toată lumea are dreptate, Solomon ar fi mândru! :)

Păi nu zisăi nicio clipă că n-aș avea! ...sau că aș fi altfel decât toată lumea ;)

PAPÚC, papuci, s. m. 1. Încălțăminte ușoară pentru purtat în casă, de obicei fără călcîi, acoperind numai talpa și partea de la vîrf a labei piciorului; (în trecut) pantof, încălțăminte.

Din tc. papuç, magh. papucs. (DEX)

Deci... toată lumea are dreptate, Solomon ar fi mândru! :)

N-ai pricepit ce zişeam eu, în limba turcă "papuç" pare se că înseamnă pantof, nu şlap.

Dar cum Ungaria a fost pasalac turcesc, si ardealul facea parte din regatul ungariei ("pasalacizat" daca se poate spune asa) cuvantul a intrat mai usor in limbaj decat in sud, unde "miticii" au fost sub influenta greceasca, fanariota, si nu direct turceasca.

Off-topic

@@MLADEN, în română, dar și în turcă, cuvântul se folosește cu ambele sensuri. Turcii mai  folosesc și cuvântul "pantofi" pentru pantof, iar imineii folosiți de otomani de secole nu au călcâi. Chiar nu contează, tema topicului e alta. :)

@@Geordan Corvette, doar o treime din Ungaria a fost pașalâc turcesc, iar Transilvania a fost principat autonom sub suzeranitate turcească din 1540. Banatul de Timișoara a fost pașalâc, iar din 1661 Bihorul a fost vilayet. În restul Transilvaniei, turcii n-au prea călcat, îi interesa doar peșcheșul. Influența turcească e mult mai mare în Valahia și Moldova - și asta se vede și în prezent, de la lexic la bucătărie sau la bacșiș. Dar, cum ziceam mai sus, nu contează, tema topicului e alta. :)

• Upvote 3

Aduc iar in discutie  topicul (offtopic? :) ) legat de incaltamintea pentru pedalele platforma ca sa reclam calitatea din ce in ce mai scazuta a produselor 5.10. Anul trecut am rupt talpa la 3 perechi de Five ten, doua perechi de Impact VXI (una de platforma si una de clipless) precum si la o pereche de Maltese. Ok, aderenta precum la Impact VXI n-am avut pe niciun papuc pana acum, dar talpa s-a dezlipit dupa 3 luni la ambele perechi. Aceeasi problema o am si cu Maltese care sunt dintr-un cauciuc mai putin aderent dar tot s-a dezlipit!

Acum le-am dat ultima sansa cu o pereche de Freerider...si am zis sa incerc si noi Adidas Terrex Protect, care par cam ce trebuie pentru dat mai agresiv.

Am impresia ca Adidas a cam sabotat 5.10 de cand i-a preluat.

Talpa s-a rupt sau s-a dezlipit?

La perechea de Carver mi s-a dezlipit talpa de 2 ori pana acuma, am lipit-o la loc. Urmatoarea data cand se va dezlipi ii voi duce la un sustar sa-i lipeasca si sa-i coase, ca talpa are urme minime de uzura. intretimp am prins la oferta o pereche de Impact Low (modelul precedent) pe care cred ca-i duc din start la cusut.

La perechea de freerider (Macaskill, modelul precedent, aia cu talpa albastra) mi s-a uzat talpa, dar nu s-a dezlipit (is cusuti din fabrica). Pe astia i-am folosit cel mai des, deci nu sunt surprins de uzura.

VXI nu am avut.

Ambele, si rupta si dezlipita. Mai ales la cei clipless, s-a tocat extrem de rau. Sa vad daca mai am poze.

@Croocodillul Nu ar merge niște adidași/semighete de trailrunning cu talpă vibram și goretex? :)

Nu e indicat ca talpa sa flexeze precum la un adidas de alergat, imi trebuie ceva mai rigid. Din punct de vedere al performantelor sunt multumit acum de Freerider Contact.

• Upvote 1

La asta cu flexatul nu m-am gândit :)

Nu e indicat ca talpa sa flexeze precum la un adidas de alergat

În aceeași idee mi-am luat niște Terrex ne-protect recent; cam overkill pentru navetă / ture random după servici, dar clar mai bine decât cu încălțăminte de alergat.

Pe la 300 lei exista ceva de folosit cu pedale platforma si la push bike ocazional ? 500 lei mi se mare absolut obscen, mai ales daca spuneti ca nici nu rezista talpile.